RR - solidne podwaliny.

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

got100
Wyjadacz
Podziękował;: 95 razy
Otrzymał podziękowań: 70 razy

RR - solidne podwaliny.

Post autor: got100 »

Mam pytanie, z czego wynika wymóg dziesięciu znalezionych keszy, aby móc wybierać Radę Rejsu? Czy według Was jest to wystarczająca liczba? Czy elektorat złożony z wirtualnych kont i różnej innej maści botów to jest to, o co faktycznie nam chodzi? 100(słownie sto) znalezionych keszy daje nam prawie stuprocentową pewność, że osoba która głosuje jest " fizyczna i namacalna", daje nam również pewność, że nie jest to osoba przypadkowa, że chociaż trochę poznała środowisko OC i ludzi z nim związanych. Warto się nad tym zastanowić.
Za ten post autor got100 otrzymał podziękowania (total 2):
dzazderIwmali

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Re: RR - solidne podwaliny.

Post autor: Highlander »

Stuprocentową pewność? A co to za problem podhodować sobie takie konta-zombie do 100 znalezień, np. logując grupowo znalezienia przy okazji swoich? Wystarczy mieć taką informację w wyprzedzeniem.

Wg mnie rzetelność wyborów można uzyskać tylko tworząc Stowarzyszenie, które posiadałoby kontrolę nad domeną, a jego zarejestrowani Członkowie mogliby w głosowaniu wybrać Zarząd.

Nie wiem co jest bulwersującego w tym że np. trzeba zapłacić jakąś symboliczną składkę żeby być Członkiem mającym prawo głosu. Czyli konto w serwisie może być po wsze czasy darmowe, ale jeśli chcesz mieć prawo głosu i wpływ na kształt serwisu to minimalną składkę wnieść trzeba.

Inna sprawa że nie wróżę OC.PL świetlanej przeszłości. GC w Polsce przekroczyło już masę krytyczną. Południe Polski już jest bardziej GC niż OC (Dolnośląskie i Małopolska). Morze nowych userów na GC. Aktualnie 13.000 skrytek (+3.500 od stycznia) na GC kontra 21.000 skrzynek OC. Co ważniejsze, też 630.000 znalezień GC kontra 1.040.000 znalezień na OC. Ani się obejrzymy, a oba serwisy się wyrównają.

Pytanie czy OC znajdzie sobie jakąś bezpieczną niszę na rynku polskiego geocachingu która ją odróżni od GC i zapewni stały dopływ nowych ludzi? Czy wyróżnikiem będzie tylko luźniejszy regulamin i darmowość? Czy ktoś z kandydatów mógłby się nad tym zastanowić?
Za ten post autor Highlander otrzymał podziękowania (total 3):
Żywculupimiklobit
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
muitnelis
Bywalec
Podziękował;: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Post autor: muitnelis »

got100 pisze:Mam pytanie, z czego wynika wymóg dziesięciu znalezionych keszy, aby móc wybierać Radę Rejsu? Czy według Was jest to wystarczająca liczba? Czy elektorat złożony z wirtualnych kont i różnej innej maści botów to jest to, o co faktycznie nam chodzi? 100(słownie sto) znalezionych keszy daje nam prawie stuprocentową pewność, że osoba która głosuje jest " fizyczna i namacalna", daje nam również pewność, że nie jest to osoba przypadkowa, że chociaż trochę poznała środowisko OC i ludzi z nim związanych. Warto się nad tym zastanowić.
To jest jakiś trolling, prawda? :cry:
Jadę na Narodowy Zjazd Schizofreników. Każdy kto jest kimś tam będzie.

got100
Wyjadacz

muitnelis pisze:
got100 pisze:Mam pytanie, z czego wynika wymóg dziesięciu znalezionych keszy, aby móc wybierać Radę Rejsu? Czy według Was jest to wystarczająca liczba? Czy elektorat złożony z wirtualnych kont i różnej innej maści botów to jest to, o co faktycznie nam chodzi? 100(słownie sto) znalezionych keszy daje nam prawie stuprocentową pewność, że osoba która głosuje jest " fizyczna i namacalna", daje nam również pewność, że nie jest to osoba przypadkowa, że chociaż trochę poznała środowisko OC i ludzi z nim związanych. Warto się nad tym zastanowić.
To jest jakiś trolling, prawda? :cry:
Dlaczego tak sądzisz?

