Skrzynki nieznalezione - zgłaszanie do COG

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Teokryt
Wyjadacz

Re: Skrzynki nieznalezione - zgłaszanie do COG

Post autor: Teokryt » czwartek 14 sierpnia 2014, 09:36

Skrzynek zgłaszanych bezpośrednio do COGu nie rozpatrujemy z zasady jego przestrzegania.
No to nie rozpatruj i dalej niech wisi jako nie znaleziona. Nie mam ani ochoty ani czasu pilnować czy autor odpowiedział po 7 czy nie. Kazdy jest odpowiedzialny za swoje skrzynki. Łażenie za autorem i przypominanie mu ze sotawił coś swojego w serwisie jest idiotyczne. Od tego mamy COG i systm auto archiwizacji aby skrzynki znikały jeśli ich nie ma.

Również wg tego systemu musiał by pamiętać której skrzynki nie ma i czy autor po 7 dniach odpowiedział czy nie. Nie ma do tego żadnych narzędzi aby miec listę skrzynek "zgłoszonych" i oczekujących na rozpatrzenie - inaczej by było jakbym mógł mieć wygodny panel gdzie miałbym listę zgłoszonych przez siebie skrzynek do autora i jeśli autor by nie zdjął tego statusu samodzielnie po 7 dniach (czyli nie przeczytał powiadomienia mailowego) skrzynka i zgłoszenie wpadało by do COGu. Proste i przyjemne i chętniej by to ludzie robili. A tak certolenie sie z wysyłaniem maili, pilnowaniem która to skrzynka etc, etc...

rredan
Stały bywalec

Post autor: rredan » czwartek 14 sierpnia 2014, 14:44

Miałem od dawna w planach znalezienie pewnej skrzynki kilkaset kilometrów od domowych kordów, a kiedy nadarzyła się w końcu okazja do jej podjęcia, to tuż przed wyjazdem pojawiły się informacje o jej ewidentnym zniknięciu. Odczekałem tydzień i nic, a nazajutrz mieliśmy ruszać. Wiadomo było, ze założyciel na kordy ma daleko, że ostatnie swoje znalezienie odnotował 3 lata wcześniej i że wszystkich ma raptem kilkanaście. Wg tego, co napisano powyżej kwalifikuje się do określenia jako osoba mająca keszowanie gdzieś i skrzynka powinna trafić do cogowej archiwizacji. Jednak wystarczył jeden mail, odpowiedź przyszła od ręki i jest reaktywacja. Nie można więc generalizować, obecna formuła moim zdaniem jest jak najbardziej OK.

Awatar użytkownika
szanto
Wyjadacz
Kontakt:

Post autor: szanto » czwartek 14 sierpnia 2014, 15:20

Teokryt pisze:... inaczej by było jakbym mógł mieć wygodny panel gdzie miałbym listę zgłoszonych przez siebie skrzynek do autora i jeśli autor by nie zdjął tego statusu samodzielnie po 7 dniach (czyli nie przeczytał powiadomienia mailowego) skrzynka i zgłoszenie wpadało by do COGu. Proste i przyjemne ...
Taki 'panel' masz w swojej poczcie w zakładce "Wysłane".
Dodatkowo masz datę wysłania e-maila.
Jak to łatwo narzekać a całą robotę zwalić na COG, "bo od tego są". :roll:

Zresztą - zgłaszajcie jak chcecie.

Jak będzie się Wam chciało - najpierw do właściciela. 8)
Jak nie będzi się chciało - bezpośrednio poprzez stronę nieczynnej skrzynki - do COG'u. :P

Ważny jest cel - usunąć z mapy nieczynne skrzynie. :!:
Obrazek ObrazekObrazek

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » czwartek 14 sierpnia 2014, 21:58

Taki 'panel' masz w swojej poczcie w zakładce "Wysłane".
Nie mam. A wiesz dlaczego? Adresy email użytkowników sa ukryte. Wiec piszesz email przez stronę i nie ląduje on w wysłanych a w odebranych gdyż otrzymujesz kopię.
Dostaje sie już tyle powiadomień na email od OC ze to ma nieco range spamu. Powiadomienia o nowych keszach, powiadomienia o nowych logach, kopie email od zgłoszeń.

Wiem ze to pewien kłopot, ale taki nowy specjalny status - skrzynka kontrolowana - specjalny numer statusu skrzynki ze znikała by z mapy i prowadzone były by jawne czynnosci sprawdzające. Zakładka - skrzynki kontrolowane - i tam widac kto sie zajmuje dana spraw i co jestpowodem zgłoszenia. Coś jak bugtracker.

