Wybory do RR 2011-2012 - Kampania wyborcza

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

tATO
Wyjadacz
Podziękował;: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 58 razy

Wybory do RR 2011-2012 - Kampania wyborcza

Post autor: tATO »

W tym wątku kandydaci do RR mogą przedstawić swoje poglądy tak, aby głosujący mogli świadomie podejmować swoje decyzje.
Zapraszam do publikowania swoich programów wyborczych :)
[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=1887][img]http://www.opencaching.pl/statpics/1887.jpg[/img][/url][img]http://img.geocaching.com/stats/img.aspx?txt=opencaching.pl&uid=629fd528-38cb-418c-83ac-86892464b4fe&bg=1[/img][url=http://geokrety.org/mypage.php?userid=486][img]http://geokrety.org/statpics/486.png[/img][/url]

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Podziękował;: 175 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Kontakt:

Re: Wybory do RR 2011-2012 - Kampania wyborcza

Post autor: Żywcu »

Dziękuję za nominację :!:
Mamy jeszcze chwilę do wyborów ale kampanię chyba czas zacząć. Jestem kandydatem z prowincji i swoją szansę widzę w programie. Nieznającym mnie postaram się przybliżyć później - dziś, zaczynając kampanię, hasłowo przybliżę co chcę zmienić.
Sprawa najważniejsza, to regulamin...
- Chcę doprowadzić do tego aby (w ogólnej akceptacji) wszyscy go, nie łamali - ogólnie: regulamin powinien chronić, odpowiedzialnych za serwis i odpowiedzialność za poczynania użytkowników, sprowadzać na nich. Powinien być prosty i jasny. Chcę pozbawić osoby nieprzychylne (a takie są...) możliwości blokowania większości istniejących skrzynek.
- Chcę możliwości zakładania keszy wirtualnych. Wiem, że w poprzedniej formie były patologiczne, chcę wypracować ich akceptowalną i wartościową formę.
- Popieram "Super rekomendację", to jest świetny pomysł na motywację i poprawę jakości.
Dodatkowo myślę nad możliwościami finansowania systemu - składki się sprawdzały, ale...

OSTRZEGAM!!!
To nie jest mój ostatni post. Tak tylko zacząłem 8)
Napiszę coś jeszcze o sobie i swoim programie.

Awatar użytkownika
snp
Stały bywalec
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Post autor: snp »

Jak że potwierdziłem (bo co mi tam), a i tak szerokiej publiczności znany nie jestem - to tylko z jedną sprawą. Chciałbym przeforsować zniesienie pustych komentarzy w logach internetowych.
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
schron
Wyjadacz
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Post autor: schron »

Powitał =]

Chciałbym, aby zostały wprowadzone pewne zmiany dotyczące działania COG'u, głównie rozszerzając jego uprawnienia :

- 5 pierwszych skrzynek zostanie aktywowanych po dokładnej weryfikacji ( atrybuty, współrzędne, błędy ortograficzne itp. )
- już dopuszczone skrzynki będą okresowo, wyrywkowo sprawdzane pod kątem zawartego opisu, typu, atrybutów i zgodności z regulaminem. ( nie liczymy skrzynek zamieszczonych przed zmianą regulaminu )
- do właściciela skrzynki będzie wysyłany monit z prośbą o poprawienie opisu lub uzupełnienie atrybutów. Jeśli ktoś nie radzi sobie z dokładnym opisaniem i przygotowaniem skrzynki niech skontaktuje się z najbliższym "Przewodnikiem".
- jeśli błędy zostaną wykryte w już istniejącej skrzynce do właściciela będzie wysyłany monit o poprawienie opisu skrzynki w ciągu 7 dni. Po 14 dniach skrzynka przechodzi w stan tymczasowej niedostępności a po 60 archiwizowana.
- w przypadku kiedy użytkownik nie logował się w systemie powyżej 30 dni, COG poprawiałby opis.

Powoli edukuje się społeczeństwo aby śmieci nie rzucało na ulicę tylko do kosza. Tak powoli trzeba zacząć sprzątać "nasz śmietnik" i zacząć archiwizować takie skrzynki.

Dodane 22-05-2011

Dot. OC:
- jaki jest Pana/Pani stosunek do "dziwnych" typów skrzynek: wirtuali, ownów, webcamów? a może propozycja zupełnie nowego typu?

Wirtuale - nie wnoszą nic do zabawy. Lepiej znaleźć mikro magnetyka niż "zaliczyć wirtuala".
Webcam - tak. Takie skrzynki dawały okazję do zobaczenia osób, które znało się tylko z nicka.
Own - jak najbardziej :-) Jest okazja stworzyć naprawdę fajną skrzynkę. Można bez obawy o zniszczenie przeznaczyć wiekszą sumę pieniędzy na wykonanie takiego kesza.
Inne typy : jak najbardziej tak :-) Aby zawierały pojemnik i wiązały się z dobrą zabawą.

- załóżmy, że mamy sztab gotowych na wszystko programistów - jakie zmiany w pierwszej kolejności?

Rozszerzenie ilości atrybutów i możliwość filtrowania skrzynek po wybranych atrybutach.

- czy skrzynki "słabe" są potrzebne? w jaki sposób "edukować" nowych użytkowników aby zakładali skrzynki, które nie są z góry skazane na kiepską ocenę?

Przewodnicy powinni przejrzeć skrzynki ze swojego regionu. W przypadku znalezienia kesza z oceną poniżej "normalna" wysyłany byłby mail z prośbą o zajęcie się keszem i ew. radami dotyczącymi skrzynki.
W przypadku braku odpowiedzi następowałoby zgłoszenie do COG, tymczasowa niedostępność i archiwizacja kesza.
Nie jemy przecież zepsutych produktów i nie trzymamy ich w lodówce .. tylko wyrzucamy do kosza :-)

Trzeba również przygotować maksymalnie łopatologiczną, okraszoną obrazkami i przykładami, instrukcję zakładania skrzynek.

Dot. COG:
- jakie będą kryteria wyboru, co członek RR rozumie przez "duże doświadczenie i uznanie środowiska" ?

Przede wszystkim członkiem COG'u powinna zostać osoba z odpowiednią ilością czasu wolnego. Tak aby czas reakcji na zgłaszane sprawy był jak najkrótszy.

- czy w grę wchodzi upublicznienie zarówno treści zgłoszeń jak i sposobu ich rozpatrzenia przez członka COG ?

Tak, treść zgłoszeń i odpowiedzi powinny być jawne. Oczywiście bez ujawniania loginu osoby zgłaszającej problem.
Pozdrawiam i do zobaczenia w terenie!
Marcin
Ostatnio zmieniony niedziela 22 maja 2011, 23:07 przez schron, łącznie zmieniany 2 razy.
ObrazekObrazek

opoliensis
Stały bywalec
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: opoliensis »

Jeżeli któryś z kandydatów zaproponuje stworzenie listy top ten zgłaszających problemy ze skrzynkami to oddam na niego głos :)

Mam też prośbę takową. Jeżeli kandydat bawi się również na GC.com niech uprzejmie poinformuje ile z jego skrzynek na OC jest również na GC. Dziękuję.

zyr
Forumator
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Post autor: zyr »

Bardzo zgrabnie zaproponował Stryker, aby program zebrać w kilku punktach. Odpowiem zatem na jego zapytania:
Stryker pisze:Dot. OC:
- jaki jest Pana/Pani stosunek do "dziwnych" typów skrzynek: wirtuali, ownów, webcamów? a może propozycja zupełnie nowego typu?
- załóżmy, że mamy sztab gotowych na wszystko programistów - jakie zmiany w pierwszej kolejności?
- czy skrzynki "słabe" są potrzebne? w jaki sposób "edukować" nowych użytkowników aby zakładali skrzynki, które nie są z góry skazane na kiepską ocenę?

