Kilka usprawnień nawigacyjnych do rozważenia

Wszystko co bazy dotyczy, pytania, wątpliwości, sprzęt itp...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Posty: 1353
Rejestracja: czwartek 12 lutego 2009, 22:31
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Kilka usprawnień nawigacyjnych do rozważenia

Post autor: Highlander »

Wspólnie z bazą Filipsa spędziłem już 8 miesięcy, znalazłem dzięki niej wiele fajnych skrytek. No i zebrało mi się parę konstruktywnych uwag które wg mnie usprawniłyby skrzynkową nawigację. Zapraszam do lektury i komentarzy.

1) Przeniesienie sekcji [Tip] na sam koniec opisu skrzynki

Zauważcie że sekcja [Tip] domyślnie zawiera odkodowane podpowiedzi. Żeby przejść scrollem z sekcji [Logów] do sekcji [Obrazków] przejeżdża się przez podpowiedź. Miałem nieraz sytuację że zepsułem sobie niechcący zabawę.


2) Zmiana pola [Autor] na klikalny link do strony ze skrytkami autora

Chodzi o sam nagłówek skrzynki, tam gdzie jest [Nazwa Skrytki by [Autor]]. W sumie drobiazg ale pomocny. Strony ze skrytkami wg autorów już są.


3) Dodanie przejścia z [indeks.html] na pole wyszukiwarki skrytek czyli [index.html]

Chodzi o sytuację gdy po dłuższej nawigacji między skrytkami chcę się szybko wydostać do głównej wyszukiwarki skrytek (index.html). Na szybkich telefonach to pewnie nie problem cofnąć się kilkanaście stron, ale moja Nokia E50 muli straszliwie. Obecnie można w każdej sekcji skrzynki skorzystać z linku [@] żeby przejść do strony z indeksem skrytek. Tam jest link [Strona główna] ale u mnie nie działa. Fajnie jakby dać tam link (albo naprawić istniejący), żeby można przejść na stronę index.html, gdzie jest dużo więcej możliwości szukania (po mieście, po autorze...)


4) Zmiany w sekcji [N] - Najbliższe

Tutaj chyba największa rewolucja. Chodzi o trzy sprawy:

a) Wydłużenie skrótowych nazw skrytek - 10 znaków to za mało, niektórzy keszerzy w nazwach z przodu wpisują swój login, w efekcie nie widać nawet małego kawałka właściwej nazwy kesza. Nie wiem skąd się wzięło to ograniczenie - w każdym razie na starej Nokii E50 jeszcze się zmieści 5 liter w wierszu.

b) Mała rewolucja: Podanie przy odległości również: kodu kierunku geograficznego w którym skrytka ogólnie się znajduje - do ustalenia szczegółowość np. ogólnie N, ciut dokładniej NE, albo super dokładnie NNE chociaż przy 3 znakach to możnaby podać już azymut np. 345* :)
Taka zmiana znacząco ułatwiłaby chodzenie "od kesza do kesza" w terenie z papierową mapą bez wsparcia GPS'a - widać byłoby orientacyjnie w którym kierunku poszukiwać kolejnego.

c) I największa rewolucja, pewnie dyskusyjna: "Gwarantowane" wyświetlenie na liście po jednej najbliższej skrytce umieszczonej w ćwiartkach N, E, W i S od właśnie oglądanej skrytki (ćwiartki N/E/W/S po 90 stopni). O co chodzi? Chodzi o ułatwienie chodzenia "po sznurku skrytek" w miejscach gdzie skrytki występują w gęstych skupieniach. Chodzi o to że np. dla danej skrytki często 8 najbliższych znajduje się np. w kierunku północnym od niej. A ja mam ochotę pójść na południe, bo wiem że jest tam jakaś fajna skrytka choć nie mam jej kodu (więc wyszukiwarka odpada). Żeby do niej się dostać za pomocą sekcji [Najbliższe] trzeba się naokoło przeklikać przez wiele okolicznych skrytek licząc że może w którejś w sekcji [N] trafi się południowa skrytka.

Tak w ogóle to nie rozgryzłem dokładnie algorytmu który tworzy listę skrytek dla sekcji [N] danej skrytki. Często się zdarza że na liście skrytki X brakuje bliskiej skrytki Y, ale można ją za to znaleźć na liście skrytki Z która jest na liście X. Zjawisko jest dość losowe - może to jest tak że algorytm nie przelicza listy najbliższych okresowo (raz na miesiąc?), a nie co każdej pojawienie się partii nowych skrytek.


5) Załadowanie zdjęć załączanych do logów w wybranych skrytkach

To jest pewnie najbardziej dyskusyjna sprawa i najbardziej pracochłonna. Nie wiem ile % wagowo w skali bazy zajmują zdjęcia załączane do logów względem zdjęć załączanych przez autorów w opisie skrytki. Chodzi o to że jest pewien niewielki odsetek ciekawych skrytek które wymagają od zaliczających umieszczenia w logu UNIKALNEJ fotografii lub rysunku. Możliwość przejrzenia tych zdjęć na miejscu była bardzo pomocna żeby nie zdobić niechcący plagiatu.