KEISOR
Stały bywalec

Post autor: KEISOR » czwartek 14 sierpnia 2014, 22:06

Kolego szanto nie wiem po co było wcześniej to "straszenie" regulaminem i powoływaniem się na niego skoro wszyscy wiedzą, że jest delikatnie mówiąc niedoskonały. To po pierwsze primo, a po drugie primo przy zgłaszaniu skrzynki do COGu, kopia wiadomości trafia również do założyciela. Więc o co to całe zamieszanie? Jest tydzień na reakcję COGu i założyciela jednocześnie. Poza tym jak szanowny założyciel przez rok czy dwa miał gdzieś swojego kesza to dlaczego miałby po moim mailu akurat spiąć poślady w 7 dni coś z nim zrobić? A z doświadczenia wiem, że 99 % tego typu skrzynek nadaje się do natychmiastowej archiwizacji a nie tygodniowego czekania.
Kolejna rzecz to taka, że osoby zgłaszające skrzynki do archiwizacji to z reguły doświadczeni keszerzy (patrz art_noise), którzy wiedzą co robić.
rredan pisze:Wg tego, co napisano powyżej kwalifikuje się do określenia jako osoba mająca keszowanie gdzieś i skrzynka powinna trafić do cogowej archiwizacji. Jednak wystarczył jeden mail, odpowiedź przyszła od ręki i jest reaktywacja. Nie można więc generalizować,
Ja bym powiedział wyjątek potwierdza regułę... :wink:
Zaciekawił mnie też log kolegi rredan...
Można wiedzieć jaki to kesz? Chętnie prześledziłbym sobie jego historię. Bo wydaje mi się, że mówimy o 2 różnych rzeczach...

rredan
Stały bywalec

Post autor: rredan » piątek 15 sierpnia 2014, 00:38

Pewnie, że to przypadek szczególny (OP0001) ale potraktowany mógłby być z automatu i na nic jego wyjątkowość by się zdała.

KEISOR
Stały bywalec

Post autor: KEISOR » piątek 15 sierpnia 2014, 08:46

OP 0001 - no tak... co za rarytas!
A wracając do wątku tematu, to jest dokładnie tak jak myślałem czyli: nie o takie kesze nam chodzi. Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie posłałby takiej skrzynki do piachu.

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » piątek 15 sierpnia 2014, 10:34

Teokryt pisze:...Wiem ze to pewien kłopot, ale taki nowy specjalny status - skrzynka kontrolowana - specjalny numer statusu skrzynki ze znikała by z mapy i prowadzone były by jawne czynnosci sprawdzające. Zakładka - skrzynki kontrolowane - i tam widac kto sie zajmuje dana spraw i co jestpowodem zgłoszenia. Coś jak bugtracker.
To interesujący pomysł. Zgłoś go do RR albo wrzuć na forum do "Propozycji zmian". Jeżeli jest możliwy do wprowadzenia od strony technicznej i będzie szeroka akceptacja, to czemu nie ?

Profilaktycznie wrócę do ważnej kwestii:
Widząc zakusy młodszych kolegów, którzy dorwali się teraz do "narzędzi" i chcą wprowadzać porządki przypomnę, że w serwisie są skrzynki założycieli OCPL, pierwszych "WIELKICH", ale też i nieżyjących już naszych znajomych. Większość tych keszy ma swoich opiekunów, starszych stażem, dla których pewne sprawy mają większe znaczenie, niż "czysta mapa". Niektóre z tych skrzynek są też serwisowane okazyjnie przez ludzi, dla których ważne jest zachowanie pewnej historii naszego "keszingu". Zanim więc naciśniecie "blokuj", "archiwizuj", zastanówcie się nad tym. Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu, a faszyzmowi mówimy stanowcze nie !
Obrazek Obrazek

KEISOR
Stały bywalec

Post autor: KEISOR » piątek 15 sierpnia 2014, 12:11

ronja pisze:Profilaktycznie wrócę do ważnej kwestii:
Widząc zakusy młodszych kolegów, którzy dorwali się teraz do "narzędzi" i chcą wprowadzać porządki przypomnę, że w serwisie są skrzynki założycieli OCPL, pierwszych "WIELKICH", ale też i nieżyjących już naszych znajomych. Większość tych keszy ma swoich opiekunów, starszych stażem, dla których pewne sprawy mają większe znaczenie, niż "czysta mapa". Niektóre z tych skrzynek są też serwisowane okazyjnie przez ludzi, dla których ważne jest zachowanie pewnej historii naszego "keszingu". Zanim więc naciśniecie "blokuj", "archiwizuj", zastanówcie się nad tym. Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu, a faszyzmowi mówimy stanowcze nie !
Sugerujesz, że Ci którzy wciskają "archiwizuj" to nie myślą? Bo nie rozumiem Twojej ważnej kwestii...

