Adwentowy kalendarz quizowy 2011

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Kontakt:

Re: Adwentowy kalendarz quizowy 2011

Post autor: Żywcu » wtorek 13 grudnia 2011, 10:37

Limak pisze:... i nie można nigdzie publikować plansz bez jego zgody.
Aż się boję spytać...

Awatar użytkownika
Limak
Stały bywalec

Post autor: Limak » wtorek 13 grudnia 2011, 10:44

Żywcu pisze:
Limak pisze:... i nie można nigdzie publikować plansz bez jego zgody.
Aż się boję spytać...
nie pytaj ;) przemilczmy to... dlatego w moim keszu zagadka jest do rozwiązania "w terenie" a nie w postaci quizu w opisie kesza;) No ale to mało popularna strona;)
Obrazek

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » wtorek 13 grudnia 2011, 10:50

Limak pisze:Jak ktoś wspomniał wyżej, nie znał tego, bo ta łamigłówka jest baaardzo mało znana, ale to z tego powodu, że autor/pomysłodawca łamigłówki ma na nią patent i nie można nigdzie publikować plansz bez jego zgody.
Jest mało znana bo jest tajna, nawet na stronę tej łamigłówki nie można wejść, google też kopii nie przetrzymuje.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Limak
Stały bywalec

Post autor: Limak » wtorek 13 grudnia 2011, 11:00

brasia pisze:
Limak pisze:Jak ktoś wspomniał wyżej, nie znał tego, bo ta łamigłówka jest baaardzo mało znana, ale to z tego powodu, że autor/pomysłodawca łamigłówki ma na nią patent i nie można nigdzie publikować plansz bez jego zgody.
Jest mało znana bo jest tajna, nawet na stronę tej łamigłówki nie można wejść, google też kopii nie przetrzymuje.
No zgadza się, od pewnego czasu strona nie funkcjonuje, ale jeszcze nie tak dawno temu można było KUPIĆ zestaw permutrixów do rozwiązania (ja kupiłem jeden zestaw permutrixów, mam go na dysku). Na serwerach google kopii faktycznie nie ma, ale są inne kopie internetu niż tylko te hostowane przez google ;) Ja znalazłem - linka moge podać na PW, bo nie wiem czy umieszczenie go tutaj nie byłoby hintem - zakładam, że tak.

Tak w ogole, to jest wiele wariantów tej łamigłowki, np z 8 kolumnami zamiast sześciu (jest dodatkowa para "-1"), albo z większą ilością wierszy, np 16, 100 (:D) itp. Ta łamigłówka w adwentowym kalendarzu (jak i w naszym keszu, OP26B6) jest najprostszą odmianą permutrixa. Jakby co, to mam większe;)
Obrazek

aknahh
Bywalec
Kontakt:

Post autor: aknahh » wtorek 13 grudnia 2011, 11:41

No dziś poszło gładko :) i dowiedziałam się czym jest Permutrix ;-)) czad!!!
Teraz musze się cofnąć w czasie do tego co było - nie jest łatwo ;]
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Post autor: Sebastian » wtorek 13 grudnia 2011, 12:00

Bardzo przyjemna zagadka, taka jakie lubię :D przy śniadaniu zaimplementowałem algorytm VMPC w MATLABIE :D

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję - Sebek
Obrazek

Awatar użytkownika
Limak
Stały bywalec

Post autor: Limak » wtorek 13 grudnia 2011, 12:24

Sebastian pisze:Bardzo przyjemna zagadka, taka jakie lubię :D przy śniadaniu zaimplementowałem algorytm VMPC w MATLABIE :D

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję - Sebek
Z tym, że permutrix polega na odwróceniu (złamaniu, kryptoanalizie) VMPC ;) Ale zakładam, że w matlabie po prostu dla wszystkich permutacji (jest ich tylko 362880) zrobiłeś f(f(f(x))+1) na wektorze i sprawdziłeś z ostatnią kolumną w zadaniu;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Post autor: Sebastian » wtorek 13 grudnia 2011, 12:45

Limak pisze:Z tym, że permutrix polega na odwróceniu (złamaniu, kryptoanalizie) VMPC ;) Ale zakładam, że w matlabie po prostu dla wszystkich permutacji (jest ich tylko 362880) zrobiłeś f(f(f(x))+1) na wektorze i sprawdziłeś z ostatnią kolumną w zadaniu;)
W przypadku tego zadania permutacji jest mniej, bo jedynie 720, tak że w można VMPC, BF złamać :wink: Więcej nie spojluje...

