Skrzynki "elektryczne" - prośba o oficjalne stanowisko OCPL

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

baloniarz
Stały bywalec
Otrzymał podziękowania: 23 razy

Re: Skrzynki "elektryczne" - prośba o oficjalne stanowisko OCPL

Postautor: baloniarz » środa 11 stycznia 2017, 19:29

wołki.lca pisze:
P.S.
baloniarz pisze:W przypadku "wypadku" to po pierwsze oberwać może autor a po wtóre "zarząd" serwisu, właściciel domeny itd. Przez autorów takich problematycznych skrzynek przemawia krótkowzroczność i dbanie o swoje gwiazdki a nie o dobro, wizerunek i odbiór społeczny.

Jaja sobie robisz? W pierwszej kolejności to oberwie się właścicielowi terenu lub w tym przypadku właścicielowi skrzynki elektrycznej. Autorowi kesza może oberwać się jedynie gdyby przy zakładaniu złamał prawo, powinieneś o tym wiedzieć z doświadczenia, a nie wypisywać banialuki.

Owszem właściciel w pierwszej kolejności oberwie ale potem pociągnie za sobą autora skrzynki za umieszczenie kesza w jego własności naruszając jego święte prawo do własności. Dodatkowo może zażądać ścigania za "naruszenie miru" i/lub włamanie jeśli autor założy kesza na terenie ogrodzonym lub zabezpieczonym np kratami i zaprasza tam poszukiwaczy. A jak do tego dołożymy np zrobienie "dziurki dla nietoperza" w cudzej ścianie lub obiekcie zabytkowym to uniknie się odpowiedzialności, wątpię!
Zespołowi OC gratuluję odwagi za niezakazywanie zakładania keszy w skrzynkach elektrycznych. To jak zakładanie sobie pętli na szyję.
PS bardzo bym chciał abym nie mógł kiedyś powiedzieć "a nie mówiłem".

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował: 72 razy
Otrzymał podziękowania: 79 razy

Postautor: ronja » środa 11 stycznia 2017, 19:43

brasia pisze:
ronja pisze: Po pierwsze - nie zajęliście tu miejsca jako COG, ...

Stanowisko COG masz w drugim poście tego wątku, dla przypomnienia:
Oficjalne stanowisko COG, wynikające z głosowania jest: nie zakazywać chowania keszy w/na skrzynkach elektrycznych.

Zatem wpiszcie je w "Zasadach" na Wiki, bo tam jest odesłanie jako do oficjalnego źródła reguł OCPL. Forum nie jest właściwą platformą.
Obrazek Obrazek Obrazek

Dezerterzy: ... nie ma wśród nas konfidentów ...
Echo: ... wystarczą dezerterzy ...

Dezerter pisze: Bełkot ronji jest bardzo wymowny.
Może zmienisz gatki? Jakby coś uciskało...
ronja się zastanawia, dlaczego Dezerter z takim zapałem usiłuje grzebać innym w gatkach ? Jakiś własny, (nie)zdiagnozowany problem ?

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Postautor: ronja » środa 11 stycznia 2017, 19:45

wołki.lca pisze:...Stosuj się do nich i wszystko będzie grać ;) Nasze zdanie już znasz.

Wołek - Regulamin to ja znam. Mam więc radę bardziej dla Ciebie - stosuj się do niego tak, jak i ja, a będzie dobrze.
Obrazek Obrazek Obrazek

ronja się zastanawia, dlaczego Dezerter z takim zapałem usiłuje grzebać innym w gatkach ? Jakiś własny, (nie)zdiagnozowany problem ?

KEISOR
Stały bywalec
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowania: 16 razy

Postautor: KEISOR » środa 11 stycznia 2017, 21:49

ronja - a można wiedzieć o jakiego kesza poszło?

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował: 92 razy
Otrzymał podziękowania: 230 razy

Postautor: krystiant » środa 11 stycznia 2017, 23:07

ronja pisze:
wołki.lca pisze:...Stosuj się do nich i wszystko będzie grać ;) Nasze zdanie już znasz.

