eXtremecaching.pl

Z podziałem na regiony/miasta. Piszcie o skrzynkach, które Wam się szczególnie spodobały i do których odwiedzenia chcielibyście zachęcić innych

Moderator: Moderatorzy

nurkosfera.pl
Nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 17 maja 2010, 16:53
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

eXtremecaching.pl

Post autor: nurkosfera.pl »

Witam wszystkich keszowców.
Jakiś czas temu w mojej głowie zaświtał pomysł stworzenia strony w której znajdą się linki do najbardziej ekstremalnych skrzynek, głównie na terenie Polski. Nie jest to na pewno żadna nowość - można spotkać już podobne strony obcojęzyczne, dlaczego więc nie spróbować u nas !!!
Podstawową funkcją strony jest dodawanie przez użytkowników linków do wyszukanych w innych serwisach naprawdę wymagających (pod względem trudnodostępnych miejsc) skrzynek. Dodatkowo można prowadzić tam, blog, dodawać zdjęcia, filmy i opisy z poszukiwań. Nie można tam jednak zakładać skrzynek.
Niestety, życie szybko zweryfikowało moje plany. Totalny brak czasu spowodował zatrzymanie wszelkich prac związanych z tym projektem.
Dlatego poszukuję chętnych do prowadzenia tego portalu
Jeśli znajdzie się ktoś, najlepiej zespół 2-3 osób to pomysł może przetrwać trudne czasy.
Zalążek już istnieje, do prowadzenia tej strony nie potrzebna jest znajomość tajników informatyki. Całość sterowana jest przez panel administracyjny. Chętnie pomogę we wszystkich kwestiach technicznych, natomiast wartość merytoryczna zależeć będzie od kreatywności administratorów, czyli WAS !!!
Zachęcam do współpracy.
P.S. Tak to wygląda teraz: http://www.extremecaching.pl
Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Posty: 2510
Rejestracja: środa 26 marca 2008, 08:38
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: Żywcu »

Pracuję już nad dwoma znacznie większymi projektami, też kłody pod nogami dostrzegam ale Twój jest na tyle obejmowalny, że mogę go przejąć - zwłaszcza, że tego typu skrzynki są w obszarze moich zainteresowań :D
Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Posty: 2105
Rejestracja: niedziela 19 lipca 2009, 22:26
Podziękował;: 74 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: r00t7 »

chętnie się przyłącze do tworzenia projektu - uwielbiam trudno dostępne miejsca i kilkanaście takich już zwiedziłem i następne w planach :)
im trudniej tym fajniej!

pozdrawiam
Obrazek Obrazek
zyr
Forumator
Posty: 3247
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: zyr »

A na jakiej zasadzie skrzynki byłyby zgłaszane do tego serwisu?
Bo bez zgody autora to chyba nie powinny? Ja przynajmniej wolałbym żeby moje gdzie indziej nie były publikowane.

Nie żebym od razu krytykował :) Pomysł fajny. Życzę powodzenia.
zyr
Forumator
Posty: 3247
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: zyr »

Czy mógłbym prosić o zmianę sposobu zabezpieczenia hasła? Bo dostałem je w mailu, czyli w sposób którego nie lubię i jest mało bezpieczny.
I z tego co widzę, to dodawać skrzynki może tylko administracja?
Awatar użytkownika
Saracen
Forumator
Posty: 1443
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: Saracen »

Wstępnie mi się podoba. Jednak uwagi Zyra są dosyć istotne: wrzucać tylko własne skrzynki, inaczej zadajemy gwałt prawom autorskim. Ja swoje chętnie tam umieszczę, ale gdyby zrobił to ktoś bez mojej zgody byłbym wqrzony...
Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Posty: 2105
Rejestracja: niedziela 19 lipca 2009, 22:26
Podziękował;: 74 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: r00t7 »

popieram Zyra i Saracena - każdy swoje powinien wrzucać
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Posty: 2510
Rejestracja: środa 26 marca 2008, 08:38
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: Żywcu »

Ja oburzenia Kolegów nie rozumiem, skoro ma to być "branżowe" miejsce, gdzie jeszcze relację z wyprawy można zamieścić, jest okrojone do specyficznego trendu (tworzenie własnego archiwum i rozwijanie profilu), w dodatku na oderwanym hostingu i niekomercyjnie... - to w czym problem???

