Zakładka:Płatny serwis/reaktywacja z listą chętnych do pomcy

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
marwaldor
Forumator
Podziękował;: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Zakładka:Płatny serwis/reaktywacja z listą chętnych do pomcy

Post autor: marwaldor »

Wpadłem na pomysł, który może ułatwić nam życie.
Marzę sobie, aby na stronie OC powstała zakładka(?) coś na wzór wolontariusza(?), dzięki której moglibyśmy nawiązywać kontakty w celu serwisu lub reaktywacji zaginionej skrzynki.
Często gęsto zakładamy skrzynki w miejscach odległych od naszych domów (wakacje najlepszym przykładem) a skrzynki jak to skrzynki: niszczą się pudełka, zapełniają logbooki, giną.
Koszt dotarcia do tego miejsca a przede wszystkim czas jest często barierą nie do pokonania, skrzynka ląduje w archiwum.
W wielu przypadkach taniej jest pokryć koszty serwisu/reaktywaczji skrzynki niż zrobić to samemu.

Prosty przykład: zaginęła mi skrzynka - szukam chętnego do pomocy - pokrywam wszelakie koszty (pudełko, zawartość kesza, dojazd) + symboliczna nawiązka grzecznościowa. Ktoś potrzebuje serwisu skrzynki koło mojego miejsca zamieszkania - uczynię to z przyjemnością.

Wiem, że kontrowersje wzbudzi temat finansów, ale powiedzcie sami: prosić kogoś o pomoc i a potem nie pokryć kosztów to nieładne zagranie. Wiem, że można zrobić to za darmo, ale po kolejnej reaktywowanej cudzej skrzynce z własnej kieszeni można się zniechęcić.

Można ustalić minimalny/zwyczajowy* poziom nawiązki. Np. równowartość dwóch bronków wzniesionych za zdrowie założyciela/serwisanta*
*niepotrzebne skreślić
Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 163 razy
Otrzymał podziękowań: 259 razy

Re: Zakładka:Płatny serwis/reaktywacja z listą chętnych do pomcy

Post autor: ronja »

Jest już taka opcja - przekazanie kesza do adopcji :)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
marwaldor
Forumator

ronja pisze:Jest już taka opcja - przekazanie kesza do adopcji :)
Na mój gust to nie "taka" opcja.
Awatar użytkownika
supaplex
Stały bywalec
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: supaplex »

A właśnie na tym polega zabawa, że skoro już tam nie jeździsz i podjechać nie możesz, to oddaj ją komuś. Pudełko zniknęło, został tylko opis, Twój pomysł na miejscówkę. Oddajesz całość i voila. Obdarowany przejmie tylko OPxxxx, a resztę zmieni po swojemu, albo po najniższej linii oporu zostawi po staremu i dopisz Ciebie, jako źródłowego autora do skrzynki.

No chyba, że boisz się stratuj gwiazdek za tę skrzynkę, które na chwile obecną widnieją przy Twoim koncie ?

Geocaching to zabawa, a nie wyścig szczurów.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Podziękował;: 122 razy
Otrzymał podziękowań: 143 razy

Post autor: łowca »

Problemem jest zakładanie skrzynek w miejscach, których nie da się serwisować. Jakieś 400 km od domu, na wakacjach ... i potem straszy takie zombie na mapie, bo właściciel nie pojedzie, w okolicy też nie ma komu podjechać, a chętni znalazcy niech się sami nacinają na DNFy sprzed roku.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.
Awatar użytkownika
supaplex
Stały bywalec
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: supaplex »

To wtedy archiwizacja i niech znika. Jak się ktoś w okolicy pokaże z nowych to z czasem ją adoptuje.

