szturm [pomysł]

Wszystko o organizowanych przez Was dla Was imprez keszerskich...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
taiffun
Bywalec
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek 25 października 2010, 23:41
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

szturm [pomysł]

Post autor: taiffun »

Wpadł mi dziś do głowy pomysł na ogólny schemat zbudowania eventu, chciałbym podzielić się nim z wami w celu dopracowania bądź zaniechania. :) Idee postanowilem ochrzcić jak w tytule, szturmem. :twisted:
Mianowicie, całość możnaby określić jako swoiste zawody.
1. Obieramy obszar na jakim odbędzie się współzawodnictwo. Granice miasteczka, nie dalej niż do jakichś współrzędnych, itp, nieważne, ważne natomiast że miejsce może być, i nawet lepiej gdyby było wolne od keszy.
2. Uczestnicy zobowiązują się w ramach zlotu założyć (wedle ustaleń imprezy) jeden, dwa, wydaje mi się, że maks. trzy kesze w zależności od ilości uczestników.
3. Wszystkie kesze startują w serwisie z publikacją o danej godzinie. I wtedy zaczyna się rywalizacja!
4. Rozpatrzmy to na konkretnym przykładzie, bo przykłady fajnie przemawiają do ludzi ;) teren jest mało istotny, załóżmy że zgłosi się dziesięciu chętnych (dla równego rachunku), co wg mnie jest realnie osiągalną liczbą w lokalnym zasięgu. Na pustyni pojawia się więc 20 keszy, a każdy zakładając tylko dwa ma jednocześnie 18 skrzynek do upolowania (licho wzięło równe rachunki ;) ). Następuje okres poszukiwań (tu dość istotne dla fair play rywalizacji - z zastrzeżeniem czy można używać samochodu, roweru, czy trzeba pieszo), a o danej godzinie podsumowanie w punkcie zbiorczym.
5. Podsumowanie (przykładowo według mej wizji) czyli suma punktów według cennika; FTF=4, STF=3, TTF=2, F=1 oraz za założone własnoręcznie skrzynki 3-1 pkt według ocen pozostałych szukających, z zastrzeżeniem że za skrzynkę uznaną przez uczestników "poniżej poziomu" niestety dyskwalifikacja z igrzysk. Dla zwycięzców brawa, dyplomy i mercedesy, afterparty. ;)
6. Ofkors w ramach konkretnego eventu można dookreślać różne wymagania co do samych zakładanych keszy (typu, wielkości, itepe)

Jestem świadom że niesie to za sobą kilka niuansów i trudności które wymagałyby niezłego doprecyzowania, np. kwestia problemu zakładania skrzynek przez wiele osób naraz w jednym punkcie grozi kilkoma w jednym miejscu, jakimś pomysłem na obejście błędu jest uczynienie jednej osoby odpowiedzialnej za koordynację całości i konsultowanie miejsca założenia wszystkich keszy ogólnie i każdego z osobna (najlepiej gdyby człowiek ten w ogóle znał dobrze teren na jakim będzie akcja, oczywiście takiemu osobnikowi pozostaje zabawa poza konkursem).

Inną kwestią pozostaje zbieganie się grup podczas samego szukania, z jednej strony to smaczek, ale z drugiej co gdy jeden ma już skrzynkę w ręku a właśnie nadchodzi drugi, bo przy takim zagęszczeniu to łatwo możliwe i częste. Chyba że to wobec całości rywalizacji mało istotne, sam nie wiem.

Chciałbym zebrać opinie, może coś się w związku z tym narodzi, zatem koncept pod dyskusję.
Mogę zdradzić, że gdyby doszło do skutku to chętnie podjąłbym się czegoś takiego np. w Lubsku (woj. lubuskie, miasteczko 15k populacja) które dobrze znam.
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: szturm [pomysł]

Post autor: miklobit »

Sama Idea zakładania keszy na jakiejś "pustyni" w ramach eventu wydaje się bardzo dobrym pomyslem.
Ale z jednoczesnym szukaniem to już widzę pewne problemy.
Impreza powinna mieć dwa rozdzielne w czasie etapy: musi być czas na zbadanie terenu, założenie i opublikowanie skrzynek w serwisie, a poszukiwania mogą wystartować dopiero później.
Czyli event co najmniej dwudniowy. Inaczej to grozi wysypem skrzynek w przypadkowych miejscach, założonych, żeby "wyrobić normę".
A dwudniowy event to z kolei spore wyzwanie organizacyjne.
Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Posty: 1052
Rejestracja: piątek 23 lipca 2010, 15:32
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Re: szturm [pomysł]