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » sobota 16 sierpnia 2014, 10:27

Sugeruję COG-owi, by w swoich działaniach trochę myślał, zanim na fali emocji i tworzenia nowych zwyczajów palnie coś, np. w stylu zgłaszania keszy tutaj, na forum lub odgórnego rozprawiania się ze skrzynkami, które w systemie znaczą troszkę więcej, niż jednoroczna kadencja tzw. "władz".
Kwestia ta nie ma zastosowania do właścicieli skrzynek. Ci mogą przeprowadzać na nich operacje zgodnie z własnym poglądem - czyli także archiwizować. Sens czasem nie ma tu zastosowania, bowiem widzieliśmy już archiwizacje zupełnie przypadkowe (+późniejsze prośby o odarchiwizowanie), archiwizacje w ramach protestu, likwidacji kramu z powodu zakończenia zabawy lub przeniesienia się na GC. "Najczystsze", przemyślane są tylko te planowe, związane z wyczerpaniem formuły kesza.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
AER
Stały bywalec

Post autor: AER » poniedziałek 08 czerwca 2015, 12:09

Czy po tej dyskusji sprzed prawie roku cokolwiek zmieniło się w zakresie czyszczenia mapy ze skrzynek widniejących jako aktywne, choć zniszczonych lub w ogóle nieistniejących? Jakieś narzędzie lub inicjatywa (też oddolna, użytkowników)?

Bo jako początkujący, po zaledwie 4 tygodniach keszowania widzę że zjawisko nie-do-końca-aktywnych skrzynek jest (łagodnie mówiąc) duże, ale też mocno powiązane z postawami społeczności (nie tylko COG). A z chęcią przyłączyłbym się do jakichkolwiek działań czyszczenia skrzynek (przede wszystkim w moich okolicach)...

ÆternumRegnum
----------------------------
ars est celare misterium

Obrazek

Jano
Wyjadacz

Post autor: Jano » poniedziałek 08 czerwca 2015, 12:23

Mechanizm do takiego czyszczenia mapy z aktywnych inaczej skrzynek jest tylko jeden: logować nieznalezienia. Inaczej sie nie da. ktoś musi fizycznie pójść na miejsce, aby stwierdzić, że kesza faktycznie nie ma. Po kilku DNFach COG zawiesza skrzynkę, jeśli autor nie reaguje. Przy czym tu też jest pułapka, bo jak razem idzie 5 osób i nie znajdą, a każdy zaloguje DNF, to co?
Pozdrawiam
Jano

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
AER
Stały bywalec

Post autor: AER » poniedziałek 08 czerwca 2015, 12:43

Widziałem to usunięcie o 1 DNFie, @Ajger - już miałem robić prt sc z profilu :wink:

Wracając do tematu: rozwiązanie nie jest proste - logowanie skrzynek nieznalezionych, jak zauważyłem, jest chyba mocnym faux pas wśród wielu (też bardzo doświadczonych) keszerów, albo za dobre statystyki z-tylko-znalezionymi rozdają gdzieś jakieś talony...

...a poważnie: Dlatego dopytuję, bo widzę szerszy problem (którego brak DNFów jest tylko częścią), a nie znam (mam nadzieję: jeszcze) ani społeczności, ani rozwiązań. Czy propozycja z tego tematu jakkolwiek poszła dalej? Może jakieś oddolne akcje czyszczenia skrzynek...? Cokolwiek?
Może jakieś takie eventy, jak (jako propozycję) wrzuciłem TUTAJ?

P.S. Kilka DNFów na raz może mylić, ale chyba czytający takie DNFy (właściciel / cog) jest w stanie wnioskować że to grupowe? Przynajmniej w większości przypadków...

