Ankieta dot. owncache'ów

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Czy chciałbyś, by skrzynka typu Owncache (popularnie zwana "plecakową"):

Czas głosowania minął środa 06 października 2010, 09:48

była zablokowanym typem - tzn. nie będzie można zakładać nowych skrzynek tego typu, stare natomiast pozostają w swoim typie bez zmian,
48
46%
była zwykłym typem cache'a - tak jak skrzynka tradycyjna, czy quiz.
56
54%

Liczba głosów: 104

Awatar użytkownika
trojmiasto
Administrator

Ankieta dot. owncache'ów

Post autor: trojmiasto » piątek 01 października 2010, 09:48

Chcielibyśmy poznać Waszą opinię dotyczącą skrzynek "plecakowych" (owncache). Prosimy o głos w ankiecie. Ankieta będzie czynna 5 dni.

EDIT: W najbliższym czasie nie przewidujemy raczej rozdzielenia statystyk dla skrzynek różnych typów ze względów programistycznych (konieczność wprowadzania "customowych" zmian w wielu miejscach kodu dla każdego wyjątku w statystykach).
Jest co prawda gorzej niż było, ale za to lepiej niż będzie.

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator

Re: Ankieta dot. owncache'ów

Post autor: Highlander » piątek 01 października 2010, 16:47

Definicja skrzynki "own cache" ze strony: http://wiki.opencaching.pl/index.php/Typ_skrzynki - prośba o zapoznanie się przed zagłosowaniem :)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Own cache to typ skrzynek których finałowe pojemniki, zawierające papierowy logbook, pozostają pod kontrolą założyciela lub kolejnych znalazców. Najczęściej nie posiadają one stałej lokalizacji określonej współrzędnymi. Do ich zdobycia wymagany jest osobisty kontakt z założycielem lub aktualnym posiadaczem, np. biorąc wspólnie udział w określonym Wydarzeniu. Właściciel może wymagać wykonania dodatkowych czynności (rozwiązania zagadki, zadania matematycznego, manualnego lub innego) przed dokonaniem wpisu w logbooku."

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Kontakt:

Post autor: lavinka » piątek 01 października 2010, 17:03

"Inny typ" posiadają skrzynki, które nie pasują do żadnej z pozostałych definicji typów skrzynek ale posiadają fizyczny pojemnik oraz dziennik papierowy. Wskazówki dotarcia do tego logbooka mogą być różnorakie.

Dla mnie own cache pasuje do tego typu jak ulał. To jest moje prywatne zdanie i nikogo nie namawiam do popierania mnie :)
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Thathanka
Wyjadacz

Post autor: Thathanka » piątek 01 października 2010, 20:38

Owncache to fajna zabawa nie mająca nic wspólnego z geocachingiem. :)

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Kontakt:

Post autor: lavinka » piątek 01 października 2010, 20:54

Wcale tak nie uważam. To jest doskonała zabawa odnaleźć geokeszera w terenie lub na spotkaniu z jego skrzynką. To jedna z rzeczy, które sprawiły że polubiłam geocaching. Virtuale -się zgodzę, ale own cache to świetna geokeszerska zabawa. Już prędzej quizy są głupie, bo w większości nie mają nic poza logbookiem i powinno się ich "zakazać" ;P Tak więc widzisz, jak wiele rzeczy można różnie interpretować.

Awatar użytkownika
lupi
Wyjadacz

Post autor: lupi » piątek 01 października 2010, 21:05

lavinka pisze:To jest doskonała zabawa odnaleźć geokeszera w terenie lub na spotkaniu z jego skrzynką
I co ? Szukasz go po lasach, dziuplach i zapomnianych cmentarzach ?
Obrazek Obrazek

Kto chce, szuka sposobów - kto nie chce, szuka powodów.