Post autor: Stryker »

yhm, a czy przypadkiem tego typu "iwenty" nie odbywają się na spotkaniach? ;-)
Obrazek
Awatar użytkownika
Whatever
Wyjadacz
Posty: 418
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 09:22
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Re: Re: szturm [pomysł]

Post autor: Whatever »

mwoz pisze:yhm, a czy przypadkiem tego typu "iwenty" nie odbywają się na spotkaniach? ;-)
No właśnie ;)
Ja proponuję w teren iść, a nie gdybać ;)
[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=3306][img]http://www.opencaching.pl/statpics/3306.jpg[/img][/url][url=http://geokrety.org/mypage.php?userid=976][img]http://geokrety.org/statpics/976.png[/img][/url]
Awatar użytkownika
snp
Stały bywalec
Posty: 145
Rejestracja: wtorek 21 kwietnia 2009, 12:05
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: szturm [pomysł]

Post autor: snp »

Coś w ten deseń miało miejsce na Toruńskiej Nocy z Gwiazdami, ale o dziwo po rozdaniu koordynat nikt nie pobiegł na złamanie karku szukać keszy, tylko kulturalnie poszliśmy od skrzynki do skrzynki w 3-4 zespołach - kupa zabawy była.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
taiffun
Bywalec
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek 25 października 2010, 23:41
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: szturm [pomysł]

Post autor: taiffun »

mwoz pisze:yhm, a czy przypadkiem tego typu "iwenty" nie odbywają się na spotkaniach? ;-)
Pewnie tak, ale przejrzałem troszkę i nie widziałem czegoś w takiej właśnie formie, którą w dyskusji chciałem wypracować konkretnie i dookreślić. A pewnej świeżości formy dowodzi chyba późniejsze sformułowanie:
snp pisze:Coś w ten deseń miało miejsce (...)
wskazujące że bywało conajwyżej coś podobnego, jak rozumiem.
miklobit pisze:Impreza powinna mieć dwa rozdzielne w czasie etapy: musi być czas na zbadanie terenu (...)
Dlatego właśnie wysunąłem pomysł na ogarniacza naprawdę dobrze znającego teren który mógłby przygotować go od strony informacyjnej, w formie propozycji pod miejsca, a później pilnować aby nie zaszła przypadkowość miejsc. Oszczędza to czasu na oglądanie całości wszystkim, i chyba nie ma większych luk, albo jeszcze ich nie dostrzegam. ;)

Wysyp skrzynek żeby wyrobić normę - cóż, idealistycznie wierzę że założenie jednej czy dwóch skrzynki nie będzie wiązało się z wciskaniem jej gdzieś na siłę, a górę nad wyrabianiem normy weźmie świadomość keszera. Zresztą gnioty, których istnienia nie zakłądam, byłyby szybko weryfikowane w ramach samego wydarzenia. Wydaje mi się, że nie było by z tym tak źle. :)

Co do szukania natomiast - czy mógłbyś opisać startowanie później z poszukiwaniami? Chodzi o zjazd, okeszowanie pustyni, i jak wrócimy to skrzynki pojawiają się w serwisie?
snp - przez samo założenie rywalizacji nie wpadłem na możliwość kulturalnego rozwiązania rzeczy ;) najprostsze pomysły jak widać polegają na odejściu od własnych założeń. Z jednej strony wszystko to zmienia, a z drugiej sporo rozwiązuje... Chociaż ciężko stwierdzić jak naprawdę rzecz się rozwinie. Z tego m.in. powodu łaskawie pozwólcie mi pogdybać. ;) Dzięki za głosy!

Wykrystalizowałem sobie też właśnie myśl że wydarzenia jak skrzynki - zanim za coś się wezmę (mimo jakiegośtam jednak doświadczenia w organizacji różnych podobnych większych przedsięwzięć) powinienem na jakieś się wybrać. ^^" Póki co bazuję na tym co znajdę w sieci twierdząc że forma jest trochę nowa.
Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Posty: 1052
Rejestracja: piątek 23 lipca 2010, 15:32
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Re: szturm [pomysł]

Post autor: Stryker »

Fajnie to wygląda na papierze, tzn. na forum. Bo np. jak uniknąć okeszowania tego samego miejsca przez kilka osób? Trzeba by wyznaczyć jakiegoś koordynatora, który nie będzie brał udziału w zabawie i przed publikacją wyłapie ew. powtórki.