Lepiej niech taka skrzynka powstanie i parę osób ją znajdzie niż miałby jej nie być w cale.
Grunt, żeby była wartościowa, a nie mikrusem zakopanym pod drzewem w lesie.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Podziękował;: 40 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Post autor: Stryker »

Do głowy by mi nie przyszło żeby oczekiwać od kogoś opłaty czy "piwka" za serwis skrzynki. Jeśli kesza znalazłem wcześniej a są DNFy lub inne problemy to będąc w okolicy po prostu zaglądnę i w miarę możliwości "naprawię". Jak mnie założyciel poprosi (bo nie ma czasu, daleko, urlop, cokolwiek) to nie mam też problemów z podjechaniem specjalnie celu serwisu.

PS. Piszę w oparciu o doświadczenia i praktyki stosowane w tzw. mojej okolicy.
Za ten post autor Stryker otrzymał podziękowanie:
supaplex
Obrazek
Awatar użytkownika
Bombadil
Bywalec
Podziękował;: 22 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Bombadil »

Kilka razy naprawiałem keszyki w miarę możliwości, nowe pudełka itp. i jak napisał Stryker do głowy mi nie przyszło, żeby jakieś coś w zamian :shock: Chyba na tym polega ta zabawa: coś biorę - czyt. oglądam, poznaję, coś również daję od siebie - naprawiam.
Za ten post autor Bombadil otrzymał podziękowanie:
keck
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 436 razy

Post autor: krystiant »

Jak ktoś będzie miał potrzebę to może po prostu założyć wątek, że szuka pomocy. Ja tak zrobiłem, ale na naszym lokalnym i się dogadaliśmy.
Co do wynagrodzenia, to nie jestem zdecydowanie przeciwny, ale z góry bym nie zakładał, że ma być. Miałem taki przypadek, że z dobrej woli zrobiłem serwis (nawet nie wiem skąd jest właściciel i jak daleko ma do kesza), a w zamian dostałem magiczny napój (jeszcze do mnie nie dotarł). Nie było to konieczne, ale miłe... Gdybym miał gdzieś daleko kesza, na obecności którego w serwisie by mi zależało, to byłbym skłonny zapłacić za serwis, ale to wystarczy jak będzie zawarte w tej konkretnej prośbie, a nie w całym dziale/wątku.
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Podziękował;: 113 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy
Kontakt:

Post autor: miklobit »

marwaldor pisze:Wpadłem na pomysł, który może ułatwić nam życie.
Myślałem na podobnym tematem już od dawna i widzę to tak:
Potrzebny jest nowy atrybut " skrzynka daleko od domu" czy coś w tym brzmieniu. ustawiany z automatu dla skrzynek dalej niż X km ( np 100 ) od kordów autora .
Atrybut oczywiście do modyfikacji ręcznej.
Jego ustawienie dla potencjalnych szukających ma takie przesłanie: "Autor chętnie przyjmie pomoc w serwisie swojej skrzynki i zgadza się na pokrycie ew. kosztów materiałów ).
Żeby nie było niedomówień, jako uzupełnienie atrybutu mogłoby być pole opisowe, gdzie autor określi zakres oczekiwanej pomocy i co może zapewnić ze swojej strony. Np. że prosi o kontakt ( przy planowanym wyjeździe ) w celu przesłania materiałów do serwisu.
Żadnych finansowych gratyfikacji nie popieram, bo możemy dojść w ten sposób do sytuacji, że powstanie nowy rodzaj "etatowego" serwisanta , który wyręcza leniwych właścicieli.

Oczywiście samo dodanie atrybutu nie załatwia sprawy, bo nikt nie będzie przeglądał listy potencjalnych skrzynek do odwiedzenia pod kątem czy potrzebny komuś serwis.
Ale gdyby np dodać do API ( tu uśmiech w stronę autora API :) ) możliwość pobrania kilku dodatkowych informacji ( np współrzędne domowe usera ), to można by napisać zewnętrzny raport
który będzie wyrzucał listę skrzynke w podanej okolicy, których serwis jest mile widziany przez autora.

