Serwis POI "Miplo" zawiera kopię bazy skrzynek OCPL

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Serwis POI "Miplo" zawiera kopię bazy skrzynek OCPL

Post autor: Highlander »

Znalazłem coś takiego na sieci: http://www.miplo.pl/index.php?c=350

Czy ta kopia naszej bazy skrzynek jest wykonana legalnie (tj. za wiedzą RR) ?
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 165 razy

Re: Serwis POI "Miplo" zawiera kopię bazy skrzynek OCPL

Post autor: ronja »

Interesująca sprawa. Z jednej strony udostępniliśmy osobom postronnym wiele informacji, bez jakichkolwiek obwarowań, czy chociaż konieczności rejestracji w systemie (osobiście byłem przeciw), z drugiej - moje skrzynki są moje i może nie chciałbym, by ktoś (nawet z naszych) uzyskiwał korzyści (nowe punkty w obcym serwisie) dzięki moim pomysłom. Odwoływanie się do popularyzacji geocachingu ? OK, ale może wypadałoby wcześniej poinformować osoby zainteresowane ? Legalność pewnie da się uzasadnić - w końcu nie jest to kopia bazy, a jedynie wykorzystanie informacji ogólnie dostępnej. Ale czy "smaczne" ? Ciekawe .....

EDIT: Można spierać się, czego źródłem jest miplo . Informacji ? Jeśli tak, to jakiej i w jakim zakresie. Również brak informacji o tym, gdzie powstała idea osadzenia punktu (OCPL) i kto tego dokonał może budzić uzasadnione pretensje o brak obiektywizmu.
Ostatnio zmieniony niedziela 25 kwietnia 2010, 21:42 przez ronja, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
trojmiasto
Administrator
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 88 razy

Post autor: trojmiasto »

Sprawa nie była w żaden sposób uzgadniana z RR. Natomiast czy powinna była być... ronja chyba najlepiej ujął w czym rzecz.
Jest co prawda gorzej niż było, ale za to lepiej niż będzie.

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 211 razy
Otrzymał podziękowań: 252 razy

Post autor: brasia »

Swoją drogą to ciekawie są oznaczone te skrzynki, np:
Kokoryczowe Wzgórze to :shock: : Poznań - Stare Miasto (Podbiałowa) :lol:
Aczkolwiek współrzędne są prawidłowe.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator

Z pewnością w tym konkretnym przypadku ratuje nas to, że (chyba) większości skrzynek na OCPL nie da się znaleźć dysponując samymi koordynatami :) Nie ma spoilerów, nie ma fotospoilerów. Domyślam się że w tym samym worku leżą tradycyjne, multaki, quizy itp. Również znalazłem, hehe, wirtuale - takich skarbów to się ktoś naszuka...

Nie wiem na jakiej zasadzie udostępniamy nasze dane - nie jesteśmy chyba "wikipedią"? Skąd oni wzięli całą bazę - jak pobrali waypointy? Jak ją aktualizują? Tak czy siak powinni podawać linka do właściwej strony z pełnym opisem.

Jeśli to jest możliwe to proszę RR o kontakt z właścicielami tego serwisu z prośbą o podanie podstawy prawnej użycia tych danych - jeśli nawet koordynaty są dobrem ogólnym to już nie nazwy i opisy skrzynek.

EDIT:

Zajrzałem do ich regulaminu:

"2. Umieszczając jakiekolwiek dane i/lub materiały w tym materiały graficzne, audiowizualne, bazy danych bezpośrednio i/lub za pośrednictwem Serwisu , Usług i/lub Produktów, Użytkownik oświadcza, że jest ich autorem lub posiada pełnomocnictwo do dysponowania nimi. W przypadku naruszenia prawa Użytkownik ponosi za to pełną odpowiedzialność i zadośćuczyni ewentualnym szkodom."

