QFerki i wybory

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
fruzia
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: środa 28 maja 2008, 10:00
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

QFerki i wybory

Post autor: fruzia »

Witamy,
QFerki czyli Fruzia&Qśma, Szczecin, Zachodniopomorskie
Na początku chcielibyśmy podziękować za zgłoszenie nas do kandydowania do Rady Rejsu. W przypadku dostania się w skład RR postaramy się działać jak najprężniej i nie zawieźć oczekiwań.
Z tego miejsca chcielibyśmy też bardzo podziękować obecnej RR, COGowi i RT za ich ciężką, a przez wielu tak niedocenianą pracę.
A teraz chcielibyśmy przejść do własnego programu. Postaraliśmy się go zebrać w parę konkretnych punktów:

1) Jesteśmy stanowczo przeciwni tworzeniu stowarzyszenia na potrzeby działania RR. Z bardzo prostego powodu - nie widzimy sensu takiego formalizowania opencachingu – nie zapominajmy, że jest to przede wszystkim fantastyczna zabawa, a nie instytucja z biurokracją, nadętymi urzędasami i pieczątkami i (chociaż sporo z nas pieczątki posiada ). Żeby się zaraz ‘znawcy’ stowarzyszeń nie odezwali, jedno z nas brało niegdyś udział w zakładaniu pewnego stowarzyszenia i wie jak to wygląda. Nie jest to jakaś super biurokracja, poprzednie zdanie miało wyrazić tylko sprzeciw, wobec kierunku w jakim niektórzy chcieliby zaprowadzić zmiany.

2) Współpraca z… - oczywiście łatwiej ją nawiązać z ramienia stowarzyszenia, ale można to też załatwić bez takich komplikacji. O konkretnych możliwościach własnego wkładu w rozwinięcie takiej współpracy wolimy mówić z tym momencie ostrożnie – musimy się najpierw rozeznać w sytuacji, żeby nie składać obietnic bez pokrycia. W temacie mamy jednak już trochę doświadczenia, więc bezczynni byśmy na pewno nie byli, oczywiście jeśli w ogóle pojawi się pomysł jakiejś konkretnej współpracy, np. z panią z wypowiedzi Miklobita. Bo pchać się na siłę w promocję nie widzimy sensu – czy my jesteśmy jakimś Calgonitem, Aquafreshem, czy innym reklamowym cudem?

3) W ogóle, ponieważ jest to opencaching, to jesteśmy za jak najmniejszą ilością ograniczeń. Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że słowo ‘open’ użyte w nazwie serwisu odnosi się do używanego oprogramowania, a nie idei całej zabawy, jednak potocznie i w mentaności wielu użytkowników nabrało właśnie znaczenia hobby otwartego na nowe i świeże pomysły. A więc open to open, a jeżeli coś jest nie tak, to przecież właśnie po to istnieje możliwość oceniania skrzynek, po to jest opcja zgłoszenia kesza do COG-u czy RR, żebyśmy wszyscy mogli się cieszyć z samych dobrych skrzynek! Wiemy również, że powstało wiele kiepskich wirtuali, webcamów oraz ownów, stąd ich likwidacja lub ograniczenia, jednak ludzie pamiętajcie, że są wśród nas i tacy, którzy nawet wirtuala potrafią zrobić genialnie. Ot choćby Wąsek 224, który zrobił kesza „Za tych, co na morzu…” (OP 107F, http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=4225 ). Zrobienie takiego kesza to czysta przyjemność i szczerze mówiąc uważamy, że dobrze zrobiony wirtual może być znacznie bardziej wartościową skrzynką niż zwykły miejski magnetyk typu „Aleja Wojska Polskiego 324”. Nasza propozycja jest taka, żeby do założenia wirtuala, webcama czy owna niezbędna była pozytywna decyzja COG. Czyli, gdy keszer wpada na pomysł założenia któregoś z wymienionych typów skrzynki, najpierw musi napisać prośbę do COGu o zgodę. Wiemy, że to dla COG ogrom pracy, ale przecież podobnie jest przy akceptacji nowo założonych skrzynek. Ponadto mogłoby się to opierać na Przewodnikach, którzy w tym przypadku mogliby pełnić funkcję testerów kesza i ich opinia mogłaby pomóc COGowi podjąć decyzję. I jeszcze raz podkreślamy – zależy nam na jakości keszy, więc w weryfikacji nie chodzi o poszukiwanie czy hasełka nie da się przypadkiem wygulgać, tylko o to czy w ogóle zakładanie wirtuala ma w takim miejscu sens, albo czy jego „wirtualność” ma jakąś interesującą formę, np. jak w przypadku wspomnianej kapliczki. Albo czy użycie formy „own” jest zasadne. A swoją drogą długi czas oczekiwania na ewentualną akceptację sprawiłyby, że zakładający raczej zastanowi się 10 razy niż poda do weryfikacji badziewny, guglowany wirtual czy tandenty own, zakładany tylko dla poprawienia statystyk. Powiecie, że COG może być stronniczy – skoro zostanie wybrany przez zaakceptowaną przez większość RR, to chyba znaczy, że będzie dostatecznie reprezentatywny, by decydować o wartościowości danej skrzynki?

