Oficjalna ankieta dotyczaca logowania sie do OCPL

Wątki nieaktualne, przeniesione z pozostałych forów, zamknięte

Moderator: Moderatorzy

Czy jesteś za ukryciem dla osób niezalogowanych współrzędnych skrzynki wraz z mapką ?

Czas głosowania minął środa 25 lutego 2009, 09:51

TAK
85
77%
NIE
26
23%
 
Liczba głosów: 111

zyr
Forumator
Posty: 3247
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: zyr »

A co to ma wspólnego z PM?
Nie ma podziału na premium i nie premium. Nie ma płacenia. Dwie najważniejsze różnice. Wg mnie oczywiście.
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Zalezy jak sie patrzy. Akurat pieniadze mnie nie interesuja. Widze za to grupe uprzywilejowana, na specjalnych warunkach. Wasz pomysl jest taki, zeby caly serwis zamknac dla wybrancow -> PM do szescianu jak nic. To bylby zapewne pierwszy system geocachingu na swiecie tego typu - wrecz zaprzeczenie calej idei...
Tak widze te wypowiedzi:
coza pisze:
ZYR pisze:moim zdaniem powinno być pełne logowanie - czyli brak jakichkolwiek informacji, oprócz strony "co to jest geocaching" i zniknąć powinny informacje z Miplo i innych. Filip pisał gdzieś że do bazy logowanie też jest możliwe. Generalnie absolutny brak jakichkolwiek informacji o skrzynkach, żadnych botów (żeby w googlach nie wyskakiwały linki do skrzynek) i żadnych przypadkowych geocacherów. Tylko poczta pantoflowa. Żadnych reklam w TV, prasie itd. Taka zabawa dla wtajemniczonych.
Dokładnie tak to widzę.
Zdajecie sobie sprawe, ze co najmniej polowa bioracych udzial w TEJ ankiecie nie mialaby prawa korzystac z serwisu gdyby panowaly tu takie wlasnie zasady?
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

BAS - nie masz racji.
To w USA - zaplacisz i masz. U nas bedzie zupelnie inaczej. Ktos bedzie musial polecic (taki - wprowadzajacy) by nowy mogl sie dostac. Pozniej, bedzie musial znalesc 10 skrzynek by moc samodzielnia zakladac swoje wlasne i to poczatkowo tez pod opieka kogos "doswiadczonego". Pozniej - egzamin na pierwszy stopien - mlodszego geocachera. nastepne stopnie i odznaki - a i tak wszystko skonczy sie kilkoma Komisjami sledczymi :lol:
Obrazek . Obrazek
zyr
Forumator
Posty: 3247
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: zyr »

...
edit, jednak nie będę kontynuował dyskusji.
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

:)

Az zerknalem w statystyki. Data, a obok liczba geocacherow, ktorzy znalezli skrzynki:
2007-08-21 -> 363
2008-03-24 -> 681
2008-05-04 -> 982
2008-10-09 -> 2049
2009-02-11 -> 2541

Jak widac bylem w bledzie. Wcale nie 50%. Gdyby serwis przyjal taki ksztalt 1.5 roku temu, to 86% aktualnych uzytkownikow zapewne w bardzo waskim zakresie dostaloby sie tutaj. Jesli ktos z Was trafil tu dzieki informacjom w srodkach masowego przekazu, to powinien sobie uswiadomic, ze w takim Opencaching PL nie ma dla niego miejsca, ale Wy juz tu jestescie :) To bardzo dobrze. Wypelniajac ankiete pomyslcie o tych nowych, ktorzy chetnie tu wejda i dolacza do zabawy :)
starypatyk
Wyjadacz
Posty: 245
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: starypatyk »

Witam!

Patrząc na wyniki ankiety zastanawiam się na przyszłością serwisu w nieco dłuższej perspektywie. Propozycje zmierzające do ograniczenia dostępu dla osób "z zewnątrz" prawdopodobnie spowodują zmniejszony napływ "nowych". Bawię się w geocaching od półtora roku i mam również okazję obserwować zachodzące zmiany.

Oto kilka obserwacji, których ocenę pozostawiam szanownym czytelnikom.

1. Zabawa w geocaching po pewnym czasie zaczyna się nudzić. Zauważyłem to u siebie, widać również to po zmniejszonej aktywności niektórych osób, które np. rok temu były zaangażowane w tę zabawę bardzo intensywnie.