Dot. COG:
- jakie będą kryteria wyboru, co członek RR rozumie przez "duże doświadczenie i uznanie środowiska" ?
- czy w grę wchodzi upublicznienie zarówno treści zgłoszeń jak i sposobu ich rozpatrzenia przez członka COG ?
- Wirtuale - nie, w żadnej formie. Webcamy - tak samo. Owny - nie przepadam mimo iż tą kategorię niechcący wymyśliłem :), ale ponieważ mamy już kategorię osobną, to nie będę walczyć o ich blokadę. Nowy typ - CITO - czysto wokół skrzynki - pewnie niezbyt popularny będzie, ale idea słuszna.
- przy optymistycznym założeniu sztabu programistów gotowych do wprowadzenia zmian:
1. Przygotowanie filtrów do wyszukiwarki (kesze nie znalezione przez kilku użytkowników - przydatne przy planowaniu wspólnych wypraw)
2. Superrekomendacja (1/100 znalezionych) - od dawna ustalone, że ma być (co zresztą żadną tajemnicą nie było) ale nie ma komu wprowadzić.
3. Dodanie możliwości sortowania listy keszy wg ostatniego logu (znaleziona/nieznaleziona/komentarz), oceny, ilości rekomendacji, daty ostatniego wpisu.
4. Jeden login - wspólne logowanie dla forum/geokretów/OCPL
5. Możliwość podania kilku współrzędnych domowych - tak by powiadomienia o nowych skrzynkach przychodziły z kilku regionów + info o każdym wydarzeniu idzie do każdego użytkownika z ustawionymi współrzędnymi domowymi, niezależnie od odległości do "wydarzenia".

- skrzynki słabe nie są potrzebne. Ba, są nawet niepożądane. Rozwiązania tego problemu szukamy od dawna, póki co ze średnimi sukcesami. Ciężko szukać innych obostrzeń niż te, które już mamy dla nowych użytkowników. Można zwiększać czas karencji, ilość znalezionych tradycyjnych, ale to wprowadzi opóźnienia w powstawaniu keszy w rejonach "pustych keszowo". Raczej dodatkowa edukacja - ładny pdf ze zdjęciami keszy, opisami ciekawych skrzynek, itp do nowych. I zwiększenie roli Przewodników, ale po ich weryfikacji, bo obecnie do przewodników należą osoby o wątpliwej opinii. Przewodnikami powinni być przede wszystkim osoby zakładające ciekawe skrzynki. I pod tym kątem należałoby ich zweryfikować.

Dot. COGu:
- duże doświadczenie i uznanie środowiska rozumiem dwojako - po pierwsze kryteria policzalne - ilość znalezionych/założonych/rekomendacji - i ta część została sprecyzowana. Kryteria niepoliczalne - to czas, który może COGowicz poświęcić na pracę i chęć jego poświęcenia - nie każdy spełniający wymagania "policzalne" będzie miał ochotę i czas wolny do pracy w COGu. Nieposzlakowana opinia - to kryterium kompletnie niemierzalne i sprowadzać się będzie oczywiście do "sympatii", to jaki człowiek jest w oczach członków RR. Nie ma się co oszukiwać - będzie to postrzegane jako kolesiostwo, ale wierzcie mi praca w COGu to nie zaszczyty/splendor ale ciężka harówa do tego często nieprzyjemna. Większość potencjalnych przyszłych COGowiczów (spełniających kryteria policzalne) znam osobiście i mam swoje typy. Ale do ich przedstawianie potrzeba najpierw wyborów RR, bo pewnie część z tych typów to obecni kandydaci. Sam zresztą pewnie chciałbym w ten sposób pomóc, jeśli się do RR nie dostanę.
- raczej nie. A to z kilku powodów:
1. osoby zainteresowane - zgłaszający i zgłaszany są poinformowane o wyniku dyskusji.
2. Informowanie publiki nie przyniesie żadnych pozytywów - ja ich przynajmniej nie dostrzegam, ale jeśli są takowe, to chętnie wziąłbym je pod uwagę. A mogłaby powodować niepotrzebne niesnaski i dyskusje na forum.
3. Członkowie RR i COGu dostają od użytkowników swoisty kredyt zaufania, głosuje się zwykle na osoby które się zna i podziela ich poglądy. To zaufanie powinno wystarczyć.
4. Nie widzę natomiast przeciwwskazań aby na życzenie przedstawiać autorowi kesza, lub osobie zgłaszającej treść dyskusji na temat zgłoszenia. Nie są to informacje tajne. A jeśli autor lub zgłaszający chciałby to poddać pod dyskusję na forum, to jest kwestia tylko jego decyzji. Choć chyba sensowniej byłoby zgłosić swój sprzeciw do RR?

To by było chyba na tyle :) Jeśli pojawią się inne pytanie, postaram się odpowiedzieć.
Edit:
1. W jaki sposób zamierzam pozyskać dla serwisu programistę PHP/PLSQL? Jak go szukać? Bez rozwiązania tego problemu serwis nie ma przyszłości. Skoro przez rok Rada nikogo nie znalazła, czy wchodzi w grę finansowanie programisty ze składek?

Inaczej niż przez ogłoszenie się nie da. Opłacanie informatyka jest nierealne i nie popieram takiego rozwiązania. To za duże pieniądze. Serwis się nie wali, tylko nie rozwija. Nie wiem czemu nie wykorzystano chęci współpracy ze strony dwóch osób ją deklarujących. Maile z ogłoszenia szły nie do rady programowej tylko do rady technicznej.

2) Jak zmienić regulamin aby nie był fikcją, dobrze chronił zespół OC PL, i jednocześnie nie powodował że większość skrzynek jest de facto nieregulaminowa? (tutaj bardzo dziękuję Żywcowi, który jako jedyny poruszył ten ważny temat!)

Kiedyś regulamin nie był potrzebny. Ale były to czasy kiedy bawiło się raptem ze 100 osób, głównie rozsądnych i znających się wzajemnie. Regulamin powstał bo musiał. Jego aktualizacja, lub napisanie od nowa wymaga konsultacji prawnika - i bez takowej, za zmiany brać się nie ma co. Zobaczymy czy znajdzie się osoba pomocna.

3) Jeśli rozwiążę problem (1) i (2), to jaka jest moja wizja serwisu? Czy rozpoczynamy szerszą współpracę z niemieckim zespołem deweloperów OC DE, w celu synchronizacji kodu, baz, zasad i kont użytkowników (co jest nam proponowane) czy kontynuujemy izolacjonizm (rozumiany jako rozwój odrębnej gałęzi kodu, innych funkcjonalności, kolizyjnych reguł)?

Jeśli nie będziemy posiadali wsparcia informatycznego to połączenie z OCDE jest jedynym wyjściem dla dalszego rozwoju. Tyle, że rozwój ten nie będzie napędzany przez nas. Bo nie będziemy mieli siły przebicia aby forsować rozwiązania nas interesujące. Nie czuję większego parcia do połączenia w światową społeczność OC - od tego już jest GC. Choć nie ukrywam, że choćby wspólny login byłby pożyteczny.

