Zróbmy to - inicjatywa oddolna - Regulamin

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
łowca
Forumator

Re: Zróbmy to - inicjatywa oddolna - Regulamin

Post autor: łowca » środa 08 października 2014, 11:15

Aktualny stan projektowanego regulaminu jest tutaj

https://docs.google.com/document/d/1ecR ... mxzlE/edit

Wrzucone są wszystkie niekontrowersyjne zmiany z tego wątku. Oraz 4.1a - jak zaanonsowałem na str 9 tego wątku, i nie zauważyłem żadnych sprzeciwów ani uwag.

Nie są wrzucone rzeczy, co do których nie ma zgody.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.

Awatar użytkownika
vonStirlitz
Nowy na forum

Post autor: vonStirlitz » środa 08 października 2014, 11:35

Ech, dopiero dziś znalazłem trochę czasu i to tylko z powodu choroby...
Pozwoliłem sobie wrzucić swoją propozycję początku z definicjami.

Awatar użytkownika
łowca
Forumator

Post autor: łowca » środa 08 października 2014, 12:10

Przeniosłem Twoją propozycję pod aktualny 'rozdział 1'.

Mi się podoba :)
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » środa 08 października 2014, 12:47

r00t7 pisze:ps: dlatego mówię: konto do obserwacji nie może mieć znalezień. Jak bedzie miało i wyjdzie że to czyjeś konto - ban.
Tylko za co ban, tak naprawdę? Za złamanie jakiego przepisu Regulaminu czy czegos innego? Zakładamy, że właściciel konta faktycznie wpisuje się w papierowych logbookach keszy, uzywając swoich wszystkich dwóch, trzech czy ilutam nicków, bo przeciez nie ma obecnie zakazu wpisywania się jako ja, moje drugie ja i moje trzecie ja.
miklobit pisze:Nikt nie wie czy wałków nie ma i jaka jest skala ew problemu bo nie ma metody weryfikacji.
Na proceder wpisywania w keszu ludzi, których tam nie było tez nie ma tak naprawdę metody weryfikacji (oprócz może zeznania naocznych świadków), a reakcje COGU i RR na takie przypadki są jesli są zgłaszane.
Tutaj nie wiemy jak jest skala, bo dotychczas nie było to tak naprawdę zakazane, to i ludzie nie zgłaszali do COGu takich wałków. Jakby było zakazane, to byłyby zgłoszenia i znalibyśmy skalę.
miklobit pisze:[A tworzenie martwego prawa jest gorsze niż jego brak.
Ale jeszcze gorsze jest karanie banami bez podstawy w postaci prawa, jak mamy przykład powyżej.
A punkty o teamach czy multikontach nie byłyby martwe bo sa przypadki zarówno teamów jak i multikont.
A zresztą w Regulaminie jest kilka "martwych" praw, choćby ten"
3.3 [...] Użytkownik zobowiązuje się utrzymywać swój adres email podany podczas rejestracji
Przecież jest możliwość zmiany w Serwisie swojego e-maila. I nikt nie sprawdza i sądzę że nawet niekoniecznie dałoby się sprawdzać, czy ten e-mail który dany użytkownik ma dzisiaj jest tym samym adresem e-mail, który został podany podczas rejestracji, jak nakazuje Regulamin. A nawet lepiej - nie jest możliwe inaczej niż wiara na słowo użytkownika, sprawdzenie, czy utrzymuje on swój adres e-mail podany podczas rejestracji. Czyli innymi słowy - nie byłbym tak hop do przodu z tym określaniem co jest a co nie jest martwym prawem ;)
miklobit pisze:Jak ktoś będzie chciał zrobić z premedytacją prawdziwy wałek (np wyprodukowac trochę dodatkowych głosów w wyborach) i zabierze się do tego z głowa, to nikt mu nic nie udowodni..
Zgadzam się, to niestety prawda. Ale co innego zrobić taki wałek, który choć niemoralny, nie jest wprost zakazany przez Regulamin, a co innego wprost złamać konkretny, jasny punkt Regulaminu.
miklobit pisze:Bardziej ogólnie: nie twórzmy systemu policyjnego.
Z faktu że ktoś założy kilka kont czy zaloguje fikcyjnie jakieś kesze, on ani nikt inny nie ma żadnych materialnych korzyści (ani tez nikt nie ponosi strat) które by uzasadniały tworzenie przepisów czy środków technicznych na ściganie tego.
Co najwyżej może (i powinien) zostać moralnie potępiony.
No jak się okazuje to jednak nie - jak napisał R00t7 - dostanie bana, a nie moralne potępienie. I o to chodzi, żeby do tego bana dać umocowanie w postaci Regulaminu.
łowca pisze:Przeniosłem Twoją propozycję pod aktualny 'rozdział 1'.
Mi się podoba :)
Mi też sie podoba. jedynie z punktu 3.5 usunąłbym słowo "założenia", żeby nie sugerować że przestrzegać prawa zagranicznego musi tylko Założyciel, a szukający kesza już niekoniecznie.