Osobiście, nie wierzę w potęgę forum i tam tworzenia wątków: "skrzynki podwodne"; "skrzynki jaskiniowe"; "skrzynki alpinistyczne"; "skrzynki urbexowe"... itd. Jak to jest, na forum takie wątki można tworzyć i nikt się nie oburza, a poza to już be i "prawa autorskie"?...
Są różne fora, telefony, osobiste relacje i e-maile; ludzie się komunikują i wymieniają informacjami :shock:
Nie bawmy się w jakiś, tam & 22....
czajapawel
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 09 listopada 2009, 16:03
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: czajapawel »

Hmm, coś mi tak z tymi prawami autorskimi nie bardzo. Jeżeli chcialbym wyslac linka do skrzynki znajomemu to mam o to pytać autora? Albo jeżeli chcę o niej napisać w lokalnej gazetce? Czy nie jest to tak że po opublikowaniu skrzynka staje się wlasnościa OC i to z nimi powinienem ewentualnie rozmawiać?
ObrazekObrazek
nurkosfera.pl
Nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 17 maja 2010, 16:53
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: nurkosfera.pl »

Panowie.
Portal funkcjonuje jako baza linkow do skrzynek wiec klikniecie na link powoduje przeniesienie na strone ze skrzynka np w opencasching..pl zalozona przez osobe, ktora ma prawa autorskie do skrzynki wiec nie ma mowy o lamaniu jego praw autorskich oczywiscie jezeli taki link nie zostanie zalozony przes pierwotnego autora skrzynki a ten zwroci sie do nas z prosba o usuniecie jego skrzynki to oczywiscie zadbamy o to aby ona znikla z naszych str stron.
Tyle tematem praw autorskich.
Uwaga dotyczaca hasla jest bardzo cenna powiedzmy, ze na pierwszym miejscu stawiamy na razie stworzenie w ppelni funkcjonalnego portalu. (przypominam ,ze na razie jest w fazie budowy) z czasem bedziemy zajmowac sie dalszymi sprawami technicznymi.
Zapraszam do dalszej dyskusji.
Awatar użytkownika
Saracen
Forumator
Posty: 1443
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: Saracen »

czajapawel pisze:Czy nie jest to tak że po opublikowaniu skrzynka staje się wlasnościa OC i to z nimi powinienem ewentualnie rozmawiać?
Nie jest tak :) skrzynka cały czas jest własnością intelektualną autora ( dlatego np. konieczna jest zgoda autora na "adopcję" skrzynki) Poruszyłem kwestię praw autorskich bo sprawa skrzynek OC "poza" OC była już wielokrotnie wałkowana: jak choćby baza POI użytkowników AutoMapy która "nagle" zrobiła się komercyjna (MIPLO), a POI ze skrzynkami wrzucane są tam nie przez autorów, a całkiem innych ludzi, często wbrew woli autora :twisted:
Natomiast rozwiązanie z eXtremecaching.pl jest faktycznie do przyjęcia, wszak to tylko linki a nie baza danych.
czajapawel
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 09 listopada 2009, 16:03
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: czajapawel »

Ale adoptujesz skrzynkę jako fizycznie istniejący pojemnik i obowiązek jej serwisowania, a nie informację jak do niego dotrzeć która jest częścią systemu. Tą informację po adopcji przecież można zmienić. Wydaje mi się że podejście takie, że autor jest wlaścicielem może czasami prowadzić do nadużyć, kiedy autor celowo nie będzie się zgadzal na promocję skrzynki mimo że jest dobra, albo blokowal jakiekolwiek dzialania obejmujące także "jego" skrzynkę.
ObrazekObrazek
etnamars
Forumator
Posty: 1530
Rejestracja: niedziela 08 lutego 2009, 14:57
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: etnamars »