4) Czy serwis powinien się bardziej otwierać czy zamykać na użytkowników? Czy rola i kompetencje COG, a zatem kontrola użytkowników powinny być zwiększane, czy też powinniśmy poluzować zasady licząc na zdrowy rozsądek użytkowników? (bez wnikania w szczegóły)

Obecne kompetencje COGu są wg mnie wyważone. Jest nas za dużo, żeby funkcjonować bez takiego ciała. I nie ma to nic wspólnego z zamykaniem się czy otwieraniem na użytkowników. COG pełni rolę czysto praktyczną a nie izolującą.

5) Czy jestem za wprowadzeniem jakiegoś mechanizmu samooczyszczania szeregów RR/COG w trakcie trwania kadencji, tak aby nie było w nich zbyt dużo nieaktywnych tudzież pasywnych "martwych dusz"?

Na opracowanie takiego mechanizmu jest czas, ale obserwując ostatnią kadencję COGu i RP taki mechanizm powinien być wdrożony. Jego szczegóły to kwestia techniczna, i ciężko wymyślać na poczekaniu, ale szkoda blokować miejsce komuś, kto faktycznie coś dla serwisu mógłby zrobić wiele.

6) Finansowanie serwisu - dobrowolne składki czy inna droga?

Składki się sprawdzają. Choć forma "donate" na OCDE jest całkiem sprawna. Żadnych reklam gpsów, portali etc.

7) Jeśli idziemy w kierunku wspólnego rozwoju z Niemcami, to czy mam wizję sensownego przywrócenia wirtuali, tak aby uniknąć błędów przeszłości (np. koncepcja EduCache)?

Nie wierzę, że nie dałoby się połączyć z OCDE z możliwością utrzymania u nas blokady wirtuali. Jeśli takiej technicznej możliwości nie ma to wątpię aby udało nam się Niemców przekonać do EDUcache. Chyba że techniczna możliwość zakładania witruala by pozostała, ale u nas musiałby to być jakiś educache. Mimo wszystko świetną rolę educache może pełnić skrzynka tradycyjna, lub multi.

8) Jaki mam pomysł na wciągnięcie do naszej zabawy zagranicznych turystów zwiedzających Polskę? Czy też lepiej bawić się wyłącznie w gronie Polaków? Jaki mam pomysł na koegzystencję z GC.com? Czy zamierzam wspierać dwu systemowość skrzynek i działać na rzecz wygaszania konfliktów między użytkownikami obu serwisów, czy też raczej wolę iść w kierunku zupełnego rozdziału i "ostrego kursu"? Jak w sytuacji rozdziału dotrzeć z naszą ciekawą ofertą do zagranicznych turystów (w pewnych rejonach Polski jest więcej zagranicznych keszerów niż Polskich - np. góry, wybrzeże?)

Ważka kwestia. Ja nie zamierzam do zabawy w OC wciągać obcokrajowców. Nie żebym miał cokolwiek przeciw obcokrajowcom, ale OC to dla mnie lokalna odmiana GC. Od poszukiwań zagranicznych jest geocaching.com. Oba serwisy świetnie się uzupełniają. Dwu systemowa rejestracja skrzynki jest pomysłem dobrym i popieram, acz jako że sam nie rejestruję na GC, nikogo zmuszać do tego nie zamierzam. Konflikty się zdarzać będą i od tego jest właśnie rada i cog, aby je pomagać łagodzić. Aby obcokrajowiec jechał do kesza na OC musi się zarejestrować i przeczytać opis w języku dla niego niezrozumiałym. Dużo łatwiej mu jednak korzystać z serwisu ogólnoświatowego. I dokładnie z tego powodu korzystam tylko z dwóch serwisów - OC w Polsce - bo ty jest więcej skrzynek, znam sporo ludzi i serwis jest dla mnie bardziej "user friendly" a za granicą z GC. Nie szukam na OCDE, ani na innych serwisach lokalnych.

Co do aktywności w poprzednich kadencjach, to jak znajdę chwilę to przejrzę wątki archiwalne, ale z racji sporej ilości zajęć pracowych w tym tygodniu, mogę nie dać rady. Ale nie wydaje mi się, żeby można mi zarzucić lenistwo :)

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Podziękował;: 175 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Kontakt:

Post autor: Żywcu »

Miałem przybliżyć swoją kandydaturę, w sensie o sobie ale pytania się pojawiły; więc teraz to, później autoprezentacja.
- Z "walki" o wirtuale jestem znany; nie znaczy to, że chcę ich pierwotnego (patologicznego) powrotu. Z doświadczenia bardziej sobie cenię dobrego (tradycyjnego na kordach wirtuala, niż kiepską skrzynkę...) - odnośnie wirtuali jestem za możliwością tworzenia takich skrzynek z wieloma ograniczeniami (nie chcę powrotu "hydrantów"). Nie wiem czy ograniczenia powinny być statystycznie liczalne, czy wręcz ręcznie dopuszczane ale dostrzegam sens (w ściśle określonej sytuacji) takich keszy. Ogólnie i zawsze - NIE, z sensownym uzasadnieniem -TAK!
- "owny", są i wiele z nich to najwyżej oceniane skrzynki! Dobrze, że taka kategoria jest - często przysparza więcej radości niż "tylko keszowanie". Jak już super rekomendacja się pojawi, kilka oddam na takie skrzynki.
- "webcamy" - przy dzisiejszej jakości (technicznej - kamer, łącz, itd...) - zdecydowane NIE.
Nowych typów nie wymyślam, najbardziej cenię sobie typ tradycyjny i chcę aby większość keszy taka była. Wkurza mnie "spoilerceaching" i bardziej myślę o porządkach, do czego namawiam i COG chcę o pomoc w misji poprosić.
Ogólnie myślę, że jak określiłeś "dziwne typy" sprowadzają się do statystyki - jestem otwarty na to, czy je "zaliczać" do zdobytych ale nie chcę pozbawiać zainteresowanych, możliwości zabawy (klasyk TED, napisał "O zabawę tu chodzi" - też tak myślę).
Pierwsza zmiana to porządek ze skrzynką mobilną - zmiany: możliwość zmiany współrzędnych przez przenoszącego i zmiany w specjalnej sekcji "ukrycie" aby kesz nie musiał być geokretem i aby można go było podjąć. Innym pomysłem jest wydzielenie sekcji opisy skrzynki, tak aby osobno wpisywać informację o keszu i sposobie ukrycia (niech będzie na początku, aby nie przewijać w odbiorniku) - nagłówkowa pozycja w GPX.
Jak już wszelkie moce mamy, to zmiana typu "kiełbasa wyborcza" - integracja systemów OC! Wspólna baza, jeden login, jedna statystyka... Wiem mało realne ale jak do dyskusji o finansowaniu wrócimy, to kto wie? (umysł trzeba mieć otwarty i trzeba mieć wizję :) )
Oczywiście zmiany zaproponowane przez Zyra popieram :!:
Na pierwszą część pytania odpowiem prowokacyjnie - Tak, aby mieć na "gwiazdki :lol:
Teraz poważnie. Jest COG, są Przewodnicy - da się coś tu wyewoluować. Są też inne inicjatywy - np. filmy edukacyjne, nad którymi wspólnie, właśnie pracujemy :)
Z zaproponowanych zasad wynika, że ma być pięciu uczestników RR i pięciu w COG - naturalnie, chyba każdy wprowadzi jednego keszera do COG. Kryteria doboru zostały określone, jedynie dla COG. Nie są one "niskie" ogólnie patrząc myślę, że może 30 - 50 osób je spełnia. Tu myślę, że jeśli się znajdę w decyzyjnym gronie poproszę o współpracę osobę spełniającą kryteria i działającą na moim terenie (oczywiście kryterium osobistej znajomości i sympatii, będzie miało znaczenie 8) ).
Nie byłem członkiem COG i nie uczestniczyłem w innych ciałach decyzyjnych OC. Sprawa jest delikatna - na dziś nie mam zdania, nie wiem...
Jeżeli któryś z kandydatów zaproponuje stworzenie listy top ten zgłaszających problemy ze skrzynkami to oddam na niego głos :)
Nie zaproponuję. Na dziś nie mam takich danych ale chyba wiem, co masz na myśli... - dlatego moim pierwszym punktem jest praca nad regulaminem :!:
Mam też prośbę takową. Jeżeli kandydat bawi się również na GC.com niech uprzejmie poinformuje ile z jego skrzynek na OC jest również na GC.
Bawię się w obu systemach i odpowiadam: Założyłem ponad 40 skrzynek na OC, żadnej z kategorii tylko GC. Kilka skrzynek jest już w archiwum a kilka w adopcji. Na GC mam 7 skrzynek (wszystkie dwusystemowe). W walce "systemowej" brałem udział ale była to walka z "kaznodziejami - przedstawicielami handlowymi GS". Wyznaję zasadę - masz GPX'a, to nie ma znaczenia czego szukasz (skrzynka jest skrzynka). Wyznaję zasadę "tam skarb twój, gdzie serce twoje..." ale z systemami walczyć nie chcę...

Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 314 razy
Otrzymał podziękowań: 215 razy

Post autor: r00t7 »

Dot. OC:

wirtuale - TAK ale tylko na zasadach keszy edukacyjnych - nie chcę powrotu hydrantów i numerów latarni.
webcamy - zwracając uwagę na częstą awaryjność kamerek i to że część jest i tak zaliczana zwykłym zdjęciem (przez co staje się jakby kopią kesza wirtualnego) - zdecydowanie nie.
owny - zdecydowanie TAK. Wiele z tych skrzynek przysparza sporo radości podczas zdobywania co nie byłoby możliwe normalnie w terenie(gadżety, środki włożone przez właściciela, możliwość kradzieży itp) Przede wszystkim jest to świetny sposób na integrację środowiska opencaching

1. Połączenie wspólną bazą/statystykami etc wszystkich serwisów open. jeden nick i hasło dla jednej wielkiej bazy skrzynek plus forów.
2. superrekomendacja - zdecydowanie potrzebna celem wyróżnienia tych najlepszych. Idealna metoda na podniesienie jakości
3. obszary użytkownika - możliwość otrzymywania powiadomień z miejsc w które się często jeździ do rodziny/znajomych/na wakacje
4.podzielenie opisu skrzynki na : opis miejsca, opis skrzynki - z możliwością filtracji treści celem oszczędniejszego drukowania. Wprowadziłoby to także przejrzystość
5. lepsza współpraca z urządzeniami mobilnymi (np stworzenie ergonomicznej strony m.opencaching.pl itp)
6. Więcej atrybutów dla skrzynek - celem lepszej filtracji. np atrybut : skrzynka trudna do odnalezienia - automatycznie nie zniechęcałoby kilka nieznalezień
7. Dostępność edytorów/generatorów dla logbooków, FTFów, naklejek na skrzynki etc z poziomu zakładania nowego kesza. Pola w etykietach, logbooku byłby wypełniane razem z wprowadzaną treścią opisu: jak tytuł, koordynaty.
8. Ustawianie wielkości skrzynki po podaniu przez zakładającego przybliżonej objętości pojemnika.
9. Wprowadzenie rozmiaru nano
10. wprowadzenie możliwości kontaktu z innymi użytkownikami OC poprzez serwis (bez potrzeby wysyłania maila)

Skrzynki słabe to obecnie spory problem Opencachingu - zdecydowanie trzeba polepszyć edukowanie młodych i niedoświadczonych - bo jak wynika z moich obserwacji to oni zakładają najwięcej słabych skrzynek. Problem tkwi tu w tym, że możliwość zostania przewodnikiem jest zbyt łatwa - powinny być ku temu zdecydowanie większe rygory, sam w warszawie otrzymałem kilka maili z prośbami o pomoc w różnych kwestiach w których obawiam się iż użytkownik z minimalna ilością wymaganą do zostania przewodnikiem - nie udzieliłby właściwych odpowiedzi.
Pomóc powinno też stworzenie większej ilości materiałów dla użytkowników : filmy, pdfy, przykłady.

Dot. COG:
Duże doświadczenie - przekłada się na ilość znalezionych skrzynek (w tym poszczególnych typów), otrzymanych rekomendacji, czas uczestnictwa w zabawie.
uznanie środowiska: po części także otrzymane rekomendacje, wkład w działanie serwisu (poprzez widoczne działania takie jak zwracanie uwagi na błędy w skrzynkach, w działaniu serwisu, przeznaczanie swojego wolnego czasu na działanie społeczne dla portalu.
Kolesiostwo - zdecydowanie NIE. Co nam po grupie kolegów którzy wybiorą samych swoich ? Celem wyboru ma być dobry COG a nie to że w COGu pracuje ktoś kogo lubię. Nawet jak za kimś nie przepadam a wiem że ten ktoś będzie tyrał poświęcając swój wolny czas - to zaproponuję jego, a nie swojego koleszkę, który może nie wywiązywać się dobrze z powierzonych zadań. Dlatego uważam iż osobiste sympatie nie powinny być głównym motorem wyboru COGu.
wiadomo że lepiej jak wszystko jest jawne, ale jako że nie byłem w COG wolę się krytycznie w żadną stronę nie wypowiadać.

-W jaki sposób zamierzam pozyskać dla serwisu programistę PHP/PLSQL? Jak go szukać? Bez rozwiązania tego problemu serwis nie ma przyszłości
Zgadzam się iż bez dobrego programisty serwis nie może się rozwijać. Wg mnie można poszukać takiego kogoś wśród społeczności internetowej dając możliwość wypromowania/pokazania się. Dźwignięcie takiego serwisu będzie dla takiego kogoś swojego rodzaju rekomendacją. Oczywiście nie może być to pierwsza lepsza osoba - przydatność takiego kogoś powinna sprawdzić w miarę sprawnie Rada Techniczna .

- Jak zmienić regulamin aby nie był fikcją, dobrze chronił zespół OC PL, i jednocześnie nie powodował że większość skrzynek jest de facto nieregulaminowa? (tutaj bardzo dziękuję Żywcowi, który jako jedyny poruszył ten ważny temat!)

Dla mnie takim sposobem byłoby wprowadzenie nowego typu skrzynek, extremalne. Jak wiadomo lwia część skrzynek która obecnie może mieć problem ze spełnieniem wymogów regulaminu - są skrzynki w opuszczonych miejscach, często w jakiś sposób strzeżonych, prywatnych. Typ skrzynki extremalna zakładałby że zespół OC nie ponosi żadnej odpowiedzialności za działania użytkowników podczas poszukiwań takiej skrzynki oraz że każdy użytkownik robi to na własną odpowiedzialność samemu ponosząc wszelkie konsekwencje.

