Co się stało z Opencaching Polska?

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Jano
Wyjadacz
Podziękował;: 125 razy
Otrzymał podziękowań: 87 razy

Co się stało z Opencaching Polska?

Post autor: Jano »

Kiedy zaczynałem swoją przygodę z geocachingiem, to - nie przymierzając 99 % obecnych użytkowników OC.pl w ogóle nie wiedziała, że coś takiego istnieje. Był rok 2006, wtedy geocaching był zabawą elitarną, tylko dla posiadaczy odbiorników gps. Telefony nie miały modułów gps, a te, które już miały, były horrendalnie drogie. Przygodę z geocachingiem rozpocząłem z GC.com. Żadnego kesza wtedy jeszcze nie znalazłem, bo skrzynek było mało, a tam, gdzie szukałem już ich nie było. Już wtedy zdarzały się kradzieże i takie tam.

Rok później zarejestrowałem się na OC.pl. Długo nie wiedziałem, co to RR i że w ogóle coś takiego istnieje, COG-u, to chyba nawet jeszcze nie było. Jakiś regulamin pewnie był, ale nikomu w zabawie nie przeszkadzał. Nie było żadnych limitów, ograniczeń, skrzynki mógł zakładać każdy, kto chciał, gdzie chciał i kiedy chciał (ale mimo to, nie powstało od razu tysiące gniotów, a dzisiaj, mimo ograniczeń, niestety powstają).

Nie zakładałem skrzynek, ale byli tacy, co zakładali i to było najważniejsze. Skrzynka geocache (pomijając wirtualne) kojarzyła się zawsze ze SKRZYNKĄ, z normalnym pojemnikiem, w którym obok logbooka są jakieś fanty. Jedne lepsze, inne gorsze, ale zawsze coś było. I nikt nie zabierał fantów, jeśli nie miał nic na wymianę. Dziś najbardziej wypasione skrzynki po kilku znalezieniach są puste.

Większość skrzynek była zakopana i nikomu to nie przeszkadzało. Dziś zakopywanie jest be. Wiele skrzynek z tamtych czasów przetrwało do dzisiaj, pomimo że zakładający już o nie nie dbają, bo dawno zakończyli zabawę, ale to dlatego, że zakładane były w odpowiednich miejscach, a nie każdy mógł je odnaleźć. A ci, którzy odnajdywali - odpowiednio się z nimi obchodzili. Dziś każdy ma smartfona z gpsem i to nie wyszło na dobre polskiemu geocachingowi. Średnia wieku keszujących drastycznie spadła, a wraz z nią jakość skrzynek oraz, co ważniejsze - jakość poszukiwań, tzn. dbanie o środowisko wokół kesza, dokładne odkładanie i maskowanie, aby nie spalić skrzynki, używanie mózgu zamiast mięśni, aby nie zniszczyć skrzynki lub maskowania, nie podejmowania kesza, jeśli się jest obserwowanym itp. Te zasady dzisiaj dla wielu keszerów nie istnieją.

Nie wiedziałem, co to FTF i było mi z tym dobrze. Nie jeździłem specjalnie na kesze. Jak w pobliżu była jakaś skrzynka, to jej szukałem. Raz się udało, a raz nie. I też było fajnie. A który w kolejności był mój wpis, to nie miało i nadal nie ma żadnego znaczenia. Nie słyszałem o zmasowanych atakach na FTF, czy wylewaniu pomyj, jeśli atak się nie powiódł. Dzisiaj, to już prawie norma. Ja rozumiem, że ktoś złamał ustanowione przez siebie zasady (szczeniactwo), ale żeby aż tyle czasu to rozpamiętywać? I chociaż wszyscy zgodnie zawsze mówią, że to tylko zabawa, to traktują to śmiertelnie poważnie.