EDIT - zoptymalizowałem algorytm do liczby 6 możliwych permutacji :lol:

Pozdrawiam - Sebek
Ostatnio zmieniony wtorek 13 grudnia 2011, 12:59 przez Sebastian, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Limak
Stały bywalec

Post autor: Limak » wtorek 13 grudnia 2011, 12:58

Sebastian pisze:
Limak pisze:Z tym, że permutrix polega na odwróceniu (złamaniu, kryptoanalizie) VMPC ;) Ale zakładam, że w matlabie po prostu dla wszystkich permutacji (jest ich tylko 362880) zrobiłeś f(f(f(x))+1) na wektorze i sprawdziłeś z ostatnią kolumną w zadaniu;)
W przypadku tego zadania permutacji jest mniej, bo jedynie 720, tak że w można VMPC, BF złamać (...)

Pozdrawiam - Sebek
no tak, zapomniałem, że 3 liczby są już wpisane, dla ułatwienia. Ja mówiłem o ogólnym przypadku, dla VMPC o długości klucza 9, bez wpisanych liczb. Ale nawet dla 87178291200 permutacji, zadanie nr 2 - graficzna choinka rozwiązywałem paro-linijkowym programem w c++ w czasie poniżej 5s, więc i z 362880 przecież nie ma problemu ;) Sprawa się komplikuje dla dłuższych kluczy, typu 256 :P
Więcej nie spojluje..
To raczej nie spoiler, bo jak ktoś skuma o czym jest ta dyskusja, to już pewnie dawno zagadkę będzie miał rozwiązaną;)

Dobra, koniec off-topu :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Post autor: Sebastian » wtorek 13 grudnia 2011, 13:02

Oki, koniec off-topu. Widzę że mamy podobne podejście do rozwiązywania zagadek. Oby 22 dało się w ten sposób zrobić :wink:

Pozdrawiam Sebek
Obrazek

polcia&szymaneq
Stały bywalec

Post autor: polcia&szymaneq » wtorek 13 grudnia 2011, 13:19

A ja będę monotematyczny ;P
Zachęcam do odrzucenia korzystania z C++ i Matlaba ;P
Jak ktoś chce pocwiczyc programowanie, zawsze można najpierw rozwalic zagadkę "umysłowo", a następnie "komputerowo". ;)
Nie zmienia to faktu, że wam kibicuję!

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Kontakt:

Post autor: Żywcu » wtorek 13 grudnia 2011, 13:26

A ja chłopakom zazdroszczę tej "trzeciej nogi" :wink:

Awatar użytkownika
Limak
Stały bywalec

Post autor: Limak » wtorek 13 grudnia 2011, 13:32

Żywcu pisze:A ja chłopakom zazdroszczę tej "trzeciej nogi" :wink:
E tam, narazie tylko 2 i 8 rozwiązałem programem, bo czas pisania algorytmu <2min (+pare sekund na "wyplucie" rozwiązania), a resztę rozwiązaliśmy z Moniką analitycznie:) Np. do zadania nr 4 dość ciężko napisać program;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Post autor: Sebastian » wtorek 13 grudnia 2011, 14:32

W oczekiwaniu na 14, mam dla Was mały bonus, czyli moją zagadkę, która okazała się zbyt trudna, by znaleźć się w quizie:

Steganograficzna choinka:

Obrazek

Rozwiązaniem jest fraza + nazwy dwóch postaci znajdujących się poniżej.

Na zdobywcę FTFa, czeka kolekcjonerski przedmiot związany z geocachingiem. Proszę o odpowiedzi na PM.

Pozdrawiam świątecznie - Sebek
Obrazek

etnamars
Forumator

Post autor: etnamars » wtorek 13 grudnia 2011, 14:54

Sebastian pisze:W oczekiwaniu na 14, mam dla Was mały bonus, czyli moją zagadkę, która okazała się zbyt trudna, by znaleźć się w quizie:
To może gwoli wyjaśnienia: w obecnym quizie założenia były takie, żeby obrazki były osadzone we flashu, a tak z png (bezstratnie) nie dało by się zrobić (dodatkowo flash obcina jakąś tam część obrazka)
Stąd, żeby było jasne - nie zbyt trudna, tylko nie było możliwości jej umieszczenia w takiej formie w quizie, aby dało się zagadkę rozwiązać.
Dodatkowo jest wiele programów i algorytmów do steganografii, każdy z nich koduje na swój sposób i co zakodujesz jednym, nie odczytasz drugim...
Sprawdzone http://www.mobilefish.com/services/steg ... graphy.php - nie zadziałało. Niebawem próba za pomocą Openstego...

Edit: A jak już 5nip3r rozwiązał, to pozamiatane. Pogratulować rozwiązania.

ODPOWIEDZ