2. Wbrew pozorom, od kilku miesięcy aktywność społeczności zebranej wokół naszego serwisu nie zmienia się. Można to bardzo łatwo dostrzec patrząc na ruch generowany na serwerze - statystyki tego ruchu są dostępne: http://www.opencaching.pl/statystyka/. Oczywiście są fluktuacje, ale praktycznie od maja 2008 ruch pozostaje na takim samym poziomie. To oznacza, że teraz napływ nowych osób mniej więcej równoważy znudzenie i odchodzenie starych użytkowników.

3. Różne są sposoby, jakimi nowi ludzie "zarażają się" geocachingiem. W tej sprawie nie mamy żadnej statystyki. Mogę napisać tylko o własnych doświadczeniach.

Mam poważne wątpliwości, czy sam zacząłbym się w to bawić, gdyby na początku trzeba było się zarejestrować. Mam dość silną wewnętrzną awersję do serwisów, w których muszę najpierw podać swój adres e-mail, a dopiero potem mogę zorientować się czy warto.

Kiedyś rozmawiałem o początkach zabawy z PUGiem Bielany - on z kolei szukał w Google informacji na zupełnie inny temat i całkiem przypadkiem trafił na strony opencaching.pl.

Artykuł w GW, który ukazał się wiosną 2008, spowodował szybki napływ nowych osób. Faktycznie, zaraz po jego ukazaniu się pojawiło się trochę problemów, ale "nowi" albo szybko wykruszyli się albo okrzepli. Gdyby ten artykuł się nie ukazał, nie mielibyśmy dziś wielu świetnych skrzynek.


Pozdrawiam, Darek
Obrazek
Awatar użytkownika
hipul
Forumator
Posty: 780
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Post autor: hipul »

starypatyk pisze:Mam poważne wątpliwości, czy sam zacząłbym się w to bawić, gdyby na początku trzeba było się zarejestrować. Mam dość silną wewnętrzną awersję do serwisów, w których muszę najpierw podać swój adres e-mail, a dopiero potem mogę zorientować się czy warto.
Bez problemu sie przeciez kazdy zorientuje. Maja byc przeciez ukryte tylko niektore informacje. Opis, zdaje sie, ma pozostac widoczny.
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

hipul pisze:Opis, zdaje sie, ma pozostac widoczny.
Na razie tak.
Jednak ukrycie samych tylko wspolrzednych to marne zabezpieczenie, a wlasciwie zadne. Nie trzeba nawet siegac do geokretow, czy bazy Filipsa, ani do Miplo. Obowiazek logowania i ukrycie wspolrzednych maja jak rozumiem zwiekszyc nasze bezpieczenstwo (jestesmy zagrozeni??). Zastanawiam sie wiec nad nastepnym etapem, bo wlasnie decydujemy o kierunku dalszego rozwoju Opencaching PL. Spojrzmy co jest na stronie www kazdej skrzynki:

Opis - oprocz opisu miejsca jest zwykle informacja, gdzie szukac skrzynki - trzeba to schowac
Kodowana wskazowka - zwykle dokladna typu "szukaj przy charakterystycznym drzewie" - trzeba to schowac
Zdjecia i oczywiscie spojlery pokazujace gdzie konkretnie jest cache - trzeba to schowac
Logi - tu nie ma danych o lokalizacji, ale zdarza sie tekst: wspolrzedne rozjechane o 40 metrow; prawidlowe to: N51 46.610 E19 27.283 - dla bezpieczenstwa lepiej to schowac.

Pytanie brzmi: czy to aby nie przesada? Coz, spojrzmy na najlepszy cache w naszym serwisie:
http://www.opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=2952

Czy ktos potrzebuje mapy, zeby tam dotrzec? Wspolrzednych? Wszystko jest podane na talerzu. Od razu mowie: odkrylem ten cache i bardzo mi sie podoba, ale w przypadku skrzynek tego typu, a mamy ich w OC mnostwo, samo tylko chowanie wspolrzednych i mapki NIC nie daje. Schowamy tez reszte za_jakis_czas?

