Owncache są, a co z wirtualami?

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Czy jesteś za powrotem wirtuali?

Nie
62
49%
Tak, pod warunkiem weryfikacji
21
17%
Tak, z ograniczeniami
27
21%
Tak
16
13%

Liczba głosów: 126

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 247 razy
Otrzymał podziękowań: 306 razy

Owncache są, a co z wirtualami?

Post autor: Pawel brasia »

Może wzorem ankiety owncache zrobić podobną ankietę dotyczącą wirtuali ? Pytanie tylko czy OC Team dostosuje się do wyników...
Właściwie ankieta mogłaby mieć odpowiedzi Tak/Nie, ale to mało by powiedziało co pragnie większość, więc ją rozszerzyłem.
Krótki komentarz do ankiety:
Nie - wiadomo
Tak, pod warunkiem weryfikacji - weryfikacja przez COG lub inny organ czy też ochotników
Tak, z ograniczeniami - ograniczenia np. wirtual na 20 znalezień, czy 1 wirtual na 10 założonych
Tak - niech każdy robi co chce i bawi się jak chce

Temat bardzo często poruszany, być może drażliwy dla niektórych, proszę spokojne wyrażanie swoich poglądów, jeśli dyskusja podąży w nieodpowiednią stronę proszę moderatora o zamknięcie tematu.
Jest wiele dobrych wirtuali, czy też skrzynek fizycznych ale bez logbooka i sądzę, że wiele dobrych mogłoby jeszcze powstać, gdyby można je zakładać. Wybieram drugą opcję, czyli tak, ale z weryfikacją, odrzucającą na wstępie googlowane hasła, czy tabliczki wod-kan-gaz.
Nawiasem mówiąc niektóre quizy mają o wiele mniej wspólnego z geokeszingiem niż dobry wirtual.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Maliniak
Forumator
Podziękował;: 28 razy
Otrzymał podziękowań: 18 razy

Re: Owncache są, a co z wirtualami?

Post autor: Maliniak »

różnych ankiet na forum jest na pęczki - raczej proponuję najpierw złożyć propozycję RP/OC Team - aby oni zorganizowali tą ankietę dotyczącą wirtuali

ta ankieta jest jak każda inna - ogólnie nie ma większego znaczenia, a wstęp
brasia pisze:Może wzorem ankiety owncache zrobić podobną ankietę dotyczącą wirtuali ? Pytanie tylko czy OC Team dostosuje się do wyników...
jak dla mnie jest niczym innym jak tylko wymuszeniem na RP

niedawny temat odnośnie wirtuali: http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?f=30&t=5380
ObrazekObrazekObrazekObrazek
...Mówię Tobie: "Wiarę miej!
W drodze swojej nie ustawaj!
Żebyś doszedł dokąd chcesz!
Niech marzenia staną się Twoją nocą, Twoim dniem!
Głosem serca w życiu kieruj się!"...

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Podziękował;: 175 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Kontakt:

Post autor: Żywcu »

Maliniak pisze:jak dla mnie jest niczym innym jak tylko wymuszeniem na RP
A czemu mamy popadać w paranoję, że tylko propozycja od RP może coś wnieść ???

Przypominają mi się stare hasła na wiaduktach "NARÓD Z PARTIĄ" i pytanie Smolenia: "a czy to nie powinno być na odwrót...???"
Wiem, że demokracji tu nie mamy ale proponuję wsłuchać się głos środowiska bo to ono tworzy społeczność - nie RP :roll:

zyr
Forumator
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Post autor: zyr »

A tu akurat mam zdanie wyrobione od dawna. Po żadnym pozorem NIE. Plecaki mogą sobie być, bo żadnej miejscówki nie blokują. A taki wirtual hydrantowy już tak - blokuje, bo przecież nie wypada zakładać kesza tam gdzie już jakiś jest. Niby można by wprowadzić zasadę, że można kłaść tradycyjną koło wirtuala, ale po co?
Pokażcie mi miejsce gdzie nie da się schować najmniejszej choć skrzynki. Albo offsetu?

Temat wałkowany wielokrotnie i za każdym razem efekt ten sam, już się nawet pisać nie chce po raz n-ty tego samego.