Można by stworzyć listę takich skrytek (np. za pomocą nowego atrybutu "Fotoskrytka"?), która decydowałaby czy dla danej skrytki załączać również fotki w logach.

Druga sprawa - dość rzadka - to załączenie w logu nowego zdjęcia-spoilera ze spontanicznej "akcji serwisowej", podczas której trzeba było lekko zmienić kryjówkę pojemnika. Czasami zajmuje dużo czasu zanim autor przeniesie je do opisu... Ale tutaj nie łatwego rozwiązania - trzeba by synchronizować fotki w logach wszystkich skrytek.


Ale się rozpisałem... co o sądzicie o tych pomysłach?
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: Kilka usprawnień nawigacyjnych do rozważenia

Post autor: Pawel brasia »

Maciej eŚ pisze: b) Mała rewolucja: Podanie przy odległości również: kodu kierunku geograficznego w którym skrytka ogólnie się znajduje - do ustalenia szczegółowość np. ogólnie N, ciut dokładniej NE, albo super dokładnie NNE chociaż przy 3 znakach to możnaby podać już azymut np. 345* :)
[...]
O tym pomyśle już kiedyś pisałem, osobiście wolę np. NE
Gwarantowane wyświetlanie też mi się bardzo podoba :)
W ogóle wszystkie pomysły na TAK, tylko co na to Filips ?
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
picek
Wyjadacz
Posty: 474
Rejestracja: środa 06 maja 2009, 11:36
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Kilka usprawnień nawigacyjnych do rozważenia

Post autor: picek »

Maciej eŚ pisze:Tak w ogóle to nie rozgryzłem dokładnie algorytmu który tworzy listę skrytek dla sekcji [N] danej skrytki. Często się zdarza że na liście skrytki X brakuje bliskiej skrytki Y, ale można ją za to znaleźć na liście skrytki Z która jest na liście X. Zjawisko jest dość losowe - może to jest tak że algorytm nie przelicza listy najbliższych okresowo (raz na miesiąc?), a nie co każdej pojawienie się partii nowych skrytek.
Algorytm działa bodajże raz na 10 dni. a z tym że ze skrytki A do skrytki B jest najbliżej nie jest równoznaczne z tym, że od B najbliższą jest A. Dlatego trudno "wrócić".
Miałem tak swego czasu z Łańcucką skrzynką. Od niej najbliższa była pewna w Rzeszowie. Ale że w Rzeszowie jest więcej skrytek to one były "najbliższe", tej w Łańcucie już na listach nie było.
Zjawisko nie jest losowe :)
o jest: TUTAJ
Osiedle w mieście Łańcut - Łańcut - osiedle Sikorskiego
Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Posty: 1353
Rejestracja: czwartek 12 lutego 2009, 22:31
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Kilka usprawnień nawigacyjnych do rozważenia

Post autor: Highlander »

picek pisze:
Maciej eŚ pisze:(...) Często się zdarza że na liście skrytki X brakuje bliskiej skrytki Y, ale można ją za to znaleźć na liście skrytki Z która jest na liście X. Zjawisko jest dość losowe - może to jest tak że algorytm nie przelicza listy najbliższych okresowo (raz na miesiąc?), a nie co każdej pojawienie się partii nowych skrytek.
Algorytm działa bodajże raz na 10 dni. a z tym że ze skrytki A do skrytki B jest najbliżej nie jest równoznaczne z tym, że od B najbliższą jest A. Dlatego trudno "wrócić".
Miałem tak swego czasu z Łańcucką skrzynką. Od niej najbliższa była pewna w Rzeszowie. Ale że w Rzeszowie jest więcej skrytek to one były "najbliższe", tej w Łańcucie już na listach nie było.
Zjawisko nie jest losowe :)
Ale ja miałem na myśli inną losowość. Chodzi o to że wiem (chociażby z mapy google OC) że skrytka X jest najbliżej Y (np. 100 metrów). Z jest również bardzo blisko Y. I nie wiem czemu X w ogóle nie podaje Y - pokazuje dalsze skrytki. Za to Y widać z Z. Takie dziwne zależności występują np. w gdańskich skrytkach na Głównym i Dolnym Mieście. Jeśli Filips będzie chciał, to postaram się poszukać konkretne przykłady.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
filips
Forumator
Posty: 2199
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy
Kontakt:

Post autor: filips »

Ja generalnie na tak, choć zmiany miejscowo są mocno skomplikowane do wprowadzenia. Niestety prawie na pewno nie zajmę się nimi od razu lecz dopiero za jakiś czas (albo za dwa czasy nawet)...
Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Posty: 1353
Rejestracja: czwartek 12 lutego 2009, 22:31
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: Highlander »

Filips,

Czy jest szansa na wprowadzenie części tych usprawnień na wiosenny sezon geokeszerski 2010? :)
ObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