eXtremecaching.pl

Z podziałem na regiony/miasta. Piszcie o skrzynkach, które Wam się szczególnie spodobały i do których odwiedzenia chcielibyście zachęcić innych

Moderator: Moderatorzy

etnamars
Forumator
Posty: 1530
Rejestracja: niedziela 08 lutego 2009, 14:57
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: etnamars »

mwoz pisze:
etnamars pisze: Jeśli te informacje trafiają gdzieś poza serwis w którym skrzynka jest zarejestrowana wypadałoby go przynajmniej poinformować.
Jaaasne :) "Użytkownik xxx właśnie zrzucił dane Twojej skrzynki yyy na telefon/pda/inne cudo" - takie wiadomości powinny spamować założycieli skrzynek codziennie?
Nie pisałem o tym co jest obowiązkiem, ale powinno być dobrym zwyczajem. Czyli tworzę w pewien sposób kopię bazy OC - informuję właścicieli o tym że tam ich własność jest podlinkowana. Ja podobnie jak zyr i Saracen nie mam nic przeciwko, ale mimo wszystko chciałbym wiedzieć. Linki - OK, ale publikacja całości z pominięciem autora - już nie.

Poza tym ta sytuacja o której piszesz (zgranie danych na komórkę) to jedynie słynne "skopiowanie na własny użytek"
Co innego wydrukować sobie i czytać ją sobie do poduszki, a czym innym jest jej przepisanie, opublikowanie i podpisanie się jako jej autor.
Link do licencji creative commons akurat dość dokładnie i obrazowo to wyjaśnia (uznanie autorstwa, użycie niekomercyjne i na tych samych warunkach), a dalsze brnięcie w ten temat jest tylko zbędnym OT.
czajapawel
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 09 listopada 2009, 16:03
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: czajapawel »

etnamars pisze: "Założycielem skrzynki jest osoba, która tę skrzynkę założyła. Nie musi byc tożsama z jej właścicielem, jeżeli w wyniku adopcji zostanie ona przekazana komu innemu. Osobę taką nazywamy też często autorem skrzynki. Założyciel jest odpowiedzialny za zgodność zakładanej przez siebie skrzynki z regulaminem serwisu.
W przypadku adopcji skrzynki, jej opiekunem, a przez to właścicielem zostaje osoba inna, niż jej pierwotny założyciel. "

Co do Regulaminu:
"4.1 Za treść zawartą w opisie Skrzynki w Serwisie, odpowiada osoba, która zarejestrowała daną Skrzynkę w Serwisie (zwana dalej Założycielem Skrzynki). Założyciel ponosi pełną odpowiedzialność za zgodność założonej przez siebie Skrzynki z prawem oraz z niniejszym Regulaminem, a także za wszelkie szkody, które mogą powstać w związku z jej założeniem. Założyciel zobowiązany jest utrzymywać zarejestrowane przez siebie Skrzynki w dobrym stanie technicznym, a ich opis w Serwisie w stanie aktualnym. "
Czyli jeżeli będziemy 100% doslowni w interpretowaniu tych fragmentów regulaminu to zalożyciel jest odpowiedzialny za zalożoną przez siebię skrzynkę i za jej opis i serwis nawet po oddaniu jej do adopcji. Nawet w momencie kiedy nowy wlaściciel zmienil jej parametry, opis, miejsce schowania, pojemnik. Może po prostu regulamin przed dorozumienie rozumie fakt że po oddaniu skrzynki do adopcji prawa i obowiązki zalożyciela względem tej skrzynki wygasają. Jeżeli nie to dochodzi do takiej sytuacji, że w momencie gdy chcemy podlinkować skrzynkę musimy pytać dawno nieaktywnego zalożyciela o zgodę bo jego prawa do niej nie wygasly na rzecz nowego wlaściciela.
etnamars pisze: Skoro autor jest właścicielem zarówno skrzynki w ujęciu fizycznym (pojemnik), jak i intelektualnym (opis) - to do niego należy prawo decyzji w jakim serwisie jest to publikowane. Jeśli te informacje trafiają gdzieś poza serwis w którym skrzynka jest zarejestrowana wypadałoby go przynajmniej poinformować.
Tutaj jeszcze trochę do poczytania o tym co wolno z opisami robić, a czego nie wolno:

