WYBORY 2018

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

baloniarz
Stały bywalec

WYBORY 2018

Post autor: baloniarz » środa 14 marca 2018, 10:37

Dużymi krokami zbliża się termin kolejnych wyborów "władz" Opencaching.pl a nadal nie przedstawiono zasad na jakich wybory te odbywać się będą. Z tego co kojarzę padały deklaracje, że te wybory mają być na bardziej przejrzystych zasadach a nie pisanych pod konkretne zapotrzebowanie. Miały być jakieś społeczne dyskusje, wspólne tworzenie zasad przeprowadzania wyborów. Może warto wrócić do systemu w którym kandydaci przedstawiają swoje plany, programy wyborcze. Potrzeba nam ludzi twórczych z pasją i pomysłami.

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Re: WYBORY 2018

Post autor: brasia » środa 14 marca 2018, 11:24

baloniarz pisze:
środa 14 marca 2018, 10:37
Dużymi krokami zbliża się termin kolejnych wyborów "władz" Opencaching.pl a nadal nie przedstawiono zasad na jakich wybory te odbywać się będą.
Właśnie na dziś przygotowuję publikację zasad, wieczorem się ukażą.
baloniarz pisze:
Może warto wrócić do systemu w którym kandydaci przedstawiają swoje plany, programy wyborcze. Potrzeba nam ludzi twórczych z pasją i pomysłami.
To już zależy tylko i wyłącznie od kandydatów. Nigdy to nie zostało zabronione, oprócz ciszy wyborczej z której również ostatnio zrezygnowaliśmy.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 186 razy
Otrzymane podziękowania: 434 razy

Post autor: deg » środa 14 marca 2018, 15:18

baloniarz pisze:
Dużymi krokami zbliża się termin kolejnych wyborów "władz" Opencaching.pl a nadal nie przedstawiono zasad na jakich wybory te odbywać się będą.
Ja chyba czegoś nie rozumiem.
Żeby wybory były demokratyczne muszą mieć NIEZMIENNE zasady. Zasady te opublikowała abdykująca RR dwa lata temu, doprecyzował COG w ubiegłym roku. I koniec. Nie może być tak, że COG sam sobie wymyśla zasady swojego wyboru, bo to zakrawa na totalitaryzm...
Równie dobrze COG może ogłosić, że jest dożywotnio...
Zmiana zasad wyborów do COG (jeśli jest potrzebna) powinna być oddolną inicjatywą Społeczności i przez Społeczność przegłosowana.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post:
parlando
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » środa 14 marca 2018, 16:24

deg pisze:
środa 14 marca 2018, 15:18
Nie może być tak, że COG sam sobie wymyśla zasady swojego wyboru, bo to zakrawa na totalitaryzm...
uwielbiam przesadę Dega!

Myślę, że to dobrze, że jest ten wątek - wybory już niedługo, przygotowania pewnie warto zacząć - dajmy się wypowiedzieć koleżankom i kolegom z COG - mnie się wydaje, że akurat kryzysu demokracji to u nas w społeczności nie mamy :)

A co do zmian zasad - mnie się wydaje, że jakie by te zasady nie były, to nie zmienia to wiele o ile zasady są równe dla wszystkich i np. nie preferują starego COG-u wobec nowych kandydatów czy coś w tym rodzaju.

Nie wiem jak wy, ale ja mam wrażenie, że obecny COG składa się z ludzi wyważonych, do których mam sporo szacunku jako do keszerów i takich, o których w zasadzie nie mam zdania, bo ich nie znam i nie zauważam ich działalności.

Podsumowując: nie widzę potrzeby brania przykładu z polityki krajowej i zakładania bojówek - przynajmniej na tym etapie :)

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » środa 14 marca 2018, 16:39

kojoty pisze:
środa 14 marca 2018, 16:24
A co do zmian zasad - mnie się wydaje, że jakie by te zasady nie były, to nie zmienia to wiele o ile zasady są równe dla wszystkich i np. nie preferują starego COG-u wobec nowych kandydatów czy coś w tym rodzaju.
Zmiana zasad z poprzedniego roku miała na celu wykluczenie Sebastiana z kandydowania do COG. Więc kwestia "równości zasad" jest mocno dyskusyjna. Bezdyskusyjne jest to, że zasady wyboru COG powinny być niezmienne. Społeczność nie sygnalizowała powodów do zmian, więc dlaczego miałyby być zmieniane?

