Co mnie ostatnio zdziwiło

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
łowca
Forumator

Re: Co mnie ostatnio zdziwiło

Post autor: łowca » piątek 24 stycznia 2014, 12:25

SilentA - czy można to potraktować jako zaproszenie do dyskusji o martwych kontach? :mrgreen: Miłe to ze strony RR.
Silent A pisze:Nie wiem o co się tak napinać - problem dotyczy NIGDY NIEUŻYWANYCH kont, mamy ponad 20000 kont które zostały założone i koniec, na wiele z nich nikt nigdy się już nie zalogował, części nawet nikt nie aktywował, a na żadnym nie było nigdy żadnego logu, znalezienia, czegokolwiek.
Po co to przechowywać ?
Moim prywatnym zdaniem konta nieaktywowane moga (po miesiacu lub dwóch) być automatycznie kasowane, bez żadnych maili przypominajacych itepe. To sa konta, które nie zostały poprawnie założone, i ich przechowywanie jest bez sensu.

Konta z zerowymi statystykami, bez zalogowań, czyli konta de facto martwe, mogłyby po dokonaniu odpowiednich zmian w regulaminie OC.PL być dezaktywowane po upływie np roku od ostatniego zalogowania.

Bo bedac blisko IT wiem, ze o ile miejsce na dysku jest tanie, o tyle przeszukiwanie tabeli, gdzie 90% danych to śmieci - jest kompletnie nieotymalne.

Zaraz zaraz :shock: "Liczba użytkowników: 22233 " a ponad 20000 to 'wydmuszki'? Naprawdę aktywnych poszukiwaczy w Polsce mamy 2000 osób??
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.

Awatar użytkownika
Silent A
Rada Techniczna

Post autor: Silent A » piątek 24 stycznia 2014, 12:35

łowca pisze: Zaraz zaraz :shock: "Liczba użytkowników: 22233 " a ponad 20000 to 'wydmuszki'? Naprawdę aktywnych poszukiwaczy w Polsce mamy 2000 osób??
W tabeli jest ponad 58000 kont. Z tego ok 20000 jest nieaktywne (wg założeń opisywanych już kilka razy). Więc 22233 też się w tym zmieści ;-) Niestety nie wiem jak jest wyliczane te 22233 (w tej chwili nie mam jak sprawdzić).
Obrazek

triPPer
Rada Techniczna

Post autor: triPPer » piątek 24 stycznia 2014, 18:06

Witam

Silent liczba aktywnych wyliczane jest jednym zapytaniem po prostu z jonem do tabeli z logami do keszy (po autorach) oraz do tabeli z keszami (po założycielach) ... klika dni temu mignęło mi to zapytanie w kontekście moich prac

Łowca ... sprawa wbrew pozorom nie jest tak prosta... należy pamiętać o użytkownikach OKAPI, o tych którzy założyli konta tylko po to aby otrzymywać powiadomienia... itp. itd.

... po tej nieszczęśliwej próbie usunięcia "pustych kont" ... baza zaczęła się rozpływać, dlatego zostało wszystko odtworzone (szczęście że było z czego) ... no kurcze ...naprawdę trzeba tu zachować daleko posuniętą ostrożność...

Słuchaj, musisz nam uwierzyć, że od strony pracy serwera, to czy w bazie jest 20 tysięcy więcej rekordów czy też nie... to nie ma kompletnie znaczenia dla sprawności przeszukiwań .... kompletnie żadnego

Dla mnie (od strony RT) najlepiej jakby ta dyskusja w ogóle się nie rozpoczęła ... no nie lubię mieszać w bazie ....

Pozdrawiam
triPPer
Łap chwile ...

Awatar użytkownika
łowca
Forumator

Post autor: łowca » sobota 25 stycznia 2014, 09:43

tripper pisze:Witam

Słuchaj, musisz nam uwierzyć, że od strony pracy serwera, to czy w bazie jest 20 tysięcy więcej rekordów czy też nie... to nie ma kompletnie znaczenia dla sprawności przeszukiwań .... kompletnie żadnego
NIe uwierzysz ... właśnie mam na tapecie aplikację z bazą danych, z której muszę usuwać wszystkie obiekty pewnego typu starsze niż trzy miesiące, inaczej całą baza stanie. A Ty mi wmawiasz, że ilość danych w bazie nie ma znaczenia? :mrgreen:
Obrazek Obrazek

triPPer
Rada Techniczna

Post autor: triPPer » sobota 25 stycznia 2014, 10:29

Łowca ... z cały szacunkiem... proponuję, abyś ściągnął naszą VM ... porobił testy przed i po usunięciu kilku tysięcy rekordów i podzielił się z nami swoimi wynikami (ale to już proszę w innym wątku)... obiecuję, że podejmę wtedy dyskusję ...teraz nie czuję się na siłach

Wątek uważam za zamknięty
Łap chwile ...

