Regulamin ver. 2.0

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

GuMiS160
Nowy na forum
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Regulamin ver. 2.0

Post autor: GuMiS160 »

Witam,
Na początku dziękuję za wkład w zmianę regulaminu. Nie jestem stałym bywalcem forum, jednak po czytaniu dyskusji na grupie "OC - Opencaching Polska" postanowiłem napisać swoją opinię. Chciałbym zwrócić uwagę na pkt. 4.9 .
Czytając regulamin zrozumiałem ten pkt. w taki sposób: "Zakładając kesza bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność za szkody wyrządzone: okolicy, środowisku oraz wszelkie szkody powstałe na skutek szukania skrzynki. Dodatkowo jesteś odpowiedzialny za innych użytkowników, którzy będą próbowali zdobyć skrzynkę i wyrządza sobie jakąkolwiek szkodę. Każdy szukający może mnie pozwać do odpowiedzialności finansowej, gdy sobie cokolwiek zrobi, od skaleczenia, po skręcenie kręgosłupa. Jako szukających rozumiem osoby pełnoletnie i niepełnoletnie."

Uważam, że jest to zbyt drastyczne, żeby całą odpowiedzialność przenieść na właściciela skrzynki.
Tak wiem, jest pkt. 4.2... Jednak czytając regulamin to ten pkt. całkowicie "blaknie", traci wartość (nie mogę znaleźć słowa) przy pkt. 4.9
Za ten post autor GuMiS160 otrzymał podziękowanie:
tat11
Karuzelek
Bywalec
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Karuzelek »

Warto dodać że właśnie ludzie zaczeli archiwizować skrzynki i odznaczać jako niedostępna.
Czy taki był wasz cel ?
paprotek
Stały bywalec
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Post autor: paprotek »

Regulamin tylko informuje, że zarówno założyciel, jak i szukający ponoszą pełną odpowiedzialność za skutki swoich działań.

Jakby nie było tych zapisów, to i tak by podnosili zarzuty, a teraz przynajmniej OC ma dupochron i w razie jakiejś awantury będą mieli szansę się wybronić przed ewentualnym pozwem, który mógłby doprowadzić do upadku OC.
Za ten post autor paprotek otrzymał podziękowanie:
chinczyk
ObrazekObrazekObrazek Obrazek
Karuzelek
Bywalec

Dziękuje za taki dupochron. Wole nie ryzykować daje jako niedostępne bo jeszcze ktoś wejdzie w dziure podczas poszukiwań i mnie zaskarży teraz ewentualnie zapisze we wszystkich swoich skrzynkach swój regulamin wewnętrzny że poszukując mojej skrzynki szukający bierze na siebie odpowiedzielność.
Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował;: 104 razy
Otrzymał podziękowań: 162 razy

Post autor: dallas »

Karuzelek pisze:Bo ten nowy regulamin to woła o pomste do nieba. ....Wybierałem OC ze względu właśnie na regulamin i jego swobodność teraz patrząc na rozwój sytuacji widzę że czy OC czy GC to już na jedno wychodzi
Po pierwsze serwis jest świecki, po drugie ta swobodność zaczęła mnie w ostatnich miesiącach przerażać. Jakość skrzynek drastycznie spada, bo co można pokazać jak już prawie wszystko zostało pokazane przez wcześniejsze pokolenia OC. Masa udziwnionych nic nie pokazujących skrzynek, setki kretyńskich mobilniaków, które to są głownie bywalcami eventów. Po co to komuś poza statystykami. Wystarczy usunąć z punktacji owny, wirtuale i mobilniaki, zastąpić je innym systemem nagród dalekim od statystyk a zobaczycie że miesiącami będą leżeć w terenie. A na owny nikt przy piwku nawet nie spojrzy.
A wracając do regulaminu - mnie się podoba, coś wreszcie ruszyło i będzie normalniej, fakt, za szybko weszło i bez konsultacji, ale przynajmniej maruderzy nie mogą powiedzieć że nic się nie robi za kolejnej kadencji. Zamiast wytykać wystarczy zgłosić/napisać co na sercu leży bez pretensji do całego świata i czekać na korektę. Niestety zawsze znajdą się tacy co jojczą a 5 minut dla serwisu nigdy społecznie nie poświęcili. O prywatnych wojenkach z zarządem chyba nie muszę pisać. Dajmy sobie czas na korekty do końca roku i może wreszcie powstanie coś, co będzie mieć sens, zamiast pustych haseł obecnego regulaminu.