Miałem nieco inny pomysł, opiszę w innym temacie żeby tu nie mieszać.
Obrazek
Awatar użytkownika
taiffun
Bywalec
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek 25 października 2010, 23:41
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: szturm [pomysł]

Post autor: taiffun »

Właśnie o koordynatorze pisałem powyżej. ;)
Mieszaj, w sumie to nie da się zamieszać bo nie wiadomo jeszcze czym jest czy raczej będzie "szturm" precyzyjnie więc wszystko co pozwoli wykrystalizować cokolwiek jest mile widziane. :)
alex22
Forumator
Posty: 594
Rejestracja: poniedziałek 01 września 2008, 19:46
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: szturm [pomysł]

Post autor: alex22 »

Z tego co pamiętam to podobny pomysł miały kiedyś GeoKraki, ale nie doszedł do skutku SZKODA. :( Jest nawet gdzieś ślad po tych planach spotkaniowych - ale nie pamiętam czy na forum czy jako skrzynka spotkaniowa.
[url=http://geokrety.org/mypage.php?userid=1110][img]http://geokrety.org/statpics/1110.png[/img][/url][url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=4502][img]http://www.opencaching.pl/statpics/4502.jpg[/img][/url]
Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Posty: 2110
Rejestracja: niedziela 19 lipca 2009, 22:26
Podziękował;: 74 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: szturm [pomysł]

Post autor: r00t7 »

alex22 pisze:Z tego co pamiętam to podobny pomysł miały kiedyś GeoKraki, ale nie doszedł do skutku SZKODA. :( Jest nawet gdzieś ślad po tych planach spotkaniowych - ale nie pamiętam czy na forum czy jako skrzynka spotkaniowa.
tu jest ślad: http://www.opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=5919
skończyło się na zapowiedziach
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: szturm [pomysł]

Post autor: Lza »

1. a co z serwisem tak powstałych skrzynek? bo mi to wygląda na "skrzynki jednorazowe" które potem przez jakiś czas będą się kisić w systemie a w terenie poznikają.
2. w jaki sposób osoba powiedzmy z Gdańska założy dobrego kesza koło np. Brzozówki - nie znając terenu itp. w wyniku albo kesze powstaną "nigdzie" albo przy znanych atrakcjach turystyczncyh typu "pomnik XX", "kościółek XX" natomiast miejsca nieznane a warte odwiedzenia pozostaną nieokeszowane.
3. problemy logistyczne: a) jak opublikować kesze w terenie zaraz po ich założeniu; b) jak ściągnąć opisy skrzynek w terenie zaraz po ich opublikowaniu. Da się oczywiście, ale wymaga dodatkowego sprzętu.
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: szturm [pomysł]

Post autor: miklobit »

Gdyby dodać następujące założenia :
- akcja służy tylko rywalizacji
- skrzynki po zakończeniu zostają w z terenu usunięte a w serwisie zarchiwizowane,
to główne słabości tego pomysłu by odpadły.
Zabawa zaspokajałaby potrzebę współzawodnictwa a nie szkodziłaby zakładaniem słabych skrzynek.
I w takiej formule mogłyby odbyć się ( niedoszłe a zapowiadane kiedyś ) Mistrzostwa Polski w Geocachingu...
u810
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: wtorek 28 września 2010, 18:11
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: szturm [pomysł]

Post autor: u810 »

Chyba lepszą metodą jest zrobienie takiego ewentu przez daną grupę u siebie lokalnie. Tubylcy wtedy nie biorą udziału w szukaniu a zajmują się sędziowaniem.
Kesze nie są publikowane w serwisie a opisy rozdawane na miejscu na kartkach lub kopiowane z jakiegoś laptopa i jazda w teren. Potem co ciekawsze kesze można zarejestrować w serwisie a resztę służącą tylko szukaniu ( n-ty pieniek w lesie) zbiera się po zakończonej zabawie.