Przy okazji urodził mi się inny pomysł.
Skoro powstało API, to będzie wykorzystywane nie tylko przez "autonomiczne" aplikacje mobilne, ale również przez dodatkowe zewnętrzne narzędzia dostępne przez www.
Można by więc stworzyć zakładkę w menu użytkownika na wyświetlanie listy takich zewnętrznych dodatków, które korzystają z danych OC online.
Umieszczenie w menu miałoby taki plus, że np funkcje wymagające logowania usera już niejako domyślnie miały ten problem załatwiony ( tzn nie było generowane przekierowanie w celu zalogowania ).
u810
Wyjadacz
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy

Post autor: u810 »

Poziom 1:
Mamy przewodników więc mogą być i serwisanci. Wtedy wystarczy checkbox w profilu użytkownika
[x] Tak, mogę pomóc w serwisie.
Wtedy osoba potrzebująca serwisu wyświetla sobie mapkę i pisze na priv do osoby chętnej. Tam już się dogadują w szczegółach.

Plusem jest możliwość wykorzystania kodu z "Przewodników" więc mała pracochłonność

Poziom 2: ( głównie w przypadku osieroconych keszy)
Logi "Potrzebny serwis" można jakoś wykorzystać:
1. W "dymku" na mapie opisującym kesza ( ilość znalezień, ilość DNF i mógłba by się pokazywać ikonka "potrzebny serwis"
2. W wynikach wyszukiwania skrzynki "potrzebny serwis" byłby dodatkowo oznaczone

Oczywiście trzeba też wtedy dorobić typ logu "zrobiłem serwis"

Ja zwykle mam pudełko na podmianę, logbooki, worki, woreczki strunowe i w miarę możliwości robię serwis ale dodatkowe info o konieczności serwisu pomoże lepiej się przygotować np. zabrać odpowiednie pudełko bo zwykle mam takie 0,3 l więc podmiana w mikro
czy dużej pękniętego opakowania nie jest możliwa.

No i przy okazji mogę gratis przeserwisować wszystko miedzy Chrzanowem a Tarnowem, Miechowem a Nowym Targiem, wyłączając Kraków.
Awatar użytkownika
marwaldor
Forumator

Zapodałem pomysł. Wydaje się być sensowny. Nie każdy chce się pozbyć fajnej skrzynki i miejscówki oraz wszystkich emocji z nią związanych. Się do takich zaliczam.
Poza tym jest to ciągle kwestia wyboru: chcesz to pomóż, uważasz że to jest bez sensu - nie pomagaj. Zero przymusu.

Gwoli wyjaśnienia:
supaplex pisze:A właśnie na tym polega zabawa, że skoro już tam nie jeździsz i podjechać nie możesz, to oddaj ją komuś. Pudełko zniknęło, został tylko opis, Twój pomysł na miejscówkę. Oddajesz całość i voila. Obdarowany przejmie tylko OPxxxx, a resztę zmieni po swojemu, albo po najniższej linii oporu zostawi po staremu i dopisz Ciebie, jako źródłowego autora do skrzynki.

No chyba, że boisz się stratuj gwiazdek za tę skrzynkę, które na chwile obecną widnieją przy Twoim koncie ?

Odpowiadam:
1. A co w przypadku, gdy będę w tym miejscu ale powiedzmy za pół roku ? Też mam oddać do adopcji ?
2. Tak boję się utraty gwiazdek: chyba każdy lubi gdy docenia się jego pracę. Nie znam takiego co nie lubi gwiazdek...