brajan74
Stały bywalec
Podziękował;: 56 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Post autor: brajan74 »

Piszesz jakby tu chodziło o wybory do Europarlamentu, gdzie można sobie i partii budżet podreperować. Za pracę dla RR mało kto podziękuje, a raczej ci się dostanie po d. na koniec. Poza tym zobacz ilu ludzi głosowało w przeszłości - garstka w odniesieniu do wszystkich zarejestrowanych.
Założenia są rozsądne moim zdaniem.

Tomanek111
Wyjadacz
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Post autor: Tomanek111 »

Highlander pisze:
Morze nowych userów na GC. Aktualnie 13.000 skrytek (+3.500 od stycznia) na GC kontra 21.000 skrzynek OC. Co ważniejsze, też 630.000 znalezień GC kontra 1.040.000 znalezień na OC. Ani się obejrzymy, a oba serwisy się wyrównają.
Pytanie tylko jakiej jakości są to skrzynki i czy tak duży napływ nowych użytkowników nie wpływa na zwiększoną konieczność serwisów. Każdy lubi to co lubi, zarówno GC jak i OC jest potrzebne, tak jak Open'er i festiwal młodych talentów w Psiej Wólce.
ObrazekObrazek

etnamars
Forumator
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 184 razy

Post autor: etnamars »

Highlander pisze:Stuprocentową pewność? A co to za problem podhodować sobie takie konta-zombie do 100 znalezień, np. logując grupowo znalezienia przy okazji swoich? Wystarczy mieć taką informację w wyprzedzeniem.

Oczywiście że tak. Można mieć multikonto na 1000 znalezień. Osobiście znam kilka osób zdolnych do takich działań, a mimo wszystko jest to jakiś tam margines błędu. Dalej idąc - biorąc pod uwagę własne doświadczenia ze stowarzyszeń typu: "damy Zenka na prezesa, to przepchniemy Baśkę na skarbnika, i ona załatwi głosy dla Gienka na wice i mamy cały zarząd w garści". Szczerze, to nie widzę różnicy między lipnymi kontami a tak ustawionym, "uczciwym" głosowaniem.

Jak to już wielokrotnie było tłumaczone, RR nie jest jakąś władzą. W zasadzie to niewiele może. Ostatnio są to ludzie od spraw niemożliwych, łagodzenia sporów. Może nie w tym kierunku powinno to iść, kiedyś to się nazywało Rada Programowa. Czyli zespół ludzi którzy zajmują się programem: sprawami definicji, koncepcji rozwoju, a nie leczeniem istniejących problemów. Ale, jakkolwiek, nie można stawiać znaku równości między RR a Zarządem Stowarzyszenia.

W tych wszystkich głosach raczej nikt nie piętnował składek. Prędzej to, że na co nam jakieś stowarzyszenie, skoro możemy się bawić bez niego. Na co nam spory personalne, i tak mamy już ich dość przez różne mniejsze czy większe konflikty na płaszczyznach lokalnych, czy międzylokalnych.

Co do tej przyszłości, to piszesz zupełnie jak Łza :D . Temat przewija się od kilku lat, w końcu nas przegonią, będą mieć więcej :roll: . Olaboga!
A ja zapytam: i co z tego? Nawet jeśli? Sprawdziłem: nam 3.5 tysiąca aktywnych przybyło od sierpnia ubiegłego roku. Strasznie powoli. Nie?

Skoro jednak GC w Polsce osiągnęło masę krytyczną, to znaczy że już wiele więcej się nie da? Chyba że nie o to chodziło?

A jak nas przegonią to co? Zgasimy światło?
Co do południa Polski, to widzę, że świadomie lub nie - pominąłeś Górny Śląsk. Wpadnij do Sosnowca na kesze :twisted: Tutaj wciąż OC stoi lepiej. I w wielu innych miejscach kraju też. A nawet jeśli nie będzie, to wciąż będą ludzie którzy będą się w to bawić, spotykać w swoim gronie. Nawet jeśli będą to jedno czy dwusystemowcy.
Bo chyba o to przede wszystkim chodzi. O zabawę. Niezależnie jaką flagę ma wywieszoną na stronie głównej.

