[GeoŚcieżki] wymagane 500 znalezień przed założeniem

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Jano
Wyjadacz
Podziękował;: 125 razy
Otrzymał podziękowań: 87 razy

Re: [GeoŚcieżki] wymagane 500 znalezień przed założeniem

Post autor: Jano »

parlando pisze:A czy mogę sam decydować o tym jaką GŚ chcę założyć (jeśli w ogóle chciałbym skorzystać z tej funkcjonalności)?.
Możesz i decydujesz, tylko bez 500 znalezień nie możesz jej samodzielnie zarejestrować.
parlando pisze:Chcę mieć tu wolną wolę i mieć możliwość korzystania z pełnej funkcjonalności serwisu, który ponoć jest "open".
A co ma do tego wolna wola? Jak jedziesz samochodem, to też chcesz mieć wolną wolę i olewasz narzucone zasady poruszania się po drogach? Ktoś już o tym pisał. Masz wolną wolę, ale w życiu już tak jest, że są określone zasady, do których trzeba się dostosować. Nikt Ciebie nie zmusza do zakładania geościeżek, ale jak już chcesz to robić, to musisz zaakceptować reguły, które przy tym obowiązują.
parlando pisze:Jakie kwalifikacje ma mentor, by ocenić, czy dana ścieżka się nadaje?
Wielu już o tym pisało. Na prawdę nie dostrzegasz różnicy między keszerem, który znalazł >500 skrzynek od tego co ma na koncie kilka/naście, w kontekście jego doświadczenia, wiedzy n/t sposobu zakładania, jakości skrzynek?
parlando pisze:Czy fałszywe jest zdanie, że do najgłupszego pomysłu znajdzie się mentor, który GŚ "klepnie"?:) Albo co będzie, kiedy mentor da się oszukać i pomimo ustaleń powstanie ścieżka szlakiem śmietników osiedlowych?
Fałszywe! Napisałem to w poprzednim poście. Jestem przekonany, że nikt nie zgodzi się na ten "szlak śmietników". Mentor nie da się oszukać, bo kolejność jest inna, niż Ci się wydaje. Najpierw zakładasz kesze, a jak już są opublikowane i aktywne, to dopiero wtedy możesz poprosić kogoś, by zarejestrował GŚ. A wtedy mentor sprawdzi, jakie kesze miałyby tworzyć geościeżkę i tych śmietników na pewno nie puści. Ja mentorem nie mogę być, piszę za siebie, ale myślę, że inni mają podobne zdanie na ten temat. Niech się wypowiedzą w tej kwestii ci, którzy mogą rejestrować GŚ.
parlando pisze:Na prawdę męczące jest ciągłe pisanie i tłumaczenie, gdzie leży problem/błąd, a merytorycznego uzasadnienia dalej brak :?
Akurat tak się składa, że tylko Ty i może jeszcze kilku ma z tym problem, inni jakoś nie.
Pozdrawiam
Jano

Obrazek Obrazek

parlando
Forumator
Podziękował;: 341 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy

Post autor: parlando »

