Zróbmy to - inicjatywa oddolna - Regulamin

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 255 razy

Re: Zróbmy to - inicjatywa oddolna - Regulamin

Post autor: maryush »

Elvis7 pisze:Zasadniczo zgadzam się, że weryfikacja tylko 3 keszy to jednak słaby pomysł. Ciekaw jestem czy możliwe jest ustawienie takiego algorytmu, który pozwalałby na przesyłanie do weryfikacji keszy osoby, która zakłada słabe kesze, lub zakłada je np. na terenie Parku Narodowego lub praktycznie na innym keszu.
A nie do tego właśnie służy przycisk "Zgłoś problem"?
Automaty mają to do siebie że są nieelastyczne, może lepiej takie wyłapywanie keszy problematycznych po prostu zostawić w rękach współkeszujących, a ocenę "zagrożenia" COGowi?

Piostu
Stały bywalec
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: Piostu »

maryush pisze: A nie do tego właśnie służy przycisk "Zgłoś problem"?
Automaty mają to do siebie że są nieelastyczne, może lepiej takie wyłapywanie keszy problematycznych po prostu zostawić w rękach współkeszujących, a ocenę "zagrożenia" COGowi?
Myślę że główny problem jest w działaniu tego przycisku. za każdym razem gdy z niego skorzystamy idzie kopia/oryginał do założyciela skrzynki. Miałem taką sytuację gdzie odpowiedź na mój opis co mi się nie podoba dostałem w stylu "nie musisz poodejmować moich keszy".
Poza tym, zazwyczaj keszujemy w swoich okolicach i podejmujemy kesze osób które znamy z widzenia ( spotkania itp. ). Pisząc do założyciela/COGu o problemie z danym keszem jesteśmy inaczej postrzegani we własnym środowisku, i zazwyczaj przyjazna atmosfera w stosunkach z założycielem pryska ( wspomniany keszer do tej pory nie rozmawia ze mną na spotkaniach ).
Po prostu nie każdy potrafi odróżnić zastrzeżenia do keszy od zastrzeżeń do założyciela.
Jeśli upieramy się przy wykorzystywaniu tego przycisku to proponowałbym zapewnienie anonimowości autorowi, jak to jest obecnie przypadku emaila przy wysyłaniu PW.
Co oczywiście nie oznacza że założyciel danego gniota cokolwiek z nim zrobi.

@brasia - OK, masz rację z tymi XX ocenami. Boję się tylko czy zaraz nie byłoby dyskusji, dlaczego XX a nie YY ostatnich ocen .....
ObrazekObrazek

alex22
Forumator
Podziękował;: 33 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Post autor: alex22 »

ronja pisze:Jakby jeszcze RR pokusiła się o jednoznaczne określenie swojego statusu, byłoby całkiem dobrze.
Jako alex22 mogę powiedzieć, że też miałem negatywne odczucia co do nowego regulaminu i sposobu w jaki został on wprowadzony przez władze. Tryb natychmiastowy, bez konsultacji społecznych.

Jako obecny członek RR jestem za tym aby regulamin został stworzony przez wszystkich uczestników dyskusji. Deklaruję swoją pomoc i chęć w jego stworzeniu. Za pozostałych członków RR nie mogę się wypowiadać, ale myślę, że też chętnie skorzystają ze wsparcia forumowej społeczności przy jego stworzeniu. Wszelki pomysły dotyczące zmian w regulaminie będą mile widziane.
Za ten post autor alex22 otrzymał podziękowania (total 2):
Leonełowca
[url=http://geokrety.org/mypage.php?userid=1110][img]http://geokrety.org/statpics/1110.png[/img][/url][url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=4502][img]http://www.opencaching.pl/statpics/4502.jpg[/img][/url]

parlando
Forumator
Podziękował;: 341 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy

Post autor: parlando »

Regulacje skutkujące podniesieniem poziomu skrzynek - jestem za. Natomiast czytając część propozycji mam wrażenie, że niektórzy chcą "karać" początkującego keszera jeszcze zanim cokolwiek przeskrobał. Moim zdaniem tak nie może być.
Przypomniał mi się dowcip o studencie próbującym dopłynąć do wyspy zwanej "magister" i profesorze, który mu to utrudnia robiąc fale.