Dlatego staram się dowiedzieć, czy opłaca się temat pchnąć wyżej. A jeśli tak to do kogo ???
Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Podziękował;: 175 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Kontakt:

Post autor: Żywcu »

Z czasem doszedłem do refleksji, że jeśli nie masz możliwości serwisowych - warto oddać kesza do adopcji, jeśli ma rekomendacje - tym bardziej. Wiem, że "trochę żal" ale tak jest chyba lepiej - kesz ma stałego opiekuna, dajesz go do obserwowanych i cieszysz się dalszą historią skrzynki. Splendor idzie na innego usera ale to On dba o jakość kesza :!: Wiem, bo oddawałem kesze, nawet gwiazdkowe. Jeszcze ze trzy dalsze skrzynki, chyba bym oddał. Ostatnio miałem przypadek nieznalezienia kesza, który jest nieco dalej i nie mogłem sprawdzić. Na priw poprosiłem tego co ma bliżej i nie było problemów.
W standardach tej zabawy było serwisowanie keszy przez znalazców, dziwię się że zwyczaj zanika i pojawiają się propozycje płacenia za serwis :?
To zła droga :(
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 256 razy

Post autor: maryush »

Pomysły super, a kazdy kolejny jeszcze fajniejszy! Zgadzam się przedmówcami - dodatkowe opcje na OC prawdopodobnie wzmogłyby działalność serwisową keszy.
Czy za kasę? Tak jak pisze Miklobit - to mogłoby prowadzić do przewałek lub "zawodu" serwisanta (brrr!). I tak jak pisze Stryker - kasy bym nie brał, w końcu bez przesady, ileż pudełko kosztuje? ;)
Supaplex też niby ma rację - adopcja jest rozwiązaniem bardzo dobrym, choćby dlatego że trwałym - lokales przejmuje obowiązki serwisanta już na stałe, wraz z własnością kesza.
Rozwiązanie poprzez wątek na Forum - spoko, ale jaki procent z tych 12koła (no, bez trzech) keszerów udziela się na/czyta forum?
Atrybut "skrzynka dalekosiężna" - sprytne i pewnie by się sprawdziło. Pomysł ze służbowymi serwisantami też w deskę, tylko czy nie wyglądałoby to tak, ze zaczętoby od takiego okolicznego serwismena WYMAGAĆ serwisów i biedak by nie jadł, nie spał tylko skrzynki serwisował?
Tk czy siak fajnie że nad sprawą się myśli, na pewno coś dobrego się z tego wykluje. Chociażby zwiększenie świadomości serwisowej która każdy keszer z założenia mieć w sobie powinien (czizas, ale okragłe zdanie palnąłem).
Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Podziękował;: 42 razy
Otrzymał podziękowań: 115 razy
Kontakt:

Post autor: Doc_with_the_dog »

u810 pisze:Poziom 1:
Mamy przewodników więc mogą być i serwisanci. Wtedy wystarczy checkbox w profilu użytkownika
[x] Tak, mogę pomóc w serwisie.
Wtedy osoba potrzebująca serwisu wyświetla sobie mapkę i pisze na priv do osoby chętnej. Tam już się dogadują w szczegółach.
Obawiam się, że to mogłoby zdemobilizować wszystkich innych użytkowników, którzy dotychczas kesze serwisowali. Zarówno właścicieli jak i znajdujących, bo przecież "po co mam serwisować skoro są serwisanci?"
u810 pisze:Poziom 2: ( głównie w przypadku osieroconych keszy)
Logi "Potrzebny serwis" można jakoś wykorzystać:
1. W "dymku" na mapie opisującym kesza ( ilość znalezień, ilość DNF i mógłba by się pokazywać ikonka "potrzebny serwis"
2. W wynikach wyszukiwania skrzynki "potrzebny serwis" byłby dodatkowo oznaczone

Oczywiście trzeba też wtedy dorobić typ logu "zrobiłem serwis"
Ten pomysł jest dobry. Przeglądając mapkę zdarza mi się, że nie wchodzę nawet do opisów, które czytam dopiero na miejscu, wiec już na pierwszy rzut oka mógłbym stwierdzić, iż należy zabrać coś do serwisu, by móc "naprawić" kesza. Oczywiście możecie napisać, że przecież zawsze można mieć kilka rzeczy przy sobie, lecz w rzeczywistości często się zdarza, iż znajdujący z jakichś względów takowych rzeczy nie posiada.
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.
ODPOWIEDZ