Ankieta dot. owncache'ów

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Czy chciałbyś, by skrzynka typu Owncache (popularnie zwana "plecakową"):

Czas głosowania minął środa 06 października 2010, 09:48

była zablokowanym typem - tzn. nie będzie można zakładać nowych skrzynek tego typu, stare natomiast pozostają w swoim typie bez zmian,
48
46%
była zwykłym typem cache'a - tak jak skrzynka tradycyjna, czy quiz.
56
54%

Liczba głosów: 104

Thathanka
Wyjadacz
Podziękował;: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Re: Ankieta dot. owncache'ów

Post autor: Thathanka »

chester pisze:Dlatego przypominam, iż na tej witrynie bawimy się w Opencaching, przez niektórych zwanych "spojlercachingiem", "Photocachingiem" itp. i bardzo fajnie, że tak jest. To właśnie różni nas od Geocachingu.
Chester, zerknij na http://www.opencaching.pl/ - wystarczy pierwsze zdanie wstępu. Wygląda na to, że autorzy strony nie znają Twojej definicji skoro piszą o geocachingu.

chester
Bywalec
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Post autor: chester »

Wiem Thathanka, że taka jest definicja OC. Ale czy to ważne? Dla mnie nie. To tylko nazwa. Czy będziemy się zwać zmodyfikowanym, czy ewoluującym geocachingiem, czy też opencachingiem - niepotrzebne spory. Jestem za brakiem (rozsądnym) ograniczeń.

Mądrzej jest wskazywać dobre kierunki przez edukację, niż blokady.
A tak w ogóle to mi przychodzi teraz na myśl, że nawet gbyby owncache miałyby przestać istnieć, to i tak pewnie kilka osób będzie je dalej tworzyło dla własnej i zaliczających przyjemności (mowa o tych fajnych pomysłach). I chciałbym, aby w przyszłości ktoś do mnie podchodził, wręczał to coś, mówiąc - nie chcesz się trochę fajnie zabawić.
Za ten post autor chester otrzymał podziękowania (total 4):
KikaRobwallsonGrazka

Thathanka
Wyjadacz
Podziękował;: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Post autor: Thathanka »

chester pisze:Wiem Thathanka, że taka jest definicja OC. Ale czy to ważne? Dla mnie nie. To tylko nazwa. Czy będziemy się zwać zmodyfikowanym, czy ewoluującym geocachingiem, czy też opencachingiem - niepotrzebne spory.
Nie chodzi o spór, a rozsądek. Tzw. own cache nie ma nic wspólnego nie tylko z "geo", jak i z "cache" i tylko o to mi chodzi. Opencaching jest dla mnie atrakcyjny jako gra terenowa, zgodnie z definicją. Im bardziej od tego dryfuje i zmienia się w stronę towarzystwa, które chce się razem bawić (nieważne w co i jak), tym bardziej czuję, że zmienia w coś nie dla mnie. Own cache to być może fajny pomysł na serwis społecznościowy, ale nie rozumiem po co na siłę próbuje się zrobić z tego geocaching.
Za ten post autor Thathanka otrzymał podziękowanie:
rene_zen

Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 329 razy
Otrzymał podziękowań: 216 razy

Post autor: r00t7 »

chociażby dla takich keszy jakie wymienił Chester powinien istnieć atrybut own cache. Do tej listy można dołączyć jeszcze kilka innych ciekawych pomysłów.

jakoś np pojedynek ma tyle gwiazdek ile znalezień i nikt słownie nikt nie narzeka że to OWN cache - wszyscy są zachwyceni...
Obrazek Obrazek Obrazek

zyr
Forumator
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Post autor: zyr »

Chester - dokładnie dla takiej frajdy robię spotkania, i na nich dodatkowe atrakcje. Nie jest mi potrzebne ubieranie tego w ramy kesza i rejestracja na stronie (a pewnie gra w Sworach parę gwiazdek by dostała). Wystarczy mi, że się ludzie fajnie bawili, żadne punkciki w statystykach nic tu nie zmieniają. (I nie sugeruję tutaj, że inni takie kesze zakładają dla statystyk)

