Regulamin ver. 2.0

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 163 razy
Otrzymał podziękowań: 259 razy

Re: Regulamin ver. 2.0

Post autor: ronja »

KEISOR pisze:...Nie znam tematu ale jak to był zwykły urbex to nie wiem o co halo ale gdyby to były jakieś średniowieczne mury pod opieką konserwatora zabytków czy coś w tym stylu to ynteligentom wlepiłbym dożywotniego bana, tak dla przykładu... Takie moje zdanie ale jeszcze raz podkreślę: nie znam tematu całościowo. Tak czy inaczej, to chyba marginalny przypadek?
To były zabezpieczenia miasta na obiekcie będącym jego własnością. Jeżeli się mylę, to pewnie szczeciniacy mnie poprawią. Sprawa nie została zakończona skutecznym rozwiązaniem ze strony COG i RR - między innym z powodu totalnej dysfunkcji poprzedniego Regulaminu i związków miejscowego przedstawiciela COG z autorem kesza. Dlatego też tak ważne jest, by nowy regulamin jednoznacznie uniemożliwiał działania destrukcyjne i sankcjonował je.

Czy obecny Regulamin był konsultowany z prawnikiem ? Jeśli tak, to czy możemy poznać jego tok rozumowania, np. w odniesieniu do kwestionowanych zapisów o odpowiedzialności zakładających i szukających, kompetencji organów ?
Obrazek Obrazek
rredan
Stały bywalec
Podziękował;: 105 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Post autor: rredan »

Na szybko, pierwsze dwie rzeczy, które rzuciły mi się w oczy, a o których jeszcze nie było mowy (przynajmniej nie dojrzałem pobieżnie skanując poprzednie posty):

1. Zdanie z preambuły "Szanuje wszystko co nas otacza" pomijając interpunkcję jest kompletnie od czapy. To ma być Regulamin, a nie filozoficzny traktat, czy raczej manifest. Ktoś się tutaj wyraźnie zapędził na wyjątkowo grząski grunt.

2. Pkt 5.11. wyklucza organizację wydarzenia w odległości 150 metrów od jakiegokolwiek waypointa. Chyba, że się pójdzie po prośbie do COGu oraz uzyska akceptację wszystkich właścicieli pobliskich keszy. W dodatku brak tu jakichkolwiek kryteriów i terminów uzyskania takiego pozwolenia więc znów pełna uznaniowość i brak jakiejkolwiek kontroli oraz drogi odwoławczej.

Słowem: rzeź.

Aktualizacja:
O! już wiem, to spóźniony Prima Aprilis! Musi! Inaczej wybierając się na poszukiwanie skrzynki spełniającej opis z pktu 5.4. trzeba będzie mieć pisemne pozwolenie :). Przypomniało mi się zawołanie - z całym szacunkiem rzecz jasna - "don't drink and write".
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 256 razy

Post autor: maryush »

Ja ze swojej strony oferuję pomoc w pracach nad Regulaminem. Jeśli RR będzie chciał z niej skorzystać to służę, czy to publicznie, na Forum, czy mejlowo, czy jeszcze jakoś inaczej.
Proponuję także wziąć pod uwagę wypowiedziane tutaj opinie, pamietając że wszyscy mamy ten sam cel - dobry Regulamin pozwalający nam się bawić w geocaching w najlepszy i najpłynniejszy sposób.
Teokryt
Wyjadacz
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Post autor: Teokryt »

Poprzedni regulamin był słaby ale ten ... odechciało mi się jeszcze bardziej zabawy... Regulamin przypomina regulamin usług telefonii komórkowej. Lepiej było by w ogóle nie zakładać konta i nie zaczynać sie bawić w OC.
Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Przypomnę, że zgodnie z wyliczeniem ze zbiórki na serwer, dysponujemy jeszcze nadwyżką gotówki. Nie pamiętam w tej chwili jej wysokości, jednak nie sądzę, by jakimś problemem było ewentualne dołożenie się na prawnika, który pomoże w pracach. Nowy Regulamin powstawał w toku długich dyskusji (vide: wątek o wprowadzeniu), jednak w za bardzo wąskim gronie. Może więc jeszcze nowszy powstanie w wyniku współpracy kogoś profesjonalnego ?
Obrazek Obrazek
Pyra
Wyjadacz
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 67 razy

Post autor: Pyra »

Witam
rredan pisze:... Inaczej wybierając się na poszukiwanie skrzynki spełniającej opis z pktu 5.4. trzeba będzie mieć pisemne pozwolenie :). Przypomniało mi się zawołanie - z całym szacunkiem rzecz jasna - "don't drink and write".
[...]... Pozwolenie ma dotyczyć faktu umieszczenia skrzynki, oraz zgody na to aby inni użytkownicy mogli jej szukać. Właściciel obiektu, terenu, może przecież wydać zgodę na umieszczenie pojemnika, a potem gonić wszystkich, którzy przyjdą go szukać. Pozwolenie takowe ma mieć założyciel.