-Czy serwis powinien się bardziej otwierać czy zamykać na użytkowników? Czy rola i kompetencje COG, a zatem kontrola użytkowników powinny być zwiększane, czy też powinniśmy poluzować zasady licząc na zdrowy rozsądek użytkowników? (bez wnikania w szczegóły)

Po części wiąże się to z edukowaniem niedoświadczonych, zdecydowanie kontrola jest potrzebna, ale tylko w logicznym wymiarze. Wg mnie można nieco zwiększyć ilość keszy które podlegają weryfikacji np do 5, ale z możliwością obniżenia progu jeśli widać że pierwsze 3 są na prawdę dobre. Kompetencje pozostawiłbym bez zmian

-Czy jestem za wprowadzeniem jakiegoś mechanizmu samooczyszczania szeregów RR/COG w trakcie trwania kadencji, tak aby nie było w nich zbyt dużo nieaktywnych tudzież pasywnych "martwych dusz"?

zdecydowanie jestem za tym aby ciała takie jak COG i RR były sprawdzane pod kątem wywiązywania się z obowiązków im powierzonych. Osoby które tylko są a nic nie robią powinny być zastępowane osobami chcącymi działać na rzecz serwisu.

-Finansowanie serwisu - dobrowolne składki czy inna droga?

zdecydowanie dobrowolne składki

-Jeśli idziemy w kierunku wspólnego rozwoju z Niemcami, to czy mam wizję sensownego przywrócenia wirtuali, tak aby uniknąć błędów przeszłości (np. koncepcja EduCache)?

do tego odniosłem się wyżej.

-Jaki mam pomysł na wciągnięcie do naszej zabawy zagranicznych turystów zwiedzających Polskę? Czy też lepiej bawić się wyłącznie w gronie Polaków? Jaki mam pomysł na koegzystencję z GC.com? Czy zamierzam wspierać dwusystemowość skrzynek i działać na rzecz wygaszania konfliktów między użytkownikami obu serwisów, czy też raczej wolę iść w kierunku zupełnego rozdziału i "ostrego kursu"?

zdecydowanie migracja skrzynek na różnych serwisach jest bardzo potrzebna. Dużo ciekawiej by było gdyby spora część skrzynek była dwusystemowa, chodzi tu w końcu o zabawę, a nie o napinanie się. Koegzystencja jest potrzebna - konflikty trzeba wygaszać, a osoby siejące ferment zwyczajnie ignorować aż im się znudzi. Wspólne działanie obu serwisów jest tylko z korzyścią dla nas - mamy więcej skrzynek do szukania, a zarazem możemy zobaczyć jak to się robi za granicą, a przyjezdni mogą poznać nasze zwyczaje szukania i chowania.

-
Ostatnio zmieniony wtorek 24 maja 2011, 02:04 przez r00t7, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
snp
Stały bywalec
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Post autor: snp »

1) W jaki sposób zamierzam pozyskać dla serwisu programistę PHP/PLSQL? Jak go szukać? Bez rozwiązania tego problemu serwis nie ma przyszłości.

Była taka heca, że ktoś z "nas" chciał zajrzeć w kod źródłowy i nikt mu nie pomógł. Jestem przekonany, że są tu osoby które znają PHP w stopniu wystarczającym, by zmierzyć się z modernizacją serwisu - tylko trzeba im to umożliwić. Jeśli nie dadzą sobie rady - no coż, jeśli ktoś ma wykonać dla nas pracę, to trzeba mu zań zapłacić.

2) Jak zmienić regulamin aby nie był fikcją, dobrze chronił zespół OC PL, i jednocześnie nie powodował że większość skrzynek jest de facto nieregulaminowa? (tutaj bardzo dziękuję Żywcowi, który jako jedyny poruszył ten ważny temat!)

Jakikolwiek regulamin byłby i tak będzie łamany. Według mnie wynika to ze sztywnej specyfiki kategorii keszy - kesz taki a taki musi być taki a taki. I tego trzeba się trzymać, to powinno wystarczyć. Akurat sprawa ze skrzynką muzyczną była niesmaczna ze wszystkich stron i nie budziłaby tyle emocji, gdyby ten kesz był wirtualem :)

3) Jeśli rozwiążę problem (1) i (2), to jaka jest moja wizja serwisu? Czy rozpoczynamy szerszą współpracę z niemieckim zespołem deweloperów OC DE, w celu synchronizacji kodu, baz, zasad i kont użytkowników (co jest nam proponowane) czy kontynuujemy izolacjonizm?

Czy polski serwis zawierający polskie kesze jest alienacją od światowego środowiska keszerskiego? Jestem za współpracą programistyczną, ale baza skrzynek może być różna dla różnych krajów i mi to nie przeszkadza, dopóki trzymamy wspólny front - jeden kraj, jedna baza i wszyscy o tym wiedzą.

4) Czy serwis powinien się bardziej otwierać czy zamykać na użytkowników? Czy rola i kompetencje COG, a zatem kontrola użytkowników powinny być zwiększane, czy też powinniśmy poluzować zasady licząc na zdrowy rozsądek użytkowników? (bez wnikania w szczegóły)

Zdrowy rozsądek - gdzie? Ja wiem, że jak jest napisane "opencaching", to znaczy że jak chcę kesza założyc w psiej kupie to mogę. Ale ja się z tym nie zgadzam. Z tego co widzę, to problemy z głupimi wpisami w logach czy naprawdę słabymi keszami są, hm, mimo wszystko trochę jednostkowe. I to taką jednostkę trzeba przywrócić do pionu.

5) Czy jestem za wprowadzeniem jakiegoś mechanizmu samooczyszczania szeregów RR/COG w trakcie trwania kadencji, tak aby nie było w nich zbyt dużo nieaktywnych tudzież pasywnych "martwych dusz"?

Dyskusje i kłótnie zostają w ramach organów, ale powinna iść na zewnątrz informacja co się robi, jakie będą efekty, ile jest zgłoszeń itd itp. Z tego co się słyszy, to akurat COG lata na wysokości lamperii, tyle jest roboty

Dobrowolne składki, jeśli kogoś stać na nóż czy latarkę za kupę kasy, to raz na rok może coś wrzucić na konto (przewrotna opinia, ale prawdziwa)

7) Jeśli idziemy w kierunku wspólnego rozwoju z Niemcami, to czy mam wizję sensownego przywrócenia wirtuali, tak aby uniknąć błędów przeszłości (np. koncepcja EduCache)?

Nie mam sensownej wizji dla wirtuali, boję się kesza który można założyć w 30sekund i może być czymkolwiek na jakikolwiek temat, włącznie z przysłowiową tabliczką od rur gazowych. Akurat moim zdaniem ten temat jest stracony.

8) Jaki mam pomysł na wciągnięcie do naszej zabawy zagranicznych turystów zwiedzających Polskę? Czy też lepiej bawić się wyłącznie w gronie Polaków? Jaki mam pomysł na koegzystencję z GC.com? Czy zamierzam wspierać dwusystemowość skrzynek i działać na rzecz wygaszania konfliktów między użytkownikami obu serwisów, czy też raczej wolę iść w kierunku zupełnego rozdziału i "ostrego kursu"?

Temat GC.com to w ogóle jest jakiś problem - ale tylko na południu i akurat łatwo wychwycić na czym (czy raczej na kim) on polega. Nie wiem czy to zadanie dla zespołu RR/COG, gdyby coś takiego zdarzyło się w kujpomie, podejrzewam że załatwilibyśmy to lokalnie, przy piwie i łopacie. Rozumiem, że może być konkurencja przy okeszowywaniu popularnych miejsc, ale z drugiej strony: czy ja muszę wiedzieć , że jest GC i tam jest jakiś keszing i nie mogę umiescić kesza 20m od tamtego? Nie muszę, prawda? O oni też nie muszą, więc o co chodzi? Co do informacji dla zagraniczniaków - brakuje promocji serwisu, wspołpracy z portalami turystycznymi. Gdy pojawił się na wykopie wpis o geokeszingu, to w komentarzach trochę sięz nas śmiali. Akurat tutaj można było0by dużo zrobić.