A co do dupochronu, to maksymalnie upraszczając, jak serwis fizycznie ma odpowiadać za to, że ktoś gdzieś coś schował a komuś się coś wydarzyło idąc tam? Jak mi w górach spadnie głaz na głowę który wcześniej został obluzowany przez poprzednich turystów to winny jest Bogu czy Zarząd Parku w którym znajdowała się felerny szlak? Zatruciem grzybami obciążać nadleśnictwo czy właściciela lasu, bo nie dał odpowiednich tabliczek? A moja zwichnięta rzepka na virtualu to wina zimy i padającego śniegu, producenta obuwia czy założyciela skrzynki?
Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Podziękował;: 122 razy
Otrzymał podziękowań: 143 razy

Post autor: łowca »

Drodzy członkowie RR

czy ktoś z Was miał wprowadzenie limitu odległości między skrzynkami w programie wyborczym? Bo ja sobie nie przypominam. A jest to zmiana na tyle fundamentalna, że powinna być wcześniej przedstawiona wszystkim poszukiwaczom i zakładaczom skrzynek jako propozycja, a nie wprowadzona do regulaminu 'z dniem dzisiejszym'.
A co ze skrzynkami, które na dziś tego warunku nie spełniają? Będą archiwizowanie? Niedostępne? Obie? Jedna z nich?
Tego typu zmian, drodzy RRowicze, nie wprowadza się tak 'hop-siup'. Bo co, jeśli 99% członków społeczności OC ma inne zdanie?

Poza tym wypuszczenie jako obowiązującego regulaminu, który pod względem literackim jest potworną kpiną z poprawności językowej niezbyt dobrze o Was świadczy.

Proszę, potraktujcie tę wersję określoną jako '2.0' jako pewną propozycję wyjściową, i na jej podstawie opracujcie coś, co będzie spójne (czyli będzie posiadało definicje wszystkich określeń) i literacko poprawne.

Deklaruję swoją daleko idącą pomoc w osiągnięciu obu tych celów
Za ten post autor łowca otrzymał podziękowanie:
meteor2017
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.
Karuzelek
Bywalec

dallas pisze:
A co do dupochronu, to maksymalnie upraszczając, jak serwis fizycznie ma odpowiadać za to, że ktoś gdzieś coś schował a komuś się coś wydarzyło idąc tam? Jak mi w górach spadnie głaz na głowę który wcześniej został obluzowany przez poprzednich turystów to winny jest Bogu czy Zarząd Parku w którym znajdowała się felerny szlak? Zatruciem grzybami obciążać nadleśnictwo czy właściciela lasu, bo nie dał odpowiednich tabliczek? A moja zwichnięta rzepka na virtualu to wina zimy i padającego śniegu, producenta obuwia czy założyciela skrzynki?
Tak tylko jeśli jakość skrzynek tak drastycznie spadła to zastanawiam sie czemu ludzi wtajemniczonych w geocaching przybywa. Nie przeglądam statystyk ale wyciągając daleko idące wnioski nowy użytkownik znajduje 1-2 skrzynki i dziękuje (a z moich krótkich obserwacji wynika że jest całkowicie odwrotnie)
Dobra koniec offtop przejdźmy do meritum czyli nowego regulaminu

Wystarczałby zapis że założyciel jest odpowiedzialny za skrzynke podczas jego zakładania ( czy nie zniszczy tym np. tego trawnika)
a szukający szuka na własną odpowiedzialność. Fakt że spotkałem się ze zjawiskami wandalizmu podczas poszukiwania ale dlaczego ja mam za to odpowiadać jako założyciel ? Teraz troche boje sie że ktoś szukając któregoś z moich keszy może zniszczyć coś i jutro policja zapuka do mych drzwi bo ja go zachęciłem(zwabiłem nieumyślnie) aby poszedł i zniszczył obiekt albo teren obok skrzynki.
aby uwiarygodnić stan miejsca/obiektu podczas zakładania dowodami mogą być zdjęcia zrobione podczas zakładania skrzynki i trzymane w swoim archiwum.

Już nie bede sie tutaj wypowiadał bo swoje zdanie wyraziłem niech inni sie wypowiedzą ale na obecną chwile regulamin jest dla mnie nie do zaakceptowania.
Teokryt
Wyjadacz
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Post autor: Teokryt »

Proponuję wycofanie regulaminu 2.0 dopóki nie zostanie oszlifowany. Nie ma nawet Vacatio legis w którym można podjąć decyzję co należy zrobić ze skrzynkami niespełniającymi wymogów. A tak mamy regulamin i kesze które z definicji stały sie nielegalne i właścicieli którzy z dnia na dzień stali się winni tego ze chcieli zrobić fajne skrzynki dla innych.
paprotek
Stały bywalec

Karuzelek pisze:Dziękuje za taki dupochron. Wole nie ryzykować daje jako niedostępne bo jeszcze ktoś wejdzie w dziure podczas poszukiwań i mnie zaskarży teraz ewentualnie zapisze we wszystkich swoich skrzynkach swój regulamin wewnętrzny że poszukując mojej skrzynki szukający bierze na siebie odpowiedzielność.
Wyobraź sobie że kompletnie nic nie zmieniło się w tej kwesti. Po prostu nagle zostałeś o tym poinformowany.