dzazder pisze: Powiedz teraz @parlando w jaki sposób odsiać takie osoby? Czy ilość znalezień nie odzwierciedla w jakiś sposób czy dane osoby są aktywnymi uczestnikami tej zabawy? Może nie jest to świetny wyznacznik, ale czy istnieje lepszy?
Jeśli keszy jest gęsto, to limit można osiągnąć w kilka tygodni. Ja bawię się od 2011, zarejestrowałem się w 2012. W tym sezonie zrobiłem ponad 3000 km rowerem (głównie za keszami) i pomimo, nazwijmy to aktywnym keszowaniem, limitu nie osiągnąłem i nie osiągnę przy obecnym stanie.
Jaki sposób jest lepszy? Rozwiązanie o wiele lepsze nież obecnie już padło: wziąć pod uwagę staż w zabawie. Dobrym pomysłem (kompromisowym) byłoby ograniczenie z alternatywną np. limit keszy, lub odpowiednio długi staż.
Co do tego, że kesze nie są serwisowane - cóż nikt nie ma wpływu na to, kiedy dana osoba przestanie się bawić (takie samo zagrożenie jest obecnie i było przy zwykłych skrzynkach i projektach). GŚ można zlikwidować pozostawiając kesze, które jeszcze zostaną.
Silent A pisze:krytykujesz doświadczenie osób które znalazły (w sumie) dziesiątki tysięcy skrzynek w całej Polsce i poza granicami
Gdzie niby kogoś skrytykowałem? Krytykuję tylko nieuzasadnione ograniczenie w dostępie do rzeczonej funkcjonalności serwisu:) Za to zamiast odpowiedzi, zostałem odesłany do przedszkola;)
Silent A, dalej stosując tę logikę, powinniśmy siedzieć teraz w więzieniu, ponieważ zdarzają się np. kradzieże i inne typy przestępstw w społeczeństwie.
Silent A pisze:Jeśli tak bardzo chcesz zakładać skrzynki to je zakładaj a nie dyskutuj o limicie Geościeżek.
Jeżeli wolno mi mieć własne zdanie, to chciałbym je przedstawić (na ten, czy inny temat). No chyba, że wprowadzimy na forum zasadę, że propozycję zmian mogą składać jedynie osoby z przynajmniej 500 znalezieniami;)

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Post autor: krystiant »

parlando pisze:
krystiant pisze:Nikt nie twierdzi, że taki keszer jest zły
Jak to się ma do powtarzanych jak mantra:
meteor2017 pisze:Według mnie limit jest ok, dzięki temu nie będą się mnożyć geoŚcieżki typu "Szlakiem trzepaków na moim osiedlu"
Silent A pisze:wszyscy mogą zakładać geościeżki i po miesiącu mamy w nich taki śmietnik że nikt nic nie znajdzie wśród setek projektów "szlakiem śmietników na osiedlu"
... i podobne "uzasadnienia" w tym wątku? Ja i tak użyłem łagodnego określenia "zły keszer", ale tu widać po prostu przekonanie o głupocie keszera, który kosztem swojej reputacji będzie tworzył takie projekty:)
Ale przecież prawdą jest, że dzięki limitowi szanse na dużą ilość byle jakich ścieżek są mniejsze, bo mniej jest osób uprawnionych do ich rejestrowania :wink: Ale masz rację - większa ilość znalezień nie jest gwarancją na dobre kesze... W każdej chwili może mi się zdarzyć, że założę coś, co inni ocenią jako "gniot"... Hmmm, a może założyć takiego kesza żebyś miał dodatkowy argument na poparcie swojej (moim zdaniem prawdziwej) tezy... :mrgreen:
Jedno jest pewne - choćbyś nie wiem jak mądrze pisał, to postawą roszczeniową nie zjednasz sobie przychylności...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

parlando
Forumator

Czy to jest postawa roszczeniowa? Hmmm... Starałem się jak najlepiej przedstawić swoje racje:) Już jakiś czas temu zdałem sobie sprawę ze swej donkiszoterii, nadzieję na zmiany straciłem (przecież jako zdobywca 80 skrzynek nie mogę mieć racji;p).

Abstrahując od oceny mojej postawy i powyższej ironii, powinny się liczyć fakty i zdrowy rozsądek - to są imperatywy, które odsłaniają się, gdy odstawić na bok emocje i własne ambicje.

Awatar użytkownika
mauritius
Bywalec
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: mauritius »

Zupełnie nie rozumiem takiej dyskusji w której w co drugim poście atakuję się osobę a nie argumenty. To że ktoś ma mniej znalezień nie oznacza że nie ma racji. A co do tematu. To ja osobiście jestem za nieutrudnianiem ludziom życia. Geościeżki jak zrozumiałem powstały po to żeby ułatwić poszukiwaczom zdobywaniu projektów które mógł założyć każdy użytkownik (powyżej 10 znalezień). Jakoś nie znalazłem jeszcze jeżdżąc po mapie myszką (czytając komentarze, oceny) na słaby projekt. Jeżeli ktoś ma prawo założyć projekt a nie ma prawa dołożyć do niego ułatwienia dla potencjalnych poszukiwaczy to coś jest nie fer. "No jak to przecież może poprosić mentora o pomoc!" Takie sposoby kojarzą mi się bardziej z geo.com ,gdzie "mentor" potwierdza ci każda skrzynkę, niż oc.
Obrazek

