Adwentowy kalendarz quizowy 2011

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator
Podziękował;: 217 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy

Re: Adwentowy kalendarz quizowy 2011

Post autor: Sebastian »

Gratulacje dla kolegi 5nip3r :D nie spodziewałem się, że tak szybko zostanie rozwiązana :shock:

Oczywiście nie mam jakichkolwiek uwag, że nie znalazła się w quizie adwentowym, bowiem nie każdy może ją rozwiązać. Przygotowałem, to się przynajmniej nie zmarnowała :wink:

Do rozwiązania nie jest potrzebny żaden specjalistyczny program, po prostu ukryty obrazek jest zakodowany na dwóch najmniej znaczących bitach, każdego z kolorów, więc nawet skalowanie niczego tu nie zmienia.

EDIT: Kwestię zagadki obgadałem z autorami quizu adwentowego, wspólnie doszliśmy do wniosku, że to iż quiz jest zrobiony w ten, a nie inny sposób, to zagadka się nie nadaje. Przepraszam, źle się wyraziłem, powinienem napisać - zagadka nie znalazła się w quizie, nie z powodu trudności jej rozwiązania, lecz z tego powodu, że platforma, na której działa quiz, w przypadku tego obrazka nie za bardzo się sprawdza.

Jeszcze raz przepraszam, nie było moim celem wprowadzenie jakiegoś zamieszania, czy sprawienie komuś przykrości.

Pozdrawiam świątecznie - Sebek
Obrazek
Awatar użytkownika
5nip3r
Wyjadacz
Podziękował;: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Post autor: 5nip3r »

Aaa, to są jakieś programy do stego-onego ?? A ja bez tego rozwiązałem :D Tym bardziej jestem dumny z siebie. Dzięki.
Obrazek Obrazek Obrazek
etnamars
Forumator
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 184 razy

Post autor: etnamars »

Bo z tą steganografią i tytułem to jest niezła zmyła:)
Z programem nie trzeba, wystarczy spojrzeć ...

Sebastian: nie ma za co przepraszać, po prostu sprostowałem Twoją wypowiedź.
Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Ja tam na obrazku choinki niczego ukrytego nie widzę, po prostu trzeba wpisać polecenie:

convert zrodlo.png -evaluate And 0x030303 -evaluate LeftShift 6 wynik.png

EDIT: Hehe :D Rozwiązałem swoją zagadkę, zgoła innym sposobem. Podoba mi się :D

Pozdrawiam świątecznie - Sebek
Obrazek
Awatar użytkownika
marvet
Wyjadacz
Podziękował;: 22 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: marvet »

Limak pisze:...jak już niektórzy słusznie zauważyli, ta zagadka jest elementem pewnego kesza, a dokładnie, kesza założonego przez nas ;) Marvet niedawno zaliczał naszego kesza, więc czujemy się inspiratorami adwentowej zagadki nr 13:)
dokładnie tak było (jest), po zaliczeniu zagadki tak mi się spodobała, że uważałem iż warto z nią zapoznać innych,
i udało mi się, patrząc na wpisy, wielu o niej jeszcze nie słyszało....
:!: w roli ścisłości diagramy i ułożenie liczb jest wersją moją nie skopiowaną z kesza :!: :mrgreen:
Obrazek Obrazek
polcia&szymaneq
Stały bywalec
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Post autor: polcia&szymaneq »

Jak do tej pory nigdy nie miałem problemów z rozszyfrowaniem stenogramów, a ten sprawia mi olbrzymią trudnośc.
Skromny zdaniem uważam, że to nie jest stenogram...
Po pierwsze ukryte postaci i napis od razu są widoczne na rysunku, a stenogram to przecież coś a la "3D".
Ponadto szukany rysunek jest innego koloru niż same tło, a w stenogramie nie widac nic do momentu zrobienia zeza rozbieżnego bądź zbieżnego w zależności od stenogramu. Chyba, że się mylę?
Awatar użytkownika
Meghan (mph)
Bywalec
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Meghan (mph) »

polcia&szymaneq pisze:Skromny zdaniem uważam, że to nie jest stenogram...
/.../ Chyba, że się mylę?
Oj, ale namieszałeś...
Na pewno nie stenogram, bo to jest symboliczny zapis tekstu.
Obrazek 3D schowany w innym obrazku to stereogram.
Natomiast zagadka Sebka dotyczy steganografii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Steganografia
Tarzana przez Tarzana
[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=4147][img]http://www.opencaching.pl/statpics/4147.jpg[/img][/url][url=http://geokrety.org/mypage.php?userid=1541][img]http://geokrety.org/statpics/1541.png[/img][/url][url=http://www.geocaching.com/profile/?guid=264001eb-48c0-442c-ad6d-97a8557372be][img]http://img.geocaching.com/stats/img.aspx?txt=...i+bedzie+wiecej&uid=264001eb-48c0-442c-ad6d-97a8557372be[/img][/url]
Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 363 razy
Otrzymał podziękowań: 268 razy

Post autor: r00t7 »

jak widać dwa znaczące bity już sporo zmieniają w tym obrazku ;) bo widac to na 1 rzut oka.

