Nowe atrybuty: Zgoda na serwis/zgoda na reaktywację

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Re: Nowe atrybuty: Zgoda na serwis/zgoda na reaktywację

Post autor: Sebastian » sobota 12 maja 2018, 14:21

Moim skromnym zdaniem w zupełności wystarczy zapis w logu skrzynki, że właściciel nie chce, by ktokolwiek reaktywował/serwisował jego skrzynkę. Nie mam nic przeciw reaktywacji tudzież wykonaniu serwisu moich skrzynek.

Uważam też, że reaktywacja kesza, którego zdobycie naraża życie poszukiwacza , a bezpieczne jego podjęcie to wydatek rządu 30 tysięcy złotych, spokojnie można reaktywować.

sebek
Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 171 razy
Otrzymane podziękowania: 385 razy

Post autor: deg » sobota 12 maja 2018, 20:26

Słuchajcie - stop, reset... Czas zastanowić się nad prawdziwym sensem tego co robimy...
Na każdą rzecz można patrzeć z dwóch stron. Jest prawda czasów, o których mówimy, i prawda ekranu, która mówi: „Prasłowiańska grusza chroni w swych konarach plebejskiego uciekiniera” (Miś - pamiętacie ten fragment https://www.youtube.com/watch?v=NE4LfdZkB8s ?)
Wróćmy do podstaw geocachingu - po co to wszystko jest i jak działa.
  • Keszer zakładający skrzynkę MA OBOWIĄZEK o nią dbać i ją serwisować.
  • Jeśli ktoś nie znajdzie skrzynki - WŁAŚCIWĄ reakcją jest zgłoszenie DNF (od did not found)
  • Inni keszerzy są przez DNFa poinformowani, że mogą nie zastać niczego na miejscu
  • Założyciel skrzynki widząc DNFa powinien skrzynkę reaktywować/przeserwisować.
Tymczasem prawda ekranu rysuje się inna... Pozwólcie na konkretny przykład skrzynki z Go Wro...
Była sobie skrzynka na szczycie drzewa. Drzewo trudne do wejścia - bez drabiny/lin nie da rady. Trudność terenu określona przez założyciela: 5. Skrzynka zniknęła - w logu 2-3 DNFy. Przyjeżdża Karwdo. Pisze w logu, że nie miał niczego na reaktywację, więc pod drzewem położył zwitek papieru w etui na okulary...

I teraz pytanie - po co? Czy serio mówimy o tym, że reaktywacje są po to, by kesze trwały, czy może podrzucenie papierka w opakowaniu, które ze szczelnością nie ma nic wspólnego i za tydzień-dwa zgnije. Czy może ta "reaktywacja" to zwykła pogoń za +1 w statystykach?
Pojawia się (też od Karwdo) na forum propozycja w tym wątku - nie uzyskując zgody keszerów domyślnie przyjmijmy, że wszyscy zezwalają na taki proceder.

I w tym miejscu mówię wyraźne NIE. Nie dla legalizacji geopatologii

Proponowane zasady (bez zmiany praktycznie czegokolwiek w systemie)
  • Założyciel ma obowiązek dbać o swoje kesze (nic nowego)
  • Jeśli Założyciel w opisie wyraźnie określi zgodę na serwis/reaktywację - można go wykonać zgodnie z wolą Założyciela - z pominięciem poniższych punktów.
  • Reaktywacji można dokonać WYŁĄCZNIE gdy nie zmienia ona charakteru kesza (wielkość, miejsce ukrycia, kordy, trudność etc.) i WYŁĄCZNIE gdy Założyciel tego nie zabronił
  • Wyjątki od tej zasady mogą być akceptowane wyłącznie w porozumieniu z COG. Tylko wtedy można zalogować takie "znalezienie". Dlaczego taka procedura? By w szczególnych wypadkach chronić kesze typu OP0001
Karwdo - ja Cię bardzo lubię, sympatyczny z Ciebie człek i masz sporo fajnych pomysłów. Ale reaktywacja NIE może służyć wyłącznie +1 w statach, a potem niech się dzieje co chce...
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 3):
ptys50vasco01KEISOR
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » sobota 12 maja 2018, 20:27