Nikt nie kombinował z zasadami zabawy czy samym serwisem i było dobrze. Dziś jak się czyta forum, to można dojść do wniosku, że najważniejsze są różnej maści wydumane staty i funkcjonalności, nie wiadomo do czego i po co. Co bardziej nawiedzeni proponują wprowadzić różne dziwne wynalazki, jakieś lajki, czelendże, wielokrotne reko i inne durnoty. I Bóg wie co jeszcze się uroi w główkach. A ostatnio znienacka równie durny regulamin. Jakoś tak wszyscy "reformatorzy" zapomnieli, że geocaching, to gra terenowa, a nie komputerowa.

Co rusz to jakiś konflikt, każdy do każdego ma o coś pretensje, jakieś anse, ktoś kogoś opluwa pisząc, że wszyscy wiedzą, choć tak na prawdę, to wiedzą tylko nieliczni. Już ciężko to wszystko ogarnąć. Jeśli ktoś lubi babrać się w g....e, jego sprawa, ale po co wciągać w to innych? Ja nie wnikam w istotę tych problemów i nie mam zamiaru zajmować jakiegokolwiek stanowiska w tych sprawach. Chciałbym tylko znaleźć odpowiedź na proste pytanie:

Quo vadis Opencaching Polska?
Za ten post autor Jano otrzymał podziękowania (total 23):
PUG-BielanyKEISORPiostuszczeciugot100Drivernorbert_Leśne okoszyseknefrytTolBoyWanogacozakufelNannette i 8 użytkowników
Pozdrawiam
Jano

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Podziękował;: 64 razy
Otrzymał podziękowań: 62 razy

Post autor: Rob »

Oj oj nie demonizowałbym tak bardzo. Dl a większości to była, jest
i będzie zabawa.
ObrazekObrazek

KEISOR
Stały bywalec
Podziękował;: 32 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Co się stało z Opencaching Polska?

Post autor: KEISOR »

Ajger - bardzo dobrze to ująłeś, nic dodać - nic ująć.
Szkoda tylko, że osoby których powyższe się dotyczy i tak nic z tego nie zrozumią :(

Belushi
Stały bywalec
Podziękował;: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Post autor: Belushi »

Rzadko kiedy juz tu zagladam, sam bym nie napisal tak, jak zrobil to Jano.
Dodam jeszcze "po mojemu"
Zygac mi sie chce jak czytam te wszystkie "ja bym zrobil lepiej ale nie zrobie, bo tak".
RR sie rozsypalo po wyborach, szkoda, bo glosowalem i myslalem, ze deko sie uspokoi. Szkoda i rozumie Pyre, ale wycofywanie sie zaraz po wyborach mozna zrozumiec dwojako. Tak sie chyba nie powino robic, skoro ludzie, duzo ludzi powierzylo swoje glosy. Niewazne.
Ja sie bawie nadal i mam gdzies spory pomiedzy RR, RT, COG, FTF, PZPR i inne juz dla mnie nic nie znaczace skroty. Chcecie sie potopic we wlasnych odchodach, zrobcie to, byle szybko.
A dla mnie wazne jest to, ze jak spotkam gdzies czlowiek z GPS to powiem mu "czesc chlopie" a nie bede chowal glowy w piasek.

Mimo wszystko pozdrawiam
B
Za ten post autor Belushi otrzymał podziękowanie:
dzazder
Pozdrawiam
Belushi
http://www.rzeszuf.com

dzazder
Stały bywalec
Podziękował;: 76 razy
Otrzymał podziękowań: 26 razy

Post autor: dzazder »

Belushi pisze:A dla mnie wazne jest to, ze jak spotkam gdzies czlowiek z GPS to powiem mu "czesc chlopie" a nie bede chowal glowy w piasek.
Żeby tylko on Ci nie odpowiedział "cześć, na kogo głosowałeś do RR?" :)
ObrazekObrazekObrazek

keram58
Bywalec
Podziękował;: 149 razy
Otrzymał podziękowań: 30 razy

Post autor: keram58 »

A dla mnie wazne jest to, ze jak spotkam gdzies czlowiek z GPS to powiem mu "czesc chlopie" a nie bede chowal glowy w piasek.
I to jest najwazniejsze w tej zabawie.
Za ten post autor keram58 otrzymał podziękowanie:
r00t7
Obrazek

Awatar użytkownika
Driver
Bywalec
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: Driver »

Podpisuje się pod tym całym sercem...
To hobby, a nie wojna!
Think. Feel. Drive.