Pozdrowienia
Marcin
Za ten post autor etnamars otrzymał podziękowanie:
r00t7

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Podziękował;: 174 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Kontakt:

Post autor: Żywcu »

I z Marcinem i Maćkiem się zgadzam :D
Problem jednak w kwestii: konserwujemy czy rozwijamy...
Nie jestem wrogiem systemu, wkurzam się jednak, że tak wiele energii i inicjatyw nie ma racji bytu ze względu na system... i uważam, że trzeba ewoluować :!:
Nikogo w tym krzywda nie spotka jeśli zmiany pójdą mądrze i we właściwym kierunku.
Jeśli zmiany, w ogóle nie pójdą, też krzywdy nie będzie..., a tylko będziemy konserwować - oby nie w kierunku łagodzenia konfliktów, co wszyscy uczestniczący w RR wymienili, jako jej główne zajęcie :(

Dziwne ale wiele z tych sceptycznych (do stowarzyszenia i zmian) głosów jako przyczyny "bezwładu" podaje argumenty, będące podstawą do właśnie takich zmian...

Moja misja, to się do nich przyczynić! Nie wiem czy się uda, do właściciela domeny napisałem kilka dni temu i nie ma jeszcze odpowiedzi - ale nawet jak nie będzie, nic nie stoi na przeszkodzie aby stowarzyszenie powstało i miło na celu rozwój tej aktywności. Może wspierać serwis, zdobywać fundusze i kreować rozwój - jeśli ma to być twór oderwany, będzie trudniej i może braknąć zapału, ale poczekamy - zobaczymy...

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Post autor: Highlander »

Witaj Marcinie,

Na forum może i mnie długo nie było, ale za to dalej dzielnie zakładałem dwustystemowe skrytko-skrzynki na mojej ulubionej geo-pustyni wokół Kołobrzegu :)

Dziękuję za obszerną polemikę.

Jeśli chodzi o początek mojej wypowiedzi, dotyczący mniej istotnej kwestii, to podtrzymuję swoją opinię że stowarzyszenie tworzone przez ludzi z krwi i kości przeprowadzić dużo bardziej wiarygodne wybory swoich "przywódców" niż grupa właścicieli kont założonych w serwisie, gdzie głosy są wstawiane do bazy danych do której pewnie pełny dostęp ma kilku adminów. Nic nikomu nie zarzucam, mam świadomość że ranga tych wyborów spadła wraz z pozycją OC, po prostu porównuję to od strony wiarygodności.

To że RR niewiele może, to właśnie powoduje że serwis nie ma żadnej strategii na przyszłość. Na razie z monopolisty w Polsce przeszedł w wielu regionach do pozycji defensywnej. Pamiętam jak GC PL mocno ruszyło do przodu ze skrytkami, to na forum OC były głosy że to nieistotne, bo OC ma większe przyrosty skrzynek. No i proszę - minęły może 2 lata i teraz GC ma dwukrotnie wyższy przyrost niż OC (bazuję na Twojej informacji o +3500 od sierpnia 2013).

Łza tak jak wielu innych już od dawna widział w którą stronę to zmierza, tylko to wcześniej napisał na forum.

Co z tego że GC przegoni OC? No jak to co? Większość ludzi bawi się w geocaching przez kilka lat. Długofalowo więc ważne jest aby serwis przyciągał nowych użytkowników. Przez "masę krytyczną" miałem na myśli to że GC staje się powoli "systemem pierwszego wyboru" dla nowych osób. Czyli za kilka lat to OC stanie się systemem niszowym.

Zgadam się że na OC jest dużo świetnej jakości skrzynek, szczególnie na łonie przyrody, urbexach, podziemiach, dużo ciekawsze i ambitniejsze traile. Co z tego jak nowi się o tym nie dowiedzą, bo dla nich geocaching to będzie tylko GC.

