Coś ala geolutynki (geokrety?)

Wszystko na ich temat, wnioski, uwagi, rankingi popularności ...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Filips ma ochote zbudowac taki system :-) To Jego temat.
Byloby swietnie[img]images/smiles/icon_exclaim.gif"%20alt="Exclamation[/img]

Zerknalem w te linki... Platne, kasa, brrr.
Czy na wszystkim trzeba zbijac pieniadze?

Filips, napisz ten system - bedzie cos wspanialego i za free -> w obecnych czasach to moze zrobic furore ;-)

W linkach podobalo mi sie haslo "Micro Mini Geocoin". Brzmi niemal zupelnie tak jak slowa przewodnika w muzeum na Kalenbergu, ktory wskazujac model zbroi husarskiej mowil: "a to jest miniatura zbroi w powiekszeniu" ;-)
angelo
Wyjadacz
Posty: 471
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: angelo »

sp2ong pisze:Tak wiec mozna pokusic sie o budowanie Open Travel Bug (OTB) ale moze to skonczyc sie tak jak byly checi budowy OpenWayPoint projektu ktory bylby odpowiednikiem GC Waymarking. Wiem ze jeden kolega zadeklarowal sie w maju i miala byc jakas wersja robocza pod koniec czerwca ale ja nie widzialem jej. Podawalem nawet pewne rozwiazania gotowe http://www.phpgeocache.org/ ktore mozna by wykorzystac.
Tak wiec budowa systemu sledzenia wedrujacych przedmiotow moze okazac sie sporym wyzwaniem, wystarczy popatrzec na zrodla OC projektu.
no cóż, z tymi waymarkami było trochę do przewidzenia. ale nie widzę specjalnego problemu w samym zrobieniu tego (łatwo mi mówić, bo ja się za to napewno nie wezmę - projektów w kolejce mam aż nadto) - ale nie specjalnie podoba mi się mnożenie bytów.

Czy to nie skończy się zarejestrowaniem 5 OTB na krzyż, z czego większość będzie się poruszać w granicach miasta w którym zostanie zarejestrowana, bowiem jak widać z logów - niewielu poszukiwaczy wypuszcza się poza swoje "miasto". Albo informacje będą się gubić, lub w najlepszym wypadku będą nieciągłe.

Może lepiej dogadać się z autorem geolutins, zrobić mu porządny arkusz styli, albo dogadać się z ludźmi za geobugs i przetłumaczyć im ten niemiecki na bardziej zrozumiałe języki. Osobiście nie posługuję się niemieckim, ale podejrzewam, że jest ktoś, komu spolszczenie tego nie nastręczy kłopotu, a potem z angielskim tłumaczeniem to już z górki. Od biedy nawet można by babelfish czy inne google language_tools do tego użyć.
Awatar użytkownika
sp2ong
Forumator
Posty: 2199
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: sp2ong »

angelo pisze:
no cóż, z tymi waymarkami było trochę do przewidzenia. ale nie widzę specjalnego problemu w samym zrobieniu tego (łatwo mi mówić, bo ja się za to napewno nie wezmę - projektów w kolejce mam aż nadto) - ale nie specjalnie podoba mi się mnożenie bytów.
Tu chodzilo glownie aby wyprowadzic virtualne skrzynki z OC (aby na OC zostaly fizyczne skrzynki) do osobnego dzialu cos ala waymarking gdzie ciekawe miejsca do odwiedzenia zostaly podzielone na kategorie.
Może lepiej dogadać się z autorem geolutins, zrobić mu porządny arkusz styli,
Moje starania aby udostepnil kod do przetlumaczenia trwaly okolo paru miesiecy i gdy dostalem je razem z Andrzejem (askibicki) zrobilismy wersje PL geolutin ale pozniejsze proby sugesti zmian skonczyly sie brakiem komunikacji z autorem GL.
albo dogadać się z ludźmi za geobugs i przetłumaczyć im ten niemiecki na bardziej zrozumiałe języki. ..
Tu autor wyrazil zainteresowanie dolozeniem PL wersji ale dalej tematu nie ciagnalem, bylo to 2 miesiace temu.
Waldek
OpenGeoInfo -Serwis informacyjny o Geocaching OC PL http://info.opencaching.pl
angelo
Wyjadacz
Posty: 471
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: angelo »