Awatar użytkownika
meteor2017
Wyjadacz

Post autor: meteor2017 » piątek 01 października 2010, 21:26

lupi pisze:
lavinka pisze:To jest doskonała zabawa odnaleźć geokeszera w terenie lub na spotkaniu z jego skrzynką
Czasem tak ;-D Jak jade gdzies w teren (Łódź, góry itp), to daję info przy skrzynce i daję kordy gdzie i jak mnie łapać. Tak na przykład było w Beskidzie Niskim, przy zakładaniu skrzynki Baza Namiotowa w Regetowie - Łza+Ela nas tam znaleźli, a żeby nie było za łatwo, to own-cache mój i lavinki były ukryte gdzieś na bazie ;-)

Bardzo fajne są tez przypadkowe spotkania geokeszerów w terenie... a jak taki keokeszer ma own-cache'a, to jest podwójna radość :-D Żeby nie było, że to odosobnione przypadki, moja EkoTorba została 6 razy zupełnie przypadkowo spotkana (w sumie przez 7 keszerów/zespołów).
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
lupi
Wyjadacz

Post autor: lupi » piątek 01 października 2010, 21:31

meteor2017 pisze:Jak jade gdzies w teren (Łódź, góry itp)
No bez przesady, z tego co słyszałem Łódź to miasto ;)

I zgadzam się w 100% z Thathanką
Thatanka pisze:Owncache to fajna zabawa nie mająca nic wspólnego z geocachingiem. :)
Obrazek Obrazek

Kto chce, szuka sposobów - kto nie chce, szuka powodów.

zyr
Forumator
Podziękował: 47 razy
Otrzymane podziękowania: 141 razy

Post autor: zyr » piątek 01 października 2010, 21:40

Z mojego doświadczenia to plecak musi mi ktoś podstawić żeby się do niego wpisał. Nie wiem kto nosi torbę/plecak etc, a jakoś pytać napotkanych geokeszerów czy nie mają jakiegoś kesza przy sobie, to lekka przesada. Mój plecak był pierwszym w serwisie i uważam ten pomysł z perspektywy czasu za nietrafiony.

Geocaching to zabawa indywidualna i polega (cytat z koszulki) na wykorzystywaniu systemu nawigacji satelitarnej wartego setki milionów dolarów do odszukiwania w terenie plastykowych pudełek za kilka złotych. Co z tym wspólnego ma grzebaniem w cudzym plecaku, to nie wiem. Czarę goryczy przelało u mnie spotkanie w Paszczy warszawskiej gdzie przewinęło się przez moje ręce jakieś 12 logbooków i żeby te wszystkie znalezienia odnotować, to musiałem śledzić logi innych uczestników tudzież kontaktować się z właścicielem jednego z takich keszy, żeby mi dał znać czy w logbooku jest mój wpis.

W sumie radochę przy spotkaniu innego geokeszera na szlaku można czerpać z rozmowy z nim a nie z ilości keszy posiadanych przez niego w plecaku.

Podsumowują zagłosowałem na opcję 1. :mrgreen:
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi zyr za post (razem 3):
bogobigBazyl69keck

Awatar użytkownika
meteor2017
Wyjadacz
Podziękował: 31 razy
Otrzymane podziękowania: 29 razy

Post autor: meteor2017 » piątek 01 października 2010, 21:53

lupi pisze:
meteor2017 pisze:Jak jade gdzies w teren (Łódź, góry itp)
No bez przesady, z tego co słyszałem Łódź to miasto ;)
Też o tym słyszałem ;-) No to niech będzie że teren miejski ;-)
ZYR pisze:Geocaching to zabawa indywidualna i polega (cytat z koszulki) na wykorzystywaniu systemu nawigacji satelitarnej wartego setki milionów dolarów do odszukiwania w terenie plastykowych pudełek za kilka złotych.
Niby tak, ale ja ze 600 a może nawet 700 skrzynek znalazłem w trybie GPS Free ;-) Poza tym jest soroquizów, czy innych typów skrzynek, czy parę podcast cache'y przy których GiePS się nie przyda... uważam że zawężanie definicji do których GPS jest potrzebny (albo przynajmniej przydatny) nie jest dobrym pomysłem. Zabawa ewoluuje i powstaje coraz więcej skrzynek innych niż to początkowe wiadro zakopane w lesie pod kordami.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi meteor2017 za post:
Grazka
ObrazekObrazekObrazek

chester
Bywalec
Podziękował: 7 razy
Otrzymane podziękowania: 9 razy

Post autor: chester » piątek 01 października 2010, 21:54

Pozwolę sobie zabrać głos w tej sprawie. Zwrot skrzynka "Plecakowa" jest niesprawiedliwy i z góry sugeruje nijaką wartość skrzynki, więc głosowanie ma na starcie negatywne zabarwienie.