Jano
Wyjadacz

mauritius pisze:Zupełnie nie rozumiem takiej dyskusji w której w co drugim poście atakuję się osobę a nie argumenty.
Możesz podać przykłady atakowania osoby? Bo ja jakoś nie widzę.
Cała ta dyskusja wzięła się stąd, że @parlando ma gotowy i aktywny projekt "Skarlesice", składający się z 5 skrzynek, czyli akurat tyle, ile jest wymagane do GŚ. Stąd to parcie na geościeżkę. Na dodatek jest wyjątkowym farciarzem, bo projekt dwa razy został zdobyty przez osoby z licznikiem >500 keszy, ba projekt się podobał, obaj dali rekomendacje. W tej sytuacji poproszenie któregoś z nich i przekształcenie projektu w GŚ, to tylko formalność. Nie sądzę, aby któryś odmówił. No bo z jakiego powodu. Ale @parlando, jeśli koniecznie chce mieć GŚ, zamiast napisać do któregoś z nich i załatwić temat w 1 dzień, to użala się na forum.
mauritius pisze:Jakoś nie znalazłem jeszcze jeżdżąc po mapie myszką (czytając komentarze, oceny) na słaby projekt.
Oczywiście, że nie, bo nie każdy może zarejestrować GŚ. Gdyby było inaczej, to z pewnością takie by się znalazły. Poczytaj sobie wątek o rzeszowskich keszerach z podwójną (i nie tylko) osobowością. Wejdź na mapę v2 (nie v3!) i popatrz jaka jest ocena punktowa rzeszowskich skrzynek. Większość oscyluje w okolicach 1,5, czyli w dolnej strefie stanów średnich. Co oznacza, że poszczególni znalazcy oceniali skrzynki raczej nisko. Jeśli masz odrobinę wyobraźni, to pomyśl, jak by wyglądały GŚ założone przez tych keszerów.
Pozdrawiam
Jano

Obrazek Obrazek

Pyra
Wyjadacz
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 67 razy

Post autor: Pyra »

Witam
Na wstępie chcę zaznaczyć, że źle pojmowana wolność jest anarchią.
Wyjaśniając dalej, o ile stricte projekty, realizowane do tej pory, miały jakąś część spójną, to geościeżki można złożyć z dowolnych skrzynek, a potem się zastanawiać co z tego wyszło, nie ma wymagań, że części składowe mają mieć ze sobą związek. Nawet założyciel nie musi być tym elementem łączącym, bo geościeżka może mieć kilku autorów, wystarczy limit włączonych w serię skrzynek. Czy o takie coś chodziło autorom tej funkcjonalności???
Co do limitu, to 500 skrzynek to nie dużo dla tego komu zależy, z ciekawości sprawdziłem i w promieniu 25km mam 556 keszy, a są to odległości możliwe do pokonania rowerem, więc prawie bez wydatków. Rozumiem że są okolice gdzie "ukeszowienie" jest mniejsze, ale jeśli ktoś naprawdę chce się bawić w opencaching, to dla niego nie jest problem.
Organizowałem spotkanie WLKP Tej, przybyli ludzie z Pomorza, Śląska Górnego i Dolnego, Warszawy i okolic, a wymieniam tylko niektóre, niedawno było ID-6, na Śląsk zjechali ludzie też z całej Polski, i to nie tylko "wyjadacze" a tam czekały 102 kesze. Wystarczy nawet wycieczka do większego miasta i 20 keszy dziennie się robi spacerkiem.
Limit 500 keszy ma 313 osób zarejestrowanych na OC, jeśli chodzi o ilość założonych skrzynek to powyżej 5 ma 716 osób, a ilości te szybko rosną. Zdecydowana większość ma założone przypadkowe kesze, z których projektu nie za bardzo, a geościeżkę owszem...

