ALE O CO TYLE KRZYKU? ;)

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
taiffun
Bywalec

ALE O CO TYLE KRZYKU? ;)

Post autor: taiffun » poniedziałek 05 września 2011, 14:31

Co sądzicie o tym aby nie nazywać skrzynek z aktywnym capslockiem?
Nie jest to jakieś wielkie utrudnienie, bardziej kwestia estetyczna, myślę że temu małemu odsetkowi pragnącemu WYKRZYCZEĆ światu jak się nazywa ich kesz możnaby napomknąć że internetowy wrzask nie jest jednak zbyt pozytywny. Hm?
Czy w wypadku nowych skrzynek COG mógłby wspominać o tym aspekcie netykiety?
sami zobaczcie kumulację

Awatar użytkownika
Stryker
Forumator

Re: ALE O CO TYLE KRZYKU? ;)

Post autor: Stryker » poniedziałek 05 września 2011, 14:51

Szczerze? Moim zdaniem wszystkie nazwy skrzynek powinny być pisane wielkimi literami, tak jest moim zdaniem bardziej czytelnie, przejrzyście itd. Podobnie z MENU ;-) na OC - tytułów, nagłówków czy właśnie menu nie traktuję jako krzyk.

Jak już miałbym ingerować w nazwy to "powycinałbym" te sztuczne "tagowania" z licznikiem typu [XYZ-022] - fakt, mogą się przydać przy wyszukiwaniu na przykład i szybko pozwalają na określenie autora, ale czy to takie istotne? Kilkanaście znaków na początku nazwy powoduje, że na niektórych urządzeniach widać jedynie kilka znaków "prawdziwej" nazwy.
Obrazek

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator

Post autor: Ranwers » poniedziałek 05 września 2011, 15:29

Stryker pisze:Szczerze? Moim zdaniem wszystkie nazwy skrzynek powinny być pisane wielkimi literami, tak jest moim zdaniem bardziej czytelnie, przejrzyście itd. Podobnie z MENU ;-) na OC - tytułów, nagłówków czy właśnie menu nie traktuję jako krzyk.
Co do Menu, to na stronie OC jest przecież "Menu główne" oraz "Menu użytkownika" - gdzie tutaj (same) wielkie litery? Co do zasady zgadzam się z taiffunem, niemniej jednak dla mnie jest to sprawa wyłącznie estetyczna a w dodatku nie irytuje (mnie). Już bardziej, tak jak napisał Stryker przeszkadza sztuczne tagowanie i numeracja. Skrzynkę XYZ-225 Fajny Urbex będę pamiętał jako Fajny Urbex, a że nie na każdym urządzeniu można wyszukać po fragmencie nazwy, to robi się to uciążliwe... Poza tym za każdym razem mam wrażenie, że taki XYZ jest narcyzem, że wszędzie musi podkreślać, że to właśnie on założył i że to jest jego n-ta skrzynka.
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Awatar użytkownika
Stryker
Forumator

Post autor: Stryker » poniedziałek 05 września 2011, 15:42

Ranwers pisze:Co do Menu, to na stronie OC jest przecież "Menu główne" oraz "Menu użytkownika" - gdzie tutaj (same) wielkie litery?
Miałem na myśli to poziome.
Ranwers pisze:Poza tym za każdym razem mam wrażenie, że taki XYZ jest narcyzem, że wszędzie musi podkreślać, że to właśnie on założył i że to jest jego n-ta skrzynka.
Ośmiu na dziesięciu użyszkodników z top10 znalezień jest narcyzami?;-))
Obrazek

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator

Post autor: Ranwers » poniedziałek 05 września 2011, 17:19

Stryker pisze:
Ranwers pisze:Co do Menu, to na stronie OC jest przecież "Menu główne" oraz "Menu użytkownika" - gdzie tutaj (same) wielkie litery?
Miałem na myśli to poziome.
Strona główna
ABC Geocachingu
Forum
IRC
Geokrety
Download
Linki
RSS
Kontakt
Przewodnicy
API
Dalej pisane klasycznie - wielka litera pierwsza, a potem już małe ;)

Stryker pisze:
Ranwers pisze:Poza tym za każdym razem mam wrażenie, że taki XYZ jest narcyzem, że wszędzie musi podkreślać, że to właśnie on założył i że to jest jego n-ta skrzynka.
Ośmiu na dziesięciu użyszkodników z top10 znalezień jest narcyzami?;-))
Wiesz, to nie ja uważam, że najważniejszy w nazwie kesza jest (mój) nick, a co za tym idzie, nie stawiam go na pierwszym miejscu :P
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » poniedziałek 05 września 2011, 17:40

Stryker pisze:Kilkanaście znaków na początku nazwy powoduje, że na niektórych urządzeniach widać jedynie kilka znaków "prawdziwej" nazwy.
Pierwsze moje kesze tak miały, ale że już kiedyś ktoś ten temat poruszał to przeniosłem na koniec i jak końcówkę obetnie, to tą mniej istotną dla nazwy kesza... Ostatnio zrezygnowałem również z numeracji, bo w przypadku archiwizacji któregoś robią się dziury...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
Stryker
Forumator