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Post autor: Highlander »

Ja oczywiście popieram każdą rozsądną inicjatywę mającą na celu powrót do międzynarodowego standardu serwisów sieci "opencaching".

Nie ma co się bawić w weryfikacje bo to wprowadzi uznaniowość i zasypie robotą COG.

Najlepsza i najprostsza dla mnie opcja to powrót z prostym ograniczeniem - po założeniu każdych 5 pojemnikowych można założyć 1 wirtuala. To zagwarantuje ich zachowanie przez autorów na specjalne okazje i utrzyma dominację skrzynek klasycznych. Dzięki temu mógłbym np. założyć 8 "Powrotów do przeszłości" w miastach które zbyt rzadko odwiedzam żeby na czas serwisować pojemnik.

Przypominam jeszcze o pewnej furtce o nazwie "Educache" o której pisał Waldek, którą stosują niektóre serwisy OC.
ObrazekObrazekObrazek

etnamars
Forumator
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 184 razy

Post autor: etnamars »

Żywcu pisze:
Maliniak pisze:jak dla mnie jest niczym innym jak tylko wymuszeniem na RP
A czemu mamy popadać w paranoję, że tylko propozycja od RP może coś wnieść ???
Przecież tu o formę wypowiedzi chodzi, a nie o treść. Każdy z użytkowników może coś zaproponować, narzędzi i sposobów kontaktu z RP ma mnóstwo - ale zakładanie ankiety i ukryta sugestia, że RP miała by się jej wynikom podporządkować jest delikatnie mówiąc - nie na miejscu.

Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Podziękował;: 42 razy
Otrzymał podziękowań: 115 razy
Kontakt:

Post autor: Doc_with_the_dog »

Ja zagłosowałem za ograniczeniami. Zgadzam sie, że autoryzacja COGu zawaliłaby robotą. Oczywiście niegooglowalnośc byłaby pierwszym warunkiem przyjęcia bądź odrzucenia kesza, ale googlowanie w celach weryfikacyjnych zajmuje dużo czasu. Ograniczenie 1 wirtual na 5 założonych tradycyjnych jest fajny, ale w moim przekonaniu może skutkować produkcja tradycyjnych gniotów robionych na siłę po to by zrobic wirtuala. Leszym obostrzeniem byłoby uzależnienie możliwości tworzenia tego typu skrzynek od jakiejś konkretnej liczby znalezionych wirtuali. Chyba się ze mną zgodzicie, że część wirtuali - gniotów jest robiona nie ze złej woli, ale z braku doświadczenia nowych keszerów. Prawdopodobnym jest zatem, że jeśli keszer znajdzie kilka skrzynek tego typu najpierw, będzie wiedział jak je tworzyć.
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Podziękował;: 175 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Kontakt:

Post autor: Żywcu »

etnamars pisze:... ale zakładanie ankiety i ukryta sugestia, że RP miała by się jej wynikom podporządkować jest delikatnie mówiąc - nie na miejscu.
Tak ujmując, to i owszem :) - zgodzić się muszę z całością wypowiedzi, choć ja tak tego nie odebrałem (ukryta sugestia, dla mnie ukrytą dobrze była :D )

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator

Doc_with_the_dog pisze:Ograniczenie 1 wirtual na 5 założonych tradycyjnych jest fajny, ale w moim przekonaniu może skutkować produkcja tradycyjnych gniotów robionych na siłę po to by zrobic wirtuala.
Nie do końca zgodzę się z tym argumentem. Po pierwsze i tak powstaje wiele tradycyjnych gniotów (pisał o tym m.in. r00t7). Po drugie, nie wyobrażam sobie że ktoś będzie biegał w terenie i zakładał pięć tradycyjnych gdzie bądź, i potem je rejestrował, opisywał i serwisował tylko po to żeby móc zza kompa założyć jednego wirtuala.

Z drugiej strony faktycznie kilka osób których wirtuale szczególnie sobie cenię nigdy nie zakładała wiele skrzynek tradycyjnych więc taka zasada wciąż będzie "podcinać im skrzydła".