Hasło o bojówkach tym razem ja odbieram za nie na miejscu.

PS (edit): Osobiście uważam, że Sebastian to zły kandydat na COGowicza, ale równość zasad równością zasad - to Społeczność powinna o tym zadecydować, a nie COG polityką wykluczenia.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » środa 14 marca 2018, 16:45

deg pisze:
środa 14 marca 2018, 16:39
Hasło o bojówkach tym razem ja odbieram za nie na miejscu.
Deg, pełna zgoda co do merytoryki - i żeby była jasność "bojówki" nie były w kontekście twojego posta - tylko tak w ogóle :)
moje uwagi o twojej przesadzie też traktuj jako "koleżeńskie przekomarzanie się" - nic osobistego :)

Pozdrowienia dla wszystkich!

Awatar użytkownika
brasia

Post autor: brasia » środa 14 marca 2018, 21:22

Stało się.
Jeśli ktoś chce porównać, co się zmieniło to poprzednie zasady tutaj.
Krótko: wymagania dodatkowe zostały powiązane ze sprawnościami, rezygnacja z nie dopuszczenia osób, które opuściły COG. Nawet terminarz został bez zmian (ładnie się wpasował).

Awatar użytkownika
art_noise
Forumator

Post autor: art_noise » środa 14 marca 2018, 21:40

brasia pisze:
środa 14 marca 2018, 21:22
rezygnacja z nie dopuszczenia osób, które opuściły COG.
Z ciekawości - czemu?
http://www.youtube.com/watch?v=UymAoyAT_bI

Serce zostało na OC. Rozum przeszedł na GC.

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 186 razy
Otrzymane podziękowania: 434 razy

Post autor: deg » środa 14 marca 2018, 21:52

Zasady wyborów do COG - jasne, proste, oczywiste i oparte na twardych progach, zostały opublikowane przez art_noise tu: viewtopic.php?f=19&t=8565

Pójście w stronę sprawności to mało sensowny krok. Nie dość, że mityczny D.Prefectus to... dokładnie to samo co zdobycie 500 keszy - czemu tego nie da się zdefiniować prosto, nie odwołując się do sprawności?
A po drugie - oparcie się na sprawnościach wojewódzkich jest strzałem kulą w płot. Obecny COGowicz województwa dolnośląskiego (tat11) NIE SPEŁNIA wymogu. Obecny COGowicz województwa świętokrzyskiego (JAsiek.) również NIE SPEŁNIA wymogu. Czy to znaczy, że są do odstrzału? Nie podobali się komuś? Byli złymi COGowiczami?

Obawiam się, że województwo świętokrzyskie zostało wyłożone na łopatki tym ruchem.

EDIT PS:
Mógłbym startować w dolnośląskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim i oczywiście śląskim. Ktoś chyba nie pomyślał jak wykluczyć dega :D
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post:
parlando
Obrazek

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował: 64 razy
Otrzymane podziękowania: 125 razy

Post autor: dallas » środa 14 marca 2018, 22:35

Sprawnosci i rekonendacje jako wytyczne dobrego kandydata? Tylko po co?
Nie prościej dopuscić każdego chętnego kto działa co najmniej rok? Patrząc na ostatnie wybory to raczej nie należy spodziewać się tlumów. Mało aktywne osoby i tak się nie przebiją.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi dallas za post (razem 3):
chinczykparlandodeg

robcon
Nowy na forum

Post autor: robcon » czwartek 15 marca 2018, 07:56

W Mazowieckim oprócz Elvisa to chyba kandydatów brak :shock:
Moim zdaniem to my użytkownicy powinnyśmy wybierać osoby, które startują w wyborach. Sprawności i rekomendacje bym sobie odpuścił. Pozdro :D

triPPer
Rada Techniczna
Podziękował: 51 razy
Otrzymane podziękowania: 128 razy

Post autor: triPPer » czwartek 15 marca 2018, 08:20

Przyznam szczerze, że też nie rozumiem dodatkowych warunków.
Podobnie jak koledzy uważam, że im prostsze zasady tym lepsze . Najlepszym weryfikatorem są keszerzy.
Nie rozumiem też, dlaczego trzymamy się zasady jeden keszer dwa głosy (a nie jeden - jeden). Jakby nie było jest to furtka dla spadachroniarzy, którzy wybierając słabsze województwa (ponieważ w swoich nie mają tam szans), pokonują "lokalsów" siłą głosów keszerów ze swych silnych macierzystych województw.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi triPPer za post (razem 8):
got100parlandodegerykradekTerianArisElvis7stasiekm
Łap chwile ...