Założenie dobrego kesza trochę trwa. Najpierw trzeba trochę pogooglać, wyszukać jakieś ciekawe miejsca, potem te miejsca znaleźć w terenie co czasem nie jest łatwe. W sobotę 2 godziny szukałem w lesie miejsca, które sobie upatrzyłem na kesza a wcześniej kilka godzin przy kompie. Powiedzmy teraz że przed spotkaniem wypatrzę sobie 4 takie miejsca. 2 z nich będą zajęte bo ktoś inny je upatrzył ( bardzo prawdopodobne) a kolejne 2 w realu okażą się rozczarowaniem. klops.
Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Posty: 952
Rejestracja: niedziela 26 września 2010, 09:28
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Kontakt:

Re: szturm [pomysł]

Post autor: Doc_with_the_dog »

Ja pochwalam każdy nowy pomysł, który próbuje wnieść coś nowego do zabawy. Zastanawiam się tylko, czy uczestnicy zachowywaliby się tak jak życzyli by tego sobie organizatorzy. Znając życie i kilka eventów (na południu kraju) po spotkaniu w punkcie zbiorczym ekipa z bezakloholowym w dłoni pójdzie razem zdobywać kesze, wspaniale się przy tym integrując i nikomu do gowy nie przyjdzie, by się ścigać :D

Edit:
u810 pisze:Chyba lepszą metodą jest zrobienie takiego ewentu przez daną grupę u siebie lokalnie. Tubylcy wtedy nie biorą udziału w szukaniu a zajmują się sędziowaniem.
Z tego co wiem, to tak właśnie to funkcjonuje podczas spotkań. Grupa ludzi (gospodarze) organizują grę terenową, a reszta dobrze się bawi
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.
Awatar użytkownika
taiffun
Bywalec
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek 25 października 2010, 23:41
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: szturm [pomysł]

Post autor: taiffun »

Mistrzostwa Polski zakładają rozmach i globalność, nastawiałem się bardziej na coś lokalnego, a "główniejszym" celem nie jest sama rywalizacja tylko sensowne okeszowanie danego pustynnego miejsca, żeby pustynnym być przestało.

Lza:
1. Serwis - to faktycznie problem o którym nie pomyślałem. Bezpośrednio po akcji musiałaby następować adopcja przez kogoś pobliskiego bądź organizatora/koordynatora akcji. Na przykładzie własnym, skoro znam teren Lubska to jestem z nim wystarczająco związany aby przejąć skrzynki jakie się tam potencjalnie pojawią w ramach akcji.
2. Zakładanie skrzynek w nieznanym terenie - tutaj rośnie rola koordynatora-znawcy terenu. Jeśli naprawdę dobrze znam okolicę nie zajmie mi długo przygotować aż nadto miejsc opisem, zdjęciami, mapą. Rozwiązuje to problem miejscówki "nigdzie" lub sztampowych atrakcji.
3. Problemy logistyczne: owszem, obowiązkowym sprzętem staje się laptop/telefon z mobilnym internetem, względnie dwie godziny przerwy między zakładaniem a poszukiwaniem w czasie których organizator przygotowuje miejsce z paroma komputerami gdzie można porejestrować twory czy wydrukować wskazówki do szukania, załadować koordy w odbiorniki, ale pierwsze rozwiązanie raczej jest wystarczające i wygodniejsze.
(...)nie szkodziłaby zakładaniem słabych skrzynek.
Kurczę, mam inne poglądy wyjściowe... Zasadą domniemania niewinności, nie zakładam z góry że kesz będzie beznadziejny. Nie można popadać w obłęd. ;) Zresztą nawet przyjmując że kesze będą słabe (choć nie wiem na jakiej podstawie), nawet ich chwilowośc w tym momencie nie ma sensu.
u810: zgadzam się że zakładanie kesza w pięć minut to zwykle bzdura, ale przegięcie w drugą stronę szczerze mówiąc też mnie dziwi. Przecież to gra dla ludzi a nie sztuka... oO Nie chcę robić z tego dyskusji światogeocachingopoglądowej, choć to trochę nieuniknione jak widać. ;)

Nachodzi mnie też myśl czy nie lepsze od akademickiej dyskusji byłoby konkretne działanie w jakiejkolwiek formie próbnej. Czyli jak to wcześniej napisał Whatever "iśc w teren a nie gdybać". (; Z drugiej strony i próby wydarzenia jakie wkrótce mam zamiar podjąć dzięki tej wymianie zdań na pewno zyskują. (:

EDIT: Doc, istotnie, mała grupa ludzi przygotowuje coś dla większej zwykle, ale po swoim wkładzie w Leszno kombinuję jakby to odwrócić żeby było równie fajnie, a mniej tyrająco dla jednostki takiej jak ja - bez stałego zaplecza zasobów ludzkich. ;) I tu źródło rozkminy!
ODPOWIEDZ