Znajomy keszer z Niemiec zaskoczył mnie informacją, iż ichniejsze merostwa zakładają kesze same i w ten sposób promują swoje zabytki. Czymś takim trzeba zarażać w Polsce, jest parę udanych projektów, np w Olsztynie.

9) jakie będą kryteria wyboru, co członek RR rozumie przez "duże doświadczenie i uznanie środowiska" ?

Akurat zmieniłbym to kryterium na "człowiek o anielskiej cierpliwości, co niejednego kesza zobaczył"

10) czy w grę wchodzi upublicznienie zarówno treści zgłoszeń jak i sposobu ich rozpatrzenia przez członka COG ?

Wchodzi :). Pytanie jak to zrobić żeby nie naruszyć czyjejś prywatności. Podejrzewam, że czasem idą ostre teksty.

11) jaki jest Pana/Pani stosunek do "dziwnych" typów skrzynek: wirtuali, ownów, webcamów? a może propozycja zupełnie nowego typu?

Nie popieram ze względów jak wyżej.

12) załóżmy, że mamy sztab gotowych na wszystko programistów - jakie zmiany w pierwszej kolejności?

Akurat mamy wątek pełen próśb i zażaleń - wystarczy sięgnąć

13) czy skrzynki "słabe" są potrzebne? w jaki sposób "edukować" nowych użytkowników aby zakładali skrzynki, które nie są z góry skazane na kiepską ocenę?

Czyż nie mamy funkcji przewodnika? Skoro ktoś zadeklarował się do takiej pracy ochotniczej, to powinien mieć świadomość, iż winien napisać do autora słabego kesza "chodź, pokażę Ci jak to się robi, pomierzę koordy i pomogę Ci wypuścić lepszego kesza". Rola przewodników musi być większa i bardziej rozpropagowana - np. lokalna weryfikacja nowych keszy na prośbę COG. Jak widać po naszym mieście - nawet limit znalezionych keszy nic nie dał.
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 120 razy
Otrzymał podziękowań: 403 razy

Post autor: krystiant »

Dziękuję za nominację i okazane w ten sposób zaufanie. Ponieważ ogólny kierunek rozwoju OC jest, z tego co widzę, podobny u wszystkich kandydatów to nie będę szczegółowo rozpisywał się co do każdego pytania...
Większość problemów nie powstaje z powodu wielu systemów, typów keszy czy innych techniczno-prawnych niuansów tylko miedzy użytkownikami - powstałe na płaszczyźnie ambicji, statystyk czy jakichś osobistych uraz... Tego raczej systemowo nie da się naprawić.
Ogólny program
Obecny system weryfikacji uważam za wystarczający, dodatkowo uproszczenie regulaminu i zwiększenie nacisku na edukację, a nie dokładanie ograniczeń.
Integracja między innymi serwisami OC - chodzi o możliwość logowania znalezień keszy z innych serwisów OC.de, OC.cz itp (moją koncepcję technicznego rozwiązania prześlę bezpośrednio do Waldka - tu nie jest miejsce na jej roztrząsanie).
Witruale
Z wirtualami problemy są dwa:
1. za pomocą googla niektórzy podbijają sobie statystyki - co niektórych drażni
2. w pewnym okresie (bezpośrednio przed wprowadzeniem zakazu) powstawało ich dużo i problemem nie było, że hasło było nie do wygooglania z tabliczki hydrantowej tylko uzasadnione chyba tylko lenistwem zakładacza niezrobienie tradycyjnej (miejsca było do tego odpowiednie).
W związku z powyższym uważam, ze mogłyby wrócić ale pod ścisłym nadzorem (wszystkie weryfikowane - COG mógłby wtedy sugerować sposób na realizację pojemnikiem i logbookiem) plus ewentualnie nieliczenie ich do ogólnej statystyki (albo "ktoś znalazł X keszy - w tym Y wirtuali)

ps. Jeśli ktoś rozważa oddanie na mnie głosu, a to co napisałem to za mało i chciałby się w tym upewnić proszę pytać przez PM.
KrystianT
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

chester
Bywalec
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Post autor: chester »

Dziękuję za zgłoszenie mojej kandydatury

Jestem osobą, która postrzega sprawy w szerokim polu widzenia. Zazwyczaj staram się patrzeć poza horyzont. Wyznaję zasadę, iż od szczegółów są inni. Co proponuję?

1. Pracować nad stworzeniem wizji rozwoju serwisu w przyszłości
2. Stworzeniu programu edukacji (braci keszerskiej) - na to mam papiery :)
3. Łagodzenie konfliktów pomiędzy bratnimi serwisami

Dziękuję

Awatar użytkownika
cichy
Forumator
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Post autor: cichy »

chester pisze: 1. Pracować nad stworzeniem wizji rozwoju serwisu w przyszłości

Dziękuję
Zastanawia mnie co to za wizja?
Czy będzie to tylko wizja :)
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 206 razy

Post autor: ronja »

Długo zastanawiałem się nad podjęciem decyzji czy wystartować, czy też zrezygnować. Nie podjąłem jej jeszcze. Wbrew pozorom nie jest łatwo. Zgłoszenie mojej kandydatury wymaga jednak, by zmierzyć się „z tematem”. Pozbierałem dotychczasowe pytania i poniżej próbuję na nie odpowiedzieć.

1. W jaki sposób zamierzam pozyskać dla serwisu programistę PHP/PLSQL? Jak go szukać? Bez rozwiązania tego problemu serwis nie ma przyszłości. Skoro przez rok Rada nikogo nie znalazła, czy wchodzi w grę finansowanie programisty ze składek?

W jaki sposób pozyskać ? Nie wiem. Gdybym wiedział, to podzieliłbym się z Radą nowiną już wcześniej. Dotychczasowa historia serwisu pokazała, że w sprzyjających warunkach można funkcjonować w oparciu o wolontariat. Rola Waldka, plus kilku innych osób (sorry, że nie wymieniam, ale niektórzy z Was nadal są równie tajemniczy dla mnie, co dla dużej rzeszy użytkowników) jest (była) nie do przecenienia. I tu stajemy przed sporym wyzwaniem: płacić, czy nie ? Jeżeli płacić za pracę, to niezbędny jest płatnik. Automatycznie wchodzimy w temat np. „stowarzyszenie i składki”, „podmiot gospodarczy + usługi”, itd… Nie mam oporu przed zatrudnieniem i płaceniem, ale nikt tego nie rozwiąże na etapie wyborów. To jedno z pytań przyszłości, dotyczące kierunków rozwoju. Niezależnie od stopnia naszego przywiązania do formuły bycia „open” i tak kiedyś będziemy musieli przedyskutować temat. A co na ten czas ? Jeszcze raz odwołać się do społeczności (jest nas prawie 10K) i docenić tych, którzy nadal pracują, już się zgłosili, bądź chcą, ale z racji niecierpliwości koleżeństwa wolą uniknąć ładowania się w bagno. Jest pewne prawdopodobieństwo, że wynajęcie programisty może być legalne w ramach formuły serwisu („opoliensis” wspominał o niej przy okazji dyskusji m.in. o regulaminie, ale nie jestem w stanie zweryfikować tego od ręki). Żeby móc odpowiedzieć, trzeba znać realia, a potem poszukać „mądrego w sztuce” (legalnej).