Elvis7
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 158 razy
Otrzymał podziękowań: 70 razy

Post autor: Elvis7 »

Nie wiem co się stało. Nie wiem kto popełnił błąd(y). Nie wiem dlaczego tak sie u nas dzieje. Wiem, że zabawa poza forum jest zdecydowanie fajniejsza i nie warto czasami babrać się w politykę. Ostatnio trochę (nie)pochlebnych opinii na swój temat usłyszałem i co? Poszedłem szukać skrzynek. I jak mi z tym jest? Nadal zarąbiście!

Jednocześnie z tego miejsca przedkładam nadzieję, że ludzie trochę się ogarną i powrócą fajne czasy kiedy na eventach można było spotkać masę zakręconych ludzi. Nie ma fajniejszej sprawy jak spotkać kogoś z GPSem na skrzynce (jak ja w weekend keszera na Mazurach) czy przypadkowo znajomą twarz w autobusie.

Nie róbmy polityki, szukajmy skrzynek! O właśnie jedna powstała w Twojej okolicy.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Post autor: krystiant »

Elvis7 pisze:Wiem, że zabawa poza forum jest zdecydowanie fajniejsza
W związku z tym nasuwa mi się wniosek żeby wyłączyć forum :twisted:
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
Nannette
Forumator
Podziękował;: 91 razy
Otrzymał podziękowań: 74 razy

Post autor: Nannette »

teraz RR adminuje forum, zatem wystarczy zawnioskować o to i czekać na decyzje
ja też bym nie miała nic przeciwko ;)
Lądy i morza przemierzam, kulę ziemską z otwartym czołem. Polski mam paszport na sercu. Skąd, pytam, skąd go wziąłem? A wziąłem go z dumy i trudu, ze znoju codziennej pracy, ze stali, z żelaza, z węgla. A węgiel to koks, to antracyt.

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Podziękował;: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy

Post autor: Lza »

Wyłączyć trolum? Chcecie pozbawić podkrakwoskich keszerów jedynej formy rozrywki? :shock:
Za ten post autor Lza otrzymał podziękowanie:
subo

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Podziękował;: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy

Post autor: Lza »

A na serio, to taki wentyl powinien być, inaczej będą trolować w logach

Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 255 razy

Post autor: maryush »

A nie przyszło Wam do głowy, że jeśli przeszkadza Wam Forum i źle się czujecie czytając je, to może wystarczy tu nie wchodzić i nie czytać?
Zamiast zamykać Forum i odbierać możliwość wymiany pomysłów i informacji tym, chcą z niego korzystać?
Czy tak nie byłoby łatwiej? ;)

Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Podziękował;: 64 razy
Otrzymał podziękowań: 62 razy

Post autor: Rob »

Ja jednak bym był przeciwko. Nie lubie blokowania, zamykania i ograniczeń. A forum to nie tylko polityka.
ObrazekObrazek

szczeciu
Nowy na forum
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Post autor: szczeciu »

Dzis chyba pierwszy raz jestem na forum. Chcialem wybadac co sie dzieje ze jest coraz wiecej mikrusow. No i trafilem na ten watek.

OC robi sie popularny a im wieksza populacja tym wiekszy odsetek osob, ktore chca jakos zaistniec - stad mamy marne skrzynki, ktore nic nie pokazują poza dodatkowymi punktami dla zalozyciela skrzynki. Na szczescie ludzie w pewnym wieku z tego wyrastają...

Do zobaczenia na szlaku...
Za ten post autor szczeciu otrzymał podziękowania (total 2):
Vendredosubo

ODPOWIEDZ