Ale w sumie jest mi wszystko jedno jaki będzie wynik ankiety, najważniejsze że mogę sobie own kesze odfiltrować i się na nie nadziewać w czasie poszukiwań i dopiero po opisie domyślać się, że nie dam rady z marszu kesza zrobić.
Ostatnio zmieniony sobota 02 października 2010, 12:30 przez zyr, łącznie zmieniany 1 raz.

k0m0r
Stały bywalec
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: k0m0r »

Mi tam own caches nie przeszkadzają - jest wiele takich skrzynek zrobionych dobrze, z pomysłem. Niewiele ma to wspólnego z geocachingiem w ogóle, ale za to robi furorę na spotkaniach :)
Rozumiem, że są osoby będące zdecydowanie przeciwko idei own cache, i dla nich właśnie powinnyśmy utrzymywać je jako oddzielny typ skrzynek - aby mogły je sobie odfiltrować i spokój. Jednak w ankiecie zagłosowałem na NIE z prostego powodu - dla mnie niedopuszczalna jest sytuacja, w której jedni mogą mieć swoją skrzynkę osobistą, a inni nie - bo nie zarejestrowali jej w jakimś tam terminie. Zaraz ktoś powie, że podobnie było z wirtualami - ale own cache to trochę inny temat. Skrzynki tego typu nie zakłada się w terenie, ale podróżuje ona zawsze z właścicielem, więc stanowi jakby wizytówkę posiadacza (zwłaszcza, że nie niszczeje i nie ubożeje z czasem tak, jak inne skrzynie). Jest tu naprawdę szerokie pole do popisu, co sporo osób już udowodniło zakładając ciekawe, nieszablonowe kesze. Own cache to coś bardziej osobistego niż skrzynki innych rodzajów. Dlatego uważam, że nie może istnieć sytuacja, w której kolejnym keszerom zabrania się zakładania takich skrzyń, skoro inni już je posiadają.
Za ten post autor k0m0r otrzymał podziękowanie:
r00t7

Awatar użytkownika
Voit
Forumator
Podziękował;: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Post autor: Voit »

Thathanka pisze:Owncache to fajna zabawa nie mająca nic wspólnego z geocachingiem. :)
...Dokładnie tak.
Można długo i namiętnie dyskutować, ale niech mi ktoś przedstawi dowód, że powyższe zdanie jest nieprawdziwe.

...Przypomnę tylko, że wirtuali i webcamów pozbyliśmy się z tego samego powodu.

Bardzo podoba mi się idea, aby own cache powstające na okoliczność zaplanowanych spotkań, po spotkaniu pozostawały ukryte w terenie. Mieliśmy kilka takich przypadków i wydaje mi się, że to bardzo fajnie działa.
..."Im bardziej jej szukam, tym bardziej jej tam nie ma"... trójmiasto, Kępa Redłowska (OP18B6), 29/05/2009 godz 22.30

Awatar użytkownika
gad
Stały bywalec
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: gad »

No to ja od siebie wtrące swoje trzy grosze. Ogólnie, w ostatnim okresie OC obrało wogóle jakieś dziwne tendencje w niewiadomym kierunku. Jeżeli "own cache" nie ma nic wspólnego z geocechingem, to tym bardziej duża część jakieś gmatwaniny "quizowej", którą trzeba rozwiązywać przed compem, powiedziłbym jeszcze tym bardziej. I to już nie chodzi o to że sobie niedaje z nimi rady, poprostu mi się ich niechce rozwiązywać. Również mószę tu nadmienić, takie nonsensy jak ściągnięcie "virtuali", a twożenie jakiś jednostkowych typów skrzynek jak "podcast ceche". Virtual niema nic wspólnego z geocachngem ??? owszem ma i to dużo, gdy jest przemyślany, a nie tzw. hydrantówka.