http://home.elka.pw.edu.pl/~kmatusie/cache.php polecam odkodować to co jest tutaj, kiedyś był to quiz ale cieszył się znikomym powodzeniem. Jak komuś się uda, niech prześle na PW, a powiem czy dobrze czy źle. :)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 266 razy
Otrzymał podziękowań: 327 razy

Post autor: Pawel brasia »

Sebastian, dziękuje za zagadkę, zmobilizowała mnie do umycia monitora i od razu rozwiązana.
Root7 - nawet z czystym monitorem nie dałem rady ;)
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 363 razy
Otrzymał podziękowań: 268 razy

Post autor: r00t7 »

brasia pisze:Sebastian, dziękuje za zagadkę, zmobilizowała mnie do umycia monitora i od razu rozwiązana.
Root7 - nawet z czystym monitorem nie dałem rady ;)
w moim obrazku nie wystarczy spojrzeć ;)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Limak
Stały bywalec
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Post autor: Limak »

Ale łatwe zadanie dał Sebastian;) nawet na pierwszy rzut oka widać, co należy zrobić z obrazkiem, bo trochę "prześwituje", szczególnie na dole. W dodatku wiedząc, że lubujesz się w matlabie, odrazu nasuwa się rozwiązanie z użyciem matlaba + image processing toolbox ;) Matlaba akurat nie mialem zainstalowanego, octave/scilab też nie, to napisałem sobie program, dla odmiany nie w C++, tylko w PHP bo odrazu wiedziałem jak, a nie chciało mi się w c++ kombinować;) :

Kod: Zaznacz cały

<?php
$im = imagecreatefrompng("finalz.png");
$new = imagecreatetruecolor(640, 480);
for($i=0;$i<640;$i++) {
  for($j=0;$j<480;$j++){
    $rgb = imagecolorat($im, $i, $j);
    $r = (($rgb >> 16) & 0x03) << 6;
    $g = (($rgb >> 8) & 0x03) << 6;
    $b = ($rgb & 0x03) << 6;
    imagesetpixel($new, $i,$j,imagecolorallocate($new, $r,$g,$b));
  }
}
imagePNG($new,"out.png");
imagedestroy($new);
?>
To root7 może być trudniejsze:D BTW: Kiedyś robiliśmy takiego kesza już, ale tam wystarczyło użyc jednego z powrzechnie dostępnych i znanych programów do steganografii.
Obrazek
Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Gratuluję przepięknego skryptu w PHP, dla mnie wirtuozeria programowania. Jak widać stenograficzną choinkę, można rozwiązać różnymi sposobami :D Za ten skrypt honoruję Team Limaków, bonusową nagrodą do bonusa, którą mam nadzieję będę mógł wręczyć do rąk własnych podczas spotkania przy keszu finałowym quizu adwentowego.

@r00t7 - Graficzną Warszawę, mógłbyś odarchiwizować, byłby kolejny powód, by odwiedzić to przepiękne miasto.

Pozdrawiam świątecznie i serdecznie - Sebek
Ostatnio zmieniony wtorek 13 grudnia 2011, 18:33 przez Sebastian, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 266 razy
Otrzymał podziękowań: 327 razy

Post autor: Pawel brasia »

Limak pisze:Ale łatwe zadanie dał Sebastian;) nawet na pierwszy rzut oka widać, co należy zrobić z obrazkiem, bo trochę "prześwituje", szczególnie na dole. W dodatku wiedząc, że lubujesz się w matlabie....
Przecież to widać gołym okiem bez matlaba.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Limak
Stały bywalec
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Post autor: Limak »

brasia pisze:
Limak pisze:Ale łatwe zadanie dał Sebastian;) nawet na pierwszy rzut oka widać, co należy zrobić z obrazkiem, bo trochę "prześwituje", szczególnie na dole. W dodatku wiedząc, że lubujesz się w matlabie....
Przecież to widać gołym okiem bez matlaba.
Widać lekki zarys, który sugeruje, że w każdym pixelu obrazka, jest zawarta informacja o kolorze pixela ukrytego obrazka. Jako, że delikatnie różni się odcień niektórych pixeli na oryginalnym obrazku, oczywiste jest, że podmienione są najmniej znaczące bity składowych RGB. Wystarczy je wyciągnąć, "przesunać" jako najbardziej znaczące bity (by powstał nowy, kolorowy obrazek, a nie "odcienie" czarnego), i wygenerować nowy obrazek. Na "oko" nie da się tego zrobić - po prostu nie widziałeś rozwiązania, to nie wiesz jak ma wyglądać ten obrazek - na 100% rozwiązania nie widać gołym okiem. Zgodzę się natomiast, że widać jakieś tam zarysy obrazka, ale to nie to samo przecież, choćby ze względu na fakt, że nie widać oryginalnych kolorów ukrytego obrazka. Widać zarys "postaci" oraz kontur napisu. Rozwiązanie (obrazek wynikowy) poleci zaraz na PW.
Za ten post autor Limak otrzymał podziękowanie:
Sebastian
Obrazek
Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Podziękował;: 175 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Kontakt:

Post autor: Żywcu »

Limak pisze:Rozwiązanie (obrazek wynikowy) poleci zaraz na PW.
Z ciekawości i ja poproszę :)
ODPOWIEDZ