Pozdrawiam
Dodano:
Wracając do odpowiedzialności, to na założycielu ciąży jej część, dotycząca szkód nieuniknionych podczas poszukiwań, a szukającego, szkód wyrządzonych niekoniecznych.
Jeśli np. zakładający umieści skrzynkę na środku trawnika (umówmy się, że nie można po nim chodzić) i nie ma innej możliwości dostania się do skrzynki niż depcząc trawę, to odpowiedzialność za zniszczenia, ciąży na zakładającym. Nie każdy musi mieć świadomość, że na ten trawnik nie wolno wchodzić. Jeśli natomiast, skrzynka zostanie ukryta na tym samym trawniku, jednak w pobliżu ścieżki, a szukający mimo to pójdzie na skróty depcząc trawę, to odpowiedzialność za zniszczenia ciąży na nim.
Dalej, jeśli zakładający umieści skrzynkę wewnątrz budynku, do którego można wejść jedynie odrywając deski z okien, lub zrywając kłódkę, to odpowiedzialność za zniszczenia ciąży po jego stronie, jeśli jednak drzwi będą otwarte, a szukający mimo to wybije okno i przez nie dostanie się do skrzynki (pomijając powody takiego działania, bo fajniej, bo adrenalina, bo bliżej, bo tak...) to szukający jest obarczony odpowiedzialnością za zniszczenia.
Mam nadzieję, ze trochę rozjaśniłem temat.
Ostatnio zmieniony wtorek 23 września 2014, 20:24 przez RoDaJJ, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: zgłoszenie - zapis Regulaminu, w tym: "Każdy Użytkownik Serwisu z szacunkiem odnosi się do pozostałych Uczestników..."
Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Pyra pisze:Witam
rredan pisze:... Inaczej wybierając się na poszukiwanie skrzynki spełniającej opis z pktu 5.4. trzeba będzie mieć pisemne pozwolenie :)...
Kłania się czytanie ze zrozumieniem...
Mylisz się Sławku. W podanej konstrukcji wywód Marcina jest prawidłowy. A wystarczyłoby zmienić układ całego punktu, użyć interpunkcji, by sens był zgodny z zamysłem i logiką. To czytanie ze zrozumieniem ... Kiedyś pewien zacny człowiek powiedział, że czasem trzeba się najpierw nauczyć rozumieć, bo samo czytanie może nie wystarczać. Lepiej więc nie używać tego argumentu w toku dyskusji o Regulaminie 2.0. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zdjęcie tej regulacji i zabranie się za nią raz jeszcze, z pomocą kogoś kompetentnego. Tu mała uwaga - regulamin może obowiązywać użytkowników jeśli go zaakceptują, a nie wtedy, gdy RR tak powie.
Obrazek Obrazek
Pyra
Wyjadacz
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 67 razy

Post autor: Pyra »

Witam
ronja pisze:Mylisz się Sławku. W podanej konstrukcji ...
Punkt dotyczy umieszczanie skrzynek i zakładającego, więc i zgoda jest jego zadaniem.
Oczywiście można ująć każdy wypadek i przypadek, opisać każdą możliwość, ale wtedy regulamin zajmie sporo stron, i już naprawdę niewielu będzie go czytać, podobnie jak umowy kredytowe itp.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 256 razy

Post autor: maryush »

ronja pisze: Tu mała uwaga - regulamin może obowiązywać użytkowników jeśli go zaakceptują, a nie wtedy, gdy RR tak powie.
No własnie - dostał ktoś jakiegoś mejla, czy innego smsa z pytaniem/prośbą o zaakceptowanie nowego Regulaminu (który od dzisiaj obowiązuje), a jesli nie to wypad? Ja nic nie dostałem, nie wiem, może moją akceptację potraktowano domyślnie czy coś?
KEISOR
Stały bywalec
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: KEISOR »

Tak sobie czytam i jeszcze jedna moja uwaga do pkt 4.9: czy aby punkt 5.7 (po zastąpieniu słowa "zabytek" słowem bardziej ogólnym typu obiekt/miejsce itp.) nie załatwiłby sprawy tego feralnego punktu 4.9?
Czyli:
5.7. Miejsce i sposób ukrycia Skrzynki nie może zagrażać uszkodzeniem obiektu lub miejsca, na którym znajduje się skrzynka w czasie jej ukrywania lub poszukiwania.
Jednocześnie likwidując (moim zdaniem dyskusyjny) pkt 4.9.
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Podziękował;: 26 razy
Otrzymał podziękowań: 78 razy