sp2ong pisze:Tu chodzilo glownie aby wyprowadzic virtualne skrzynki z OC (aby na OC zostaly fizyczne skrzynki) do osobnego dzialu cos ala waymarking gdzie ciekawe miejsca do odwiedzenia zostaly podzielone na kategorie.
a nie warto by na początek porozmawiać i zabrać się do tego jak do projektu porządnego? jakieś wymagania, jakiś choćby szkic co to miałoby robić?

filips zaczął temat prawidłowo, bo też pierwszy jego post wyjaśnia wszystko. właściwie wystarczy siąść i napisać.

z OpenWayMarking jest za dużo wątpliwości mam wrażenie. Tzn mi się jawi zbyt ogólnym hasłem. Gdyby tak rozpisać wszystko co i jak - a do tego nie potrzeba kodera czy programisty - to byłoby się za to łatwiej wziąć. Najgorsze w pisaniu po godzinach jest to, że nie chce się już myśleć. Gdyby podać ten OWM bardziej na tacy, podejrzewam, że mogłoby się to jakoś ruszyć :]

1. Wymagania, czyli doznanie - czego konkretnie chcemy od tego - to już jakby jest.
2. UseCase'y. Co to ma robić. Dodawanie, przeglądanie. Jakie informacje punkt ma zawierać...
etc, etc. etc.

Jak kończę w piątek robotę po 18, to nawet mi się nie chce myśleć co by trzeba było wymyśleć, ale mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi.

A do sformułowania takiego planu naprawdę nie potrzeba super programisty czy architekta. A Ktoś kto się za to potem weźmie drobiazgi sobie i tak wyprostuje. Ale można to temu komuś maksymalnie ułatwić. Bo potem znowu ktoś się pospolicie ruszy, zapali, za dwa miesiące coś będzie miał pokazać i słuch o nim zaginie :]
sp2ong pisze:Tu autor wyrazil zainteresowanie dolozeniem PL wersji ale dalej tematu nie ciagnalem, bylo to 2 miesiace temu.
No to może pociągnąć temat? Bo i strona wygląda dość zacnie.
Awatar użytkownika
sp2ong
Forumator
Posty: 2199
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: sp2ong »

angelo pisze:
a nie warto by na początek porozmawiać i zabrać się do tego jak do projektu porządnego? jakieś wymagania, jakiś choćby szkic co to miałoby robić?
.
Wiec wlasnie tak bylo i nawet znalazl sie chetny ktory zaczal to realizowac ale czas zweryfikowal to ze nic nie wyszlo - na obecna chwile. Nie zebym zniechecal, jestem jak najbardziej za ale wiem ile pracy wymaga stworzenie takiego projektu, wdrozeniea nastepnie rozwijanie go. Zycze aby udalo sie
Waldek
OpenGeoInfo -Serwis informacyjny o Geocaching OC PL http://info.opencaching.pl
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Byloby dobrze, zeby Filips powiedzial jak to widzi...
Moze ma calkiem jasna wizje i wie co i jak zrobic? Wtedy juz nie trzeba dogadywac sie (a widac, ze tak prosto nie bedzie)...

Filips... jestes?

Z podrozami GL chyba jest tak, ze faktycznie wedruja po okolicy, ale w sprzyjajacych okolicznosciach, np. gdy ktos planuje wyjazd, jada z geocacherem i one. W sezonie wakacyjnym pewnie trwa to krocej. A gdyby tak podroz geokrecika byla widoczna dla wszystkich - byloby to ciekawsze...
angelo pisze:... a nie warto by na początek porozmawiać i zabrać się do tego jak do projektu porządnego? jakieś wymagania, jakiś choćby szkic co to miałoby robić?

