Adwentowy Kalendarz Quizowy 2014 - co trzeba zrobić?

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

starypatyk
Wyjadacz
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 59 razy

Adwentowy Kalendarz Quizowy 2014 - co trzeba zrobić?

Post autor: starypatyk »

Jeżeli chcemy, żeby tradycji stało się zadość i w tym roku po raz kolejny odbył się Adwentowy Kalendarz Quizowy, trzeba wykonać następujące zadania (mniej więcej w poniższej kolejności).

1a. Wymyślić zagadki i nadać im odpowiednią formę
1b. Zebrać i zweryfikować (tzn. rozwiązać, ocenić i wybrać) zagadki
2a. Przygotować obrazek będący tłem do kalendarza
2b. Przygotować i opublikować stronę kalendarza
3a. Ukryć skrzynki w terenie i przekazać współrzędne/hinty do skrzynek
3b. Skoordynować ukrywanie skrzynek
4. Rozwiązywać zagadki
5. Wziąć udział w wyścigu do skrzynek finałowych i znaleźć je
6. Cieszyć się, że wszystko się udało

Mam nadzieję, że z punktami 4, 5 i 6 nie powinno być większych kłopotów... ;-) Tak jak w poprzednich latach mogę zająć się punktem 2b (ale tylko tym punktem). Pozostają do wykonania pozostałe punkty – a szczególnie te wyróżnione powyżej, tzn. 1b, 2a i 3b – bo spodziewam się, że nie zabraknie chętnych do wykonania punktów 1a oraz 3a (Wąsek już coś tam wspominał... :wink:).

W ubiegłych latach organizacja kalendarza była koordynowana przez jedną osobę (lub jeden zespół), z moją pomocą od strony technicznej. Tak na pewno jest najprościej, ale zdaję sobie sprawę, że wbrew pozorom to jest dość duże obciążenie – mniej więcej 2 miesiące dość wyczerpującej pracy.

Proszę o zgłaszanie się chętnych do zajęcia się całością lub niektórymi z wyróżnionych punktów. Żeby zdążyć na czas powinniśmy zacząć najpóźniej w ciągu dwóch tygodni.

Pozdrawiam,
Darek Olszewski (starypatyk)
Za ten post autor starypatyk otrzymał podziękowanie:
Nannette
Obrazek
subo
Wyjadacz
Podziękował;: 91 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Adwentowy Kalendarz Quizowy 2014 - co trzeba zrobić?

Post autor: subo »

Na pomoc przy punktach 4-6 możesz na mnie liczyć. W pozostałych mam nadzieję, ze uda mi się podziałać w tym wydaniu :D
...

Obrazek Obrazek
Leone
Stały bywalec
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy
Kontakt:

Post autor: Leone »

Mogę się zająć punktami 1b i 3b.
nec temere nec timide
ObrazekObrazekObrazek
mój profil
moja wizytówka
Awatar użytkownika
Driver
Bywalec
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: Driver »

Chętnie pomogę :D
Think. Feel. Drive.
Awatar użytkownika
Olo74
Stały bywalec
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Kontakt:

Post autor: Olo74 »

Świetnie, że ten watek powstał :D
Bez tej zabawy, keszerski kalendarz byłoby trudno zamknąć :)
Zagadkę postaramy się zapodać, ale zostają pytania:

Czy został tylko punkt 2a do rozdysponowania??
Jaki to ma być obrazek? Rozumiem, że własnego autorstwa? Ale czy ma mieć zaznaczone cyferki już w trakcie projektu, czy cyferki sam tam gdzieś Darku wrzucasz?? 800x600 wystarczy??
ObrazekObrazek
starypatyk
Wyjadacz
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 59 razy

Post autor: starypatyk »

Dziękuję za zgłoszenia chętnych do współpracy w tworzeniu tegorocznego AKQ. Niestety nie mogę koordynować całości przygotowań.