Ja widzę co się dzieje lokalnie. Znajomi którzy wchodzili razem ze mną w OC, w większości albo się wykruszyli, albo przeszli na GC z przyczyn różnych (czy to wojenki personalne, czy też lepsza oferta keszy i eventów na GC). Kiedyś GC w Trójmieście to była garstka ludzi, teraz już nie ogarniam tej społeczności tyle nowych osób się pojawiło.

Postanowiłem napisać o moich odczuciach bo dość uważnie śledzę "kampanię wyborczą" począwszy od wątku "Szambo 2014" i zdziwiło mnie że para idzie w kwestie "taktyczno-operacyjne" i szukanie kwitów na kontr-kandydatów, podczas gdy walec parowy GC się rozpędza coraz bardziej.

No to ja wracam do zakładania. Pozdrawiam :)
Za ten post autor Highlander otrzymał podziękowania (total 2):
lupimiklobit
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
art_noise
Forumator
Podziękował;: 327 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy

Post autor: art_noise »

Żywcu pisze:I z Marcinem i Maćkiem się zgadzam :D
Nie jestem wrogiem systemu, wkurzam się jednak, że tak wiele energii i inicjatyw nie ma racji bytu ze względu na system... i uważam, że trzeba ewoluować :!:
Nikogo w tym krzywda nie spotka jeśli zmiany pójdą mądrze i we właściwym kierunku.
Jeśli zmiany, w ogóle nie pójdą, też krzywdy nie będzie..., a tylko będziemy konserwować - oby nie w kierunku łagodzenia konfliktów, co wszyscy uczestniczący w RR wymienili, jako jej główne zajęcie :(

Dziwne ale wiele z tych sceptycznych (do stowarzyszenia i zmian) głosów jako przyczyny "bezwładu" podaje argumenty, będące podstawą do właśnie takich zmian...

Moja misja, to się do nich przyczynić! Nie wiem czy się uda, do właściciela domeny napisałem kilka dni temu i nie ma jeszcze odpowiedzi - ale nawet jak nie będzie, nic nie stoi na przeszkodzie aby stowarzyszenie powstało i miło na celu rozwój tej aktywności. Może wspierać serwis, zdobywać fundusze i kreować rozwój - jeśli ma to być twór oderwany, będzie trudniej i może braknąć zapału, ale poczekamy - zobaczymy...
Ale co konkretnie chcesz zrobić? Jaki masz plan?
http://www.youtube.com/watch?v=UymAoyAT_bI

Serce zostało na OC. Rozum przeszedł na GC.

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 275 razy
Otrzymał podziękowań: 200 razy

Post autor: r00t7 »

Żywcu pisze:I z Marcinem i Maćkiem się zgadzam :D

tylko czy Ty na to wszystko znajdziesz czas ? ostatnio jakoś mało go było, coś się zmienia w tym kierunku ? bo jak będziesz z taką częstotliwością jak teraz do podejmowania decyzji to... :roll:
Obrazek Obrazek Obrazek

etnamars
Forumator

Maćku, dziękuję za Twoją odpowiedź.
Jakkolwiek to nie zabrzmi, mile wspominam nasze dyskusje w ramach BOG/COG i te późniejsze też.
Szkoda, że dzisiaj tak wiele osób ucieka się do argumentów personalnych, a dalekie są od dyskusji ad rem.

To, że RR niewiele może wynika niejako z założeń serwisu. To działa na fundamencie otwartości, każdy z użytkowników wkłada z siebie cząstkę do tego wszystkiego i tak powinno być...Być może spowodowało to błędny podział na użytkowników i RR, czyli "lud" i "władzę". I co ciekawe: w większości kamienie na powstanie tego "olimpu władzy" rzucali jednak niektórzy użytkownicy.
Tak nie powinno być, bo sama "władza" nic nie zrobi, a "lud" będzie skory głównie do rozliczania władzy, i jest to zrozumiałe: po coś ich tam wybraliśmy, no nie?
Kiedy jeden ogląda się na drugiego, to w ten sposób nic się nie zbuduje.