A. Zgadzam się z Lavinką - "Own cache" mogą być ciekawe i interesujące. Jako, że skrzynki są ciągle pod opieką właścicieli, posiadają zazwyczaj niespotykaną nigdzie indziej (poza paroma wyjątkami) zawartość. Do dziś pamiętam moje własne spotkanie z pierwszym "wypasionym" Own cache'm jakim był Pand(or)a's Box. Proszę odpowiedzcie mi - gdzie w terenie możecie spotkać tyle ciekawych gadżetów co w tym lub innych podobnych skrzynkach.

Poniżej zamieszczam listę 10 najlepszych "Own cache" w serwisie OC ( w nawiasach miejsca jakie zajmują na liście skrzynek rekomendowanych), mimo, iż nie wszystkie zostały tak opublikowane. Jednak ich forma zdecydowanie czyni z nich "Own cache" według definicji. Jeżeli jakąś skrzynkę pominąłem to przepraszam.

1. A095 - Keszowus OP1704 (3)
2. 2 beers or not 2 beers OP25D8 (6)
3. Pand(or)a's Box OP0560 (13)
4. Pojedynek OP27B8 (17)
5. Dzik Bojowy OP263B (27)
6. A124 - Szósty zmysł OP1EBA (35)
7. Skarby Johnnego Cheno OP1DE4 (50)
8. Eureka na GPS! OP22E1 (73)
9. Księga Cieni OP2417 (77)
10. Szmira OP233F (114)

B. Oczywiście, że szukanie właściciela i jego "Own cache" nie jest geocachingiem. Dlatego przypominam, iż na tej witrynie bawimy się w Opencaching, przez niektórych zwanych "spojlercachingiem", "Photocachingiem" itp. i bardzo fajnie, że tak jest. To właśnie różni nas od Geocachingu. Czyli mnóstwo ciężkiej do określenia definicjami zabawy. I niech tak zostanie.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi chester za post (razem 5):
WhateverKikaGrazkawallsonr00t7

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Kontakt:

Post autor: lavinka » piątek 01 października 2010, 22:01

lupi pisze:
A żebyś wiedział. Ostatnie znalezienia mojego geokwietnika to głównie spotkanie mnie przez innych w terenie przypadkiem, bo od jakiegoś czasu nie starcza mi czasu na żadne spędy towarzyskie(geokeszerskie). Ostatniego spotkania w logach nie ma, bo Anioł I Red_Cat zapomnieli zalogować, ale spotkaliśmy się w terenie przy młynie nad Rawką.Ale Meteor w swojej ekotorbie ma ich logi. :) Geokeszerzy z own keszami zazwyczaj podróżują, tym fajniej jest ich spotkać i wymienić fanty. I nie rozumiem, jak ktoś może tego nie lubić. Ale ja zawsze byłam jakaś tępa ;)

edit: I jak sobie patrzę na ankietę, to widzę że w swoim poglądzie nie jestem tak osamotniona... jak myślałam. :)

Awatar użytkownika
Rob
Forumator

Post autor: Rob » piątek 01 października 2010, 22:33

Thathanka pisze:Owncache to fajna zabawa nie mająca nic wspólnego z geocachingiem. :)
No i co z tego? Tu przeciez chodzi generalnie o zabawe i czym wiecej fajnych urozmaicen tym lepiej i ciekawiej. Zablokujmy wszystko i szukajmy wspomnianego wiadra w ziemi. Ludzie dajcie innym swobode. Jak ktos nie chce "zaliczac" takich keszy to przeciez nikt go do tego nie zmusza. Jak to mowila pewna super niania niektorzy chyba musza poluzowac zwieracze;) Glosowalem przeciwko blokadzie z jednego waznego powodu. Zazwyczaj tego typu skrzynki sa bardzo dobrze przygotowane i swietnie urozmaicaja zabawe w geocaching.
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: r00t7 » sobota 02 października 2010, 04:37

zgadzam się z Chesterem
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
viridiana
Bywalec
Kontakt:

Post autor: viridiana » sobota 02 października 2010, 07:29

r00t7 pisze:zgadzam się z Chesterem
a ja z r00t7
la dama + el diablito = texas rollergirl

[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=5713][img]http://www.opencaching.pl/statpics/5713.jpg[/img][/url][url=http://geokrety.org/mypage.php?userid=1436][img]http://geokrety.org/statpics/1436.png[/img][/url]

Zablokowany