letterbox

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

_spesys_
Nowy na forum
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

letterbox

Post autor: _spesys_ »

czy ja jestem jakiś głupi, czy faktyczne nie ma letterbox w okolicach warszawki?

Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Podziękował;: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 71 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Pociesz sie ze w okolicach Szczecina, Wroclawia, Rzeszowa czy Suwalk - tez nie ma :)
Obrazek . Obrazek

Awatar użytkownika
sp2ong
Forumator
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy

Post autor: sp2ong »

Jak pisalem w innym watku mozna zobaczy czy w OC PL sa jakies skrzynki typu Letterbox poprzez ponizszy link:

http://www.opencaching.pl/search.php?se ... hename=%25

Jak widac narazie nie ma odwaznego na OC PL ktory by zalozyl skrzynke tego typu gdyz ona wymaga troche wiecej nakladu pracy od wlasciciela bo

- po pierwsze nalezy dobrze przygotowac opis dla osoby ktora porusza sie tylko z kompasem i bez GPS (nie sztuka tu jest porobic zdjecia i nie oto chodzi w tej zabawie aby podac na tacy przy pomocy zdjec)
- po drugie nalezy wykonac pieczatke do tej skrzynki

Skrzynka Letterbox ma podane wspolrzedne na OC PL ale sa to tylko przyblizone miejsca startowego i mozna uzyc Google Maps do okreslenia i nie podaja one miejsc ukrycia skrzynki. Calosc musi byc dostarczona w opisie dotarcia do skrzynki. Nalezy wybrac punkt startowy bardzo charakterystyczny, przystanek. budynek, kaplczka i wtej sytuacji czasami dojscie do miejsca celu moze byc rozne odleglosci.

Tak wiec naklad pracy w przygotowanie takie skrzynki jest wiekszy nize zwyklej (nie mowie tu o multicache itp) ale za to przyjemnosc odnalezienie takiej skrzynki dla szukajcego jest spora, bo bez GPS i bez zdjec trzeba miec dobrego "nosa" geocachera aby odnalezc skrzynek LETTERBOX

Skrzynki tego typu tez mozna szukac na serwisie internetowym dla Lettebox np tu:

http://www.atlasquest.com/boxes/boxdirectory.html

ale tam tez w Polsce nie ma zarejstrowanych skrzynek , warto popatrzec na opis jak sie je robi
Waldek
OpenGeoInfo -Serwis informacyjny o Geocaching OC PL http://info.opencaching.pl

Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 58 razy

Post autor: Bas »

Jak rozumiem jest to cache gps free typu quiz z pieczątką 8)
Pieczatka jest niewielkim problemem, choc zawsze, ale samą gumkę mozna zrobic za kilka zł. plus oczywiscie pojemnik z tuszem. Samotuszujaca? Zima przy mrozach kazdy nosi swoja poduszeczke z tuszem na piersi?
Wiekszym problemem jest chyba zerowa ilosc takich skrzynek w OC, bo co nam po 2 takich skrzynkach?
Kiedys myslalem, zeby robic plakietki FTF (i zrobilem w kilku skrzynkach), ale w skrzynkach jest to malo rozpowszechnione, choc przeciez znane od bardzo dawna, wiec pytanie, czy dalej robic plakietki FTF?

Rozumiem, ze jesli nikt nie rozpocznie, to takich skrzynek nie bedzie, wiec trzeba bedzie wreszcie zaczac 8)
Moze jakas akcja promocyjna :?:
:)

Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Podziękował;: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 71 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Bas pisze: Moze jakas akcja promocyjna :?:
:)
uscisk Dloni Prezesa (wirtualny) :)
Obrazek . Obrazek

Awatar użytkownika
sp2ong
Forumator

Bas pisze:Jak rozumiem jest to cache gps free typu quiz z pieczątką 8)
No nie do konca quiz bo quiz to jest jakas zagadka do rozwiazania chyba ze opis jak dotrzec do skrzynki na podstawie kompasu i wskazowek mozna uznac za quiz :-) ale kazda skrzynka letterbox (polecam popatrzec na podany wyzej link na www.atalsquest.com) i obejrzec opisy CLUE. Zalozenie jest ze nie uzywasz GPS'a i zdjec do opisu. Wiec innej drogi podanie jak dotrzec do skrzynki nie ma jak tylko zaproponowac uzycie kompasu bo on ulatwi nam navigowanie wg wskazowek. Wiec opis wymaga nakladu pracy aby byl dobrej jakosci i duzo od niego zalezy. Aby taki opis zrobic trzeba troche czasu spedzic w okolicy skrzynki aby go ulozyc.