triPPer
Rada Techniczna

Post autor: triPPer » środa 08 października 2014, 14:42

Witam

Dot 5.2, Pytanie retoryczne: czy członkowie RT są osobami trzecimi ?
Dot 5.1 zamiast "np." proponuję wyrażenie "między innymi" lub też zupełnie zrezygnować z wymieniania. Powodem jest to, iż zapisujemy o wiele więcej niż to co zostało wymienione.

Pozdrawiam
triPPer/Jacek
Łap chwile ...

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » środa 08 października 2014, 23:25

Podniosę swoje pytanie, nr 16, odnośnie archiwizacji skrzynek. Czym jest archiwizacja i co ma się stac z keszem w terenie, w serwisie, i jakie rodzi konsekwencje. Nasza zabawa ma nie zaśmiecać środowiska wiec po archiwizacji kesz powinien byc usuwany FIZYCZNIE z miejsca chyba że jest on przeniesiony do innego serwisu. Kesz zarchiwizowany odblokowuje miejsce do założenia kolejnego kesza nawet jeśłi został przeniesiony do innego serwisu.
Jeśli ktoś znajdzie kesza który już został zarchiwizowany -> usuwa go fizycznie logując znalezienia i log "potrzebny serwis" (lub inny nowy specjalny log, "skrzynka fizycznie usunięta") który w przypadku usunięcia fizycznego pojemnika blokuje możliwosc dodawania kolejnych wpisów.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » czwartek 09 października 2014, 00:04

Teokryt pisze:po archiwizacji kesz powinien byc usuwany FIZYCZNIE [...] Jeśli ktoś znajdzie kesza który już został zarchiwizowany -> usuwa go fizycznie
Po co go szukał skoro powinien być wcześniej usunięty i dlaczego miałby go usuwać skoro może być
Teokryt pisze:przeniesiony do innego serwisu
Przecież nie ma obowiązku sprawdzania w innym serwisie... A może zapisać w regulaminie, że zarchiwizowane kesze, które nadal działają w innym serwisie mają być pozbawione opisów i utopione w oceanie na pozycji N 00° 00.000' E 00° 00.000' :mrgreen:
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » czwartek 09 października 2014, 00:52

Po co go szukał skoro powinien być wcześniej usunięty i dlaczego miałby go usuwać skoro może być
Szukał miejscówki dla swojego kesza i trafił na zarchiwizowanego śmiecia.
Przecież nie ma obowiązku sprawdzania w innym serwisie...
Po chwili zastanowienia.... Masz rację. Kesz przestaje istnieć w OC. Czy będzie dostępny w GC czy gdzieś indziej? CO mnie to echm, obchodzi :) Jesli znajde jednak tego kesza i bedie opisany jako kesz OC a nie np GC Only - to go usuwam.
może zapisać w regulaminie, że zarchiwizowane kesze, które nadal działają w innym serwisie mają być pozbawione opisów i utopione w oceanie na pozycji N 00° 00.000' E 00° 00.000'
Zdecydowanie NIE. Chce czasem poczytać o tych fajnych miejscach, keszach. Co z tego że ich nie ma w serwisie jak te zarchiwizowane dane moga byc pomocne przy reaktywacji.

Awatar użytkownika
łowca
Forumator

Post autor: łowca » czwartek 09 października 2014, 12:29

Teokryt pisze:
Szukał miejscówki dla swojego kesza i trafił na zarchiwizowanego śmiecia.
Przecież nie ma obowiązku sprawdzania w innym serwisie...
Po chwili zastanowienia.... Masz rację. Kesz przestaje istnieć w OC. Czy będzie dostępny w GC czy gdzieś indziej? CO mnie to echm, obchodzi :)
Ja bym był ostrożny z tym 'a co to mnie'. Inne systemy istnieją niezależnie od personalnych upodobań co niektórych osób, od pewnego czasu koegzystencja OC/GC jest względnie pokojowa i bez większych incydentów, więc jestem sceptyczny co do wkładania do regulaminu zapisów mogących prowadzić do niszczenia skrzynek, które kiedyś były OC a teraz już nie są.
Obrazek Obrazek

subo
Wyjadacz

Re: Re:

