Spotkanie OpenStreetMap w Łodzi

Wszystko o organizowanych przez Was dla Was imprez keszerskich...

Moderator: Moderatorzy

Zibik
Nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 03 listopada 2011, 19:05
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Spotkanie OpenStreetMap w Łodzi

Post autor: Zibik »

Hej
Rzadko się tu udzielam, więc wybaczcie jeśli zaleci Wam to reklamą...

31 marca w Łodzi mamy spotkanie ludzi od OpenStreetMap. Jako, że OSM z geocachingiem ma trochę wspólnego (w końcu jedno i drugie opiera się o GPS i mapy) chciałem zaprosić Was na to spotkanie. Zresztą kilku ludzi od nas również udziela się w OC.pl.
Charakter mitingu jest otwarty, można przyjść w każdej chwili bez rejestracji, aczkolwiek lepiej się dopisać: http://piratepad.net/ndtGEpAbBh

Atrakcje dla umysłu: burza mózgów, dyskusje, kłótnie etc etc < (żartuję). Agenda jest tutaj: http://piratepad.net/izHGMOEgbC (nawet będzie coś o geocachingu)
Atrakcje dla ciała: ma być darmowa pizza ;-)

Jeszcze raz serdecznie zapraszam :)

Pozdrawiam
--
Zbigniew
http://openstreetmap.org.pl
Ostatnio zmieniony poniedziałek 02 kwietnia 2012, 11:51 przez Zibik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Spotkanie OpenStreetMap w Łodzi

Post autor: miklobit »

Zibik pisze:Hej
Agenda jest tutaj: http://piratepad.net/izHGMOEgbC (nawet będzie coś o geocachingu)
Agenda ciekawa i przeczytałem ją dokładnie chocby po to, żeby przekonac się, że OSM przewija się w róznych projektach które znam od innnej strony ( FlightGear , APRS ).
Pomysł ze skrzynką geocache pod siedzibą OSM - dobry - w końcu jesteśmy uzytkownikami OSM więc warto wiedzieć co w trawie piszczy :D
Zibik
Nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 03 listopada 2011, 19:05
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Spotkanie OpenStreetMap w Łodzi

Post autor: Zibik »

w końcu jesteśmy uzytkownikami OSM
Ale na stronie opencaching.pl tego nie widać zbytnio - na liście dostępnych map OSM się nie zmieściło :(
Obrazek
u810
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: wtorek 28 września 2010, 18:11
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Spotkanie OpenStreetMap w Łodzi

Post autor: u810 »

Widać, tylko trzeba lepiej popatrzeć
Obrazek
Zibik
Nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 03 listopada 2011, 19:05
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Spotkanie OpenStreetMap w Łodzi

Post autor: Zibik »

Widziałem, widziałem... tylko mnie chodzi o dokładnie tamto miejsce, które zaznaczyłem na obrazku.
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Spotkanie OpenStreetMap w Łodzi

Post autor: Lza »

a tak z ciekawości, jakie są zależności między UMP a OSM? czy jakoś współpracujecie?
Zibik
Nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 03 listopada 2011, 19:05
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Spotkanie OpenStreetMap w Łodzi

Post autor: Zibik »

W latach 2009/10 OSM zaimportowało część danych z UMP (licencja na to pozwalała) stąd w niektórych miejscach występujące podobieństwo. Obecna współpraca polega na tym, że wymieniamy się danymi, ale odbywa się to na poziomie osób mapujących, czyli np. ja sygnalizuję UMP by sobie wzięło cośtam mojego z OSM, lub ktoś z UMP nam podrzuca swoją pracę pozwalając na wgranie do OSM. Współpracy na poziomie projektu nie ma; za duże różnice techniczne i trochę inne cele (OSM - mapa uniwersalna, UMP - mapa na Garminy). Podobno na początku były próby opracowania synchronizacji między projektami, ale nie udało się.
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Spotkanie OpenStreetMap w Łodzi

Post autor: miklobit »

Tak sobie od kilku dni przeglądam zasoby OSM: wiki, forum, narzędzia itd. - i widzę coraz większy potencjał tego projektu.
Aplikacje do nawigacji oparte na OSM wyglądają obiecująco ( praca na danych wektorowych ściągnietych offline to jest coś ! )
Zainstalowałem też edytor JOSM i coś tam ćwiczę - na razie bez zapisywania na serwer.
Jak każdy kto keszuje, obracam się w swoich rejonach w których mam jakieś osobiste interesy - np w postaci założonych skrzynek.
To mogą być pierwsze miejsca gdzie mógłbym coś dodać od siebie bo najlepiej widać braki.
Z drugiej strony opanowanie narzędzia zajmie sporo czasu - trzeba się przegryźć przez podstawy, ogarnąć zasady tagowania.
I tu by się przydała jakaś pomoc ... :roll: .
Np jakieś małe warsztaty z OSM jako jeden z punktów spotkania geokeszerów :D .
Może znalazłoby się więcej chętnych, żeby spróbować sił w temacie ?
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Spotkanie OpenStreetMap w Łodzi

Post autor: Lza »

Zibik, od pewnego czasu uzupełniałem swoje okolice podsyłając ślady do ludzi edytujących UMP. w związku z czym UMP jest w miarę aktualna, ale OSM kompletnie nie. W jaki sposób można zaprosić OSM owiczów do aktualizacji tych rejonów z mapy UMP? (śladów już nie mam, bo kasowałem za każdym razem gdy zostały wprowadzone do UMP)

Od razu zaznaczam, że na edycję mapy OSM osobiście przeze mnie nie ma co liczyć.
Zibik
Nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 03 listopada 2011, 19:05
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Spotkanie OpenStreetMap w Łodzi

Post autor: Zibik »

Najpierw trzeba wiedzieć, kto wrzucił twoje poprawki do źródeł UMP. Potem trzeba upewnić się, że ta osoba również zgadza się na udostępnienie tych danych dla OSM (na licencji ODbL). Teraz zostało tylko szepnąć nam na liście/forum, które drogi/obszar możemy sobie wziąć z UMP.
Niestety, ale w tę stronę (UMP -> OSM) jest trudniej. W OSM jest przejrzyściej, bo w miarę łatwo można sprawdzić, kto jest autorem danej drogi, a UMP by to ustalić trzeba grzebać w logach z CVS :(
ODPOWIEDZ