krystiant pisze:
sobota 12 maja 2018, 13:36
To napisz w opisie przy takim patentowym keszu [...]
Trzeba być chyba strasznym nieogarem, żeby takiego patentowego kesza przeoczyć (ocena, gwiazdki) i reaktywować jakimś mikrusem.
No, ale to też kolejny (pośredni) głos potwierdzający, że reaktywacje są zazwyczaj gorszej jakości niż oryginalny kesz.

Jakoś nikt ze zwolenników takich dzikich reaktywacji nie odniósł się do problemu braku aktualizacji opisu. Jak długo jest widoczny taki log z potrzebnymi informacjami (zmiana kordów, rozmiaru, sposobu ukrycia, zmienione atrybuty)? Serio lepiej zrobić bałagan, "a to co później, to już mnie nie obchodzi"?
Będę się upierał przy tym, że jeżeli właściciel nie zaktualizuje skrzynki, to niech taki reaktywujący zgłosi problem do COG. Jeśli COG nie będzie chciał zmienić parametrów, to należy skrzynkę co najmniej przełączyć na niedostępną.
Ostatnio zmieniony sobota 12 maja 2018, 20:37 przez parlando, łącznie zmieniany 1 raz.

parlando
Forumator

Post autor: parlando » sobota 12 maja 2018, 20:35

deg, zmieniłbym tylko to zdanie
i WYŁĄCZNIE gdy Założyciel tego nie zabronił
na
i WYŁĄCZNIE gdy Założyciel o reaktywację poprosił
Dlatego, że głos założyciela w momencie wystąpienia problemu daje nadzieję, że opis zostanie zaktualizowany. Ponadto w takim logu (zazwyczaj widywałem prośby w logach) właściciel określa w jakim stopniu może zaakceptować zmiany - czy wystarczy mu jakakolwiek reaktywacja, czy może ma określone wymagania.

Co do GC, to może się mylę, ale tamtejsi recenzenci reagują chyba tylko na serwisy właścicieli. Jeżeli nie ma loga od autora o przeprowadzonym serwisie, to i tak skrzynka może pójść do archiwum, nawet jeśli w międzyczasie oryginał się odnajdzie (był na miejscu), czy ktoś inny reaktywuje.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował: 106 razy
Otrzymane podziękowania: 303 razy

Post autor: krystiant » sobota 12 maja 2018, 20:55

parlando pisze:
sobota 12 maja 2018, 20:27
krystiant pisze:
To napisz w opisie przy takim patentowym keszu [...]
Trzeba być chyba strasznym nieogarem, żeby takiego patentowego kesza przeoczyć (ocena, gwiazdki) i reaktywować jakimś mikrusem.
Nie wiem czy aż "nieogarem", ale jak wiemy takie reaktywacje są robione
- dla +1 w statystykach
- bo przecież nie będę drugi raz tu jechał po tego jednego (resztę okolicy właśnie wyczyściłem)
- żeby kolejni szukający się nie odbili z DNF-em
- bo szkoda żeby miejscówka się marnowała
- itd. itp.
Motywacje mogą być różne, ale ja się odnosiłem do
parlando pisze:
sobota 12 maja 2018, 09:05
Wbrew pozorom takie pole miałoby bardzo praktyczne zastosowanie. Kiedyś też coś takiego mi przyszło do głowy przy innej okazji i wtedy też r00t7 podzielił się swoim pomysłem. W takim polu można by było wpisywać wszelkie uwagi dotyczące odnalezienia kesza. Jest to przydatne zwłaszcza przy nietypowych, quizach, czy multikeszach. Wtedy takie pole można by doklejać na początku (praktyczne, bo nie trzeba przewijać np. długiego opisu, zwłaszcza na wąskich erkanach), czy na końcu (jak kto woli). Nie wypełnisz pola - nic się nie dokleja.
Zamiast namawiania programistów do wprowadzania tego pola łatwiej, prościej i szybciej byłoby gdybyś informację, którą wpisywałbyś w to pole dopisał tam, gdzie chciałbyś żeby się to doklejało...
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi krystiant za post:
deg
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