Post autor: subo » czwartek 09 października 2014, 12:59

art_noise pisze:
Kasowanie "pustych" kont nie ma sensu bo i po co? Chyba tylko żeby umordować informatyków w bezsensownej robocie a przy okazji cieszyć się ryzykiem że baza danych może się posypać i wszystko za przeproszeniem "pierd :shock: :shock: ie"
Tak więc - da się to zrobić ale ilość włożonej pracy w tą czynność jest zupełnie nieadekwatna do efektu.
Wykasowac w takim razie nicki z bazy danych. Każdy User i tak ma swój niepowtarzalny ID w bazie danych, więc podmianka nazwy użytkownika na NULL powinna dać zamierzony efekt. Bez kasowania.
...

Obrazek Obrazek

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » czwartek 09 października 2014, 15:31

Inne systemy istnieją niezależnie od personalnych upodobań co niektórych osób, od pewnego czasu koegzystencja OC/GC jest względnie pokojowa i bez większych incydentów, więc jestem sceptyczny co do wkładania do regulaminu zapisów mogących prowadzić do niszczenia skrzynek, które kiedyś były OC a teraz już nie są.
Jesli znajde jednak tego kesza i bedie opisany jako kesz OC a nie np GC Only - to go usuwam.
No i nadal by tak zostało. Zoacz, Masz kesza dwusystemowego usuwasz goz bazy danych OC usuwasz też etykietę swojego kesza prowadzącą do serwisu na OC i wtedy nie mam podstaw do usunięcia kesza. Chodzi o to że archiwizując kesza ten powien znikać fizycznie z miejsca jako kesz OC. CHocby dlatego że jak kts przypadkowy znajdzie dwusystemowego ale zarchiwizowanego na OC to nie powien prowadzić do naszego serwisu.

Awatar użytkownika
łowca
Forumator

Post autor: łowca » czwartek 09 października 2014, 18:40

Teokryt pisze:. CHocby dlatego że jak kts przypadkowy znajdzie dwusystemowego ale zarchiwizowanego na OC to nie powien prowadzić do naszego serwisu.
Sugerujesz, że jak ktoś z jakiegokolwiek powodu zarchiwizuje skrzynkę na OC, a na GC zostawi, to powinien galopować, wymieniać logbook i pudełko? E tam.

Zresztą, jakiekolwiek brzmienie przepis o obowiązku usuwania skrzynki po archiwizacji będzie praktycznie martwe, bo nieegzekwowalne.

Mając człowieka, który przestaje się bawić, bo się znudził - nie zmusisz go w żaden sposób do wycieczki w teren i posprzątania po sobie. Żadna kara na OC go nie ruszy - on się już tu nie bawi.
A wprowadzenie paragrafu 'jak znajdziesz zarchiwizowaną skrzynkę to ją usuń z terenu' - no, to jest nadużycie. Zwłaszcza, że sporo osób na OC nie jest kompletnie zainteresowanych interakcją z GC, i nie będzie sprawdzać, ćzy dany delikwent się po prostu przeniósł z zabawkami, czy wycofał z gry w ogóle. I może się to skończyć zarzutami o "złośliwe niszczenie skrytek" i kolejną wojenką międzysystemową. Po co to komukolwiek?

A wprowadzenie paragrafu 'jak skrzynka jest zarchiwizowan, to sprawdź na GC czy też, i wtedy dopiero usuń" - nie. W Regulaminie OC żadnych wzmianek o innych geosystemach nie uważam za stosowne.
Obrazek Obrazek

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » czwartek 09 października 2014, 19:29