4) Weryfikacja pierwszych 3 skrzynek – widzimy tu duże pole do popisu dla Przewodników. Mogliby oni pełnić funkcję doradczą dla członków COGu akceptujących skrzynki. W końcu trudno np. w Warszawie weryfikować skrzynkę schowaną we Wrocławiu, można w ten sposób ocenić tylko jej internetowy opis, a nie stan faktyczny na miejscu. A tylko weryfikacja skrzynek w terenie może dać pozytywne rezultaty dla jakości kesza, weryfikacji bezpieczeństwa jego umieszczenia itp. Jak by to miało wyglądać? Przewodnik ma być tylko "ręką i okiem" COGu, nie ma żadnych uprawnień do zawieszania, odwieszania czy blokowania skrzynek, ale dostaje dostęp do skrzynki weryfikowanej i zgłasza gotowość skrzynki lub ewentualne problemy COGowi, który kontaktuje się z właścicielem kesza i podejmuje dalsze działania. Przewodnik nie ma prawa także zalogować kesza przed 3 znalezieniem ani zabrać certyfikatu. Zdajmy sobie sprawę, że jest to dołożeniem roboty Przewodnikom, ale w końcu oni, podobnie jak RR czy COG działają dobrowolnie i przynajmniej według nas, kieruje nimi troska o jakość keszy w ich regionie. Poza tym taka działalność Przewodnika mogłaby być później doskonałą rekomendacją albo przeciwwskazaniem do ewentualnego kandydowania do RR lub wybrania do COG. Taka naturalna droga awansu 

5) Na pewno będziemy się starać o wprowadzenie super rekomendacji, bo sami często spotykamy się z sytuacją, że pewne kesze są naprawdę wybitne, ale później trafiasz już w ogóle na takiego, że zapiera dech w piersiach i słów brak – i dla takich właśnie powinna być super gwiazda – złota, duża i bardzo błyszcząca!

6) Teraz w drugą stronę. Skrzynki z najniższymi ocenami (słaba i poniżej przeciętnej) należałoby monitorować, bo jak już wspomnieliśmy, jakość jest bardzo ważną sprawą. Bardzo nam się podoba propozycja Schrona z zeszłego roku, żeby Przewodnicy w danym regionie zajmowali się takimi skrzynkami – przez kontakt z właścicielem, doradztwo i sugestie, co należałoby poprawić. I dopiero w przypadku długotrwałego braku kontaktu z takim delikwentem albo całkowitej oporności na wiedzę mógłby się do tego „mieszać” COG i adekwatnie zawieszać/archiwizować/blokować. Oczywiście żeby nie było tak, że ktoś komuś złośliwie zaniża ocenę, co niestety na OC się zdarza, taka ingerencja mogłaby się odbyć dopiero po kilku (np. 10) znalezieniach. No chyba, że skrzynka byłaby ewidentnie denna, ale takie przypadki już się bardzo rzadko zdarzają – na szczęście skrzynki nowych keszerów są w coraz lepszym stanie i tylko się tym cieszyć!