Awatar użytkownika
brasia
Podziękował: 167 razy
Otrzymane podziękowania: 206 razy

Post autor: brasia » czwartek 15 marca 2018, 18:32

art_noise pisze:
środa 14 marca 2018, 21:40
brasia pisze:
środa 14 marca 2018, 21:22
rezygnacja z nie dopuszczenia osób, które opuściły COG.
Z ciekawości - czemu?
Takie były wyniki głosowania przez COG ;)
Głosowałem za tą opcją, aby nie zamykać drogi do kandydowania osobom, które były dobrymi COGowiczami i zrezygnowały z tej funkcji (z różnych powodów) w minionej kadencji.
deg pisze:
środa 14 marca 2018, 21:52
Obecny COGowicz województwa dolnośląskiego (tat11) NIE SPEŁNIA wymogu. Obecny COGowicz województwa świętokrzyskiego (JAsiek.) również NIE SPEŁNIA wymogu. Czy to znaczy, że są do odstrzału? Nie podobali się komuś? Byli złymi COGowiczami?
Akurat powyższe osoby nie startowały z wymienionych wyżej województw. Nie są do odstrzału i nie są złymi COGowiczami.
deg pisze:
środa 14 marca 2018, 21:52
Mógłbym startować w dolnośląskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim i oczywiście śląskim. Ktoś chyba nie pomyślał jak wykluczyć dega :D
Super, zapraszam, kandyduj. Masz szansę, jednak pewnie nie we wszystkich wyżej wymienionych województwach. Nikt nie miał zamiaru Ciebie wykluczać, im więcej kandydatów tym chyba lepiej, prawda?
triPPer pisze:
czwartek 15 marca 2018, 08:20
Nie rozumiem też, dlaczego trzymamy się zasady jeden keszer dwa głosy (a nie jeden - jeden). Jakby nie było jest to furtka dla spadachroniarzy, którzy wybierając słabsze województwa (ponieważ w swoich nie mają tam szans), pokonują "lokalsów" siłą głosów keszerów ze swych silnych macierzystych województw.
Odbyło się głosowanie i większość COGu była za pozostawieniem 2 głosów/osobę. Sprawność "Tropiciel" jest zabezpieczeniem przed osobami, które mają niewiele wspólnego z danym województwem. Jak słusznie zauważyłeś:
triPPer pisze:
czwartek 15 marca 2018, 08:20
Najlepszym weryfikatorem są keszerzy.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi brasia za post:
art_noise

karwdo

Post autor: karwdo » czwartek 15 marca 2018, 23:08

Czy ja mogę prosić o kulturalne wrzucenie pełnego KOMUNIKATU w Aktualności!!!
Strona główna jest głównym nośnikiem wiedzy o tym co się dzieje, a nie Forum (czy Facebook)!
Prościej, przejrzyściej i DLA WSZYSTKICH!
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

triPPer
Rada Techniczna
Podziękował: 51 razy
Otrzymane podziękowania: 128 razy

Post autor: triPPer » piątek 16 marca 2018, 13:22

brasia pisze:
czwartek 15 marca 2018, 18:32
Odbyło się głosowanie i większość COGu była za pozostawieniem 2 głosów/osobę. Sprawność "Tropiciel" jest zabezpieczeniem przed osobami, które mają niewiele wspólnego z danym województwem. Jak słusznie zauważyłeś:
Nie, no fajnie, że mi wyjaśniłeś jak zapadła ta decyzja :P, co nie zmienia faktu, że nadal nie rozumiem dodatkowych warunków i dlaczego trzymamy się opcji (1 keszer -2 głosy). A pisząc precyzyjniej, dlaczego większość głosujących tak zdecydowała :)

Podejmując decyzję, staram się najpierw określić cel, a później dobrać środki do jego realizacji, przy okazji trzymając się zasady, że im prostsze rozwiązanie tym lepsze.