Wołek - Regulamin to ja znam. Mam więc radę bardziej dla Ciebie - stosuj się do niego tak, jak i ja, a będzie dobrze.
W regulaminie jest:
Właściciel Skrzynki ponosi odpowiedzialność za zgodność tej Skrzynki z Regulaminem oraz z powszechnie obowiązującymi przepisami prawnymi.
Czyli jeżeli jest w jakimś przepisie zakaz grzebania w skrzynkach elektrycznych to zgodnie z naszym regulaminem nie można i COG nie musi tego osobno zabraniać... Proste :mrgreen:
Przydatne dla początkujących i nie tylko http://info.opencaching.pl/

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Postautor: ronja » czwartek 12 stycznia 2017, 08:17

krystiant pisze:Czyli jeżeli jest w jakimś przepisie zakaz grzebania w skrzynkach elektrycznych to zgodnie z naszym regulaminem nie można i COG nie musi tego osobno zabraniać... Proste :mrgreen:

Nie wiem, czy zakłady elektryczne mają jakieś woje regulaminy, adresowane do ludzi z "ulicy". Generalnie zostawiają tabliczki "Urządzenie elektryczne, nie dotykać, grozi śmiercią", czy jakoś tam podobnie. Masa keszerów ma to w nosie i zakłada tam skrzynki. Przyzwolenie COG-u sprawia, że nie mają też jakiejkolwiek dozy refleksji przy zakładaniu tam, gdzie nie ma pewności, że elektryka została skutecznie odłączona. Wystarczy im, że wygląda jak "stara, opuszczona", a z wiszących kabli nic nie wyskoczy. Ponieważ ludzie wzorują się na COG-u i widzą, że można spokojnie przekraczać granice (także Regulaminu), to i proceder trwa. Dlatego COG powinien jasno powiedzieć, że nie zgadza się na takie kesze i tyle.

Skoro uważasz, że sprawa jest prosta, to może załóż kesza w jakiejś czynnej skrzynce, a potem zgłoś go anonimowo do jej właściciela, np. Zakładu Energetycznego i zobacz, co ciekawego powiedzą. Może im się spodoba grzebanie przy instalacjach elektrycznych i nawet zrobią z nich GŚ ? :)
Obrazek Obrazek Obrazek

sajmon
Wyjadacz
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowania: 114 razy

Postautor: sajmon » czwartek 12 stycznia 2017, 08:18

Nie rozumiem parcia na szczególne uwzględnianie w wiki/wytycznych/regulaminie keszy w/na elektryce. Masz wątpliwości - nie wkładaj łap. Tak jak masz wątpliwości, czy np wejść na komin, spróchniały pomost, czy na bagno. Nie każdego kesza trzeba podjąć (ewentualnie może ktoś cię wpisze ;) )
Jak pisał Wołek: zaraz będzie problem z keszami na drzewie (bo można spaść), przy torach (bo nas ciuchcia trafi), w krzaku (bo można się pokłuć), przy kościele (bo ksiądz pokropi). i się rozmienimy na drobne. To, co napisał krystiant powyżej wyczerpuje chyba temat (nie tylko elektryki).

EDIT

ronja pisze:Skoro uważasz, że sprawa jest prosta, to może załóż kesza w jakiejś czynnej skrzynce, a potem zgłoś go anonimowo do jej właściciela, np. Zakładu Energetycznego i zobacz, co ciekawego powiedzą. Może im się spodoba grzebanie przy instalacjach elektrycznych i nawet zrobią z nich GŚ ? :)

Czynne skrzynki są zazwyczaj zabezpieczone. Poza tym jak napisałeś: jest tabliczka "nie dotykać", to nie należy dotykać. To, że ktoś ma to w d.. nie zależy od COGu jego wytycznych itp. Z resztą podobnie jak tabliczki "zakaz wstępu" :)
Piszesz "przyzwolenie COG". Czy COG gdzieś dał ogłoszenie zachęcające do zakładania keszy w elektryce? Dostałeś wprost odpowiedź od brasi - że jest regulamin i szczególnych wytycznych nie będzie. Tak jak nie będzie wytycznych o drzewach, krzakach itp. COG nie będzie pilnował, czy zakładasz czapkę zimą :)
Jeżeli masz zastrzeżenia do kesza, to zgłoś problem, opisz sytuację (czynne kable), COG rozpatrzy sprawę. Zrobiłeś to?

Aris
Wyjadacz
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowania: 24 razy

Postautor: Aris » czwartek 12 stycznia 2017, 08:33

Zapisy regulaminu przerzucające odpowiedzialność na założyciela to jedno. Czy zarządzający serwisem nie powinien takze działacć prewencyjnie. Zwłaszcza reagować na sugestie użytkowników w sprawie luk w regulaminie. Odpowiedź "Oficjalne stanowisko COG, wynikające z głosowania jest: nie zakazywać chowania keszy w/na skrzynkach elektrycznych." jest nieodpowiedzialna i skandaliczna. Rozumiem nikt z COG nie ma za wiele wspólnego z elektryką ale chyba nie dla ozdoby są oznaczane urządzenia.