--------------------------------

Alternatywą o której od dawna myślałem jest założenie sobie konta na http://www.opencaching.de i rejestrowanie przez tamten serwis wirtuali na terenie Polski. U nas jest możliwość wyświetlania ich sobie na mapie. Dzięki temu już teraz można zaznaczać na naszej mapie ciekawe miejsca które chcesz pokazać innym a nie z różnych przyczyn pojemnika założyć nie chcesz lub nie możesz (kwestie serwisowania, park narodowy itp). Minus to oczywiście brak możliwości zalogowania znalezienia jeśli znalazca nie założy sobie konta na OC DE. Jeśli kiedyś bazy OC zostałyby połączone, i tak trzeba by w Polsce zsynchronizować zasady zabawy z obowiązującymi w pozostałych serwisach OC. My byśmy w "wianie" przynieśli "own cache", otrzymując "educache" i z powrotem wirtuale i webcamy :)
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Podziękował;: 127 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy
Kontakt:

Post autor: lavinka »

1 na 20. Nieguglowalny. Sensowny, czyli tam, gdzie prawie nie_da się założyć skrzynki. No i tematyczny a nie z przypadku. Jak sobie czasem patrzę na niektóre stare virtuale(zarchwizowane lub niedostępne) to za nimi nie tęsknię. Ale chyba wolę wirtual od bdźiny za rynną.
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Saracen
Forumator
Podziękował;: 46 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: Saracen »

lavinka pisze:(...)Ale chyba wolę wirtual od bdźiny za rynną.
Mosz recht dziołcha, tyle, że ta ankieta, że tak powiem, nie jest prawomocna;-) a szkoda, bo ciekawy jestem ostatecznego wyniku. Ja jestem za tym, żeby każdy bawił się jak chce!

etnamars
Forumator
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 184 razy

Post autor: etnamars »

Saracen pisze: Ja jestem za tym, żeby każdy bawił się jak chce!
Całkowita zgoda. Można się bawić absolutnie we wszystko, tylko nie trzeba wszystkiego nazywać open/geocachingiem.
Za ten post autor etnamars otrzymał podziękowanie:
Stryker

zyr
Forumator

Saracen pisze: .... Ja jestem za tym, żeby każdy bawił się jak chce!
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.p ... 310#p78310

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator

lavinka pisze:1 na 20. Nieguglowalny. Sensowny, czyli tam, gdzie prawie nie_da się założyć skrzynki. No i tematyczny a nie z przypadku. Jak sobie czasem patrzę na niektóre stare virtuale(zarchwizowane lub niedostępne) to za nimi nie tęsknię. Ale chyba wolę wirtual od bdźiny za rynną.
Wydaje mi się że wirtual zbyt często jest utożsamiany ze skrzynką tradycyjną bez pojemnika. To po trochu wina systemu klasyfikacji skrzynek - tak naprawdę każdy z klasycznych typów skrzynek (tradycyjna, multicache, quiz, inny typ) może mieć finał bez pojemnika, prawda? W sumie wystarczające jest podanie rozmiaru pojemnika = "bez pojemnika". Podobny przypadek mamy z "podcast cache" - on też może być mulciakiem, quizem, tylko że informacje są przekazane nie pismem a dźwiękiem.

Myślę że większość przeciwników wirtuali ma właśnie złe skojarzenia z tradycyjnymi hydrantami i im podobnymi, a nie z ciekawymi wirtualnymi zagadkami i quizami. Stąd - być może - jakimś rozwiązaniem - jest pójście w kierunku OC UK/SE/NO, gdzie wykluwa się koncepcja wirtualnych typów EduCache (taki szerszy GC Earthcache) i ChallengeCache (inne podejście do GC Geocaching Belt).
ObrazekObrazekObrazek

zyr
Forumator

wg mnie jakiekolwiek ankiety mają sens jeśli będzie jedno stanowisko zwolenników wirtuali.
Bo jak rozumieć obecny wynik?
Niby najwięcej głosów na tą chwile mają opcja NIE, ale ktoś może powiedzieć, że jeśli zsumować głosy zwolenników, to już wirtuale powinny wrócić :)

ODPOWIEDZ