Leone
Stały bywalec
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy
Kontakt:

Post autor: Leone »

W imieniu RR informuję, że nowy regulamin zostanie przygotowany w oparciu o ten wątek. Po zredagowaniu regulaminu zostanie on opublikowany w oddzielnym wątku i poddany pod głosowanie.
Za ten post autor Leone otrzymał podziękowanie:
łowca
nec temere nec timide
ObrazekObrazekObrazek
mój profil
moja wizytówka

Belushi
Stały bywalec
Podziękował;: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Post autor: Belushi »

alex22 pisze:
ronja pisze:Jakby jeszcze RR pokusiła się o jednoznaczne określenie swojego statusu, byłoby całkiem dobrze.
Jako alex22 mogę powiedzieć, że też miałem negatywne odczucia co do nowego regulaminu i sposobu w jaki został on wprowadzony przez władze. Tryb natychmiastowy, bez konsultacji społecznych.

Jako obecny członek RR jestem za tym aby regulamin został stworzony przez wszystkich uczestników dyskusji. Deklaruję swoją pomoc i chęć w jego stworzeniu. Za pozostałych członków RR nie mogę się wypowiadać, ale myślę, że też chętnie skorzystają ze wsparcia forumowej społeczności przy jego stworzeniu. Wszelki pomysły dotyczące zmian w regulaminie będą mile widziane.
Jako Belushi- zwykły facet- regulamin jest tylko dopełnieniem tego, czym się kieruje na codzień. Dlatego nie bardzo rozumie tej całej dyskusji, tym bardziej, ze niby to wersja "testowa" regulaminu.

Jako użytkownik portalu opencaching.pl dziwie się, ze "Za pozostałych członków RR nie mogę się wypowiadać". To tam na górze u Was "każdy sobie rzepkę skrobie" ?? Dziwne to, coraz bardziej dziwne. Regulamin został opublikowany przez RR a samo RR umywa ręce od publikacji regulaminu oraz jego samego. Tylko mi tu coś nie gra ?
Chcecie coś ugrać ? Odbija Wam już całkiem ? To tylko puszki, rozglądnijcie się- PUSZKI, schowane gdzieś klipsiaki, eppendorfy, słoiki. Chcecie mieć nad nimi władzę czy mieć z nich korzyści finansowe ?

B

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 206 razy

Post autor: ronja »

Belushi pisze:...
Ja to odbieram tak, że Alex zobaczył brak jakichkolwiek działań ze strony pomniejszonego składu RR i zrobił to, co trzeba. Z chwilą uzyskania pełnych uprawnień (czyli potwierdzenia "nominacji") wypowiedział się tu jak zwykły user, który będąc zarazem w RR chce współpracować w dopracowaniu tego, co zostało podane w niezbyt dobrej formie. Zadeklarował, że będzie sojusznikiem zmian i ich rzecznikiem w RR. To dobry ruch, należy spojrzeć na niego pozytywnie. Zresztą - pojawiła się już kolejna (ale późniejsza w stosunku do Alexa) deklaracja Leone. Mam nadzieję, że rzeczywiście jest wspólną decyzją RR.
Czy "każdy sobie..." ? RR nigdy nie była monolitem. Różne rzeczy uwodziły w niej różnych ludzi. Może jednak w końcu któraś zaskoczy i będzie mówiła wspólnym głosem - przede wszystkim głosem całej społeczności ?
Obrazek Obrazek

subo
Wyjadacz
Podziękował;: 91 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: subo »

ronja pisze: Czy "każdy sobie..." ? RR nigdy nie była monolitem. Różne rzeczy uwodziły w niej różnych ludzi. Może jednak w końcu któraś zaskoczy i będzie mówiła wspólnym głosem - przede wszystkim głosem całej społeczności ?
I tak właśnie powinno to wyglądać. Skoro mamy pewnego rodzaju demokrację, to warto, by każdy z użytkowników miał swoje 3 grosze. Proponuję również w miare ustalania nowych zapisów w regulaminie zapoznanie się z głosami pozostałych userów w formie ankiety. Propozycje może składać każdy, więc może uściślijmy krok po kroku wszelkie zapisy, jakie powinny, a jakie nie powinny znaleźć się w regulaminie. I warto to zrobić po kolei, zaczynając od podstawowych rzeczy. Zacznijmy od definicji.
...