Post autor: Krysiul »

Nie przekopywałem się przez tradycyjne, forumowe rzucanie mięsem - dodam tylko, że w czynie społecznym ktoś władający poprawnie polszczyzną mógłby dokonać korekty, bo interpunkcja i gramatyka miejscami nie są najlepsze, a w takim dokumencie jednak powinny być wzorowe. Do tego dochodzi niewłaściwe używanie różnych zwrotów - np. "w szczególności" to synonim słowa "zwłaszcza", a nie "w szczególnym wypadku", a to w tym drugim znaczeniu używa się go wielokrotnie w regulaminie. Sam podejmuję się poprawić regulamin, ale zanim to zrobię, chcę wiedzieć, czy jesteście otwarci na takie poprawki.

Poza tym:

1. Nie ogłasza się regulaminu z terminem wejścia w życie "od jutra" - wypadałoby dać co najmniej te 30 dni na zapoznanie się z nim. To samo powinno dotyczyć każdej jego zmiany. Tak się to zwykle rozwiązuje i to jest fair.
2. Link i informacja o nowym regulaminie są słabo wyeksponowane na stronie głównej. Większość ludzi w ogóle nie zauważy, że coś się zmieniło.
ObrazekObrazekObrazek
etnamars
Forumator
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 184 razy

Post autor: etnamars »

ronja pisze:Przypomnę, że zgodnie z wyliczeniem ze zbiórki na serwer, dysponujemy jeszcze nadwyżką gotówki. Nie pamiętam w tej chwili jej wysokości, jednak nie sądzę, by jakimś problemem było ewentualne dołożenie się na prawnika, który pomoże w pracach. Nowy Regulamin powstawał w toku długich dyskusji (vide: wątek o wprowadzeniu), jednak w za bardzo wąskim gronie. Może więc jeszcze nowszy powstanie w wyniku współpracy kogoś profesjonalnego ?
Serwer został pod koniec lipca opłacony na kolejny rok - do sierpnia 2015.
Na rachunku obecnie znajduje się: 1,883.82 PLN.

Nie, ta kwota NIE zostanie przeznaczona na prawnika, bo to była zbiórka na serwer, a nie na prawnika.

Kiedyś była dyskusja o wersji profesjonalnej (ze 2 lata temu) z udziałem dwóch osób biegłych w prawie. Nie ukazała się.
Natomiast w kwestii zasadności wydawania pieniędzy już Ci odpowiedziałem: cokolwiek sobie nie napiszemy w Regulaminie, to gdy przyjdzie co do czego i pojawią się te "organa ścigania", o których wspominasz w pierwszym poście - to one nie będą czytać Regulaminu.
rredan
Stały bywalec
Podziękował;: 105 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Post autor: rredan »

[..]
maryush pisze: No własnie - dostał ktoś jakiegoś mejla, czy innego smsa z pytaniem/prośbą o zaakceptowanie nowego Regulaminu
Żadna osoba spośród tych, z którymi rozmawiałem niczego nie akceptowała. To kolejny i zapewne nie ostatni absurd tego Regulaminu.
Ostatnio zmieniony wtorek 23 września 2014, 21:00 przez RoDaJJ, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: korekta wpisu - konsekwencja uznania zgłoszenia przez użytkownika rredan
Karuzelek
Bywalec
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Karuzelek »

To z winną założyciela za szkody prosze zmienić albo przynajmniej zrobić jakieś demokratyczne referendum.
Bo ten nowy regulamin to woła o pomste do nieba. Wybierałem OC ze względu właśnie na regulamin i jego swobodność teraz patrząc na rozwój sytuacji widzę że czy OC czy GC to już na jedno wychodzi z tym że na OC jest więcej keszy. Jednak po tych zmianach może to drastycznie spaść.

We wszystkich imieniu nie będe dziękował ale w swoim mogę.
DZIĘKUJE !
Awatar użytkownika
chinczyk
Wyjadacz
Podziękował;: 147 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy
Kontakt:

Post autor: chinczyk »

ronja w zasadzie dobrze prawi , w tej chwili władza jest bliżej nie określona ,a jeżeli jest regulamin do dość dobrze było by w nim ująć ustępy które świadczyć będą o wybieraniu władzy , to na przyszłość też ułatwi pracę innym RR / COG.

Co do postulatów to kurde dobrze że są takowe , dzięki nim pewnie powstanie kolejna bardziej precyzyjna wersja regulaminu :)
Obrazek
Zablokowany