parlando
Forumator

Post autor: parlando » sobota 12 maja 2018, 21:20

krystiant pisze:
sobota 12 maja 2018, 20:55
Zamiast namawiania programistów do wprowadzania tego pola łatwiej, prościej i szybciej byłoby gdybyś informację, którą wpisywałbyś w to pole dopisał tam, gdzie chciałbyś żeby się to doklejało...
Zgoda, jak ktoś ma mało skrzynek to nie problem. Gorzej, jak tych skrzynek ktoś ma kilkadziesiąt, czy kilkaset.
No i cały wątek sprowadza się do zrzucenia z właściciela obowiązku dbania o skrzynkę. Obecnie taki obowiązek jest obligatoryjny. Czyli co? Wprowadzać zmianę działającą wstecz? Jakoś tego nie widzę.
Jeśli zostajemy przy obecnych zasadach, to informowanie o braku zgody na reaktywacje/serwisy jest wtórne, wobec wcześniejszego zobowiązania przy zakładaniu kesza.
No i ostatecznie - jak skasuję loga "znaleziona" po samowolnym serwisie, to co mi grozi? Odpowiadam - nic:) Ktoś nie znalazł oryginału, to właściwy log to "nieznaleziona". Chyba już się zdarzały kary (bany) za lewe logowania znalezień:)

Awatar użytkownika
Moris299
Bywalec

Post autor: Moris299 » sobota 12 maja 2018, 23:07

krystiant pisze:
Przecież, jak sugeruje cały czas deg, takie coś można już teraz wpisać i nie trzeba mieć do tego osobnego pola tekstowego na stronie zakładania/edycji kesza, tym bardziej że z dyskusji wynika, iż treść tego pola byłaby łączona z opisem w celu zgodności z różnymi urządzeniami.
Po co programista ma tracić czas na zakodowanie tego dodatkowego pola i łączenia jego treści z opisem skoro każdy, kto che może to sobie już teraz dopisać samodzielnie?
w 100% się zgadzam i popieram :wink:
Obrazek Obrazek

karwdo
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: karwdo » sobota 12 maja 2018, 23:31

Pozwól @ Deg... że ja sens Twoich reaktywacji (licznych na dziesiątki,. podobnie jak moich) przemilczę.
W kontekście Twojego "przykładu" ... pytanie czy przez przyzwoitość go nie zalogowałeś?

Ale by nie ciągnąć bezsensownej dyskusji... proszę o wypowiedzi (pomysły) w temacie, potrzebujemy czy nie regulacji(narzędzia) w tym temacie? Jakiej?

Pytanie drugie, czy jeśli okaże się że jest taka wola, zmiana taka zostanie dokonana przez RT (rzecz jasna zgodnie z harmonogramem i priorytetami przyjętymi przez RT)?

Chciałbym podsumowanie i wnioski z tej dyskusji przedstawić pod dyskusje w COG i / lub pod ewentualne dyskusje na FB

Myślę, że czas do 20.05 jest wystarczający.
Liczę na Waszą kreatywność 😀
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 171 razy
Otrzymane podziękowania: 385 razy

