Kto bryka po zarchiwizowanych keszach ?

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Podziękował: 31 razy
Otrzymane podziękowania: 55 razy

Re: Kto bryka po zarchiwizowanych keszach ?

Post autor: Highlander » środa 25 maja 2011, 21:58

Wypowiem się tylko w kwestii funkcjonalnej. Otóż wg mnie, jeśli dowodem na zaliczenie skrzynki wg Regulaminu jest wpis do logbooka papierowego, jest kompletnym nieporozumieniem aby technicznie blokować na portalu możliwość zalogowania znalezienia poprzez zmianę statusu skrzynki na "tymczasowo niedostępna" lub "zarchiwizowana". Wielokrotnie obserwowałem jak autorzy skrzynek nadużywali tego narzędzia aby uniemożliwić ich logowanie z różnych pobudek (np. obrazili się), podczas gdy pojemnik pozostawał w terenie. A to jest ich obowiązek że pojemnik usunąć!

Poprawnie ten mechanizm powinien działać tak, że jeśli autor chce aby ludzie nie znajdowali jego skrzynek, to zabiera pojemnik z terenu i dopiero wtedy archiwizuje opis internetowy. Niezależnie od tego wciąż ludzie powinni mieć prawo logowania znalezień niezależnie od statusu skrzynki. Mogą przecież logować znalezienia wstecz z wielomiesięcznym opóźnieniem.

Sztandarowy przykład można znaleźć na Pomorzu. Pewien użytkownik zarchiwizował jednego dnia 100 opisów swoich skrzynek. Większość pojemników (jeśli nie wszystkie) została w terenie i kilka już znalazłem, ale co z tego że się wpisałem do logbooka skoro nie mogę tego zalogować na portalu.

A jeśli ktoś się wyprowadza z hukiem na inny serwis, to w starym może np. usunąć opis skrzynki i wyzerować współrzędne, niemniej wciąż powinna być możliwość zalogowania znalezienia wg kodu "OP12345" jeśli ktoś ją znalazł.

Stąd wg mnie Rada Techniczna powinna zdjąć blokadę na logowanie znalezień w zależności od statusu. Usuwanie funkcjonalności jest prostsze niż dodawanie nowej, stąd liczę da radę to zrobić bez wsparcia programisty.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Highlander za post:
psiloritis
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Kontakt:

Post autor: Żywcu » środa 25 maja 2011, 22:02

Highlander pisze:Stąd wg mnie Rada Techniczna powinna zdjąć blokadę na logowanie znalezień w zależności od statusu. Usuwanie funkcjonalności jest prostsze niż dodawanie nowej, stąd liczę da radę to zrobić bez wsparcia programisty.
Popieram (sam też mam kilka problematycznych - już nie zaloguję :( )

etnamars
Forumator
Podziękował: 12 razy
Otrzymane podziękowania: 184 razy

Post autor: etnamars » środa 25 maja 2011, 22:02

zyr: miej jaja, kandyduj.
W polityce* najlepsi zaliczają wpadki, ważne żeby umieć się do nich przyznać i powstać.

Poza tym co to za samowolne wymierzanie sobie kary? Wydaje mi się że sprawa powinna wcześniej zostać zgłoszona obecnym organom i to one powinny podjąć decyzję o nałożonych sankcjach. Organa działają sprawnie obecnie, dlaczego przyszła RR? A i o ile dobrze rozumiem, to nie leży w gestii RP/RR wymierzanie takich kar. Ani tym bardziej zrzucanie tej odpowiedzialności na jeszcze nie wybraną RP/RR.

* O polityce: to co się dzieje przy obecnych wyborach przypomina trochę sytuację, jakby kandydaci mieli trafić co najmniej do sejmu i zarabiać po kilkanaście tysięcy złotych z kieszeni wyborców-keszerów. Debaty publiczne na spotkaniach, brudna kampania, wyciąganie haków. Brakuje jeszcze sexafery. A to jest tylko zabawa!
Z przynależności do RP i COG poza pracą dany użytkownik nie ma kompletnie nic. Może za wyjątkiem wrogów, którzy nie zgadzają się z podejmowanymi decyzjami, garba i wady wzroku od ślęczenia przed komputerem.