Taaak, jesli juz te elementy znikna w czesci dostepnej dla niezalogowanych... to co zostanie?? Wyniki pierwszej ankiety nie pozostawiaja zludzen - logowanie przejdzie w tym glosowaniu. Mialem nadzieje, ze do nastepnych restrykcji z dostepem do serwisu nie dojdzie, ale po postach dnia dzisiejszego ta nadzieja jest ciut mniejsza 8)
Ostatnio zmieniony środa 11 lutego 2009, 20:49 przez Bas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
toczygroszek
Forumator
Posty: 1815
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Post autor: toczygroszek »

Wtrącę swoje 3 eurocenty ;)

Trochę dziwią argumenty jednej i drugiej strony. Ja w tej ankiecie nie biorę udziału, ale wciąż nie mogę wyjść z podziwu nad niezrozumieniem po co w ogóle w różnego rodzaju serwisach stosuje się logowanie. Owszem, jeden z powodów to jest pewnego rodzaju utrudnienie dostępu, nie tylko przed przypadkowymi ludźmi ale przed różnego rodzaju spambotami. Jednak najważniejszy jest taki, że zalogowanie się wymaga wiążącego zaakceptowania regulaminu, zapoznania się z informacją że serwis nie bierze odpowiedzialności itd, a zupełnie nikt tego z Was nie wziął pod uwagę.

Jak na razie najskuteczniejsza formą ochrony skrytki jest nadanie jej atrybutu "Premium members only" co jest możliwe o ile mi wiadomo tylko w GC - nazywanie więc tego "ograniczeniem" jest więc cokolwiek śmieszne, OC nie daje możliwości zarejestrowania skrzynki w taki sposób, aby ją widziała tylko określona grupa osób (zdeklarowanych i zapalonych geocacherów), a więc to jest ograniczenie. Reszty chorobliwych fobii i straszenia podobieństwem do wstrętnego GC nie chce mi się nawet komentować biorąc pod uwagę że cały serwis OC PL od początku do końca jest żywcem zerżnięty z GC (jedynie opiera się na własnych skryptach) :lol:

Cieszy mnie opinia ZYRa o nie robieniu szumu medialnego na temt geocachingu. Są ludzie, którym mówię o tym co to takiego są tacy, którym nigdy w życiu bym nie powiedział. Geocaching to nie jest żadna misja, jedną z jego atrakcji jest właśnie to, że nie wszyscy o niej wiedzą, inaczej nie byłoby sensu niczego ukrywać . A faktem jest, że im mniej niepowołanych osób o tym wie tym mniejsza szansa splądrowania skrzynki. Nie wierzycie? To umieścił swoją "skrytkę" np na ławce w parku i nie zapomnijcie o informacji na czym ta zabawa polega itd. Jak myślicie, jak długo skrytka poleży? 8) Kilka dni temu od znajomej (która wie w co się bawię) dostałem kopię rozmowy jej znajomych, którzy natrafili na youtube na filmik o jakiejś skrytce w Polsce w miejscu w którym często bywają. Geocacherów nazywają idiotami (choć wcale bym z nimi nie polemizował ;)) i wcale bym się nie zdziwił gdyby skrytka kiedyś zniknęła, zwłaszcza pewnikiem skusi ich widniejąca na filmie flaszeczka w środku :lol:

Zastanówcie się więc czy mówicie o ginięciu skrzynek i sposobie zapobiegania temu, czy o logowaniu, które ma zupełnie inną funkcję. A jeśli już mowa o zabezpieczaniu skrzynek to o wiele lepsze od "premium members only" jest zakładanie multiskrytek i quizów, na prawdę szacun dla takiego "szabrownika" który poświęci tygodnie czy nawet miesiące na znalezienie pudełeczka z kilkoma duperelami, nawet bym się na niego nie pogniewał :lol:
[url=http://www.geocaching.com/profile/?guid=efde318e-5da8-4e48-9bf9-726b9a41c98a][img]http://img.geocaching.com/stats/img.aspx?txt=...&uid=efde318e-5da8-4e48-9bf9-726b9a41c98a[/img][/url][url=http://www.drunners.de/cachestats/][img]http://www.drunners.de/cachestats/stat2.aspx?id=10025285[/img][/url][url=http://www.geocaching.org.pl][img]http://www.geocaching.org.pl/images/200x50.jpg[/img][/url]
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

toczygroszek pisze:Jednak najważniejszy jest taki, że zalogowanie się wymaga wiążącego zaakceptowania regulaminu... a zupełnie nikt tego z Was nie wziął pod uwagę.
:?: :?: W ogole nie rozumiem.
Jesli chcesz cokolwiek zalogowac, to musisz sie zarejestrowac. Tutaj nic sie nie zmienilo. Jesli ktos ma zamiar cos odkrywac, logowac sie i zakladac - bawic sie w to, to musi zaakaceptowac regulamin. Jesli ma ochote tylko niszczyc, to tez sie zaloguje (zaden problem) i nie bedzie respektowac regulaminu.
Awatar użytkownika
toczygroszek
Forumator
Posty: 1815
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Post autor: toczygroszek »

Logujesz wpis dopiero po tym jak pójdziesz w teren, znam też ludzi którzy w ogóle albo sporadycznie zostawiają wpisy w logu. To na prawdę nie jest mój problem, jak ktoś sobie zrobi krzywdę z własnej winy ale przy pomocy prawników będzie szukał zasilenia swojej kieszeni :) Prawo jest czasami absurdalne i głupie, dlatego lepiej się przed nim zabezpieczać równie głupimi sposobami, aby tylko skutecznymi.