Post autor: Stryker » poniedziałek 05 września 2011, 17:49

Ranwers pisze:Dalej pisane klasycznie - wielka litera pierwsza, a potem już małe ;)
Jak wyłączysz/podmienisz style, wtedy to nawet poziome nie jest ;p Nie brnijmy w ten zaułek ;D
Obrazek

Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Kontakt:

Post autor: Doc_with_the_dog » poniedziałek 05 września 2011, 21:02

Pisanie wielkimi literami zupełnie mi nie przeszkadza w tytułach keszy. Co innego na forum.
Co do tagowania, pewnie będzie tyle zdań ilu użytkowników. Mnie akurat pasują. Mam kilku ulubionych zakładaczy keszy i gdy widzę, że nazwa rozpoczyna się od ich tagu od razu wiem, że chce szybko podjąć kesza.
Takie jest moje zdanie, oczywiście szanuję fakt, iż ktoś może mieć inne, natomiast zakaz tagowania wiąże się z cenzurą. Za chwilke ktoś powie, że nie można po niemiecku, angielsku, chińsku itp...
Zbyt duża ingerencja zabija zabawę...
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Post autor: Sebastian » poniedziałek 05 września 2011, 21:31

Powiedzcie, po co się taguje skrzynki tymi magicznymi np. "SC-14 Most na Raduni" na początku opisu. Nurtuje mnie to od czasu, gdy zacząłem bawić się geokeszing? Czy to coś w jakiś sposób ułatwia?

Pozdrawiam - Sebek
Obrazek

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator

Post autor: Ranwers » poniedziałek 05 września 2011, 21:33

Tak samo wielkie litery, jak i tagowanie to bardziej kwestia... gustu? indywidualnego dobrego smaku? upodobań? Dla mnie to trochę ogórkowy temat... Co do tagowania, to informacja o założycielu jest chyba w każdej opcji wyświetlania kesza, więc to akurat do mnie nie przemawia (chociaż szanuję taką formę nazewnictwa, po prostu się z nią nie zgadzam). Analogicznie z wielkością liter - ja uważam tak, kto inny inaczej - kwestia własnych preferencji. Ważniejsze jest, żeby kesz leżał w ciekawym miejscu :)

EDIT: Pytanie Sebastiana to jedno z tych, które chciałem zadać, ale trochę się wstydziłem, że to coś oczywistego jest ;)

Awatar użytkownika
schron
Wyjadacz
Podziękował: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 16 razy

Post autor: schron » poniedziałek 05 września 2011, 21:37

taiffun pisze: Czy w wypadku nowych skrzynek COG mógłby wspominać o tym aspekcie netykiety?
Ale cóż COG może na to poradzić ? :)
Na pytanie : Dlaczego opis jest napisany wielkimi literami ?
Padła odpowiedź : BO JEST PRZEJRZYŚCIE I ŁADNIE I MI SIĘ TAK PODOBA :)

Moglibyśmy, idąc za przykładem "Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, wpisać do "Regulaminu"
schemat "jedynie poprawnego" opisu skrzynki .. ale takie działania przyniosą więcej szkody jak korzyści 8)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi schron za post:
art_noise
ObrazekObrazek

etnamars
Forumator

Post autor: etnamars » wtorek 06 września 2011, 08:52

Sebastian pisze: Nurtuje mnie to od czasu, gdy zacząłem bawić się geokeszing? Czy to coś w jakiś sposób ułatwia?
To są dwie kwestie:
1. Ułatwienie dla właściciela skrzynki, który w ten sposób kataloguje, "porządkuje" swoje skrzynki. Na pewno nie jest to proste dla niego, bo musi pilnować, zeby mu się numerki nie zdublowały, ani aby jakiejś luki nie stworzył.

2. To jest całkiem niezły spoiler dla poszukujących, nie trzeba grzebać w datach założenia, żeby szybko ustalić że jest to "wczesny zyr, alex, filips, etnamarsy :wink: ", więc skrzynka historyczna, z przeszłością, w przypadku wyższych numerów daje od razu do myślenia, że można się spodziewać czegoś nowocześniejszego.

Oczywiście, proszę powyższe proszę potraktować jako zdanie narcyzów i wygodnickich oraz naiwnych megalomanów. Ciekawy obraz psychologiczny się rysuje:D .