W tym przypadku, celem jest, aby do COGu trafili ludzie, którzy:
1. mają w sobie nutkę wolontariusza
2 są aktywni (są widoczni na eventach, sami je organizują. zakładają skrzynki, szukają je, są przewodnikami)
3. są ze środowiska w którym startują, są rozpoznawalni

Moim zdaniem, wprowadzając ograniczenie: (D.Prefectus, powyżej 500 skrzynek, V. Pasjonat powyżej 'około' 100 w danym województwie) i dodatkowo 2 głosy - 1 keszer, nie osiągniemy powyższego celu.

Nie wyeliminujemy osób, którzy startują do COG dla lansu, dla prestiżu ... KESZ jeden wie jeszcze dlaczego ... aby potem
- nie być aktywnym w podejmowaniu w dyskusjach COGowych
- nie dbać o swój region
- nie poświęcać swojego czasu innym
- odpowiadać po bardzo długim czasie (lub wcale) na maile użytkowników
- nie aktywować środowiska
- nie organizować eventów
- nie zakładać skrzynek

A dodatkowo, nie są z naszego lokalnego środowiska

... i tak można wyliczać oczekiwania wobec przyszłych COGowców

Jeśli pozostawimy tak wygórowane ograniczenia na znalezienia skrzynek to odbieramy sobie szansę, aby do COG trafiła świeża krew, ludzie którym się chce.
Mnie nie przeraża myśl, że moje skrzynki będzie oceniał ktoś kto ma np tyko 100 znalezień, albo że bawi się z nami np od roku.
Mnie tylko interesuje:
- czy ma pomysł na naszą zabawę w moim województwie.
- czy potrafi zintegrować środowisko
- czy potrafi je rozbujać
- czy jest to nasz człowiek, a nie spadochroniarz

Nie dopuszczając 'młodych' znów będziemy oglądali te same nicki w COG i znów nie będzie się wiele działo.
Dopuszczając 1 keszer - 2 głosy znów będziemy mieli spadochroniarzy (starych wyjadaczy) kosztem lokalsów (umówmy się, że dla wyjadaczy +100 w sąsiednim województwie to żaden limit, a z drugiej strony, jak wspominałem we wcześniejszym poście, dzięki "1-2" stoi za nimi siła silnych macierzystych środowisk )
A jeśli jednak ktoś okaże się nie wypałem i zaczyna rozsadzać nam zabawę od środka, macie instrumenty aby go "zdyscyplinować". Instrumenty, z których już kilka razy skorzystaliście.

Naprawdę chcemy, aby w COG ponownie pojawiły się te same twarze ?
Naprawdę nie chcemy zmiany ?
Naprawdę podoba Wam się to co się dzieje?

Tak więc proponuję
1. znieść wyśrubowane limity na znalezienia (przykładowo 100 znalezień wystarczy + rok zabawy z nami)
2. wprowadzić zasadę 1 keszer 1 głos
3. i najważniejsze: zaufać keszerom - wyborcom

Kończąc. Proszę, nie odbierajcie tego jako krytykę COGu jako takiego.

Napiszę, rzecz oczywistą:
Mam ogromny szacunek do wielu, wielu osób w COGu. Widzę, że jesteście aktywni, podejmujecie trudne tematy, spieracie się, udzielacie się i wciąż się dziwię że Wam się chce :)
Bez Was byłoby o wiele trudniej się bawić :)
Ale sami wiecie, że wśród Was są i tacy, którzy no cóż - trwają :)

Przy okazji. Ważne jest też to, aby w naszych dyskusjach zachować umiar, zwłaszcza między nami wolontariuszami :)
Przedstawiać swoje racje, przekonywać, odnosić się do sprawy, a nie do osoby.
I najważniejsze, nie obrażać się, jeśli sprawy nie idą po naszej myśli
W końcu to tylko zabawa :)

Pozdrawiam
Jacek/triPPer
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi triPPer za post (razem 4):
degparlandoerykradekkrystiant
Łap chwile ...

ODPOWIEDZ