... Gdyby podać ten OWM bardziej na tacy...
... Ale można to temu komuś maksymalnie ułatwić.
JUZ mozna pisac. Wlasnie tu. Nie czekalbym na dodatkowy sygnal. Filips wyrazil chec stworzenia takiego systemu, zainteresowanie JEST, propozycje mysle mozna tu wpisywac, a Filips podejmie decyzje :-)
Bo jesli zaczniemy sie zbierac... przygotowywac... zwolywac... zbierac w sobie... to wszystko rozejdzie sie po kosciach.
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Topik pisze:
Bas pisze:Nie wiedzialem, ze kredki moga byc przeterminowane ;-)
Mam nadzieje, ze olowkow to nie dotyczy, bo to podstawowe wyposazenie skrzynki8)
Mam nadzieję, że temperówek też nie …:lol:
Nigdy nic nie wiadomo - znalem osobe ktora sprawdzala czy na wata wiskozowa (nie bawelniana) nie jest przypadkiem przeterminowana - i jak byla, to ja wyrzucala i kupowala nowa.
Ludzie miewaja ROZNE pomysly :-)
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Domyslam sie ze uwaga na temt szklanych kulek jest skierowana do mnie.
Szklane kulki dokladam tylko - nigdy niebylo tak, ze jakis "wyjatkowo cenny" przedmiot wymienilem na szklane kulki. Dzisiaj np do dwoch skrzynek zalozonych przez 3po3 podokladalem po dwie kulki - nie biorac nic, Mam nadzieje ze wlasciciel tych skrzynek nie czuje sie tym urazony :-)
Obrazek . Obrazek
klw_wro
Nowy na forum
Posty: 8
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: klw_wro »

Ted! Przyjeżdżaj do Wrocławia i zabierz kulki (te duże najlepiej, z wzorkami w środku)! Lubimy kulki. Zgarniemy je w każdej ilości. Jak Tomek Sawyer. Chłopak był prekursorem geocachingu - ta skrytka z kulkami, co to zapominają, ile ich było, i się rozmnażają :-).Od dłuższego czasu chodzi za nami pomysł skrzynki w 100 proc. kulkowej. Będzie zgodna z oryginałem, więc pewnie powstanie zanim ziemia zamarźnie (o qrde, trzeba będzie w końcu w ziemi się babrać, hłe [img]images/smiles/icon_razz.gif"%20alt="Razz[/img])

(z http://www.cs.cmu.edu/~rgs/sawyr-VIII.html):

He went to a rotten log near at hand and began to dig under one end of it with his Barlow knife. He soon struck wood that sounded hollow. He put his hand there and uttered this incantation impressively:

"What hasn't come here, come! What's here, stay here!"

Then he scraped away the dirt, and exposed a pine shingle. He took it up and disclosed a shapely little treasure-house whose bottom and sides were of shingles. In it lay a marble. Tom's astonishment was boundless! He scratched his head with a perplexed air, and said:

"Well, that beats anything!"

Then he tossed the marble away pettishly, and stood cogitating. The truth was, that a superstition of his had failed, here, which he and all his comrades had always looked upon as infallible. If you buried a marble
with certain necessary incantations, and left it alone a fortnight, and then opened the place with the incantation he had just used, you would find that all the marbles you had ever lost had gathered themselves together there, meantime, no matter how widely they had been separated.