Odpukać gdyby wydarzył się wypadek i ktoś zostałby kaleką albo poniósł śmierć znajdą się osoby dochodzące roszczeń. Rodzina, właściciel terenu/urządzenia, prokuratura (nie wiem czy ścigane z urzędu). Co do właściciela to można się dowiedzieć na tym forum, o jego obowiązku zabezpieczenia terenu. Podobnie ma się sprawa z urbexami jak ktoś sobie kark skręci to właściciel na którego wszyscy wsiądą zrobi wiele aby udowodnić włamanie itp. Dla przykładu znajdzie taki wpis:

"...Za pierwszym razem pod koordami złapał nas patrol. Środek nocy + 4 ludzi + strój niepasujący zupełnie do otoczenia = niezdobycie kesza + eskorta poza teren ;)
....
PS: Niebawem będzie naprawdę po badzie, bo teren coraz bardziej ogrodzony."

PS. Owa skrzynka z tego co widzę ma się dobrze.

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował: 63 razy
Otrzymał podziękowania: 112 razy

Postautor: brasia » czwartek 12 stycznia 2017, 09:34

ronja pisze:... załóż kesza w jakiejś czynnej skrzynce, ...

Wojtek, nie jestem prawnikiem, ale to chyba podpada pod Art.18 § 2. KK.
Obrazek * Obrazek * Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Postautor: ronja » czwartek 12 stycznia 2017, 10:56

sajmon pisze:Czynne skrzynki są zazwyczaj zabezpieczone. Poza tym jak napisałeś: jest tabliczka "nie dotykać", to nie należy dotykać. To, że ktoś ma to w d.. nie zależy od COGu jego wytycznych itp. Z resztą podobnie jak tabliczki "zakaz wstępu" :).... Jeżeli masz zastrzeżenia do kesza, to zgłoś problem, opisz sytuację (czynne kable), COG rozpatrzy sprawę. Zrobiłeś to?

W Serwisie jest masa keszy na/w skrzynkach elektrycznych i COG nic z tym nie robi. Może czas, żeby jednak coś zaczął robić ?
Co do zgłaszania - robię to, ale wynik zawsze jest podobny - COG nie widzi problemu, a decyzję zostawia autorowi skrzynki.
Ciekawe, dlaczego zamiast wsparcia pojawia się opór przeciwko zadekretowaniu zakazu zakładania keszy "elektrycznych" ? Czyżby w obawie przed spadkiem szansy na zwiększenie statów ? :twisted:
Co do innych keszy niebezpiecznych: pisałem już - w ich wypadku zdecydowana większość userów rezygnuje, bo przekraczają ich możliwości/umiejętności. Z reguły decydują się na nie ludzie bardziej doświadczeni. Poza tym większość ich jest najnormalniej poza zasięgiem "zwykłego" człowieka, więc problem mniejszy.
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Postautor: ronja » czwartek 12 stycznia 2017, 10:59

brasia pisze:
ronja pisze:... załóż kesza w jakiejś czynnej skrzynce, ...

Wojtek, nie jestem prawnikiem, ale to chyba podpada pod Art.18 § 2. KK.

Większość keszy "elektrycznych" jest na/w czynnych skrzynkach. Sam widzisz, że prewencja - o której pisze Aris - jest potrzebna. Rolą COG-u nie jest tylko trwanie na pozycji. Wręcz przeciwnie - pewne sprawy powinien sam inicjować lub sam wyprzedzać, bez sygnałów od ludzi. Tego oczekiwano od Was przed wyborem i taką nadzieję dawaliście. Życie pokazuje, że coś nie wypaliło :(
Obrazek Obrazek Obrazek

sajmon
Wyjadacz
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowania: 114 razy

Postautor: sajmon » czwartek 12 stycznia 2017, 11:38

Jeszcze jedno: piszesz "w/na". O ile rozumiem stresy z pchaniem łap DO skrzynki (która używana powinna być zamknięta), to jaki jest problem z podjęciem kesza przyczepionego NA skrzynce (która jako obudowa dla kabelków jest bezpieczna dla osób z zewnątrz, bo po to jest)?
Czy problemem są tylko skrzynki eN, czy również np kesz w dziurze konstrukcyjnej słupa betonowego?