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Podziękował;: 122 razy
Otrzymał podziękowań: 143 razy

Post autor: łowca »

Pyra pisze: Wyjaśniając dalej, o ile stricte projekty, realizowane do tej pory, miały jakąś część spójną, to geościeżki można złożyć z dowolnych skrzynek, a potem się zastanawiać co z tego wyszło, nie ma wymagań, że części składowe mają mieć ze sobą związek.
To ja czegoś nie wiem, i chętnie się dokształcę? Gdzieś jest lista 'projektów'? I czym się 'projekt' od GŚ różni?
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.

Pyra
Wyjadacz
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 67 razy

Post autor: Pyra »

Witam
łowca pisze:To ja czegoś nie wiem, i chętnie się dokształcę? Gdzieś jest lista 'projektów'? I czym się 'projekt' od GŚ różni?
Według mojego rozumienia projektu, to seria skrzynek mająca wspólną cechę i zwieńczona keszem finałowym. Że wspomnę z mojej okolicy Bramy Twierdzy Poznań, Kościoły Traktu Cesarsko-Królewskiego, (Nie)Zapomniane zwycięstwo, czy też bardziej znane Projekt PL, Punkt G lub OS. Są też może i mniej znane: Heliocentryczny układ słoneczny, Inowrocławski park solankowy, Poczuj smak kaszubskiego ducha... Małymi odstępstwami są np. Granica Poznania i Wielkopolska miedza, które jednak mają dokładnie określoną tematykę i wymagania co do elementów składowych.
Geościeżka, jak wiesz może zawierać wszystko...
Pozdrawiam
PS: Co do listy projektów, jest taka :wink:

Belushi
Stały bywalec
Podziękował;: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Post autor: Belushi »

Ajger pisze:Poczytaj sobie wątek o rzeszowskich keszerach z podwójną (i nie tylko) osobowością. Wejdź na mapę v2 (nie v3!) i popatrz jaka jest ocena punktowa rzeszowskich skrzynek. Większość oscyluje w okolicach 1,5, czyli w dolnej strefie stanów średnich. Co oznacza, że poszczególni znalazcy oceniali skrzynki raczej nisko. Jeśli masz odrobinę wyobraźni, to pomyśl, jak by wyglądały GŚ założone przez tych keszerów.
Bierzesz pod uwagę tylko Rzeszów czy też całe województwo ? Pomimo tego, że faktycznie słabo ze skrzynkami w Rzeszowie to aż tak źle nie jest wydaje mi się. I będzie coraz lepiej mam nadzieję. I nawet się trafiają rekomendacje, normalnie nie do wiary, prawda ?

B
Pozdrawiam
Belushi
http://www.rzeszuf.com

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Podziękował;: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy

Post autor: Lza »

projekt to coś co jeszcze nie istnieje:
- plan działania
- wstępna wersja czegoś
- dokument zawierający obliczenia, rysunki itp. dotyczące wykonania jakiegoś obiektu lub urządzenia

W geokeszingowym pojęciu w projekty obfituje geocaching.pl - dziesiątki projektów, wiele ciekawych - żaden niezrealizowany. geoŚcieżka natomiast to projekt zrealizowany i kompletny, (chociaż widzę, że występuje ciągota do modelu geocaching.pl - na razie moduł geoŚcieżek to toleruje, ale jeśli będzie się takie podejście szerzyć, roboCOG będzie czuwał co noc.)

;)

Tak naprawdę nie ma znaczenia czy nazwiecie to projektem czy geoŚcieżką, serią, czy czym tam chcecie - wszystko zależy od zakładaczy i jakkolwiek zakładający to nazwie, zawsze to będzie jakiś tam zbiór skrzynek. wspólny mianownik zależy od pomysłodawcy/ów, nie od nazwy.
Za ten post autor Lza otrzymał podziękowanie:
Jano