Jeśli ktoś chciałby cię pozwać, regulamin kompletnie nic nie zmienia. Regulamin zmienia, jeśli ktoś chciałby pozwać OC jako organizację.
Pyra
Wyjadacz
Otrzymał podziękowań: 67 razy

Post autor: Pyra »

Witam
łowca pisze:... A co ze skrzynkami, które na dziś tego warunku nie spełniają? Będą archiwizowanie? Niedostępne? Obie? Jedna z nich?
A dlaczego od razu archiwizować skoro:
"5.11. Minimalna odległość nowej Skrzynki od już założonych, to 150m."

De facto ta zasada była przez COG do tej pory przestrzegana (vide pytania do założycieli weryfikowanych skrzynek), tylko nie była zapisana. Do tej pory, gdyby ktoś założył swoją skrzynkę w odległości 20cm od już istniejącej, to w zasadzie można mu było "skoczyć".

Pozdrawiam
prjd
Nowy na forum
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: prjd »

Nie mam w zwyczaju pisać na tym forum jakichkolwiek postów jednak sytuacja tego wymaga.

Panie i Panowie OC nie jest niczyją prywatną zabawką. Przypomnę że my WAS wybieramy i czegoś związku z tym możemy czegoś od was oczekiwać. To nie jest tylko prestiż bycia w zespole ale także zajmowanie się sprawami osób przez, które zostało się wybranym.

Przy takim stanie rzeczy w krótkim czasie jestem w stanie zgłosić do COGu co najmniej parę-set jak nie parę-tyś skrzynek. Które ktoś będzie musiał jakoś rozsądzić... Jeżeli planujecie zniszczyć OC to dobry kierunek. Przy takim regulaminie zakładać w tej chwili nie mam zamiaru prędzej zabrać zabawki i iść do innej piaskownicy... Tylko po co? Nie na takim OC się rejestrowałem....

Wyszedł gniot i to jest najmilsze słowo jakie można powiedzieć i co do tego nie ma nikt wątpliwości przynajmniej z jeśli chodzi o aktywnych ludzi z poza ZOC.
Mało interesują mnie zapisy w regulaminie dotyczące RR COGu itp.... Ale dajcie ludziom normalnie się bawić jak do tej pory zakładanie skrzynek staje się utrudnione oraz daje pretekst do narobienia sobie problemów prawnych. 5 osób może na 5 sposobów zinterpretować jeden punkt....

Albo drobny przykład:
Pyra pisze:Witam
Highlander pisze: "5.11. Minimalna odległość nowej skrzynki od już założonych, to 150m. Odległość dotyczy zarówno położenia skrzynki, jak i ewentualnych etapów pośrednich i współrzędnych startowych. Wyjątek stanowią współrzędne startowe Quizów. Dopuszcza się zmniejszenie tej odległości, po uzyskaniu zgody od właścicieli najbliższych skrzynek, oraz COG. "

Przy czym mamy tu kilka niedopracowanych kwestii:

a) brak informacji że chodzi o etapy pośrednie z pojemnikami - a przecież mamy również etapy wirtualne

b) tak samo punkt startowy multi często jest wirtualny a mowa tylko o quizach

c) na GC nie ma limitu odległości pomiędzy pojemnikami jednego multicache - czyli zapisy z OC są dużo surowsze
Ograniczenie dotyczy zakładanej skrzynki, czyli zakładający ma te odległości zachować, względem istniejących, ponadto jest jeszcze: "Dopuszcza się zmniejszenie tej odległości, po uzyskaniu zgody od właścicieli najbliższych skrzynek, oraz COG."
Skoro nie ma mowy o etapach wirtualnych, to znaczy, że też ich dotyczy.
Przecież to jest głupie jakkolwiek tego nie czytać. Na podstawie tego przykładu jestem w stanie napisać apkę która zgłosi setki skrzynek do czasu osiągnięcia lub też nie odpowiednich zgód.(Wasze też)

Drodzy koledzy wyszło G*WNO... i w nie wdepnęliście... zdarza się! Błędów nie popełniają Ci co nic nie robią, więc jakiś plus, że coś zaczyna się dziać. Ale skoro chyba jesteście w stanie zauważyć, że coś chyba jest nie tak skoro jest jakieś poruszenia to wymagałbym przynajmniej od osób, na które ja głosowałem(obecnie 3 sztuki z 5 czyli większość RR) walki w moim (i pewnie innych użytkowników też) w zmianie niektórych punktów. Bo w tej chwili jest to GNIOT nie do zaakceptowania przez wiele osób.