Z tego co zauważyłem wszystkie dane o skrzynach OCPL wrzucił 20 maja 2009 użytkownik "Winmajor":
http://www.miplo.pl/users.php?u=winmajor

Pewnie wystarczy kontakt z właścicielem serwisu, poinformowanie o prawach autorskich i prośba o usunięcie około 5500 punktów z ich bazy.
ObrazekObrazekObrazek

lukas_jaceq
Wyjadacz
Podziękował;: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Post autor: lukas_jaceq »

Ale dlaczego serwis Automapy czy jak ich tam zwali ma za darmochę korzystać z naszej pracy? Ja za ich mapy muszę płacić gruba kasiorę. W zasadzie Jak dla mnie to proszę bardzo skoro kopiują moje kesze to proszę mi za darmo udostępnić mapy. Coś za coś. Tak jest w cywilizowanych krajach. Względnie miplo/Automapa płaci powiedzmy po 50-100 zł od kesza za rok dzierżawy za koszty utrzymania serwerów, forum, rozwój serwisu itp itd.

Awatar użytkownika
keyman
Stały bywalec
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: keyman »

Przejrzałem trochę te POI i wydaje mi się że ta baza to połączenie punktów z OC, GC i geokretów.
Można zaleźć tam poi których nazwa przykładowo to:
- "nazwa skrzynki i nic więcej" - wygląda to na kopie od nas z OC
- "OPXXXX Tr" - standardowe oznaczenia z geokretowej mapy wszystkich skrzynek dla Garmina
- "nazwa (GCXXXX)" - oznaczenia skrzynek GC

Tak wiec sprawa ta nie dotyczy tylko nas.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator

Maciej eŚ pisze: Z tego co zauważyłem wszystkie dane o skrzynach OCPL wrzucił 20 maja 2009 użytkownik "Winmajor":
http://www.miplo.pl/users.php?u=winmajor

Pewnie wystarczy kontakt z właścicielem serwisu, poinformowanie o prawach autorskich i prośba o usunięcie około 5500 punktów z ich bazy.
Mała poprawka - wiele skrzynek wrzucił również w sierpniu 2007 roku użytkownik "Jamsession", w tym przypadku są dłuższe opisy i - mam wrażenie - od razu odkodowane spojlery. Widziałem też przynajmniej raz zdjęcia.

Cała taka idea przeklejania opisów do innego serwisu jest bez sensu - przecież skrzynki są często przemieszczane, deaktywowane lub archiwizowane. To nie jest statyczny zestaw POI typu lista urzędów pocztowych czy stacji benzynowych. Po to mamy serwis OCPL żeby tutaj na bieżąco wszystko aktualizować.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
trojmiasto
Administrator
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 88 razy

Post autor: trojmiasto »

Rozpoczęliśmy właśnie dyskusję na ten temat na forum RR - zastanowimy się nad tym co robić i ustalimy podstawy do ewentualnego działania. Jak ustalimy wspólne zdanie, damy znać w tym wątku.
Jest co prawda gorzej niż było, ale za to lepiej niż będzie.

Awatar użytkownika
Hern
Forumator
Podziękował;: 38 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy

Post autor: Hern »

"Miplo" istnieje od dawna, powstało z innego niekomercyjnego serwisu zresztą. Każdy posiadacz automapy (legalnej) może synchronizować punkty z tym serwisem, natomiast dodawać może każdy. Z tego co wiem OC nie zastrzega sobie wyłączności na swoje dane, więc dane naszych skrzynek nie są chronione prawem i w tym świetle każdy może przenosić te dane do miplo. Czy tak być powinno ? Moim zdaniem nie, ale tak jest od samego początku OC i "Miplo".

PS:
Gdyby nie "Miplo" pewnie mnie by tu nie było, bo niecałe 2 lata temu to dzięki dziwnemu punktowi "skarby" w miejscu mojego stanowiska na ekspedycji archeologicznej zwróciłem uwagę na "dziwaczną" stronę OC ;-)
ObrazekObrazekObrazek
NIE wyhaczam, NIE zaliczam, po prostu znajduję. A reszta o drzewo ...