OC wciąż przyciąga nowych użytkowników. Przybywa nam ich z prędkością 6000 na pół roku. Pewnie, że znaczna część zarejestrowała się dla jednej, dwóch skrzynek, albo nic nie zalogowała czy nawet nie potwierdziła rejestracji. Kiedy nadejdzie ta niszowość? Chyba jeszcze nam nie grozi, bo właśnie przez wymienione przez Ciebie argumenty: jakość, dostępność, miejsca - jest i będzie lepiej.
Ale żadne stowarzyszenie nie da tego kopa, że będzie 10x więcej skrzynek na OC niż GC.

Co do "kampanii wyborczej" to jest inna niż dotychczasowe. Rok temu, nie było jej w ogóle. Dwa lata temu była ciężka jatka. Ta obecna jest inna, ale w swej "części merytorycznej" używa głównie tych samych trzech słów wytrychów. Aż była okazja żeby podpis na forum zmienić :D

got100
Wyjadacz

O rozwoju OC możecie sobie porozmawiać w innym temacie. Ja natomiast, w dalszym ciągu nie otrzymałem odpowiedzi skąd wzięła się magiczna liczba dziesięciu keszy potrzebnych do tego żeby zagłosować na RR. Nie ukrywam, że jeżeli chodzi o mój region( zachodniopomorskie) jest to temat bardzo ważny i istotny. 100 znalezień potrzebnych aby zagłosować, dawałoby keszerowi pewne niezbędne minimum na poznanie mechanizmów i obyczajów panujących na OC. Ba, dawałoby nawet szansę na poznanie się z niektórymi ludźmi pretendującymi do miana " członka RR" osobiście. Poza tym, przy stu koniecznych skrzynkach, trzeba by było mieć naprawdę dużo samozaparcia, żeby kilka lub kilkanaście wirtualnych postaci robić, a i kłamstwo szybciej można by było wyłapać. Dziesięć skrzynek to jest śmiech na sali, to jest dziesięć wirtuali zrobionych w pięć minut.

etnamars
Forumator

got100 pisze:O rozwoju OC możecie sobie porozmawiać w innym temacie. Ja natomiast, w dalszym ciągu nie otrzymałem odpowiedzi skąd wzięła się magiczna liczba dziesięciu keszy potrzebnych do tego żeby zagłosować na RR. .
Chyba z tradycji. Tak naprawdę od bodaj trzech, albo czterech lat jest ten sam skrypt i te same założenia. Zmieniają się tylko daty i nicki.
Wirtualne się nie liczą do tych 10 :?: Ale pewności nie ma.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 116 razy
Otrzymał podziękowań: 354 razy

Post autor: krystiant »

Highlander pisze:Co z tego że GC przegoni OC? No jak to co? Większość ludzi bawi się w geocaching przez kilka lat. Długofalowo więc ważne jest aby serwis przyciągał nowych użytkowników. Przez "masę krytyczną" miałem na myśli to że GC staje się powoli "systemem pierwszego wyboru" dla nowych osób. Czyli za kilka lat to OC stanie się systemem niszowym.
Przecież to nic złego, że będzie niszowym - czyż tak właśnie nie zaczynał? (nie wiem, ale tak właśnie przypuszczam, że najpierw było GC, a później powstało OC)
Highlander pisze:Zgadam się że na OC jest dużo świetnej jakości skrzynek, szczególnie na łonie przyrody, urbexach, podziemiach, dużo ciekawsze i ambitniejsze traile. Co z tego jak nowi się o tym nie dowiedzą, bo dla nich geocaching to będzie tylko GC.
Jak to co? Dłużej będą nierozszabrowane, bo im mniej ludzi będzie o nich wiedziało, tym mniejsze szanse na zniszczenie
Highlander pisze:Ja widzę co się dzieje lokalnie. Znajomi którzy wchodzili razem ze mną w OC, w większości albo się wykruszyli, albo przeszli na GC z przyczyn różnych (czy to wojenki personalne, czy też lepsza oferta keszy i eventów na GC). Kiedyś GC w Trójmieście to była garstka ludzi, teraz już nie ogarniam tej społeczności tyle nowych osób się pojawiło.
A w niszowym OC będziesz znał wszystkich :mrgreen:
Za ten post autor krystiant otrzymał podziękowanie:
opoliensis
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

ODPOWIEDZ