I zaklęcia też będzie trzeba odmawiać, a co! :-)
Awatar użytkownika
3po3
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: 3po3 »

Domyslam sie ze uwaga na temt szklanych kulek jest skierowana do mnie
Twoich kulek nie widzialem jeszcze. Ta ktore znalazlem byly to prawdziwe szklane kulki lub metelowe, takie od wiekszych lozysk. Kredki i cienie do oczu, na ktore trafilem maja termin gwarancji. Zauwazyla to dziewczyna, ktora ze mna byla. Chyba tez kredki woskowe maja termin przydatnosci.Ale odbiegamy do tematu postu bo nie dotyczyl on, na poczatku, zawartosci skrzynek.
Pozdrawiam
angelo
Wyjadacz
Posty: 471
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: angelo »

Bas pisze:Byloby dobrze, zeby Filips powiedzial jak to widzi...
Moze ma calkiem jasna wizje i wie co i jak zrobic? Wtedy juz nie trzeba dogadywac sie (a widac, ze tak prosto nie bedzie)...
Jeżeli chodzi o GL to właśnie filips napisał dość jasno jak to widzi. Chodziło mi raczej o OpenWaypoint - chyba, że tam też była jakaś rozmowa.

Ja widziałem tylko jakiegoś kogoś, kto stwierdził - "umiem trochę programować, to chętnie to zrobię" po czym słuch o nim zaginął.
Bas pisze:JUZ mozna pisac. Wlasnie tu.
No to piszcie, może nawet temat założę ;] Stworzenie projektu mogę jakoś pomoderować :]
Awatar użytkownika
filips
Forumator
Posty: 2199
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy
Kontakt:

Post autor: filips »

Bas pisze:Filips... jestes?
Hej, jestem :-) Byłem na weekendzie :-)

Widzę to tak, jak napisałem w 1 poście, czyli w skrócie:
1) Otwartość (jak geolutins) - można umieszczać gdzie się chce
2) Prostota logowania współrzędnych geokretów (trzeba wypełnić 2-3 pola).

Do zalogowania nowego miejsca geokreta wystarczą: numer geokreta (konieczny do weryfikacji) i nowe współrzędne lub waypoint OpenCaching (na razie oc.pl ale nie ma problemu, żeby rozszerzyć na całą sieć oc)

Będzie można też podać dodatkowe dane (kto, komentarz itp), jeśli ktoś chce.

Całość bez wodotrysków. Prosty ale skuteczny system śledzenia obiegu rzeczy w keszach.

W weekend zrobiłem szkic programu (na kartce) i wgląda na to, że jest on do napisania w ciągu pół dnia. Te pół dnia powinienem mieć w przeciągu tygodnia-dwóch. Będę informował.

Oczywiście czekam na sugestie i pomysły - czego brakuje w travel-bug i geolutins i co powinno się znaleźć w geokretach?
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

filips pisze:czego brakuje w travel-bug i geolutins i co powinno się znaleźć w geokretach?
Nie na poczatku, a moze w ogole nie byloby to potrzebne... ale jesli to mozliwe, to jakas wizualizacja przebytej drogi. To ciekawe skad szedl i przez jakie punkty taki maly geokret... Mapa? Punkty w gpx? Odleglosci/calkowita droga?
Z cala pewnoscia nie jest to punkt niezbedny do zycia geokreta...

Tak przy okazji:
jak policzyc odleglosc miedzy dwoma punktami majac ich wspolrzedne w WGS84? Bez pomocy zewnetrznych programow oczywiscie.
Awatar użytkownika
filips
Forumator
Posty: 2199
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy
Kontakt:

Post autor: filips »

Bas pisze:Mapa? Punkty w gpx? Odleglosci/calkowita droga?
Z cala pewnoscia nie jest to punkt niezbedny do zycia geokreta...
Mapa jest w planie w drugiej fazie :-)

Bas pisze: Tak przy okazji:
jak policzyc odleglosc miedzy dwoma punktami majac ich wspolrzedne w WGS84? Bez pomocy zewnetrznych programow oczywiscie.
Zobacz tu:
http://williams.best.vwh.net/avform.htm#Dist
pamiętaj żeby stopnie zamienić na radiany.
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Rewelacja[img]images/smiles/icon_exclaim.gif"%20alt="Exclamation[/img]
Material jest po prostu super. Dzieki:D
ODPOWIEDZ