Jestem za akcja promocyjna LETTERBOXING'u na OC PL :-)
Waldek

Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 58 razy

Post autor: Bas »

Hmmm, ja to widze tak, ze geocacher bez gps i zdjec ma dotrzec do skrzynki z pieczatka. Sposob w jaki dotrze zalezy chyba od inwencji zakladajacego skrzynke?

Zastanawiam sie, czy np. ten cache nie bylby dobry?
http://www.opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=2947

choc patrzac na opisy skrzynek wystarczyloby cos takiego:
http://www.opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=3047

czyli nasze skrzynki gps free (bez fotek) + pieczatka ;)

Awatar użytkownika
darkmoor
Wyjadacz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Post autor: darkmoor »

Ja sadze że było by słusznym dodać atrybutu GPSFree obok letterbox. To pomoże wielu nowym wyszukiwać skrzynki gdy jeszcze nie maja gps'a. Choć może zniweczyć plany wprowadzenia Letterboxów.

No i może postaramy się do naszych skrzynek gpsfree dodać po stempelku- no ale bez tuszu - i dodać atrybut letterbox.

PS> Czy konieczność użycia mapy zamieszczonej na stronie skrzynki nie narusza idei nie korzystania z zdjęć?

Awatar użytkownika
sp2ong
Forumator

darkmoor pisze: PS> Czy konieczność użycia mapy zamieszczonej na stronie skrzynki nie narusza idei nie korzystania z zdjęć?
Nie bardzo rozumie o co chodzi z mapa ?
Waldek

Awatar użytkownika
Saracen
Forumator
Podziękował;: 46 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: Saracen »

darkmoor pisze:Ja sadze że było by słusznym dodać atrybutu GPSFree obok letterbox. To pomoże wielu nowym wyszukiwać skrzynki gdy jeszcze nie maja gps'a.
Tym bardziej, że mamy wiele osób bez GPS które chcą szukać skrzynek, a stosunkowo niewiele takich którzy chcą się paćkać tuszem;-)

ps. ja też chcę mieć geopieczątkę!!!!

Awatar użytkownika
hipul
Forumator
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Post autor: hipul »

I ja widze sens wprowadzenia atrybutu skrzynek GPSfree. Letterbox jest fajny ale takich skrzynek, poki co, w serwisie nie ma. Skrzynki GPSfree w serwisie sa tylko, na odwrot, brak atrybutu, ktory by je reprezentowal.

Awatar użytkownika
darkmoor
Wyjadacz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Post autor: darkmoor »

sp2ong pisze:Nie bardzo rozumie o co chodzi z mapa ?
Czy idea letterboxa dorzuca wszelkie pliki graficzne jako pomoc w dotarciu do skrzynki (sam opis) czy może mapa pokazująca jak do celu dotrzeć jest dopuszczalna??

Jestem zaObrazek

N_EM_O
Bywalec
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: N_EM_O »

Właśnie dzisiaj , jeszcze przed przeczytaniem toczącej się tu dyskusji wpadło mi do głowy, aby założyć skrzynkę, którą można by odnaleźć bez pomocy GPS-a , posługując się tylko mapą, linijką i kompasem. Zasada mniej więcej taka jak przy biegu na orientację. Ze ścisle określonego punktu przy podanym azymucie i odległości ustalamy na mapie gdzie mamy się znaleźć. Dalej korzystamy z kolejnych wskazówek jak odległości czy azymuty, by w rezultacie znaleźć się w miejscu, gdzie znajduje sie normalna skrzynka, beż żadnych pieczątek. Wpis w logbooku i w skrzynce na geokaching. Na końcu może być zdjęcie miejsca w okolicach skrzynki. Praca z taką skrzynka zaczynała by sie w domu gdzie trzeba było by oznaczyc miejsce znalezienia się - potem juz trasa :) . Co Wy nas to ?

ODPOWIEDZ