Marcin
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi etnamars za post (razem 10):
Doc_with_the_dogdagomirr00t7czarkowatyesemKikaNannettecozaŻywcuVoit

Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: r00t7 » środa 25 maja 2011, 22:21

lupi pisze:
Stryker pisze:Skoro ktoś (celowo piszę bezosobowo) znalazł Twoją skrzynkę w terenie, wpisał się do logbooka to powinien mieć możliwość zaliczenia znalezienia w serwisie.
Problem tkwi w tym, że nie wiem dlaczego nie można zalogować znalezienia kesza tymczasowo niedostępnego lub zarchiwizowanego z datą wcześniejszą niż zawieszenie. Jeżeli ktoś szybko nie loguje znalezień to może się zdziwić. Może jakiś "kandydat" zajmie się tą sprawą i umieści rozwiązanie jej w swoim programie wyborczym? Chętnie go wtedy poprę ;)
tu zacznę od tego że pomysł z możliwością logowania keszy wstecz jest bardzo ciekawy i o ile będą programiści można optować za jego wprowadzeniem, aczkolwiek z drugiej strony rodzi się pytanie czy to nie będzie nadużywane.

po drugie sprawa lukoo jest co najmniej dziwna, ale sam zapytyałem go kilka dni temu o archiwizację i w odpowiedzi kolega lukoo napisał po prostu że zbyt często mu giną kesze miejskie, stąd ma pomysł na założenie kilku innych poza miastem a te miastowe skasował.

Skrzynki są własnością założyciela i moze z nimi robić co uważa, niestety lukoo wybrał archiwizację (mimo że mógł dać je do adopcji) Trudno jego wybór i musimy się z tym pogodzić jak kiedyś z skrzynkami olgierda(właśnie - one też leżą w ziemi a nikt nie protestuje - ba tym bardziej ich nie loguje)

Trzecie co chcę poruszyć to to iż fakty wywlekania swoich problemów na forum publiczne jest złą metodą załatwiania spraw - powinieneś napisać do zyra na priv i sprawę wyjaśnić. (Swego czasu tATO logował po czasie skrzynkę którą zarchiwizowałem, ale wcześniej zapytał właśnie na pric czy może to zrobić, bo wcześniej nie miał czasu wpisywać)

po czwarte mimo że sam kandyduję do RR (więc niby mogłoby być mi to na rękę) to uważam zyr, że niepotrzebnie rezygnujesz ze startu, może jeszcze sprawę przemyślisz i nie będziesz działał pod wpływem impulsu. Może właśnie wywleczenie sprawy na wierzch miało to w zamiarze ? Nie mnie to rozsądzać - ale nie warto rezygnować.
Ostatnio zmieniony środa 25 maja 2011, 22:34 przez r00t7, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator

Post autor: Highlander » środa 25 maja 2011, 22:27

r00t7 pisze: Trzecie co chcę poruszyć to to iż fakty wywlekania swoich problemów na forum publiczne jest złą metodą załatwiania spraw (...)
Chciałbym zauważyć że upublicznianie prywatnej korespondencji zapewne bez zgody obu stron również jest nie porządku.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
lupi
Wyjadacz

Post autor: lupi » środa 25 maja 2011, 22:33

Też zdziwiło mnie upublicznianie prywatnej korespondencji :|
Obrazek Obrazek

Kto chce, szuka sposobów - kto nie chce, szuka powodów.

Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: r00t7 » środa 25 maja 2011, 22:33

Highlander pisze:
r00t7 pisze: Trzecie co chcę poruszyć to to iż fakty wywlekania swoich problemów na forum publiczne jest złą metodą załatwiania spraw (...)
Chciałbym zauważyć że upublicznianie prywatnej korespondencji zapewne bez zgody obu stron również jest nie porządku.
racja, kajam się publicznie, a treść zmieniłem na taką żeby zachować sens o który mi chodziło
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Podziękował: 40 razy
Otrzymane podziękowania: 77 razy

Post autor: Stryker » środa 25 maja 2011, 22:39

COGu, gdzie jesteś? Przedyskutujcie między sobą, ustalcie czy zgodne z regulaminem jest zalogowanie (próba zalogowania) skrzynki po archiwizacji, podejmijcie stosowne działania w tej jednej konkretnej sprawie, dodajcie (albo i nie) stosowne wpisy w logu tej skrzynki i tyle.

r00t7 dosyć niefortunnie wyjechał z mailem, zaraz z czymś wyleci lukooo i po co nam to?

Reszta sobie uaktualni giepeiksy z Łodzi i płakać chyba zbytnio nie będzie, skoro założyciel miał widzi-mi-się i wyklikał archwizację.