Oczywiście trudno, by regulamin przypominał umowę ubezpieczeniową. Ale znów wracamy do kwestii praw do serwisu. Zespół OCPL to kto ? Właściciel, czy grupa ludzi wyznaczona przez inną do „bycia szefami w zabawie”. Jaka jest formuła prawna tego „bycia” ? Jak to się ma do odpowiedzialności prawnej ? Zapewne nijak. Jesteśmy jakąś wersją społeczności, zorganizowanej nieformalnie wokół wspólnych zainteresowań. Nasz dotychczasowy regulamin pełni bardziej rolę umowy społecznej, niż aktu regulującego prawa i obowiązki. Może się mylę, ale odpowiedzi szukałbym u prawnika. Tym samym wpisuję się w bycie nieoryginalnym i powtarzającym opinie innych współkandydatów/współzabawowiczów.

3) Jeśli rozwiążę problem (1) i (2), to jaka jest moja wizja serwisu? Czy rozpoczynamy szerszą współpracę z niemieckim zespołem deweloperów OC DE, w celu synchronizacji kodu, baz, zasad i kont użytkowników (co jest nam proponowane) czy kontynuujemy izolacjonizm (rozumiany jako rozwój odrębnej gałęzi kodu, innych funkcjonalności, kolizyjnych reguł)?

Nie wiem, czy ktokolwiek rozwiąże problemy 1 i 2 w krótkim czasie tak, by w sposób konstruktywny podjąć temat 3. Nie będę ukrywał, że OCPL jest dla mnie wartością samą w sobie i warto ją nadal wspierać. Różnorodność serwisów jest uciążliwa, ale może się stać zachętą do innych działań, np. uczenia języków. Mam konta w OCDE, w serwisie słowackim i w GC. Nie czuję z tego powodu aż tak wielkiego dyskomfortu, by dążyć do unifikacji. Co do współpracy: jest motorem rozwoju i oczywiście jest pożądana. W jak dużym zakresie ? Odpowiadanie przez „programistycznego” laika, bez wsparcia RT lub osób znających specyfikę tematu byłoby lekkim przegięciem. Nasze wybory bardziej przypominają konkurs piękności, a mniej wybór dyrektora firmy. W tym drugim przypadku kandydat dostaje materiały informujące o firmie, jej kondycji, działaniach, zyskach, planach, zagrożeniach, itd. ... Na ich podstawie opracowuje koncepcję kierowania. Rozwiązywania problemów 1-3 można podjąć się po dokładnym poznaniu podstaw funkcjonowania, a to jest możliwe tylko przy pełnej współpracy starych i nowych członków: RT,RR i COG (i oczywiście wsparciu społeczności pod warunkiem, że będzie systematycznie informowana, proszona o opinie i sama wykaże się zaangażowaniem).

Początkowo byłem sceptyczny wobec roli COG-u. Czas pokazał, że formuła „kontrolna” sprawdziła się (zespół wykonał sporo pracy). Można też powiedzieć, że jest i łyżka dziegciu, wynikająca albo z prywatnych poglądów członków COG-u (na forum, do czego mają pełne prawo), albo też z docierających innymi kanałami informacji o sprawach bardzo trudnych, dotąd nie rozwiązanych z różnych powodów. Te ostatnie kwestie są zależne od indywidualnych kompetencji członków COG i będą się pojawiały zawsze, niezależnie od tego, kogo wybierzemy. Kompetencje COG-u jako instytucji (organu zarządczego) są wystarczająco dookreślone na ten czas. Ich zmiany w przyszłości będą wynikać z aktualnych potrzeb, co jest normalne, ale zawsze powinny być poprzedzone szeroką dyskusją i wprowadzane wspólnymi decyzjami. W tej formule mieści się też pytanie „zwiększać kontrolę vs. poluzować zasady”. Zdrowy (co to znaczy ?) rozsądek (co to jest ?) : istnieje zbyt wiele interpretacji pojęcia, by zdać się tylko na nie :)

Wyzwanie dla obu ciał ! Stracony wizerunek trudno jest odzyskać, więc w żywotnym interesie zainteresowanych (wybranych) leży, by dbać o niego. Uważam, że RR/COG powinny same sobie narzucić wysoki standard pracy, a tym samym określić zasady w ramach „umowy dżentelmeńskiej” i przestrzegać jej, oczywiście informując ogół o „odstępstwach” i podejmując zdecydowane działania samooczyszczające (ale zabrzmiało !). Nie czuję potrzeby (jako wyborca) konstruowania szczegółowego regulaminu pracy RR/COG. Mogą tam się znaleźć bardzo różne osoby i to one powinny się ze sobą dogadać tak, by dobrze pojęty interes ogółu (serwisu) był dla niej najważniejszy.

Składki – tak. Po wyjaśnieniu kwestii prawnych: donacja – tak, reklamy – też tak (z zastrzeżeniem formy i treści, temat do dyskusji w jakiejś tam przyszłości).

A idziemy na Zachód ?
Moje pojęcie wirtuali ewoluowało w miarę wzrostu zaangażowania się w zabawę. Są miejsca, gdzie nijak nie da się założyć tradycyjnej skrzynki, a aż się prosi, by nie zostawiać pustki. Z drugiej strony jest sporo możliwości wykorzystania takiego miejsca np. w ramach offsetu. Na dzień dzisiejszy osobiście trzymałbym się tej drugiej koncepcji.

8) Jaki mam pomysł na wciągnięcie do naszej zabawy zagranicznych turystów zwiedzających Polskę? Czy też lepiej bawić się wyłącznie w gronie Polaków? Jaki mam pomysł na koegzystencję z GC.com? Czy zamierzam wspierać dwu systemowość skrzynek i działać na rzecz wygaszania konfliktów między użytkownikami obu serwisów, czy też raczej wolę iść w kierunku zupełnego rozdziału i "ostrego kursu"? Jak w sytuacji rozdziału dotrzeć z naszą ciekawą ofertą do zagranicznych turystów (w pewnych rejonach Polski jest więcej zagranicznych keszerów niż Polskich - np. góry, wybrzeże?)

Moje opinie w tej kwestii były prezentowane na forum i do nich odsyłam. Skrót poglądów: zagraniczni turyści nie przybywają z obcej planety, więc mogą sobie w necie sprawdzić, gdzie szukać. Jeżeli tego nie potrafią, to trudno – całego świata nie naprawimy. Możemy jedynie dać podpowiedź w postaci skrzynek dwusystemowych i tutaj nie widzę powodu, by ograniczać możliwość ich zakładania w imię jakiejś tam, niezdrowej rywalizacji. Relacje OC/GC – łagodzenie konfliktów, bo po co się żreć ? Jak przedstawić ofertę (także w kontekście „obcych” ? Telefon do przyjaciela, gdzieś się pojawiło – reklama w periodykach keszerskich, wciąganie we współpracę samorządów, lokalnych społeczności, „pokrewnych” branż (np. INO, PTTK, itd…). plus zwykłe działania z zakresu PR, wypływające z umiejętności „głosiciela” (a jeżeli ich nie ma, to wsparcia np. COG/RR) dostosowane do adresata. Skoro tak robią na świecie, nie tylko w branży keszerskiej, to dlaczego sami nie możemy podejmować podobnych działań ? Wytyczne z COG-u są tu zbędne, za to konieczna jest własna inwencja. Kłaniają się działania organizacji z sektora NGO, do których troszeczkę jesteśmy podobni.

9) jakie będą kryteria wyboru, co członek RR rozumie przez "duże doświadczenie i uznanie środowiska" ?

Strasznie pojemne określenie, ale nie czuję potrzeby rozbierania go na części. Zakładam stosowanie kryteriów zdroworozsądkowych, z naciskiem na wspólny interes nas wszystkich.