7) Możliwość ukrycia skrzynek z oc.de na mapie V2!!!! O to będziemy walczyć jak lwy, bo to straszliwie irytujące…. Właściwie to powinien być punkt pierwszy naszego programu wyborczego

8) Będziemy również stanowczo przeciwni wszelkim nieuczciwym zachowaniom, krętactwu, matactwu i podżegaczom społecznym na OC. Jesteśmy w końcu na portalu służącym wspólnej miłej zabawie, a nie na dzikim zachodzie

9) Jesteśmy otwarci na Waszą krytykę oraz sugestie.
Ostatnio zmieniony czwartek 31 maja 2012, 19:34 przez fruzia, łącznie zmieniany 1 raz.
Za ten post autor fruzia otrzymał podziękowanie:
MichAsie
Obrazek

http://www.4x4.szczecin.pl

Jesteśmy ZA powrotem skrzynek wirtualnych i web kamerek

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Posty: 2509
Rejestracja: środa 26 marca 2008, 08:38
Podziękował;: 175 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Kontakt:

Re: QFerki i wybory

Post autor: Żywcu »

Punkty 1-3 (3 bardzo mi się podoba) mi pasują, dalej trochę przekombinowane... :roll:

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy
Kontakt:

Re: QFerki i wybory

Post autor: miklobit »

fruzia pisze: 7) Możliwość ukrycia skrzynek z oc.de na mapie V2!!!! O to będziemy walczyć jak lwy...
To bardzo nierówna walka się zapowiada :lol: bo przeciwnik dawno już uciekł i nawet nikt go nie goni.
No ale dobra wiadomość jest taka: nie potrzeba mieszać do tego żadnej RR ani wyborów.
W zasadzie to trzeba tylko siąść i to zrobić. Tak zupełnie cicho i po kryjomu :D .
Gwarantuję, że nikt nie zauważy ani, że żadnej afery z tego nie będzie (jak choćby z samowolnego odblokowania logowania nieaktywnych keszy).

Awatar użytkownika
snp
Stały bywalec
Posty: 145
Rejestracja: wtorek 21 kwietnia 2009, 12:05
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Re: QFerki i wybory

Post autor: snp »

Do RR wybiera się nick, jednak tutaj mamy przypadek, że nick to dwie osoby. Jak chcecie wypracowywać stanowisko jakie zajmie nick Qferki na "posiedzeniu" RR? Będzie robić wybory i dyskusje? Czy może tylko głowa rodziny zostanie wytypowana do zasiadania w RR? A jeśli tak, to czy na czas tych czynności osoba nie będąca głową rodziny będzie nosić stopery i przepaskę na oczach? Czy jednak de facto RR będzie liczyć 6 osób, a w extremalnych przypadkach nawet koło dychy? (etnamarsy, qferki, gary&izek)?
8)
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
kowsiu
Bywalec
Posty: 30
Rejestracja: środa 01 lutego 2012, 21:53
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: QFerki i wybory

Post autor: kowsiu »

Z tego co wiem to Etna&Mars funkcjonowali dotychczas w RR i problemów z tym nie było, w którymś z tematów na forum pisali, że zawsze reprezentowali wspólne stanowisko i mieli tylko jeden głos w RR.

Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Posty: 952
Rejestracja: niedziela 26 września 2010, 09:28
Podziękował;: 42 razy
Otrzymał podziękowań: 115 razy
Kontakt:

Re: QFerki i wybory

Post autor: Doc_with_the_dog »

snp pisze:Do RR wybiera się nick, jednak tutaj mamy przypadek, że nick to dwie osoby. Jak chcecie wypracowywać stanowisko jakie zajmie nick Qferki na "posiedzeniu" RR? Będzie robić wybory i dyskusje? Czy może tylko głowa rodziny zostanie wytypowana do zasiadania w RR? A jeśli tak, to czy na czas tych czynności osoba nie będąca głową rodziny będzie nosić stopery i przepaskę na oczach? Czy jednak de facto RR będzie liczyć 6 osób, a w extremalnych przypadkach nawet koło dychy? (etnamarsy, qferki, gary&izek)?
8)
Czytam i płaczę.... to już dno kompletne.....
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.

Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Posty: 1052
Rejestracja: piątek 23 lipca 2010, 15:32
Podziękował;: 40 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: QFerki i wybory

Post autor: Stryker »

Doc_with_the_dog pisze:Czytam i płaczę.... to już dno kompletne.....
Nie płacz Doktorku, gdybyś Ty kandydował to pewnie też by Cię pytali o szczepienia doga i musiałbyś mu w końcu kaganiec zanabyć ;-)
Obrazek

Awatar użytkownika
snp
Stały bywalec
Posty: 145
Rejestracja: wtorek 21 kwietnia 2009, 12:05
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Re: QFerki i wybory

Post autor: snp »

Doc_with_the_dog pisze:Czytam i płaczę.... to już dno kompletne.....
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.p ... 68#p102977
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
fruzia
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: środa 28 maja 2008, 10:00
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: QFerki i wybory

Post autor: fruzia »

kowsiu pisze:Z tego co wiem to Etna&Mars funkcjonowali dotychczas w RR i problemów z tym nie było, w którymś z tematów na forum pisali, że zawsze reprezentowali wspólne stanowisko i mieli tylko jeden głos w RR.
Dokładnież tak. Jedyna kwestia, w której nie mamy wspólnego stanowiska, owszem, przyznajemy, jest bardzo znacząca - Qśma lubi piwo "Żubr", a Fru woli "Lecha" :D
Żywcu pisze:Punkty 1-3 (3 bardzo mi się podoba) mi pasują, dalej trochę przekombinowane... :roll:
Dlaczego uważasz, że przekombinowane? Zbyt zawile się wyraziliśmy czy po prostu sama idea Ci nie przypadła do gustu? Tak generalnie w dużym uproszczeniu mówiąc, chodzi nam po prostu o poprawę jakości skrzynek, bo wiadomo, że skrzynki HQ robi się po prostu chętniej niż takie nabijacze statystyk. A działania, które zaproponowaliśmy w tych punktach mają właśnie za zadanie motywować do zakładania coraz lepszych skrzynek - przez weryfikację pierwszych skrzynek, nagradzanie wybitnych keszy i punktowanie błędów w skrzynkach (oczywiście nie złośliwie, tylko w pełni merytorycznie).
Obrazek

http://www.4x4.szczecin.pl

Jesteśmy ZA powrotem skrzynek wirtualnych i web kamerek

Awatar użytkownika
fruzia
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: środa 28 maja 2008, 10:00
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: QFerki i wybory

Post autor: fruzia »

miklobit pisze: W zasadzie to trzeba tylko siąść i to zrobić. Tak zupełnie cicho i po kryjomu :D .
Gwarantuję, że nikt nie zauważy ani, że żadnej afery z tego nie będzie (jak choćby z samowolnego odblokowania logowania nieaktywnych keszy).
Nam chodzi o to, żeby taka opcja była w filtrze keszy w mapie V2, póki co takiej opcji tam nie zauważyliśmy. A ukrywanie ich przez opcję "ignoruj" jest bardzo czasochłonne w przypadku naszego regionu :wink:
Obrazek

http://www.4x4.szczecin.pl

Jesteśmy ZA powrotem skrzynek wirtualnych i web kamerek

subo
Wyjadacz
Posty: 381
Rejestracja: piątek 23 września 2011, 16:05
Podziękował;: 91 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: QFerki i wybory

Post autor: subo »

Hmm... Wszystko pięknie....bardzo piękne słowa....a kto zabierze się za przeróbki w OC od strony kodu? Jeśli zmiany, to w jakim czasie? Ilu Przewodników chcecie wrzucić na rejon województwa, powiatu? I rzeczywiście, czy macie często podzielone zdania na temat różnych skrzynek? Czy nie lepiej ustawić opcję automatycznego przyznawania "super gwiazdki" po uzbieraniu np. 30 rekomendacji?