Pkt 3.4 Regulaminu,
dot licencji na jakiej udostępniane są treści:
http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/pl/
Wypadalaby go poinformować, bo pewnie będzie zadowolony z takiej formy promocji. Ale wedlug przytoczonej przez Ciebie licencji mam prawo podlinkować stronę do celów niekomercyjnych (oczywiście uznanie autorstwa jest zachowane bo linkuję do OC.pl gdzie wyraźna jest informacja kto zalożyl skrzynkę i jest jej wlaścicielem) i to nawet bez informowania autora o tym.
ObrazekObrazek
czajapawel
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 09 listopada 2009, 16:03
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: czajapawel »

etnamars pisze: Czyli tworzę w pewien sposób kopię bazy OC - informuję właścicieli o tym że tam ich własność jest podlinkowana.
Wyobrażasz sobie że piszesz maila z informacją do każdego użytkownika OC i jeszcze pewnie czekasz na ich reakcję? Raczej zalatwiasz tą sprawę z RR, BOG, czy ktora tam grupa jest za to odpowiedzialna. Więc w takiej sytuacji możemy OC.pl traktować jako wlaściciela wszystkiego co jest w nim opublikowane.
etnamars pisze: przepisanie, opublikowanie i podpisanie się jako jej autor.
Taka sytuacja mialaby miejsce jakbyś w innym serwisie zalożyl skrzynkę z opisem skopiowanym z OC, pojemnikiem zalozonym w tym systemie i umieścil ją jako swoją. Nie w momencie kiedy publikujesz linka do strony OC.pl
ObrazekObrazek
etnamars
Forumator
Posty: 1530
Rejestracja: niedziela 08 lutego 2009, 14:57
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: etnamars »

Myślę, że jest to dobry moment, żeby ujednolicić zapisy w Regulaminie oraz wiki i przyjąć jedną nomenklaturę.
Rozbieżności wynikają z tego, że pojawiają nam się różne osoby - właściciel, założyciel, autor.
Zaiste, może to być to być różnie rozumiane, chociaż mam wrażenie że chodziło o jedną i tą samą osobę
a po adopcji skrzynki "założycielem" jest jej aktualny właściciel, mimo że pierwotnie skrzynkę zakładała inna osoba.

Czy właściciel będzie zadowolony z tej formy promocji? Nie wiem, zawsze warto spytać :wink:
czajapawel pisze: Więc w takiej sytuacji możemy OC.pl traktować jako wlaściciela wszystkiego co jest w nim opublikowane.
Nie, już to wyjaśniałem i już więcej nie mam zamiaru powtarzać. OC.pl nie jest właścicielem tego co w nim jest opublikowane, bo nawet nie ma osobowości prawnej. Prawa autorskie do opisów mają właściciele/autorzy skrzynek.
linki to zupełnie inna historia, mam wrażenie że pewne rzeczy (linki/opis) mieszają się w tej dyskusji.

Historia z miplo, o której wspomniał Saracen na poprzedniej stronie jest bardzo dobrym przykładem.
zyr
Forumator
Posty: 3247
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: zyr »

Wg mnie:
1. Każdy użytkownik móc dodawać skrzynki.
2. Skrzynki powinny być podzielone na grupy. (np. Podwodne, podziemne, wysokościowe, urbexowe etc.) myślę, że na zasadzie atrybutów, żeby można nadać jednej kilka, bo przecież zdarzyć się może skrzynka podziemna historyczna, albo urbexowa wysokościowa)
3. Ich przynależność do serwisu powinna być weryfikowana jedynie przez administrację jakąś. Dobrze, żeby w miarę zorientowaną w temacie.

Co do praw, zgód autorów etc. to nie chodzi o łamanie jakichś regulaminów, ale zwyczajną grzeczność w stosunku do autora/właściciela skrzynki. Wydawałoby się, że to proste i logiczne. Bo np nigdzie nie jest napisane, że nie mogę się na tamtym serwisie zarejestrować jako "czajapawel" czy "etnamars" czy jakkolwiek inaczej, a jakoś nie wypada, prawda?
Ostatnio zmieniony czwartek 05 sierpnia 2010, 12:46 przez zyr, łącznie zmieniany 1 raz.
Za ten post autor zyr otrzymał podziękowanie:
Saracen
Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Posty: 1052
Rejestracja: piątek 23 lipca 2010, 15:32
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: Stryker »

Dlaczego wspominacie uparcie o regulaminie użytkownika OC PL? Kompletnie nie ma związku ze sprawą - dane dostępne są bez logowania, więc żadnego regulaminu znać/akceptować nie trzeba żeby skopiować/podlinkować treść.
Obrazek
Awatar użytkownika
wallson
Wyjadacz
Posty: 382
Rejestracja: czwartek 28 maja 2009, 09:21
Podziękował;: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy
Kontakt:

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: wallson »

mwoz pisze:Dlaczego wspominacie uparcie o regulaminie użytkownika OC PL? Kompletnie nie ma związku ze sprawą - dane dostępne są bez logowania, więc żadnego regulaminu znać/akceptować nie trzeba żeby skopiować/podlinkować treść.
Ok masz rację... ale nie wyłapujesz tego subtelnego "wypadałoby się chociaż zapytać". Ktoś w założenie skrzynki włożył swój czas, zaangażowanie, czasem sporo forsy... dlatego też ta osoba MA PRAWO czegoś sobie nie życzyć.
Za ten post autor wallson otrzymał podziękowanie:
Saracen
"Lepiej słonie łapać żywcem niż rozmawiać z nadgorliwcem..."