Sugerujesz, że jak ktoś z jakiegokolwiek powodu zarchiwizuje skrzynkę na OC, a na GC zostawi, to powinien galopować, wymieniać logbook i pudełko? E tam.
Mogł nie robić dwusystemowego metodą wszystko na raz. mógł zrobić dwa logbooki, dwie osobne etykiety. Dbajmy o NASZ serwis a nie o serwisy innych. Oni by sie tak nie patyczkowali z naszymi keszami ;)
Zresztą, jakiekolwiek brzmienie przepis o obowiązku usuwania skrzynki po archiwizacji będzie praktycznie martwe, bo nieegzekwowalne.
Dlaczego nie? Keszerzy maja obowiązek sprzątać po sobie. Pudełko powinno być usuwane z terenu - w przypadku kliknięcia archiwizacja i pozostawienia pojemnika w terenie bez jakiejkolwiek adnotacji że nalezy do innego systemu -> usuwamy śmiecia ale nie jest to nakaz a możliwośc. Chodzi o to by autor zarchiwzowanego kesza nie zostawiał smiecia w terenie. Po archiwizacji usunięcie kesza przez kogos innego -> no co, to już nie kesz a pudełko z papierowym zeszycikiem.
W momencie kliknięcia Archiwizuj -> pudełka nie ma już fizycznie w terenie lub jeśłi jest to nie ma nic w związku z OC. OC nie zaśmieca świata. Tu nie chodzi o jakieś kary czy chodzenie po zarchiwizowanych keszach, bo to zakrawa o paranoje ale jeśli znam jakiegoś kesza, który został zarchiwizowany, nic nie szkodzi na przeszkodzie zajrzec po drodze ponownie i sprawdzić czy tam jest. Mamy cos takiego jak eventy CITO, tak samo mozna to tak potraktować.
Zwłaszcza, że sporo osób na OC nie jest kompletnie zainteresowanych interakcją z GC, i nie będzie sprawdzać, ćzy dany delikwent się po prostu przeniósł z zabawkami, czy wycofał z gry w ogóle. I może się to skończyć zarzutami o "złośliwe niszczenie skrytek" i kolejną wojenką międzysystemową. Po co to komukolwiek?
Jeszcze raz. Idę szukać miejsca na kesza, trafiam na zarchiwizowanego. Oglądam zarchiwizowanego kesza -> jesz jest dwusystemowy - zostawiam w spokoju, jedynie jeśłi to możliwe wymazuje rzeczy związane z OC, odkładam na miejsce. Kesz jest tylko OC, niema wzmianki o tym ze jest w innym serwisie a na OC jest zarchiwizowany -> przepada. TO było by na tej samej zasadzie co keszy GC nie ruszamy jeśłi sie w GC nie bawimy. Tak jak jest dotychczas. Nie było by żadnej wojenki i niszczenia na złośc keszy. To autor kesza powienien zabrac się za zmianę oetykietowania jeśli zrezygnował z naszego serwisu, jeśłi chce by nikt kto bedzie z OC nie zrobił tego za niego.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » czwartek 09 października 2014, 20:36

A pudełko z notesem, które zostało po moim zarchiwizowanym keszek zostało w terenie, bo chcę żebym mógł go za kilka lat poszukać z wnukami :P I co, jak znajdziesz to ukradniesz moją własność i wyrzucisz? Tylko dlatego, że w notesiku robiłem darmową reklamę serwisu opencaching.pl... W sumie czemu nie, zabronić co nie mogę... Przecież teraz też czasem się tak zdarza, że ktoś ukradnie pojemnik i to nawet jak kesz jest czynny... Już kilka razy mnie to spotkało i nic na to nie poradziłem... :(
Teokryt pisze:W momencie kliknięcia Archiwizuj -> pudełka nie ma już fizycznie w terenie
W takim razie wyłączmy możliwość logowania znalezień w zarchiwizowanych - po co ta opcja skoro pudełek w terenie nie ma...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » czwartek 09 października 2014, 21:02

A pudełko z notesem, które zostało po moim zarchiwizowanym keszek zostało w terenie, bo chcę żebym mógł go za kilka lat poszukać z wnukami
To schowasz ponownie. Zachowajmy jakis poziom odpowiedzialności za kesze. równie dobrze te śmieci walające sie po lasach (co nigdy keszami nie były" to tezpo to by pokazac wnukom że w 2014 roku robiło sie muszle klozetowe z fajansu a w 2064roku roi sie ze specjalnego plastiku do którego nic nie przywiera.
Trudno mówić o własności gdy coś jest porzucone. Jak porzucasz auto to ono co prawda jest twoje ale na podstawie odgórnych przepisów może zostać usunięte ponieważ zasyfia przestrzeń.
Chodzi o taka sytuacje gdzie archiwizacja kesza to jego fizyczne usunięcie. Nie moze być tak że Zakładam 40 mikrotutek, nie chce mi się bawić w OC, to klika kanapy i zarchiwizowane a że potem te tutki dziesiątkami lat beda zalegać w terenie, w drzewach, pod róznymi konstrukcjami, to kogo to obchodzi. Zakładasz to bądź odpowiedzialny za ich potem usunięcie. Brak w regulaminie tego co ma sie stac z keszem po zakończeniu zabawy to duy brak i musi sie znaleźć zapis że skrzynka w stanie zarchiwizowanym nie istnienie w terenie.

Zablokowany