Awatar użytkownika
Stryker
Forumator

Post autor: Stryker » wtorek 06 września 2011, 09:39

etnamars pisze:1. Ułatwienie dla właściciela skrzynki, który w ten sposób kataloguje, "porządkuje" swoje skrzynki.
;-) Ale TUTAJ jest wygodniej przecież - są daty założenia a lista jest posortowana wg tychże. Poza tym - Wam się numeracja rozjechała i podejrzewam, że innym też (m.in. z powodów, o których pisał Krystian).
etnamars pisze:2. To jest całkiem niezły spoiler dla poszukujących, nie trzeba grzebać w datach założenia, żeby szybko ustalić że jest to "wczesny zyr, alex, filips, etnamars :wink: ", więc skrzynka historyczna, z przeszłością, w przypadku wyższych numerów daje od razu do myślenia, że można się spodziewać jakichś wysokozaawansowanych technologicznie rozwiązań
No sorry, ale trzeba być właśnie jednym z ww. użytkowników aby po numerze orientować się czy np. 77 to już wczesny zyr a to samo 77 to późny filips ;-) Mnie to akurat - mówiąc brzydko - mało obchodzi czyj to kesz i kiedy został założony. To, że założyciel jest "spoilerem" to powinno być argumentem przeciwko tym "doklejkom".

Ma to sens w przypadku keszy w jakiś sposób ze sobą powiązanych, bo wtedy po nazwie (jedyny znany mi sposób) łatwo można je wyszukać.
Obrazek

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator

Post autor: Ranwers » wtorek 06 września 2011, 10:04

etnamars pisze:1. Ułatwienie dla właściciela skrzynki, który w ten sposób kataloguje, "porządkuje" swoje skrzynki. Na pewno nie jest to proste dla niego, bo musi pilnować, zeby mu się numerki nie zdublowały, ani aby jakiejś luki nie stworzył.
No kurcze, nie rozumiem... To ma to być ułatwienie, czy utrudnienie? Kompletnie nie rozumiem też argumentu katalogowania, bo skrzynki można posortować po dacie utworzenia uzyskując dokładnie ten sam efekt, co domyślne sortowanie po nazwie + sztuczne tagowanie. Ja wiem, to kwestia indywidualna i założyciel decyduje o nazwie, ale czymś się chyba kierujcie - a że ja tego nie rozumiem, to ciekawość mnie zżera - dlatego też pytam.
etnamars pisze:Oczywiście, proszę powyższe proszę potraktować jako zdanie narcyzów i wygodnickich oraz naiwnych megalomanów. Ciekawy obraz psychologiczny się rysuje:D .
Może moje opinia o domieszce narcyza wywodzi się z niezrozumienia, ale żebym zrozumiał, ktoś wcześnie musi mi pobudki wytłumaczyć w logiczny sposób (i kto wie, może wtedy też zacznę tagować moje kesze :P )

etnamars
Forumator

Post autor: etnamars » wtorek 06 września 2011, 10:20

Stryker pisze: ;-) Ale TUTAJ jest wygodniej przecież - są daty założenia a lista jest posortowana wg tychże. Poza tym - Wam się numeracja rozjechała i podejrzewam, że innym też (m.in. z powodów, o których pisał Krystian).
mycaches.php w tej formie to jest akurat lista, która weszła wraz z nową odsłoną serwisu w grudniu 2009 roku. Wcześniej "moje skrzynki" były listowane w nieco inny sposób, o ile dobrze pamiętam alfabetycznie, a nie wg dat załoożenia. Ale to było dawno, a obecnie wersja /old nie działa, więc nie ma jak potwierdzić.
Nasza lista się rozjechała ze względu na to, że niektóre skrzynki poszły do archiwum, może i luki są, ale chronologia została.
Stryker pisze: No sorry, ale trzeba być właśnie jednym z ww. użytkowników aby po numerze orientować się czy np. 77 to już wczesny zyr a to samo 77 to późny filips ;-) Mnie to akurat - mówiąc brzydko - mało obchodzi czyj to kesz i kiedy został założony. To, że założyciel jest "spoilerem" to powinno być argumentem przeciwko tym "doklejkom".
Jednych obchodzi innych nie. W końcu najbardziej liczy się skrzynka, to że komuś się chciało ją założyć. Kwestia tytułu jest sprawą poboczną, każdy robi jak mu się podoba.
Oczywiście problemem może być to, że starsze odbiorniki mają znaczne ograniczenia w nazwie waypointa (chyba 16 znaków?), stąd jeśli ktoś tytuły systematyzował nickiem, który miał kilka liter, to miejsca brakowało już na liczbę porządkową, nie mówiąc o samym tytule. Co do samego spoilera, to jak się trochę posiedzi w temacie, poprzegląda skrzynki użytkownika, to można takie wnioski wyciągnąć. Ale to też zależy od sposobu keszowania, czy ktoś działa na miejscu i szuka co ma odbiorniku, czy wcześniej się przygotowuje, rozpoznając teren i skrzynki które planuje podjąć.
Ranwers pisze: No kurcze, nie rozumiem... To ma to być ułatwienie, czy utrudnienie?
Utrzymanie jakiegoś porządku, zawsze wymaga pewnych nakładów dodatkowej pracy. Tutaj można to potraktować jako jakąś historyczną naleciałość i utrzymanie konsekwencji, nawet jeśli na tą chwilę nie jest już potrzebna:)

ODPOWIEDZ