PS. Jeśli zarchiwizowanego kesza nie można zalogować to czy można zagłosować na kandydata, który się wycofał?;-)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Stryker za post:
r00t7
Obrazek

Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Kontakt:

Post autor: Doc_with_the_dog » środa 25 maja 2011, 22:46

etnamars pisze:zyr: miej jaja, kandyduj.
W polityce* najlepsi zaliczają wpadki, ważne żeby umieć się do nich przyznać i powstać.
Święte słowa.
Clinton miał swoją Lewinsky, zyr ma swojego lukoo :D
Patrząc na tę analogię, polityka stoi przed Tobą otworem :D
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.

Awatar użytkownika
coza
Forumator
Podziękował: 72 razy
Otrzymane podziękowania: 18 razy

Post autor: coza » środa 25 maja 2011, 22:50

etnamars pisze:zyr: miej jaja, kandyduj.
Marcin
Wkład Zyra w istnienie serwisu jest widoczny i raczej niepodważalny. Kim jest lukoo nie wiem i tak naprawdę nie chcę wiedzieć.
Za formę swojego posta powinien dostać minimum ostrzeżenie jak nie bana.
Skoro skrzynka została znaleziona w tym samym dniu, w którym został ściągnięty gpx i była jeszcze aktywna a wpis widnieje w logu papierowym skrzynki w terenie, wszystko jest zgodne z zasadami. Jedyną wątpliwość budzi fakt wykorzystania uprawnień do zalogowania skrzynki w logu internetowym. Swoją drogą trochę to bezsensowne, że nie ma takiej funkcjonalności w serwisie.
Znam co najmniej dwie aktywne osoby na tym forum, które robiły zupełnie odwrotnie niż Zyr. W celu podbicia sobie statystyk logowały znalezienia w logu internetowym nie znajdując skrzynek fizycznych w terenie /i mam na to dowody/. I co? I nic. Nikt nie robi z tego afery. Bo to tylko zabawa jest. Nie róbmy z tego polityki.
Także za etnamarsami: Zyru, nie daj się podpuścić i kandyduj dalej a życie zweryfikuje czy jest wola ludu żebyś dalej tworzył ten serwis od środka. Wierzę, że zwycięży zdrowy rozsądek.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi coza za post (razem 4):
czarkowatyNannetteVoitpsiloritis
[i]Sponsorem mojej nieobecności był Żubr[/i]

psiloritis
Nowy na forum

Post autor: psiloritis » środa 25 maja 2011, 23:53

Lukooo nie irytuj się - moje skromniutkie podjęcie kotojelenia w sumie nie ma zanczenia - ot, dla siebie wiem że fajną skrzynkę znalazłem, zrobiłem ołówkiem loga (możesz wszak go wymazać dla "czystości" statystyk) i już nie mogłem lognąć się w sieci. lukooo - o nic innego nie chodzi jak tylko o fakt że zdjąłeś kilka fajnych skrzynek i jest mniej zabawy. Nie nerwusja - ZYR wklepał zaliczenie bo FIZYCZNIE znalazł skrzynkę - zaś jeśli idzie o stronę formalną to znalazł skrzynkę która w Twej intencji niebyłą do znalezienia. Dla własnej wygody można było rowerkiem jechać i kolejne skrzyneczki archiwizowane wyciągać - "problemu ZYR'a" by nie było. Wiesz, pojmij - trochę można się zirytować gdy bawisz się i nagle autor zabawy (za co mu jestem - czyli Tobie - wdzięczny) zabiera zabawki i opieprza tych co się nie "skapnęli" i bawili sie dalej. Czy tu czy w - szczególnie - geocaching.com to jednak i zabawa i wspólna - warto oba warunki brać pod uwagę chyba.
I jeszcze raz - szkoda że zdejmujesz te skrzynki, od siebie dodam - tak jak stanowczo grzmiałem (i zostalem przez Cię nieźle wykpiony - dość niełądnie) o niewłaściwość umieszczania skrzyni pod pomnikiem na stacji Radegast - tak uważam że inne skrzynki były i zapowiadały się smakowicie! Szkoda lukooo. Rozważ na spokojnie odklikanie tych keszy. To dobra zabawa aby się odstresowac po robocie - po co ją ograniczać?