ÆternumRegnum
ars est celare misterium

Obrazek

Awatar użytkownika
szanto
Wyjadacz
Kontakt:

Post autor: szanto » poniedziałek 08 czerwca 2015, 12:44

Ajger pisze:Mechanizm do takiego czyszczenia mapy z aktywnych inaczej skrzynek jest tylko jeden: logować nieznalezienia. Inaczej sie nie da. ktoś musi fizycznie pójść na miejsce, aby stwierdzić, że kesza faktycznie nie ma. Po kilku DNFach COG zawiesza skrzynkę, jeśli autor nie reaguje.
Tak - to prawda. Logowanie nieznalezień jest podstawową czynnością wskazującą na brak skrzynki w terenie.
Potem pozostaje jeszcze coś o czym wiekszość zapomina, bo COG nie inderuje, bądź nie wszyscy ingerują, tylko w zgłoszone DNFy:
- jeśli skrzynka ma parę niezależnych nieznalezień a sam stwierdzasz, że jej nie ma i nie chcesz/nie masz jak wykonać reaktywacji - zgłoś ją do właściciela jako zaginioną.
Po tygodniu, przy braku reakcji założyciela, powtórz zgłoszenie do COGu - zajmiemy się tym problemem.
Ajger pisze:Przy czym tu też jest pułapka, bo jak razem idzie 5 osób i nie znajdą, a każdy zaloguje DNF, to co?
Bierzemy pod uwagę tylko niezależne zgłosznia o braku skrzynki. Np. pięć zgłoszeń osób ale z jednej grupy - traktujemy jako jeden DNF.
Obrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
AER
Stały bywalec

Post autor: AER » poniedziałek 08 czerwca 2015, 13:20

No dobrze, ale co w takich przypadkach jak dwa poniższe:

1. Nie znajduję skrzynki a wiem, że właściciele już w keszowaniu udziału nie biorą, więc nie zareagują. Loguję nieznaleziona + oczywiście opis jak, gdzie, dlaczego, itp. Kontaktuje się ze mną doświadczony keszer (to bardzo miłe, swoją drogą) i pyta, czy jestem pewien, że skrzynki nie widziałem, bo to instalacja wielkości człowieka. Otóż nie widziałem, jednak pewności 100% nie mam: bo może w trawie leży obok, może mi kordy pływały (a pływały, że ho ho na moim marnym androidzie!), może geoślepota absolutna… Tak więc odpisuję owemu keszerowi dokładniej co i jak, ale już do COG nie zgłaszam, bo nie będę truł z każdym DNFem przecież!
I teraz: mając do dyspozycji środki owego keszera (znam ludzi = mogę z kimś ze społeczności dogadać sprawdzenie / kiedyś znalazłem tę skrzynkę, więc mogę w 100% zweryfikować / itp.), pewnie podjąłbym jakieś działanie (ów keszer chyba nie podjął, bo skrzynka wciąż aktywna, a prawie 4 tygodnie minęły a skrzynka wciąż gotowa do szukania, ale mogę się mylić i źle oceniam). Tylko nie za bardzo mam jak. To co wtedy? Mam zawracać głowę COG? Przecież nawet jeśli podjadę ponownie, to warunki mojego szukania nie zmienią się na tyle, by nabrać pewności, że jest realny problem ze skrzynką…

2. Wyszukuję skrzynki w serwisie. Znajduję takie, gdzie albo bez odzewu prośby o serwis, albo z wpisów i lokalizacji wynika, że już tam nic pewnie nie ma. Jako lokals też wiem, że w okolicy to już tylko zaorany przez koparki plac budowy się ostał… Jednak to tylko poszlaki – nie mam pewności, że skrzynki nie ma i nawet jeśli pojadę w takie miejsce to niczego nie zmieni ( bo może akurat kesz grzecznie na drzewie nietknięty siedzi). Mam zgłaszać takie coś? Na podstawie wirtualno dedukcyjnych domniemywań? A takich skrzynek mam kilka namierzonych też…

Może zatem warto powrócić do pomysłu odpowiedniego tematu na forum z takimi problematycznymi skrzynkami?
A może warto co jakiś czas robić eventy pt. nie „szukanie skrzynek” tylko „czyszczenie mapy”? Np. zamiast piwa (z tego i tak statystyk nikt nie nabierze…).

P.S. Ja DNFy loguję zawsze i nie usuwam ich gdy później znajdę kesza, ani gdy po chwili (i moim zgłoszeniu) skrzynka jest dezaktywowana. Bo uważam że to ważne, uczciwe i pokazuje też historię każdej skrzynki (nie wiem tylko dlaczego po kliknięciu w mój podpis ze statystykami wyskakuje po linku jakiś nieznany mi gość z jednym DNFem :D ).
Ostatnio zmieniony poniedziałek 08 czerwca 2015, 13:36 przez AER, łącznie zmieniany 1 raz.

ÆternumRegnum
ars est celare misterium

Obrazek

ODPOWIEDZ