Co do zgłaszania - robię to, ale wynik zawsze jest podobny - COG nie widzi problemu, a decyzję zostawia autorowi skrzynki.

Więc może tylko Ty widzisz w tym problem? ;)

Czy COG ma dać wytyczne -> zakazać zakładania keszy w dziupli, bo może tam siedzieć wściekła gryząca wiewiórka, lub w dziurze w ścianie, bo może być gniazdo szerszeni (wstrząsy alergiczne itp)? Bo, niestety, do tego zmierzają Twoje potrzeby "działania prewencyjnego". Daj ludziom zakładać i szukać zgodnie z ich zdrowym rozsądkiem.

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Postautor: ronja » czwartek 12 stycznia 2017, 12:17

sajmon pisze:Jeszcze jedno: piszesz "w/na". O ile rozumiem stresy z pchaniem łap DO skrzynki (która używana powinna być zamknięta),

... może raczej rąk ? Mój pies omija skrzynki elektryczne szerokim łukiem :)

sajmon pisze: to jaki jest problem z podjęciem kesza przyczepionego NA skrzynce (która jako obudowa dla kabelków jest bezpieczna dla osób z zewnątrz, bo po to jest)?

Taki, że nie wiesz, czy jest ona sprawna, w pełni zabezpieczona, czy nie będzie przebicia, itd.

sajmon pisze:Czy problemem są tylko skrzynki eN, czy również np kesz w dziurze konstrukcyjnej słupa betonowego?

Słup betonowy - to raczej pytanie do specjalistów, np. brasi. Osobiście nie sądzę, by było to niebezpieczne, o ile obok otworu nie leci kabel, co do kondycji którego nie masz żadnego pojęcia.

sajmon pisze:Więc może tylko Ty widzisz w tym problem? ;)

Widzę ludzi, którzy trafiają do szpitala po kontakcie z prądem. Dla mnie jest to wystarczający argument, by uważać skrzynki "elektryczne" za zbędne w systemie. Poza tym widzę bezmyślność zakładających. Nie tak dawno szukaliśmy kesza, który teoretycznie był pod słupem. Tylko nikt nie napisał, że leci tam kabel i pierwsze czego się dotykasz, to właśnie on. Było ciemno, mokro. Dobrze, że nie było przebicia.

sajmon pisze:Czy COG ma dać wytyczne -> zakazać zakładania keszy w dziupli, bo może tam siedzieć wściekła gryząca wiewiórka, lub w dziurze w ścianie, bo może być gniazdo szerszeni (wstrząsy alergiczne itp)? Bo, niestety, do tego zmierzają Twoje potrzeby "działania prewencyjnego". Daj ludziom zakładać i szukać zgodnie z ich zdrowym rozsądkiem.

Właśnie o zdrowy rozsądek chodzi. O niczym innym nie piszę. Ludzie mają tysiące, setki tysięcy możliwości założenia kesza, wykorzystując rozsądek, umiejętności, inwencję twórczą, pomysłowość, talenty, różne typy keszy, itp. Dlaczego więc ma to być skrzynka elektryczna, najczęściej jeszcze osikana przez psy lub menelstwo ? Chyba, że to jakiś nowy trend w OCPL - skrzynki fekalno-urynalne i COG-owi bardzo zależy na tym, by je utrwalić :wink:
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Leśne oko
Bywalec
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowania: 13 razy

Postautor: Leśne oko » czwartek 12 stycznia 2017, 17:40

Jeżeli COG potrafi pilnować skrzynek pod względem innym zgodnie z regulaminem co szkodzi aby skontaktować się z założycielem i poradą( propozycją ) aby zamaskował skrzynkę w innym miejscu ? Czy brak wyobraźni jak w tym kraju działa prawo ? Czy taki temat w mediach nie dostałby nowego życia a keszerzy wody na głowę . Dla mnie jest to brak wyobraźni . Wybaczcie ale dyskusja jest tu niepotrzebna , COG ma pilnować zabawy i reagować adekwatnie do sytuacji . Takie maskowanie jest kontrowersyjne i należy unikać spięć ( ale mi się powiedziało ) wiec ja jako szaraczek keszer czekam na porządek w zabawie .
Nie rozdziobią nas kruki ni wrony ....

Wróć do „Dział Opencaching.pl”