Pozdrowienia!

a. (psiloritis)

psiloritis
Nowy na forum

Post autor: psiloritis » czwartek 26 maja 2011, 00:28

Stryker pisze:a pojemnik leży sobie dalej i osoby, które mają w gpsie waypointa zupełnie nieświadomie będą się wpisywać?
.
nosz kurde właśnie to mi się przydarzyło - była fajna zabawa, skrzyneczka ładniutka, log ołówkiem - wracam do domu i ... ZIEROŁ ? Nic? A skąd? A jak? Może jakieś słowo wyjaśnienia? Chodzi i o fakt takt nagłego archiwizowania i styl całości - sądzę że ZYR zrobił co ja bym zrobił na jego miejscu gdybym mógł - też chciałem koment wrzucić o podobnej treści. Nigdy BYM nie przypuszczał że ktoś może tak nerwowo zareagować na mały błąd będący w istocie wynikiem dość kontrowersyjnie przeprowadzonej archiwizacji.

Pozdrowienia!

psiloritis
Nowy na forum

Post autor: psiloritis » czwartek 26 maja 2011, 00:37

I jeszcze tylko (i już nie zamulam więcej) :

Czy lukooo dopuszczasz myśl że i ZYR i ja nie logowaliśmy Ci się na złość tylko z prostego faktu że w giepsach wpts były! Jadę z pracy. Jest pogoda. Spacerek i ja mam nerwowo zerkać online czy autor nie wpadł na "lepszy" pomysł i nie zarchiwizował przed 12 godzinami skrzynki. Lukoo - sądzę że - biorąc pod uwagę gorąc Twojego posta - w podobnej sytuacji narobiłbyś jeszcze większego dymu "bo nie mogłem się zalogować bo mi ZYR zarchiwizował i nie powiadomił ani skrzynki nie usunął"

I jeszcze co do "posiadania" skrzynki - nie znam się ale skrzyneczki służą "sprawie" 8) i autor nie tylko przyczynia się do rozwoju społeczności i liczby skrzyń ale i KORZYSTA z dobrodziejstw wynikających z faktu rejestracji skrzynki w tym serwisie i możliwości umieszczania znaczka opencachingu. No ja pojmuję że nie można tak sobie z oznaczonymi i zarejestrowanymi skrzynkami swojego autorstwa robić TOTALNIE "co się chce" - jak ktoś napisał - ale w ramach jakiejś "przyzwoitości" trzymać się zasad i myśleć o INNYCH użytkownikach korzystających z tych skrzyń. Bądźmy i poważni i - UPRZEJMI dla siebie.

Sądzę że takie - "dziś jest a jutro nie ma bo jest moje" - powinno byc ujęte w jakichś paragrafach - dostałeś znaczek, działasz na zasadach wspólnoty, więc do cholery nie ma TWOICH skrzynek tylko są skrzynki OPENCACHING.PL twojego autorstwa. To nie to samo. Tak uważam . Czy ja dobrze pojmuję ideę OPEN i społeczności - a nie pojedyńczych użytkowników i ich interesów? Różnica prawie "w przecinkach" ale chyba jest zauważalna ?

Pozdrowienia !!!

czarkowaty
Bywalec

Post autor: czarkowaty » czwartek 26 maja 2011, 00:58

Po mojemu ta sprawa nie powinna być powodem do rezygnacji z kandydowania do rady przyznałeś się do winy i uderzyłeś w piersi.
Cała ta sprawa pokazała nam tylko, że jest luka w systemie, którą trzeba naprawić, sam mam kilka skrzynek, których nie mogę zalogować z racji na archiwizacje lub tymczasową niedostępność.
Inni kandydaci do rady mają więcej na sumieniu a nie rezygnują z kandydowania i nie widzą w tym problemu inną sprawą jest to, że nikt o tym publicznie nie pisze a szkoda, bo by się przydało.
Zastanów się proszę dobrze czy chcesz, aby oni byli w radzie.

Czarkowaty

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Post autor: Sebastian » czwartek 26 maja 2011, 02:22

Oj tam, oj tam. Jeżeli mam takie problemy, to proszę właściciela o o udostępnienie skrzynki na chwilę, a gdy jest zarchiwizowana, to staram się przy pomocy COGu uzyskać pomoc, co by zalogować. Parokrotnie dostałem też hasła do skrzynek, które znalazłem. Normalna rzecz. Bądźmy przyjaciółmi i dobrze się bawmy.

Równość, wolność, braterstwo

Pozdrawiam - Sebek
Obrazek

ODPOWIEDZ