Post autor: deg » niedziela 13 maja 2018, 00:39

karwdo pisze:
sobota 12 maja 2018, 23:31
Pozwól @ Deg... że ja sens Twoich reaktywacji (licznych na dziesiątki,. podobnie jak moich) przemilczę.
Faktycznie zdarza mi się reaktywować kesza, ale bez zmiany jego formy. Sprawdziłem skalę - przejrzałem 250 ostatnich Twoich i moich logów. Liczyłem tylko reaktywacje, bez serwisów których sporo robisz i chwała Ci za to.
Karwdo: 30 reaktywacji, 0 DNF
deg: 0 reaktywacji, 9 DNF (1 błędny, bo kesz był na miejscu)
karwdo pisze:
sobota 12 maja 2018, 23:31
Ale by nie ciągnąć bezsensownej dyskusji... proszę o wypowiedzi (pomysły) w temacie, potrzebujemy czy nie regulacji(narzędzia) w tym temacie? Jakiej?
Dyskusja jest sensowna. Być może zamiast narzędzi potrzebujemy regulacji, by ograniczyć patologię reaktywacyjną. Propozycji trochę padło i tu COG, a nie RT ma szansę naprawić to co się dzieje.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post:
ptys50
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: ronja » niedziela 13 maja 2018, 11:00

Ta wymiana zdań jest ciekawa, ale zróbmy tak: napiszmy teraz w jej podsumowaniu, by autorzy keszy rozważyli zamieszczanie w opisach informacji, czy akceptują (i na jakich zasadach) lub nie reaktywacji swoich skrzynek i wystarczy. @deg - masz możliwości i ogarniasz temat - zobacz, czy możliwe jest dodanie nowej funkcjonalności w opisie (proponowane gdzieś okno), bez konfliktu z innymi OC i czy jej implementacja jest łatwa do wprowadzenia (także czasowo i robotniczo dla Ciebie). To chyba najprostsze wyjście.

* powyższa opinia jest moją prywatną i nie należy jej łączyć ze sprawowaną funkcją w COG
Obrazek Obrazek Obrazek

rapotek
Stały bywalec
Podziękował: 90 razy
Otrzymane podziękowania: 56 razy

Post autor: rapotek » niedziela 13 maja 2018, 11:49

deg pisze:
sobota 12 maja 2018, 09:28
Czy ktoś z dwusystemowców mógłby opisać jak to na gjecu działa? Czy tam są podobne problemy? A może są jakoś rozwiązane? Muszę sobie jakiegoś kesza tam założyć, bo nawet nie wiem jak ten proces wygląda ;)
Nie znam linków do odpowiednich zasad i wskazówek, ale generalnie wygląda to tak:
  • Typ logu będący odpowiednikiem naszego "Serwis wykonano" dostępny jest jedynie dla właściciela
  • DNF-y raczej nie zwracają uwagi recenzentów, chyba że się uporczywie powtarzają. Standardową drogą jest raczej: kilka DNF-ów, potem log typu 'Needs maintenance' (w przypadkach ewidentnych może być od razu ten ostatni). Oba typy logów nie trafiają od razu do recenzenta
  • Jeżeli na 'Needs maintenance' nie ma odpowiedzi od właściciela w rozsądnym czasie, użytkownik powinien dać wpis 'Needs archived' - ten wpis automatycznie trafia i do właściciela i do recenzenta
  • Po jednym 'Needs archived' (w zasadzie automatycznie) lub kilku 'Needs maintenance' bez reakcji (to już wg uznania) wkracza recenzent, dając standardowo miesiąc właścicielowi na poprawę sytuacji. Przy braku reakcji kesz zostaje zarchiwizowany.
  • Jeżeli właściciel sam zawiesił kesza ('Temporarily disabled'), to po pewnym czasie (chyba trzy miesiące) wtrąca się recenzent, że stan ten trwa za długo i prosi o wyjaśnienia.
  • Kesz zarchiwizowany standardowo NIE MOŻE być reaktywowany. Jest to możliwe tylko w naprawdę bardzo wyjątkowych przypadkach, rozpatrywanych indywidualnie.
I jeszcze fragment oficjalnego blogu GC "9 Tips for responsible cache maintenance", który dotyczy tej dyskusji:
As the owner of a geocache, you are responsible for keeping your cache in good shape. Although kind geocachers may occasionally add a new logbook to a cache, or perhaps dry out your cache’s contents, you cannot rely on finders of your cache to do your job for you. As the cache owner, you know your cache better than anyone else.
(w wolnym tłumaczeniu: "Jako właściciel kesza jesteś odpowiedzialny za utrzymywanie go w dobrym stanie. Chociaż życzliwi geokeszerzy mogą okazjonalnie dodać nowy logbook do kesza lub być może wysuszyć jego zawartość, nie możesz zakładać, że znalazcy twojego kesza zrobią twoją robotę za ciebie. Jako właściciel kesza znasz go lepiej niż ktokolwiek inny.")
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi rapotek za post:
parlando