Pozdrawiam :)

EDIT:

A co super jest w webcam'ach?
...

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Posty: 1141
Rejestracja: środa 30 grudnia 2009, 10:15
Podziękował;: 122 razy
Otrzymał podziękowań: 143 razy

Re: QFerki i wybory

Post autor: łowca »

subo pisze: Czy nie lepiej ustawić opcję automatycznego przyznawania "super gwiazdki" po uzbieraniu np. 30 rekomendacji?
Ale są skrzynki, którym ja bym od ręki dał megagwiazdkę, a które na 30 znalezień będą czekać lat kilka. Wolałbym jednak, gdyby ewentualna supergwiazdka nie była z automatu, ale przydzielana świadomie przeż użytkowników.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.

subo
Wyjadacz
Posty: 381
Rejestracja: piątek 23 września 2011, 16:05
Podziękował;: 91 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: QFerki i wybory

Post autor: subo »

...pod warunkiem że nie będą one przyznawane "po znajomości" albo z przez zdublowane konta....
Za ten post autor subo otrzymał podziękowanie:
alex22
...

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Posty: 1141
Rejestracja: środa 30 grudnia 2009, 10:15
Podziękował;: 122 razy
Otrzymał podziękowań: 143 razy

Re: QFerki i wybory

Post autor: łowca »

subo pisze:...pod warunkiem że nie będą one przyznawane "po znajomości" albo z przez zdublowane konta....
Jakby jedna megagwiazdka była za 20 zwykłych (czyli na 200 keszy) to nie wiem, komu by się chciało robić taki wałek, zwłaszcza że lewe konto dość szybko by wylazło.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.

alex22
Forumator
Posty: 591
Rejestracja: poniedziałek 01 września 2008, 19:46
Podziękował;: 33 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Re: QFerki i wybory

Post autor: alex22 »

Dla płaczków i turlaczy forumowych wklejam info, gdzie wyraźnie E&M określili kto startuje w wyborach. Od tamtego czasu nie było żadnej zmiany z ich strony. I takiego samego oświadczenia oczekuje SNP w swoim pytaniu. Tak trudno jest to zrozumieć...
etnamars pisze: ...Chociaż bawimy się we dwójkę, to w przypadku wyboru do BOG reprezentował nas będzie Marcin.
Dziękujemy z góry za głosy – niezależnie od wyniku.

Ania i Marcin – etna&mars
Nadszedł czas wyborów i refleksji nad przyszłością naszego serwisu. Obecny Zespół OC dziękuje wszystkim, którzy troszczyli się o jego funkcjonowanie i całej społeczności, która w niej uczestniczyła.
Ogłaszamy czas ciszy wyborczej i prosimy nie prowadzić żadnej agitacji wyborczej oraz dyskutowania postaw, któregokolwiek z kandydatów.
Działania takie na forum będą traktowane jak łamanie regulaminu i karane ostrzeżeniami. Prosimy też o powściągliwość na innych platformach komunikacji...

To jest powód zamknięcia wątku. Prosimy nie otwierać nowych i uszanować podjęte decyzje.

Dziękujemy Zespół OC
[url=http://geokrety.org/mypage.php?userid=1110][img]http://geokrety.org/statpics/1110.png[/img][/url][url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=4502][img]http://www.opencaching.pl/statpics/4502.jpg[/img][/url]

Zablokowany