Przejęcie porzuconego pojemnika i reaktywacja z archiwum

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator

Przejęcie porzuconego pojemnika i reaktywacja z archiwum

Post autor: Highlander » sobota 03 marca 2012, 19:33

Pytanie do Was jak w temacie:

Znalazłem w lesie ukryty i zachowany w bardzo dobrym stanie (fanty, logbook) pojemnik po jednym z keszy, który został w naszym serwisie zarchiwizowany ponad 2 lata temu. Od tego czasu nikt go nie odwiedzał (brak wpisów) więc można domniemywać że nie jest zarejestrowany na innym serwisie i de facto został porzucony przez właściciela jak śmieć w lesie.

Skoro zarchiwizowana, to niby miejscówka wolna, ale pojemnik został.

Jak uważacie, jak się powinno postąpić w takiej sytuacji:
1) można takiego kesza (pojemnik) przygarnąć i ponownie zarejestrować?
2) czy też powinienem najpierw usunąć śmieć z lasu (np. pojemnik i logbook), dać swój pojemnik i nowy logbook i przełożyć do niego fanty na wymianę?
3) powinienem zostawić porzuconego kesza-śmiecia i swój zainstalować w karczu obok, licząc się z tym że ludzie będą znajdować ten stary zamiast mojego?
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Kontakt:

Re: Przejęcie porzuconego pojemnika i reaktywacja z archiwum

Post autor: Żywcu » sobota 03 marca 2012, 19:54

Na moją logikę odp. 1 jest dopuszczalna 8)
Kwestia tylko stylu w jakim to zrobimy. Pożądaną wydaje mi się edycja opisu i wzmianka w nim, o historii kesza. Warto też podjąć próbę kontaktu z poprzednim właścicielem. Oczywiście, co się da możemy poprawić. Jeśli kesz jest kiepski, a miejsce czy sposób ukrycia niczego "nie urywa" to potraktował bym jak śmieć i utylizował za poprzednika.

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » sobota 03 marca 2012, 20:51

Ja tam zdecydowanie za opcją 1 ( z uwagami jak podał Żywcu ).
Zapełniony logbook to jednak kawałek jakieś historii i skoro właściciel go porzucił, to należy ta historię uratować i nadać jej dalszy ciąg.
Kesze w lesie mają to do siebie, że zwykle można spokojnie usiąść, żeby zrobić wpis i przy okazji przeglądać jacy tam poprzednicy byli i co nawpisywali .
Kiedy ja się wpisuję do logbook'a to liczę na to że on przetrwa jak najdłużej.

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » niedziela 04 marca 2012, 11:23

Jest drugie dno takiego kesza (albo mu podobnych): zdarzają się wyjątkowe sytuacje, gdy kesz zostaje opuszczony z innych powodów, niż archiwizacja (niektórzy wiedzą, o co chodzi). W takiej sytuacji zalecane wręcz jest zadbanie o kesza, ze wszystkimi "honorami" mu należnymi.
Nie mamy informacji od Macieja, co to za kesz i co się z nim działo. Znając go wiem, że dołoży wszelkiej staranności, by zrobić jak najlepiej.
Jeżeli mamy tu przypadek "zwykłego" kesza (który został porzucony), to dla mnie można spokojnie zakładać swojego, a starego zutylizować w każdy dostępny sposób. W takim przypadku nie ma chyba powodu, by się rozczulać nad historią. Logbook możesz zostawić w domowym archiwum jako cenne znalezisko. Fanty - skoro zostały porzucone, to mogą pójść do nowej skrzynki, ale równie dobrze ich los może być zupełnie inny (można dać jakiemuś dziecku, wyrzucić do kosza, zostawić jako zdobycz, itd.). Pisanie o tym, że był tu kesz - można, ale po co ? To stara, zapomniana sprawa. Pamięć o ludziach, którzy tu byli ? Można na blogu założyć zakładkę o dawnych czasach i tam wrzucić skany logbooka - o ile właściciel bloga się zgodzi na robienie "cmentarzyka" ;) Zawsze przecież zostaje ślad w serwisie i można do niego zajrzeć.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator

Post autor: Highlander » niedziela 04 marca 2012, 11:44

Kontekst sprawy jest taki, że właściciel skrzynki wciąż jest aktywny w serwisie, choć dużo mniej niż dawniej. Archiwizacja sprzed dwóch lat miała charakter nagły i masowy. Objęła większość jego skrzynek, co gorsza wg losowego klucza - w sumie poleciały do archiwum te w najlepszym stanie.

Dla mnie jest to tyle dziwne, że dwa lata to wystarczający czas na posprzątanie po sobie terenu, tym bardziej że cały czas mieszka i keszuje nieopodal pozostawionego po sobie "dorobku". Wiem że wiele z pojemników (jeśli nie wszystkie) zostały w terenie. Czy w takiej sytuacji należy się pytać o zgodę - osobiście wątpię, porzucenie mówi samo za siebie. Ale chętnie poznam Wasze zdanie.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » niedziela 04 marca 2012, 12:32

W opisywanej sytuacji dwa lata to wystarczająco dużo, by właściciel mógł zareagować (tym bardziej, że jest aktywny). Uważam, że nie ma potrzeby kontaktowania się z nim w sprawie nowych poczynań, a on sam nie powinien mieć powodów do obruszania się na "podbieranie" mu własnego dorobku.
Obrazek Obrazek

Kika
Stały bywalec
Podziękował: 65 razy
Otrzymane podziękowania: 30 razy

Post autor: Kika » poniedziałek 05 marca 2012, 21:39

Ja również jestem za opcją 1) - pod względem prawnym tą sytuację zakwalifikowałabym jako "porzucenie z zamiarem wyzbycia się" co skutkuje utratą własności takiej skrzynki. O porzuceniu i zamiarze wyzbycia się świadczy takie okoliczności i fakty jak: archiwizacja skrzynek, nieusunięcie ich z terenu w przeciągu 2 lat, brak zainteresowania losem skrzynek.

za Gerardem Bieńkiem: "Porzucenie rzeczy ruchomej jest równocześnie czynnością techniczną i jednostronną czynnością rozporządzającą. Polega ona na pozbyciu się władztwa nad rzeczą w sposób umożliwiający każdemu objęcie jej w posiadanie."
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Kika za post:
Highlander

Awatar użytkownika
schron
Wyjadacz

Post autor: schron » czwartek 15 marca 2012, 18:12

" Pewien" keszer również rejestruje odnalezione pojemniki (wspomnianego w pierwszym poście keszera) jako nowe skrzynki :wink:
ObrazekObrazek

ODPOWIEDZ