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » niedziela 13 maja 2018, 12:33

deg pisze:
niedziela 13 maja 2018, 00:39
9 DNF (1 błędny, bo kesz był na miejscu)
Jak to błędny? Znalazłeś, a zalogowałeś że nie??? :wink:
rapotek pisze:
niedziela 13 maja 2018, 11:49
Jako właściciel kesza jesteś odpowiedzialny za utrzymywanie go w dobrym stanie. Chociaż życzliwi geokeszerzy mogą okazjonalnie dodać nowy logbook do kesza lub być może wysuszyć jego zawartość, nie możesz zakładać, że znalazcy twojego kesza zrobią twoją robotę za ciebie. Jako właściciel kesza znasz go lepiej niż ktokolwiek inny.
Czyli na GC zasady są w zasadzie takie same jak u nas - tak samo dobre - problemem jak zwykle jest czynnik ludzki, znaczy interpretacja/stosowanie tych zasad przez niektórych uczestników zabawy.
Krótko mówiąc serwis kesza będącego w złym stanie jest jak najbardziej na miejscu, a do reaktywacji trzeba podejść z wyczuciem - najlepiej po konsultacji z właścicielem, choć wiadomo, że jak się jest w terenie to jest to utrudnione (nie zawsze ma się nr tel. a na wiadomość z systemu raczej nie odpowie natychmiast...)
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » niedziela 13 maja 2018, 13:09

ronja pisze:
niedziela 13 maja 2018, 11:00
@deg - masz możliwości i ogarniasz temat - zobacz, czy możliwe jest dodanie nowej funkcjonalności w opisie (proponowane gdzieś okno), bez konfliktu z innymi OC i czy jej implementacja jest łatwa do wprowadzenia (także czasowo i robotniczo dla Ciebie). To chyba najprostsze wyjście.
Wbrew pozorom odpowiedź na to nie jest prosta ;).
Samo wdrożenie dodatkowego pola do edycji nie jest trudne, choć wymaga zmiany struktury bazy danych również w RO, NL i UK. Otwartą zostaje kwestia prezentacji tego pola w opisie. Raczej nie mieszałbym go z głównym opisem, ale wyświetlał pod spodem z nagłówkiem "Polityka serwisu kesza" (albo coś w tym stylu). Dzięki temu nie zaburzamy wyglądu niektórych, dopracowanych graficznie keszy. I to też nie jest trudne. Czyli pole do edycji + wyświetlenie tego na stronie OC jest w miarę łatwe do ogarnięcia, choć nie całkiem szybkie, bo trzeba porobić tłumaczenia i prosić o aktualizację bazy OC RO i NL.
Trochę trudniejszy byłby eksport do GPXa, ale też do ogarnięcia (nie grzebałem nigdy w tym i nie znam stopnia komplikacji tego kodu)

Problem może pojawić się gdzie indziej. Trochę teorii:
Wszystkie serwisy Opencaching (nie tylko PL/RO/NL/UK z którymi dzielimy kod, ale też DE i wszystkie jego klony z zupełnie innym kodem i innymi funkcjonalnościami) korzystają ze wspólnego interfejsu zwanego OKAPI. To właśnie przez OKAPI c:geo, Awaryjniejszy GPX (Locus) i inne zewnętrzne aplikacje "porozumiewają" się z poszczególnymi serwerami OC. OKAPI jest odrębne od kodu OC. Twórcą OKAPI jest Wrygiel i on jako jedyny do niedawna rozwijał ten kod. Niestety, od roku ze względów zawodowych nie jest wstanie wspierać OKAPI. Ja omijam OKAPI szerokim łukiem, bo jest napisane zupełnie inaczej niż cały OC. Nie wiem na ile zna się na nim kojoty, ale widzę, że też w OKAPI nie grzebie. Obecnie rozwojem OKAPI zajmują się wyłącznie Niemcy