Tym bardziej zaś jest dziwny argument o tym, że logowanie jest utrudnieniem dostępu do serwisu, skoro przy wpisywaniu znalezień i tak trzeba się logować :shock:
[url=http://www.geocaching.com/profile/?guid=efde318e-5da8-4e48-9bf9-726b9a41c98a][img]http://img.geocaching.com/stats/img.aspx?txt=...&uid=efde318e-5da8-4e48-9bf9-726b9a41c98a[/img][/url][url=http://www.drunners.de/cachestats/][img]http://www.drunners.de/cachestats/stat2.aspx?id=10025285[/img][/url][url=http://www.geocaching.org.pl][img]http://www.geocaching.org.pl/images/200x50.jpg[/img][/url]
Awatar użytkownika
mushin
Forumator
Posty: 557
Rejestracja: poniedziałek 02 czerwca 2008, 10:07
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Post autor: mushin »

Napisałbym jeszcze coś, ale zacytuję tylko Wanogę:
Wanoga pisze:A po co znów bić pianę, wszystko zostało powiedziane parę miesięcy temu http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?t=3146 - 16 stron dyskusji (z ankietą :wink: ), po diabła ją powtarzać?
Teraz wystarczy ta oficjalna ankieta i głosowanie.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

toczygroszek pisze:Prawo jest czasami absurdalne i głupie, dlatego lepiej się przed nim zabezpieczać równie głupimi sposobami, aby tylko skutecznymi.
1. Czy logowanie jest skuteczne?
2. Boczne wejscia do danych z serwisu nadal sa szeroko otwarte...
toczygroszek pisze:Tym bardziej zaś jest dziwny argument o tym, że logowanie jest utrudnieniem dostępu do serwisu, skoro przy wpisywaniu znalezień i tak trzeba się logować :shock:
? Rozumiem, ze jak ktos odkryl 10 skrzynek, to wchodzil do serwisu dokladnie 10 razy? Obecnie trzeba sie zalogowac, zeby cos w serwisie wpisac, ale po OC PL moge chodzic i czytac o skrzynkach, bo to logowania nie wymaga. Od tej pory trzeba sie bedzie logowac, zeby te dane zobaczyc. Eee, to oczywiste rzeczy. Nie bede rozwijac tego tematu ;)

Juz sie nie odzywam, bo mowilismy o tym i mowilismy... ;)
Awatar użytkownika
tuchlin
Wyjadacz
Posty: 273
Rejestracja: czwartek 12 czerwca 2008, 02:05
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: tuchlin »

toczygroszek pisze:Tym bardziej zaś jest dziwny argument o tym, że logowanie jest utrudnieniem dostępu do serwisu, skoro przy wpisywaniu znalezień i tak trzeba się logować Shocked
No w 100% się zgadzam z taką argumentacją ! Tylko, że to się robi dopiero po odnalezieniu skrzynki.
Ostatnio zmieniony środa 11 lutego 2009, 21:55 przez tuchlin, łącznie zmieniany 1 raz.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
coza
Forumator
Posty: 556
Rejestracja: środa 28 maja 2008, 08:27
Podziękował;: 28 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Post autor: coza »

Bas pisze: 2. Boczne wejscia do danych z serwisu nadal sa szeroko otwarte...
Bardzo mnie ciekawi sprawa z Miplo, ale nie dostałem odpowiedzi. Osobiście nie jestem zainteresowany by dane moich skrzynek znajdowały się w tym serwisie.
Druga sprawa, która mnie ciekawi to w jakim kierunku pójdzie serwis OC, by zabezpieczyć te dziury. Obecne pozycjonowanie się opisów skrzynek w wyszukiwarkach uważam za idiotyczne. Co to za skarb, który każdy może znaleźć, nie koniecznie odwiedzając nasz serwis, wpadając na niego zupełnie przypadkiem.
[i]Sponsorem mojej nieobecności był Żubr[/i]
Zablokowany