Awatar użytkownika
Saracen
Forumator
Podziękował;: 46 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: Saracen »

Ja za opcją 2 z tego samego powodu co zawsze: pozwólmy bawić się ludziom, tak jak chcą się bawić! Zabraniając takiej zabawy, zmuszamy ludzi, żeby się bawili w "naszą" a przecież każdy inaczej pojmuje zabawę. Jedni lubią miejskie mikro, inni wypasione skrzynie zakopane metr pod ziemią, jeszcze inni wirtuale, webcam, czy own... jest filtr, jest opcja ignorowania i wszyscy są zadowoleni. Po co kogoś "uszczęśliwiać" na siłę?
Za ten post autor Saracen otrzymał podziękowania (total 5):
lavinkaGrazkachesterKikaRob

Awatar użytkownika
RobertM
Stały bywalec
Podziękował;: 8 razy
Kontakt:

Post autor: RobertM »

Ja mam natomiast nadzieję, że ankieta ta nie spowoduje, że zostanie odblokowana możliwość zakładania owncachów. Czy ta ankieta bedzie miała wpływ na dalszy los tego typu skrzynek?
Obrazek

Awatar użytkownika
r00t7

jeżeli ta ankieta nie miała by czegoś zmienić to po co byłoby ją robić ?
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
RobertM
Stały bywalec
Podziękował;: 8 razy
Kontakt:

Post autor: RobertM »

W takim razie po co był ustanawiany zakaz zakładania tych skrzynek od 1 sierpnia? Rozumiem, że teraz jest ankieta w której udział weźmie 80 osób i ownkesze wrócą?
Obrazek

Awatar użytkownika
r00t7

dla mnie to typ jak każdy inny. Ktoś nie lubi szukać multaków to je odfiltrowuje. nie lubisz own keszy to je sobie odfiltruj i tyle ;)
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Post autor: Highlander »

Osobiście popieram możliwość powrotu "own cache", zgodnie z zasadą przytaczaną przez wielu przedmówców - skoro wielu osobom daje to radość i chęć do zabawy w OC, to czemu nie. Ale na jasnych zasadach i w ramach odrębnego typu skrzynki, aby Ci których to drażni mogli je masowo ignorować poprzez ich odfiltrowanie z map i wyszukiwań.

Przy czym ewentualny powrót widziałbym na dodatkowych zasadach:

1) Zaliczenie każdej skrzynki nie powinno polegać na przesuwaniu po stole pudełka pod nos kolejnym osobom. Zawsze powinno być z tym związane jakieś zadanie lub zagadka. Skoro nie ma jak przy prawdziwym geocaching'u wysiłku fizycznego w celu dotarcia do skrzynki, powinien być intelektualny. Chociaż i tak jak zawsze Chester przełamał ten standard tworząc "Pojedynek" :) Miło wspominam takie skrzynki intelektualne jak "Szósty zmysł", "Eurekę", "Kompas Qbackiego".

2) "Own cache" powinny mieć osobne statystyki znalezień (raczej "zdobyć"), tak samo jak wydarzenia.

3) "Own cache" powinny mieć osobny licznik do rekomendacji - czyli że można rekomendować nie więcej niż 1 na 10 znalezionych own cache.

4) "Own cache" nie powinny się pojawiać w bazie filipsa w sekcjach "Najbliższe skrzynki" - możnaby je tylko wyszukać po kodzie lub autorze.

Takie podejście w moim odczuciu spowodowałoby rozwój bardziej ambitnych "own cache" i stopniowe wymieranie plecaków.

Na podobnych zasadach możnaby przywrócić istnienie wirtuali - no ale to już offtop.

Powyższa wypowiedź wyraża moje osobiste zdanie i nie ma związku z pracą w COG.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Post autor: Highlander »

RobertM pisze:W takim razie po co był ustanawiany zakaz zakładania tych skrzynek od 1 sierpnia? Rozumiem, że teraz jest ankieta w której udział weźmie 80 osób i ownkesze wrócą?
Zauważ że poprzednią decyzję podjęto w gronie "zauważalnie" mniejszym. To chyba dobrze że w kwestiach wzbudzających tyle emocji Rada pyta się o zdanie wszystkich aktywnych użytkowników serwisu?
ObrazekObrazekObrazek

Zablokowany