Awatar użytkownika
filips
Forumator
Otrzymał podziękowań: 97 razy
Kontakt:

Post autor: filips »

Z tego co pamiętam, treści z OCpl dostępne są NA LICENCJI CC:
Wszelkie treści (w tym opisy Skrzynek, ilustracje oraz wszelkie wpisy do ich dzienników) udostępniane są przez publikujących je w Serwisie Użytkowników na licencji Creative Commons BY-NC-SA w wersji 2.5, której pełna treść dostępna jest pod adresem internetowym http://creativecommons.org/licenses/by- ... /legalcode
za http://wiki.opencaching.pl/index.php/Regulamin_OC_PL

Czyli m.in:
Użycie niekomercyjne — Nie wolno używać tego utworu do celów komercyjnych.
Na tych samych warunkach — Jeśli zmienia się lub przekształca niniejszy utwór, lub tworzy inny na jego podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie takiej samej licencji.

Reasumując, gdybyśmy chcieli się bić, mamy podstawy prawne :)

Awatar użytkownika
Hern
Forumator
Otrzymał podziękowań: 40 razy

Post autor: Hern »

filips pisze:Użycie niekomercyjne — Nie wolno używać tego utworu do celów komercyjnych.
Reasumując, gdybyśmy chcieli się bić, mamy podstawy prawne :)
Nie jestem pewien, ale obyś miał rację. Sęk w tym, że większość POI z OC w Miplo pochodzi z bezpłatnego serwisu jeszcze, to raz. Dalej tez są schody, bo POI w Miplo są dostępne bezpłatnie dla każdego ... jedynie masowa synchronizacja z automapą wymaga jej legalności - opłaty, ale za automapę, nie Miplo. Za samo Miplo się nie płaci. Według mnie w Miplo maja prawnika który te sprawy przemyślał o wiele lepiej już dawno temu :-/

PS:
Przed chwilą sprawdziłem Miplo i jestem zaskoczony bardzo ilością. Kiedy ostatni raz sprawdzałem było co najwyżej ok 1 tys POI z OC, teraz widzę ponad 6 tys. Chyba wiem skąd to się bierze. W Miplo im więcej POI się wprowadzi tym się jest wyżej w rankingu, z tym że te POI muszą być sensowne. Skrzynki sensowne są i łatwo wprowadzić bo dane są dostępne (teraz) bez logowania nawet, no to sobie userzy Miplo używają ...
Samo Miplo za to nie bardzo odpowiada, bo niczego nam nie ukradło. Sami "autorzy" tych POI to co innego. A gdyby tak zasypać Miplo masowymi protestami ? Jakaś reakcja musiałaby być.
ObrazekObrazekObrazek
NIE wyhaczam, NIE zaliczam, po prostu znajduję. A reszta o drzewo ...

Awatar użytkownika
Jiff
Bywalec
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Post autor: Jiff »

Chciałbym wiedzieć czy problem został w jakiś sposób rozwiązany i jakie czynności zostały wykonane przez "władze".
Czekam na odpowiedź
J

lukas_jaceq
Wyjadacz
Podziękował;: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Post autor: lukas_jaceq »

Odgrzewam problem.

RR miało podyskutować i podjąć jakieś kroki. mina ponad rok i co? jakie wnioski?

naszą twórczość radośnie wykorzystują inni( miplo, userzy którzy skaczą w ichnich statach).
Kilkakrotnie próbowałem zażądać usunięcia moich geocachy z bazy miplo. za każdym razem powołują się na :

Od: Support
W zgodzie z licencja Creative Commons BY-NC-SA w wersji 2.5.
Propozycja do punktu została wycofana. Notatka nieistotna.
Co o tym sądzicie? nie drażni was to że ktoś was okrada?

Awatar użytkownika
Michu4000
Stały bywalec
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Michu4000 »

Who cares? Gdyby nie to, że kesze są w POI w Automapie, to bym pewnie nigdy o geocachingu nie usłyszał.
Obrazek Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