10) czy w grę wchodzi upublicznienie zarówno treści zgłoszeń jak i sposobu ich rozpatrzenia przez członka COG ?

Jestem za jawnością działań COG-u, ale bez obnażania się. Dopuszczam upublicznienie problemu wtedy, gdy wymaga tego interes nas wszystkich. Generalnie zgłoszenia dotyczą dwóch spraw: technicznych i stosunków międzyludzkich. Te pierwsze załatwia się w ramach zasad na OCPL, często - gdy klimat się zaostrza - obserwujemy przebieg oraz finał w logach skrzynki i na forum. Temat może być wywołany publicznie przez wszystkie strony zgłoszenia, więc normalnym jest, że ich dodatkowy komentarz jest wtedy obowiązkowy. Sprawy międzyludzkie … Rozwiązywanie ich jest chyba piętą achillesową, a o efektach możemy usłyszeć raczej w kuluarach. Oczywiście, ban jest najbardziej zauważalnym działaniem (info pojawia się w komunikatach COG), pojawiają się wpisy w logach, ale recepty na kwas chyba jeszcze nie wymyśliliśmy. Czasem mam wrażenie, że przydałaby się jakaś Rada Starców do rozstrzygania o sprawach ludzko-ludzkich … Być może to zadanie dla RR ? Do rozważań …

11) jaki jest Pana/Pani stosunek do "dziwnych" typów skrzynek: wirtuali, ownów, webcamów? a może propozycja zupełnie nowego typu?

Wirtuale były wyżej, webcamy – osobiście ich nie trawię (ale mają swoją grupę wielbicieli), owny – spotkałem całkiem ciekawe, zmuszające do wejścia w relacje, pomyślenia, pokombinowania i takie są jak najbardziej OK. Obecna klasyfikacja typów skrzynek pozwala na zakładanie całkiem dzikich koncepcyjnie keszy, więc nie czuję potrzeby zmian. Ale w myśl zasady mówiącej o „głosie ludu” – warto się wsłuchiwać/wpatrywać w pojawiające się idee, trendy, potrzeby i reagować adekwatnie do rzeczywistości.

12) załóżmy, że mamy sztab gotowych na wszystko programistów - jakie zmiany w pierwszej kolejności?

Forum - portal „Opencaching.pl - pomysły, błędy, propozycje”. I tak sporo roboty :)

13) czy skrzynki "słabe" są potrzebne? w jaki sposób "edukować" nowych użytkowników aby zakładali skrzynki, które nie są z góry skazane na kiepską ocenę?

Swój pogląd sygnalizowałem pisząc o koordynatorach w regionach, a gdy pojawili się przewodnicy zostałem jednym z nich. Najprostszą edukacją jest własny przykład, poparty otwartością na innych ludzi i ich koncepcje, a gdy brakuje umiejętności, czasu albo sił – wsparcie kumpli, sojuszników lub całej społeczności (co jest realizowane w różnych obszarach i naturalnie z różnym zaangażowaniem).

Tyle na pytania, które już się pojawiły. Pewnie jest ich więcej, a i wiele odpowiedzi padło już w dyskusjach na forum. Gdybym miał spiąć wszystko jakąś klamrą, to byłyby to: umiejętność współpracy/współdziałania, otwartość na głosy wyborców, gotowość do rozwiązywania problemów, krytycyzm w stosunku do samego siebie, interes społeczności i chęć pracy dla niej. Sporo … Teraz trzeba poszukać tego u siebie :)
Obrazek Obrazek

chester
Bywalec
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Post autor: chester »

cichy81 pisze:
chester pisze: 1. Pracować nad stworzeniem wizji rozwoju serwisu w przyszłości

Dziękuję
Zastanawia mnie co to za wizja?
Czy będzie to tylko wizja :)
Parafrazując Żywca - wywołany do tablicy spieszę z odpowiedzią

Zgodzę się, iż mój post jest dość ... lakoniczny. I taki miał być. Bo czyż nie rzuca się w oczy przy tych wszystkich innych. Cieszę się, ze kogoś zaintrygował :)

A teraz odpowiadam.
Drogi kolego, niestety nie jestem wstanie odpowiedzieć Tobie na zadane pytanie.

Dlaczego?
Dlatego, iż jestem osobą, która nie posiada wypunktowanego panaceum na wszystkie bolączki serwisu.

Dlaczego nie posiadam?
Bo to nie mój styl pracy. Moim atutem jest impuls zależny od danej sytuacji. W zetknięciu z danymi osobami, w danej konkretnej sytuacji, rodzą mi się pomysły. Oczywiście możesz spytać - skąd mogę wiedzieć, ze Twoje (moje) pomysły bedą dobre? Tutaj mogę Ciebie i wszystkich to czytających odesłać do logow moich skrzynek. Ponieważ jest to jedyny wspólny język jakim możemy się komunikować - rzecz dotycząca OC.
Jeżeli zapoznacie się z lekturą owych logów sami wyciągnięcie wnioski.

A dlaczego uważam, iż mogłoby się znaleźć dla mnie miejsce w RR?
Ponieważ w każdej lepszej firmie jest sztab zarządzający, który dopina szczegóły, oraz ktoś kto myśli trochę inaczej. Widzi inne rozwiązania. Takie jest moje zadanie w ewentualnej nowej radzie.
Jestem osobą, która pracując z ludźmi dobrze zorganizowanymi i posiadajacymi wiedzę merytoryczną - może zasilać sztab ciekawymi pomysłami. Tacy ludzie zazwyczaj dają mi pewność, ze mój pomysł da się ująć w sensowne ramy.

Taki już jestem - gdy wszyscy patrzą za przysłowiowym palcem, w kierunku w którym on wskazuje - moją uwagę przykuwa gest, sposób w jaki ktoś to pokazuje i co to może znaczyć.

P. S. I może mała próbka moich umiejętności. Kiedyś prowadziłem wykład na temat zalet i wad kąpieli w jacuzzi na pewnym festiwalu. Gdy cały internet wypełniają blizniacze wpisy jakie to wspaniałe jest zażywanie kąpieli w owym urządzeniu i jakie to może mieć zdrowotne działanie ( wypowiedzi hotelowych SPA, klinik leczniczych itp) - byłem jedyną osobą, która poddała to do wątpliwości. Pomysł na takie przedstawienie tematu przyszedł mi w ostatniej chwili. A potem przedstawiłem szczegóły: hałas na poziomie 80 db ( niczym 6 pasmowa jezdnia po której mkną samochody), siła strumienia wody do 3 atm ( prawie jak uderzenie ze średnia siła pięścią - czasami w chore miejsce), temp. 38-40 st. C ( która generalnie męczy organizm- w literaturze fizjologicznej znany jest fakt, iż ciepła kąpiel męczy). Ale wszyscy w koło widza tylko ten relaks - taki mit.

Dziękuje za uwagę. I pozdrawiam.
Chester

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator
Podziękował;: 217 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy

Post autor: Sebastian »

Równość, wolność, braterstwo, wzajemny szacunek, przyjaźń, tolerancja radość z zabawy, aktywnego spędzania
wolnego czasu. Na początku są to poszukiwania plastikowych pudełek śniadaniowych, po czym okazuje się, że jest drugie dno - w opencachingu liczą się nie skrzynki lecz ludzie. Nie chciałbym niczego zmieniać, udoskonalać. Ty i ja szukając, zakładając kesze, uczestnicząc w spotkaniach rozwijajmy serwis.

Pozdrawiam serdecznie - Sebek
Obrazek

ODPOWIEDZ