ObrazekObrazek
Moje strony www: http://www.ajdu.pl http://www.wallson.pl http://www.77mdh.pl
Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Posty: 2510
Rejestracja: środa 26 marca 2008, 08:38
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: Żywcu »

wallson pisze:Ok masz rację... ale nie wyłapujesz tego subtelnego "wypadałoby się chociaż zapytać". Ktoś w założenie skrzynki włożył swój czas, zaangażowanie, czasem sporo forsy... dlatego też ta osoba MA PRAWO czegoś sobie nie życzyć.
A to chyba, pomysłodawca wyjaśnił - może napisać "nie życzę sobie" i zniknie :)
Awatar użytkownika
rushcore
Forumator
Posty: 752
Rejestracja: środa 15 kwietnia 2009, 12:47
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: rushcore »

Każdy użytkownik musiał zaakceptować regulamin OC, tak więc i fakt, że jego opisy mogą być w ramach ww. licencji wykorzystane bez jego dodatkowej zgody, zgoda podstawowa na wykorzystanie była w momencie założenia tutaj konta. W skrócie, uznanie autorstwa i niekomercyjne wykorzystanie są wystarczającymi warunkami na modyfikację i dowolne użycie opisów skrzynek. Fajnie jakby w przyszłości pojawiła się możliwość na publikację na innych licencjach - chwilowo nie ma.
[img]http://opencaching.pl/statpics/8595.jpg[/img]
skandal, cenzura i zgrzytanie zębów :)
[url=http://rushbase.net:5580/opencaching/index.php?page=logbook]generator logbook[/url]
czajapawel
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 09 listopada 2009, 16:03
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: czajapawel »

Czyli w sumie wszyscy doszliśmy do wniosku że linkować można. A jeżeli poinformujemy przy okazji autora to będzie to tym bardziej mile widziane.

A wracając do tematu extremecaching.pl to jeżeli moja skrzynka w tunelu wam się podoba i ma znamiona skrzynki extremalnej to będę się cieszyl jak się pojawi u was na stronie.
http://www.opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=8539
ObrazekObrazek
nurkosfera.pl
Nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 17 maja 2010, 16:53
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: nurkosfera.pl »

Skrzyneczka na pewno się nadaje. Zapraszam do samodzielnego dodania jej na extremecaching.pl :D
nurkosfera.pl
Nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 17 maja 2010, 16:53
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: nurkosfera.pl »

Drodzy koledzy. Od dziś na stronie http://www.extremecaching.pl po zalogowaniu można samodzielnie dodawać linki do skrzynek, artykuły oraz tworzyć własne galerie zdjęć z możliwością komentowania i geolokalizacji zdjęcia. Zapraszam do wspólnej zabawy !!!
Jeśli pojawią się dalsze pomysły na rozwój portalu bądź uwagi to zapraszam do dalszej dyskusji. :D
Awatar użytkownika
p01ss0n
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: piątek 20 sierpnia 2010, 15:22
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: p01ss0n »

Jeżeli chodzi o kwestie pisania o skrzynkach to nikt nie może wam zabronić publikowania linków do skrzynek. Nie może Wam również nikt zabronić opisywania, streszczania czy przedstawiania treści zawartych na stronach internetowych (możecie cytować ale bez zgody autora nie możecie kopiować treści*). Na prawdę nie musicie dzielić włosa na czworo przy wybieraniu skrzynek :) Sama idea portalu bardzo mi się podoba i szkoda by było gdyby upadła przy takiej głupocie.


*nie pamiętam ile % treści w treści może być skopiowane
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Liszewski.36
Wyjadacz
Posty: 212
Rejestracja: poniedziałek 20 lipca 2009, 23:19
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: Liszewski.36 »

Podoba mi się ten pomysł. Warto by było na stronie głównej dać odnośnik do strony, co spowodowało by popularyzację. Keszerów przeglądających forum jest mało, a co dopiero ten wątek. Dodałem swoje skrzynki, jeśli projekt się nie przyjmie poprostu je usunę - i po problemie :)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
BartekPL
Stały bywalec
Posty: 95
Rejestracja: wtorek 14 czerwca 2011, 01:35
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Kontakt:

Re: eXtremecaching.pl

Post autor: BartekPL »

Strona umarła?
Szkoda bo własnie niedawno stwierdziłem, że sprzęt wspinaczkowy leży i się kurzy a szkoda żeby 50 m liny leżało ..:)
ObrazekObrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