Awatar użytkownika
chinczyk
Wyjadacz
Podziękował: 144 razy
Otrzymane podziękowania: 57 razy
Kontakt:

Post autor: chinczyk » sobota 25 stycznia 2014, 13:05

taa @łowca to ta baza chyba chyba jest w .mdb i ma 20 gb , bo ja jakoś nie miałem problemy z ilością danych czy to mysql i 250 gb baza , czy to inna baza. Jak struktura jest dobrze zbudowana to select poleci szybko , jak ktoś nie potrafi projektować bazy i wszystkie tabele to varchar to brawo. Więc nie mów że wielkość ma takie kolosalne znaczenie. ( no fakt ze starym interbase miałem problem z danymi i musiałem przycinać bazy ale to przeszłość )
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi chinczyk za post:
dzazder
Obrazek

Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator

Post autor: Krysiul » niedziela 26 stycznia 2014, 13:46

łowca pisze:
tripper pisze:Witam

NIe uwierzysz ... właśnie mam na tapecie aplikację z bazą danych, z której muszę usuwać wszystkie obiekty pewnego typu starsze niż trzy miesiące, inaczej całą baza stanie. A Ty mi wmawiasz, że ilość danych w bazie nie ma znaczenia? :mrgreen:
LOL? A na jakiej platformie działa ta aplikacja, co to za baza i jakiej jest wielkości? Jeśli nawet o dwa rzędy wielkości większa, niż na OC, to gość, który ją robi, chyba się dopiero uczy. Jedynym wytłumaczeniem byłoby wspieranie jakiejś starożytnej technologii ze względu na kompatybilność, w innym wypadku ktoś Cię oszukuje ;p To jest projekt komercyjny?

Mogą być jakieś spory co do tego, gdzie konkretnie znajduje się granica między małą bazą danych a średnią, ale nikt, kto siedzi trochę w temacie, nie powie, że kilkadziesiąt tysięcy rekordów w bazie to dużo. To się łapie do tej najniższej półki, jeśli chodzi o stosowane w praktyce rozmiary baz danych.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
łowca
Forumator

Post autor: łowca » wtorek 28 stycznia 2014, 19:38

chinczyk pisze:Jak struktura jest dobrze zbudowana to select poleci szybko , jak ktoś nie potrafi projektować bazy i wszystkie tabele to varchar to brawo.
Jak porzucisz paradygmat tabelkowo-relacyjny, to pogadamy :mrgreen:
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
chinczyk
Wyjadacz
Kontakt:

Odp: Re: Co mnie ostatnio zdziwiło

Post autor: chinczyk » środa 29 stycznia 2014, 00:15

łowca pisze:
Jak porzucisz paradygmat tabelkowo-relacyjny, to pogadamy :mrgreen:
Długo szukałeś tego zwrotu w Google? :-)
Pozdrawiam Cię serdecznie i jak będę miał czas z bazami pod górę kiedyś to może udzielisz mi pomocy?

Tapniete z Galaxy Taba
Obrazek

Awatar użytkownika
łowca
Forumator

Post autor: łowca » środa 29 stycznia 2014, 01:13

Używam cały czas. Naprawdę :)
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
gad
Stały bywalec

Post autor: gad » czwartek 30 stycznia 2014, 02:55

Taaak ściągnięcie całej bazy to jest wyzwanie. Plus rozmówki Polsko - Polskie, że dodatkowe funkcjonalności, w coraz to nowej ofercie nie mają wpływu na szybkość.... bezcenne. Tylko jak to ma się do tej zabawy.

Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator

Post autor: Krysiul » czwartek 30 stycznia 2014, 10:21

gad, jeśli się na czymś nie znasz, to zamilcz, bo nic konstruktywnego Twój komentarz nie wnosi (i ma się nijak do zabawy, parafrazując klasyka).
ObrazekObrazekObrazek

Tomanek111
Wyjadacz

Post autor: Tomanek111 » niedziela 09 lutego 2014, 00:18

Witam!
Tej Ludzie, a może jednak by nie uprawiać polityki, tylko umacniać całą tę komunę OC i jej niezależność? Po co się spierać, jak można się wspierać? :wink:
Pozdrawiam!
Tomanek111
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
gad
Stały bywalec

Post autor: gad » poniedziałek 10 lutego 2014, 10:20

Krysiul, przestań zarzucać komuś nie kompetencję, skoro nie znasz drugiej osoby. To że ktoś nie obraca się w danym środowisku, nie znaczy że nie jest fachowcem. Zupełnie nie potrzebna przepychanka i nie chce mi się co chwile odpowiadać na twoje zaczepki. Ja staram się potrzeć okiem zwykłego użytkownika, co się zmieniło, co przeszkadza itd. Ty możesz sobie być informatykiem, znać się na poszczególnych niuansach, ale tylko to. W pewnym momencie stając się fachowcem w pewnej dziedzinie, można zatracić rzeczywistość.

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » poniedziałek 10 lutego 2014, 12:41

Gadzie, jak chcesz się bawić w geocaching bez wodotrysków, to po co korzystasz z OC. tutaj http://www.terracaching.eu/ znajdziesz właśnie taki siermiężny geocaching. Daj już pokój oporem materi.
Podróże za ocean najlepiej odbywać łodzią z wiosłami? Może i najlepiej ale większość i tak wybierze wodotryskowy samolot.

ODPOWIEDZ