Jano
Wyjadacz

Belushi pisze:Bierzesz pod uwagę tylko Rzeszów czy też całe województwo ? Pomimo tego, że faktycznie słabo ze skrzynkami w Rzeszowie to aż tak źle nie jest wydaje mi się. I będzie coraz lepiej mam nadzieję. I nawet się trafiają rekomendacje, normalnie nie do wiary, prawda ?
@Belushi spokojnie :)
Ja też jestem z Rzeszowszczyzny, choć nie z Rzeszowa. Miałem na myśli skrzynki z Rzeszowa i tylko zakładane przez te niektóre osoby. Są nawet takie kesze, które mają średnią 0,5 czy 0,7 przy kilkudziesięciu ocenach, co oznacza, że aby była taka średnia, to kesze musiały dostawać też punkty ujemne. W Rzeszowie jak najbardziej są rewelacyjne kesze, ale te zakładali "starzy wyjadacze", a nie ci "młodzi gniewni".
Lza pisze:projekt to coś co jeszcze nie istnieje
Dokładnie tak! Jakoś tak dzisiaj nadużywa się tego słowa i jak ktoś coś robi, to to jest zawsze "projekt", nawet jeśli projektem nie jest.
Pozdrawiam
Jano

Obrazek Obrazek

parlando
Forumator

Ajger, proszę Cię, abyś nie wypowiadał się moim imieniu (najlepiej pisz tylko i wyłącznie w swoim). To co zrobiłeś jest bardzo niekulturalne (zasada działa tak w Internecie jak i w "prawdziwym życiu"). Odsyłam Cie do ponownej lektury wątku. Tam wprost napisałem o co mi chodzi.

Pyra, ale było tłumaczone, że limit 500 keszy nie gwarantuje niczego. Z resztą chyba ostatecznie tu byliśmy zgodni. Ja nie widzę zagrożenia w tym, że skrzynek, czy GŚ będzie więcej (to jest po prostu rozwój OC i oby ten trend się utrzymywał). Popatrz na to z tej strony, że im więcej ludzi osiąga duży pułap znalezień, tym więcej mamy potencjalnych COG-owiczów. Słabe kesze jak, były tak będą i żaden limit tego nie powstrzyma, ale jest/będzie to efektem ubocznym a nie skutkiem dostępu do funkcji serwisu.

Jano
Wyjadacz

parlando pisze:Ajger, proszę Cię, abyś nie wypowiadał się moim imieniu (najlepiej pisz tylko i wyłącznie w swoim). To co zrobiłeś jest bardzo niekulturalne (zasada działa tak w Internecie jak i w "prawdziwym życiu"). Odsyłam Cie do ponownej lektury wątku. Tam wprost napisałem o co mi chodzi.
Ależ ja piszę wyłączenie w swoim imieniu. Przedstawiłem wyłącznie to, co ja myślę, a nie Ty, tyle tylko, że ja potrafię wyciągać wnioski. Gdybyś nie miał parcia na ścieżkę, to byś nie napisał tego, co napisałeś do tej pory. Ja mam 48 lat, więc spory bagaż tzw. życiowych doświadczeń, w geocaching bawię od 2006 roku, w OC od 2007 r., a Ty? Nie pisz mi o prawdziwym życiu, bo prawdziwego życia, to Ty jeszcze nie znasz!
Pozdrawiam
Jano

Obrazek Obrazek

rredan
Stały bywalec
Podziękował;: 107 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Post autor: rredan »

Lza pisze:projekt to coś co jeszcze nie istnieje
To akurat bzdura. Istnieje definicja z teorii zarządzania opisująca jako projekt nie tylko plan ale i samo działanie.
Ajger pisze:Dokładnie tak! Jakoś tak dzisiaj nadużywa się tego słowa i jak ktoś coś robi, to to jest zawsze "projekt", nawet jeśli projektem nie jest.
Myślę, że wątpię. Chyba, że projekt rozumie się wyłącznie jako plan ale już "dokładnie" w znaczeniu "właśnie" to dobry przykład nadużywanego słowa, w dodatku w nieprawidłowo użytego ;P.

Co do limitu 500 skrzynek, jestem jak najbardziej za jego utrzymaniem. Trafiłem na słabe, nawet bardzo słabe projekty złożone z pow. 5 skrzynek i to nie "jeżdżąc po mapie myszką" ale w terenie. Wszystkie cztery, a w zasadzie pięć, o których właśnie pomyślałem założone były przez użytkowników posiadających dorobek skromniejszy niż 500 znalezień. Przypadek? Nie sądzę.

ODPOWIEDZ