Wyjdźcie z twarzą z tej sytuacji przyznajcie się do błędu, i poprawcie to co zostało popsute.

Jeżeli nie wiecie jak poprawić to przeprowadźcie konsultacje "społeczne" powiedzmy w gronie użytkowników powyżej 1000 czy 1500 znalezionych skrzynek nie od dziś są na oc, a więcej pomysłów może tylko poprawić niż pogorszyć obecnie beznadziejną sytuację.

Co do wprowadzenia do "Z partyzanta" to w taki sposób można wywołać wojnę a nie pokój! Nie wiem czy się orientujecie ale tak poważne zmiany powinny być wprowadzone z okresem przejściowym aby każdy z użytkowników mógł je zaakceptować bądź też nie i zawinąć się z serwisu. Bo w tej chwili wiele osób jest w kropce.

Czekam na wasze dalsze decyzje bo na razie nie widzę by coś się działo a minęło już dość sporo czasu i reakcja powinna być jednoznaczna.
Za ten post autor prjd otrzymał podziękowanie:
tat11
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 256 razy

Post autor: maryush »

A ja nadal wierzę, że RR chciała dobrze. OK, wyszło jak wyszło, ale przecież można to chyba jeszcze naprawić, jeśli RR wciąż chce dobrze.
No chyba że się naiwnie mylę, bo na razie nie słychać żeby RR planowała się wycofać z tej wersji tekstu.

Dostało się trochę RR od nas słownych batów, także ode mnie, ale to też dlatego że chcemy dobrze i chcemy mieć porządny Regulamin.
Za ten post autor maryush otrzymał podziękowania (total 2):
paprotekGuMiS160
paprotek
Stały bywalec

dallas pisze:
Jeśli nadleśnictwo postawi tabliczki zachęcające do zbierania grzybów, a obok wrzuci wydrukowane przepisy kulinarne obejmujące zupę z muchomorów sromotnikowych, to może się spodziewać kłopotów.

Jeśli w listingu na OC widnieje skrzynka, której podjęcie wymaga włamania się na teren prywatny objęty zakazem wstępu, to właściciel tego terenu ma jak najbardziej podstawy żeby z pretencjami zwrócić się do OC a nie bawić się w łapanie nocnych gości.
Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 163 razy
Otrzymał podziękowań: 259 razy

Post autor: ronja »

Mam pytanie: czy wśród 26405 aktywnych użytkowników OCPL nie ma ani jednego absolwenta prawa ? Jedynym wyjściem z zafundowanego pasztetu jest napisanie regulaminu na nowo, z kimś bardziej kompetentnym. Nadal uważam, że powinniśmy rozważyć zrzutkę na pokrycie kosztów zewnętrznego prawnika. Chyba, że wśród nas pojawi się ktoś, kto będzie chciał zrobić to na zasadzie koleżeńskiej.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 256 razy

Post autor: maryush »

Nie powiem że pomysł z prawnikiem jest zły. Ale pamiętajmy o jednym - jak by ten Regulamin nie brzmiał, to nie będzie nadrzędny w stosunku do prawa obowiązującego w PL - nie będzie dupochronem dla nikogo jeśli komuś się zamarzy skarżyć kogoś z OC (szukających, załozycieli, zespół oc czy kogo tam jeszcze) o złamanie przepisów KC KW czy innych przepisów. Dlatego jeśli już idziemy w kierunku konsultacji prawniczych, to chyba trzeba zacząć od pytań w stylu "czy ten Regulamin ma jakąkolwiek moc prawną, chociaż OC nie ma osobowości prawnej?" i dopiero potem "jak ma brzmieć Regulamin, żeby był w zgodzie z literą obowiązującego prawa?".
Bo dotychczas (i mam silne wrażenie że nadal tak jest) ten Regulamin jest nasz wewnętrzny, mający wpływ tylko na to co dzieje się wewnątrz OC - jedyne sankcje o jakich możemy tu rozmawiać to usunięcia/zablokowania kont/keszy itd. A świat prawa (KC, KW, itd.) jest obok i nasze Regulaminy nie mają na niego żadnego wpływu. Mówiąc prościej - nieważne co mówi Regulamin OC, jeśli KC mówi że za coś odpowiada Szukający to tak jest, choćby Regulamin mówił inaczej. Pamiętajcie że akceptacja Regulaminu to nie jest podpis pod umową cywilno-prawną, chćby dlatego że ze strony OC nie ma osobowości prawnej.
Więc jaranie się tym co Regulamin mówi o odpowiedzialnościach i kto kogo za co w tym swietla może pozywac do sądu to bujanie w obłokach.
Zablokowany