W związku z tym, prosiłbym o samodzielne dogadanie się i rozdzielenie zadań oraz informację do mnie, kto zajmie się poszczególnymi zadaniami. Ogólny schemat organizacji zgrabnie opisali etna&mars w ubiegłym roku.

Dobrze by było założyć wątki na forum – może osobno dla układających zagadki, chowających skrzynki finałowe i ogólny dla wszystkich rozwiązujących. Prosiłbym jeszcze o zredagowanie ogłoszenia na główną stronę serwisu, aby zachęcić jak najwięcej osób do zabawy (w tym do wymyślania zagadek i ukrywania skrzynek finałowych) – gotowe ogłoszenie umieszczę na stronie.

Żeby uruchomić część techniczną potrzebuję:
* obrazka na tło kalendarza – szerokość dokładnie 750 pikseli, wysokość między 600 a 750 pikseli, z naniesionymi liczbami (1-22) – do 15 listopada,
* sprawdzonych (przetestowanych) 22 zagadek w postaci obrazków o rozmiarach – szerokość max. 700 pikseli, wysokość max. 500 pikseli, oraz osobno (nie w obrazkach) tytuł, nick autora i odpowiedź – do 22 listopada,
* informacji o miejscach ukrycia skrzynek finałowych – tzn. nazwa miasta, nick zakładającego, współrzędne i ew. krótki hint – do 15 grudnia.

Pozdrawiam,
Darek Olszewski (starypatyk)
Obrazek
Awatar użytkownika
Olo74
Stały bywalec
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Kontakt:

Post autor: Olo74 »

No to chyba wszystko jasne :)
Leone - zaoferował się do koordynacji zebrania zagadek i skrzynek finałowych.
Prośba, aby w miarę możliwości podawać informacje, w których miastach już się ktoś zaoferował do założenia skrzynki.

Ja przeszukam własne fotki - gdzieś tam mam tematykę świąteczna, na tło na bank coś się wybierze.
Sam artystą nie jestem, więc własnego malunku nie stworzę :)
Oczywiście jak ktoś inny będzie miał swój pomysł na tło to niech prześle - będzie z czego wybierać.

Nad zagadką pomyślę, ale z tym będzie najmniejszy problem - pewnie będzie dużo zgłoszeń :wink:
Ostatnio zmieniony wtorek 07 października 2014, 12:51 przez Olo74, łącznie zmieniany 1 raz.
ObrazekObrazek
Elvis7
Forumator
Podziękował;: 160 razy
Otrzymał podziękowań: 70 razy

Post autor: Elvis7 »

Ja również mogę się zająć czymś w zakresie - Leone, mogę pomóc w ogarnianiu zbierania zagadek i ich rozwiązywania.
Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował;: 104 razy
Otrzymał podziękowań: 162 razy

Post autor: dallas »

Wracam do pomysłu związanego z oceną skrzynek adwentowych. Obecnie osoba zakładająca skrzynkę jest kompletnie nie brana pod uwagę w kwestii oceniania. Cała chwała i pomyje (poza ewentualnym wpisem w logu, który bardziej tyczy się miejsca niż samego założyciela) idzie na konto neutralne, co nijak nie przekłada się na ocenę konkretnego finału. Jeżeli 20 użytkowników odwiedzi Bździszewo i oceni całokształt na słabą a kolejnych 20 pojedzie np. do Wrocławia i oceni na 20 znakomitych z gwiazdkami to jaki mamy z tego "morał" w skrzynce adwentowej? Jak widać poza treścią w logach nijaki.
Z doświadczenia wiem, że jeżeli chcemy się wykazać regionalną skrzynką, to ilość pracy i koszty są kilka (kilkanaście) razy większe niż przy skrzynce tworzonej tradycyjnie. Dlaczego w takiej sytuacji nie można by docenić założyciela oceniając poświęcenie i czas?
Druga sprawa to sama atrakcyjność miejsca i pojemnika. Z punktu widzenia kogoś, kto chce podjąć finał w późniejszym terminie a do najbliższych ma po 100 km to jego wybór byłby oczywisty, jeżeli miałby wybierać miedzy skrzynką normalna a drugą z 30 gwiazdkami.
Za ten post autor dallas otrzymał podziękowanie:
Jano
Jano
Wyjadacz
Podziękował;: 123 razy
Otrzymał podziękowań: 91 razy