Do rzeczy ;) - trzeba byłoby zapytać Kojota, czy zająłby się zmianą OKAPI i czy jest w stanie to zrobić. Dla mnie OKAPI jest czarną magią. Czy zmiana w OKAPI jest potrzebna? Jest i to bardzo - to właśnie dzięki niej polityka serwisu pokaże się w c:geo, Locusach i innych takich wynalazkach.

Czasowo - ja przez najbliższy miesiąc-półtora nie mam szans na żadną dodatkową aktywność. Kojot przez przynajmniej miesiąc będzie robił API mapowe. Ale myślę że miesiąc w lewo czy prawo nie ma tu znaczenia.
ronja pisze:
niedziela 13 maja 2018, 11:00
* powyższa opinia jest moją prywatną i nie należy jej łączyć ze sprawowaną funkcją w COG
Bardzo dobre. Jasne, proste, czytelne i oczywiste.
Obrazek

baloniarz
Stały bywalec
Podziękował: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 49 razy

Post autor: baloniarz » poniedziałek 14 maja 2018, 22:58

Czy zgody na reaktywowanie komuś skrzynki są potrzebne? Moim zdaniem są. Nigdy nie logowałem znalezienia świeżo przeze mnie reaktywowanej skrzynki, przed akceptacją reaktywacji autora skrzynki. Pewnie w 85% zgody takie otrzymywałem, w kilku % autor nie odpowiadał bo np się już nie bawił, w kilku przypadkach autor się nie bawił a jego zdanie było powszechnie znane COGowi lub RR, że on skrzynek nikomu nie oddaje. Jak jego skrzynka zaginie to ma być zarchiwizowana i tyle. Miałem też przypadek, że autor nie zaakceptował mojej reaktywacji - obciachu nie było, nie musiałem kasować znalezienia bo przed akceptacją nie logowałem znalezienia - staty to nie wszystko. Takie reaktywacje bez kontaktu z autorem skutkują czasem dziwnymi, dzikimi reaktywacjami. Reaktywujący umieszcza czasem skrzynkę w innym miejscu, inną wielkość z innymi atrybutami (np była magnetyczna a po reaktywacji już nie jest) i robi się zamieszanie bo reaktywujący nie ma możliwości zmiany opisu za autora. Owszem można dać komentarz ale po nastu, czy kilkudziesięciu znalezieniach kto analizuje wpisy wszystkich poprzedników. Jeżeli autor wyraża zgodę na reaktywację to jaki jest problem dodania jednego zdania w opisie. Nie trzeba dodatkowych atrybutów, ikonek itd, nie trzeba gonić kojoty czy dega do pracy nad dostosowywaniem nowych zasad w OKAPI. A jak autor się nie chce dalej się bawić to niech odda kesze do "adopcji". Czy czasem takie reaktywacje "na dziko" nie są głownie po to aby podbijać staty. Idąc dalej tym tropem myślenia można by tak omijać obowiązek wpisywania się do LB a za potwierdzenie miałoby wystarczyć zrobienie fotki kesza, bo LB mokry, bo nie dałem rade go wyciągnąć, bo za wysoko a ja mam lęk wysokości. Rozumiem potrzebę ewaluowania zasad ale twórzmy nowe zasady których wszyscy będą przestrzegać. Zbyt luźne podchodzenie do powszechnie obowiązujących zasad często prowadzi do powolnego rodzenia się patologii.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi baloniarz za post (razem 2):
parlandoptys50

ODPOWIEDZ