czajapawel pisze:Ale adoptujesz skrzynkę jako fizycznie istniejący pojemnik i obowiązek jej serwisowania, a nie informację jak do niego dotrzeć która jest częścią systemu. Tą informację po adopcji przecież można zmienić.
Bardzo Cię proszę, zanim zaczniesz publikować takie informacje przeczytaj dobrze Regulamin OC i wiki.
Za wiki:
"Założycielem skrzynki jest osoba, która tę skrzynkę założyła. Nie musi byc tożsama z jej właścicielem, jeżeli w wyniku adopcji zostanie ona przekazana komu innemu. Osobę taką nazywamy też często autorem skrzynki. Założyciel jest odpowiedzialny za zgodność zakładanej przez siebie skrzynki z regulaminem serwisu.
W przypadku adopcji skrzynki, jej opiekunem, a przez to właścicielem zostaje osoba inna, niż jej pierwotny założyciel. "

Co do Regulaminu:
"4.1 Za treść zawartą w opisie Skrzynki w Serwisie, odpowiada osoba, która zarejestrowała daną Skrzynkę w Serwisie (zwana dalej Założycielem Skrzynki). Założyciel ponosi pełną odpowiedzialność za zgodność założonej przez siebie Skrzynki z prawem oraz z niniejszym Regulaminem, a także za wszelkie szkody, które mogą powstać w związku z jej założeniem. Założyciel zobowiązany jest utrzymywać zarejestrowane przez siebie Skrzynki w dobrym stanie technicznym, a ich opis w Serwisie w stanie aktualnym. "

Wciąż przewijają się w Twoich postach jakieś nieprawdziwe informacje, jakoby własność (lub jej część) przechodziła na serwis.
czajapawel pisze: Wydaje mi się że podejście takie, że autor jest wlaścicielem może czasami prowadzić do nadużyć, kiedy autor celowo nie będzie się zgadzal na promocję skrzynki mimo że jest dobra, albo blokowal jakiekolwiek dzialania obejmujące także "jego" skrzynkę.
Czy to jest nadużycie? Skoro autor jest właścicielem zarówno skrzynki w ujęciu fizycznym (pojemnik), jak i intelektualnym (opis) - to do niego należy prawo decyzji w jakim serwisie jest to publikowane. Jeśli te informacje trafiają gdzieś poza serwis w którym skrzynka jest zarejestrowana wypadałoby go przynajmniej poinformować.
Tutaj jeszcze trochę do poczytania o tym co wolno z opisami robić, a czego nie wolno:

Pkt 3.4 Regulaminu,
dot licencji na jakiej udostępniane są treści:
http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/pl/
Awatar użytkownika
Saracen
Forumator
Posty: 1443
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: Saracen »

czajapawel pisze:Wydaje mi się że podejście takie, że autor jest wlaścicielem może czasami prowadzić do nadużyć, kiedy autor celowo nie będzie się zgadzal na promocję skrzynki mimo że jest dobra, albo blokowal jakiekolwiek dzialania obejmujące także "jego" skrzynkę.
Jedyne "nadużycie" to robienie tego o czym piszesz ( linkowanie, "promowanie") bez zgody autora :twisted:
Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Posty: 1052
Rejestracja: piątek 23 lipca 2010, 15:32
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: Stryker »

etnamars pisze: Jeśli te informacje trafiają gdzieś poza serwis w którym skrzynka jest zarejestrowana wypadałoby go przynajmniej poinformować.
Jaaasne :) "Użytkownik xxx właśnie zrzucił dane Twojej skrzynki yyy na telefon/pda/inne cudo" - takie wiadomości powinny spamować założycieli skrzynek codziennie?

Bez przesady - mogę sobie zrobić stronę moje-ulubione-kesze.pl i pakować tam co tylko mi się podoba. Info o skrzynkach jest taką samą informacją jak news w wp.pl czy kopia strony w GW - mogę sobie kopiować do woli na własne potrzeby, publikować w formie niezmienionej lub ze skrótami, napisać na dole, że treść pochodzi z informacji ogólnodostępnych i na pewno nie jest to kradzież, piractwo etc.
Obrazek
ODPOWIEDZ