Post autor: Jano »

Też się zastanawiam dlaczego tak jest. Znalezienia ma skrzynka, której nie ma, gwiazdki dostaje nie ten, co zakładał finał, a tych skrzynek finałowych, to nawet formalnie nie ma w serwisie. Nie można zrobić tak, że finały pojawiają się na mapie jako normalne skrzynki typu quiz z fikcyjnymi kordami, a prawdziwe kordy wszystkich finałów otrzymane po rozwiązaniu całego kalendarza, tak, jak dotychczas?

Edit: No i pozostaje jeszcze kwestia kretów, które są zalogowane w skrzynce AKQ, a tak naprawdę fizycznie znajdują się zupełnie gdzie indziej.
Pozdrawiam
Jano

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 163 razy
Otrzymał podziękowań: 259 razy

Post autor: ronja »

W przypadku AKQ trudno będzie rozdzielić kesze, rekomendacje, itp. Większość przyzwyczaiła się do tego, że konto usera jest fikcyjne, skrzynki zakładane są w ramach wspólnej misji, itd. Jak dla mnie, to w opisie każdej edycji powinna byc notka, kto i gdzie założył kesza. Sprawą znajdujących byłoby, czy w logu wpiszą, że rekomendują lokację w X lub Y, a admin tego konta mógłby wstawić i aktualizować np. zgrabną tabelkę z informacjami, który kesz dostał kolejne gwiazdki. Chyba prostsze i łatwiejsze do realizacji, no i nadal AKQ zostaje tą przedświąteczną przygodą w historii OCPL (bo niezależnie od wszystkiego w takiej właśnie formie wpisał się w nią i będzie pamiętany).
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 256 razy

Post autor: maryush »

Myslę że chodzi o to, że ogromna wiekszość zarówno pracy w stworzenie, jak i frajdy ze zdobywania kesza AKQ jest w zagadkach, a nie w fizycznym pojemniku. Zagadki to praca wspólna, no, ogarnięcie wszystkiego do kupy i skoordynowanie "endżinu" to więcej roboty, ale gdyby tak oceniać w AKQ tego, kto zrobił sam pojemnik, to też nie byłoby do końca uczciwe. No i niestety podejrzewam, że wtedy mielibyśmy kesze finałowe w każdej wiosce. Albo i po dwa, trzy, bo taki system byłby maszynką do łapania gwiazdek dla założycieli pojemników ;)
Ja np. któregoś tak roku zrobilem całą serię logbooków do AKQ (to te trójkątne udające choinkę, może ktoś widział) i jakoś nie myślałem że coś mi się za to nalezy - recki, czy inne takie. Dołożyłem swoją cegiełkę i gites, satysfakcję swoją mam. A propos - jesli w tym roku też chcecie mieć jednolite logbooki i żebym zrobił to dajta znać, coś sie wymyśli ;)
Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Podziękował;: 122 razy
Otrzymał podziękowań: 143 razy

Post autor: łowca »

Często też gwiazdkę daje się nie za ukrycie jednego z kilkunastu finałów AKQ, ale za zagadki, za zabawę. Jako założyciel warszawskiego finału w 2013 czułbym się niezręcznie dostając gwiazdki za zagadki zrobione przez 20 innych osób.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.
Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Podziękował;: 122 razy
Otrzymał podziękowań: 143 razy

Post autor: łowca »

maryush pisze: A propos - jesli w tym roku też chcecie mieć jednolite logbooki i żebym zrobił to dajta znać, coś sie wymyśli ;)
Ja bym na główną stronęOC dał 'logbook od Maryusha gwarancją jakości' albo jakoś tak :D
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.
ODPOWIEDZ