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 317 razy
Otrzymał podziękowań: 215 razy

Post autor: r00t7 »

fakt RR nigdy nie była monolitem, ale zawsze tarcia swoje uwzględniała na swojej części forum, a potem wychodziło jednolite stanowisko ;) inaczej wychodzi lekko mówiąc burdel. Żeby wprowadzić jakąkolwiek zmianę potrzeba 3 na 5 głosów ZA, tak było jest i będzie dopóki któraś RR nie postanowi inaczej.

widzimy to tak, że będzie tutaj tworzenie nowego regulaminu w oparciu o Wasze propozycje. Następnie ten regulamin zostanie poddany pod głosowanie ogólne na forum - żeby zobaczyć czy się podoba, szkoda tylko że zagląda tu mniej jak 3% ogółu. Większość dobrze bawiących się userów nawet nie będzie wiedziała że coś się działo.

Przy czym mała uwaga na samym początku. Jeżeli jakiś zapis będzie budził wątpliwości, RR może go nie wprowadzić.
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Podziękował;: 64 razy
Otrzymał podziękowań: 62 razy

Post autor: Rob »

..szkoda tylko że zagląda tu mniej jak 3% ogółu. Większość dobrze bawiących się userów nawet nie będzie wiedziała że coś się działo.
Wystarczy podać link do wątku na stronie głównej. Kto zainteresowany ten spojrzy.
ObrazekObrazek

Jano
Wyjadacz
Podziękował;: 125 razy
Otrzymał podziękowań: 87 razy

Post autor: Jano »

No i takie podejście RR do sprawy mi się podoba. A tymi 3% bym się nie przejmował. Nieobecni będą musieli się dostosować.
Proponuje dać na stronie głównej OC i/lub na stronie "Moja okolica" stosowną informację o toczącej się debacie i linki do odpowiednich stron forum. Może więcej ludzi się włączy, a nawet jeśli nie, to przynajmniej wszyscy będą o tym wiedzieć.

Edit: Widzę, że Rob mnie ubiegł :D
Pozdrawiam
Jano

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Leone pisze:W imieniu RR informuję, że nowy regulamin zostanie przygotowany w oparciu o ten wątek. Po zredagowaniu regulaminu zostanie on opublikowany w oddzielnym wątku i poddany pod głosowanie.
Ciesze się z tej wiadomości, dziękuję. To oznacza że nie pracujemy na darmo. Oczywiście jesli uda nam się tę prace ukończyć, na co bardzo liczę ;)

Niestety bardzo martwi mnie kolejny komunikat ze strony członka RR, który jest trochę sprzeczny z powyższym:
r00t7 pisze:Przy czym mała uwaga na samym początku. Jeżeli jakiś zapis będzie budził wątpliwości, RR może go nie wprowadzić.
Oznacza to, że mamy sytuację, gdzie wspólnie ustalamy brzmienie Regulaminu, społeczność głosuje, przyjmuje ten Regulamin, a Rada Rejsu może i tak nie wprowadzić pewnych zapisów, wbrew woli społeczności wyrażonej w głosowaniu. Czyli zdanie Rady i tak będzie ważniejsze od zdania społeczności.

Dlatego muszę prosić jeszcze raz o jasną i jednoznaczną deklarację, żeby potem nie było nieporozumień, rozczarowań i kłótni - czy jest tak jak pisze Leone - że Rada Rejsu przyjmie to co przyjmie głosowanie, czy jest tak jak pisze R00t7 - że niekoniecznie, bo jak coś się Radzie nie spodoba to tego i tak nie wprowadzi?
Innymi słowy - kto się tutaj wypowiedział w imieniu Rady - Leone czy R00t7 ?

Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 317 razy
Otrzymał podziękowań: 215 razy

Post autor: r00t7 »

chodzi o to iż jak najbardziej popieramy to żeby użytkownicy włączyli się w pisanie regulaminu - zwłaszcza po takim odbiorze poprzedniego. Ale nie może być tak że ileś osób wymyśli coś co będzie niepewne, klepnie to mała część powiedzmy stronników i wejdzie kolejny bubel. Dla przykładu: obywatele mają prawo wnieść do sejmu projekt ustawy, ale na końcu to sejm głosuje. Sejm który wybrało społeczeństwo, tutaj mamy podobnie.

Nie będzie tak że Wy coś napiszecie my nie zabierzemy głosu i potem powiemy NIE. Zamierzamy aktywnie uczestniczyć w dyskusji, ale po to jest RR by to ona spięła potem całość bo to do nas będą uderzać z wewnątrz i z zewnątrz.

RR oferując pomoc i swoje doświadczenie chce by powstał regulamin który nie będzie budził takich kontrowersji jak poprzednio. Dlatego przy podejmowaniu ostatecznych decyzji chcemy znać wolę ludu - która będzie wyrażona poprzez ankietę i będzie miała wpływ na ostateczną decyzję.
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Dziękuję za te kilka bardzo ładnych, okrągłych zdań. Jednak nie ma w nich odpowiedzi na jasno zadane pytanie:
Który z Was wypowiedział się w imieniu Rady Rejsu, a który w swoim własnym? Leone, czy R00t7?
Czy Rada zaakceptuje i wprowadzi taki Regulamin jaki przejdzie w głosowaniu, niezaleznie jaki by on nie był, czy też zastrzega sobie prawo do grzebania w nim, zmian i korekt wg własnego zdania?
Pytanie jest proste, prosimy o prosta odpowiedź.

Cieszę się że Rada deklaruje pomoc i wsparcie w tworzeniu Regulaminu. Jednak Zdanie
r00t7 pisze:"...ale po to jest RR by to ona spięła potem całość bo to do nas będą uderzać z wewnątrz i z zewnątrz.
jest, przepraszam za wyrażenie, przygotowywaniem sobie dupochronu. Jesli my tu wspólnie ustalimy treść zasad, a Wy, Rada macie i tak jak to okresliłeś "ostateczną decyzję", to kto nam zagwarantuje że:
A - nie wytniecie tych punktów, na których nam zależy, i
B - nie zmienicie Regulaminu znów tak, że będzie do bani, tak jak ten 2.0, który dopiero co wypuściliście?

Więc jasno - przyjmiecie bez grzebania, vetowania itd. czy nie?

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 206 razy

Post autor: ronja »

r00t7 pisze:...Przy czym mała uwaga na samym początku. Jeżeli jakiś zapis będzie budził wątpliwości, RR może go nie wprowadzić.
Sorry, ale 3 osoby ze "starej RR" firmują poprzedni Regulamin, który był pełen kontrowersyjnych zapisów, budzących ogromne wątpliwości. A teraz jeszcze chcecie o czymś decydować ? Będziecie wypowiadali się za prawnika, który zgłosił się do prac, bo co ? Bo macie większą wiedzę, czy zatrudniliście swojego eksperta ? Pokazujesz właśnie, że A) jesteście wyalienowani z lekka ze społeczności, B) jesteście niewiarygodni, bo nawet w gronie 5 osób nie potraficie uzgodnić własnej wersji. Włączcie się w prace jako normalni ludzie, kumple. Wtedy wspólnie wypracujecie dobrą podstawę, gotową do wprowadzenia. Pamiętaj też, że przespaliście całkowicie moment oddolnej inicjatywy, w która zaangażowało się znacznie więcej osób, niż od Was. Tym samym nie za bardzo możesz stawiać warunki. Proś, nie żądaj, wspieraj, nie rozkazuj, dawaj, nie oczekuj. Dasz radę.
PS. postarajcie się, by teksty RR na forum i FB były tożsame, bo się rozjeżdżają. Piszcie też, co jest prywatna opinią, a co wspólnym zdaniem RR.
Za ten post autor ronja otrzymał podziękowanie:
subo
Obrazek Obrazek

Zablokowany