Pathtagi?

Wszystko na ich temat, wnioski, uwagi, rankingi popularności ...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Murazor
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: piątek 16 marca 2012, 13:05
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Pathtagi?

Post autor: Murazor »

Pytanie następujące mam:

Spotkał ktoś kiedyś w Polsce w jakiejś skrzynce pathtaga?

(Dla tych, którzy nie wiedzą, co zacz: pathtagi to zestandaryzowane żetony wielkości mniej-więcej złotówki, które od geocoinów i większości trackabli różnią się tym, ze o ile wyraźnie nie jest zaznaczone inaczej, znalazca może sobie takowego przywłaszczyć. Są jednak logowane, więc "emitent" może zobaczyć, gdzie jego żetony dotarły.)

Gadżeciki te są najbardziej popularne w Stanach i Austalii, a z krajów europejskich w Hiszpanii i Holandii (?). Z tego, co przeglądałem katalog pathtagów wynika, że jak dotąd nie ma takich żetonów wypuszczonych przez cacherów z Polski (czy aby na pewno?...), aczkolwiek istnieje jeden tag z polskim motywem wyemitowany w 2008 roku:
        • Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Pathtagi?

Post autor: miklobit »

Taka funkcjonalność o ktorej piszesz jest w planach rozwojowych stronki opengeocoin.org ale jakoś ( z braki czasu ) nie może sie urodzić. Natomiast koncepcja personalnych nie śledzonych pamiątek w Europie funkcjonuje pod postacią drewnianych coinów. Najwiecej jest tego w Czechach (na gc) ale u nas też coś zaczyna się dziać w temacie
[Galaxy tab]
Awatar użytkownika
Murazor
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: piątek 16 marca 2012, 13:05
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Pathtagi?

Post autor: Murazor »

Z pewnością zaletą drewnianych coinów w porównaniu z pathtagami jest ich cena mieszcząca się pomiędzy 1 i 2 zł od sztuki z wysyłką, podczas gdy dla własnego pathtaga zejść poniżej dolara od tagu da się tylko w przypadku dużych ilości, a w przypadku "wypasionego" projektu o niewielkim nakładzie cena startuje od $3.20 za sztukę (też z wysyłką). Z kolei zaletami pathtagów jest możliwość użycia kolorów, większa dokładność rysunków i większa trwałość - są metalowe. Wchodzą też do mniejszych skrytek (23mm średnicy, 2mm grubości , dla drewniaczków jest to 35mm średnicy i 7mm grubości ). No i śledzenie mają wbudowane.

W sumie do geocachingu trafiłem dzięki pathtagom, miałem kilka z nich w rekach, spodobały mi się - i ciekaw byłem co to jest. No to się dowiedziałem. :D Wygląd i funkcjonalność mają fajne, ale obawiam się, że w Polsce na drodze do ich popularności może stanąć wysoka - jak na nasze realia - cena.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pan_ryba
Wyjadacz
Posty: 275
Rejestracja: środa 04 maja 2011, 19:40
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Pathtagi?

Post autor: pan_ryba »

Tak szczerze mówiąc to nie za bardzo rozumiem co je tak naprawdę odróżnia od wszelkiego rodzaju innych geocoinów/toczygroszy. To, że można sobie przywłaszczyć?
Obrazek Obrazek
Mówię stanowcze nie: zakopywaniu, workom oraz rdzewiejącym pojemnikom!
Awatar użytkownika
Murazor
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: piątek 16 marca 2012, 13:05
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Pathtagi?

Post autor: Murazor »

pan_ryba pisze:Tak szczerze mówiąc to nie za bardzo rozumiem co je tak naprawdę odróżnia od wszelkiego rodzaju innych geocoinów/toczygroszy. To, że można sobie przywłaszczyć?
Tak. Jeden ze standardowych rewersów pathtagów nawet wprost do tego zachęca: Obrazek

Znalazca pathtaga jest proszony o jego zalogowanie, po czym może albo wrzucić go do innej skrzynki, albo dodać do swojej kolekcji. Istotne jest tu to, że dwa tagi z tej samej serii są jak dwa elektrony - nierozróżnialne (mają ten sam numer seryjny), nie jest więc możliwe śledzenie konkretnego żetonu. Pathtagami można się też wymieniać podczas spotkań lub online. Decyzja, jak z nich korzystać zależy od emitenta. Niektórzy na przykład zastrzegają, że nie życzą sobie, żeby ich żetony były sprzedawane na ebayu itp., inni zaś takiego zastrzeżenia nie dają. Jeszcze inni emitują swoje pathtagi tylko po to, by je sprzedawać na ebayu. :mrgreen: Możliwości jest wiele i choć pathtagi pojawiły się jako gadżet keszerów, żyje obecnie wielu kolekcjonerów tagów, którzy geocachingiem się nie zajmują.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Pathtagi?

Post autor: miklobit »

Murazor pisze:W przypadku "wypasionego" projektu o niewielkim nakładzie cena startuje od $3.20 za sztukę.
.
W wersji komercyjno-budżetowej ( geocaching.com ) za $3.2 można zrobić ( od jednej sztuki ) w pełni śledzonego coin'a :
Obrazek
Obrazek

W wersji open-budżetowej ( geokrety.org ) koszt dzielimy jeszcze spokojnie przez 4 :
Obrazek
Murazor pisze:Z kolei zaletami pathtagów jest możliwość użycia kolorów, większa dokładność rysunków ..
Mozliwości kolorystyczne i dokładność grafiki na drewnie niekoniecznie musi być gorsza:
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.p ... e&start=15
Murazor pisze: Wchodzą też do mniejszych skrytek (23mm średnicy, 2mm grubości , dla drewniaczków jest to 35mm średnicy i 7mm grubości ).
Taka wielkość w wersji "budżetowej" też funkcjonuje :
http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=17598
http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=17220
Murazor pisze: No i śledzenie mają wbudowane....
Raczej tylko logowanie, bo śledzenia wymaga indywidualnego numeru, którego wykonanie na metalowych jest z pewnością bardziej kosztowne niż na "drewniaczkach"
Murazor pisze: Znalazca pathtaga jest proszony o jego zalogowanie,
Z punktu widzenia geokeszera brakuje na pathtags.com:
- powiązania logowania z konkretnym keszem - są tylko współrzędne
- możliwości zalogowania wrzucenia taga - bo z informacji że ktoś gdzieś znalazł nic ciekawego nie wynika dla nikogo - zalogowanie wrzucenia natomiast dałoby innym info, że jest szansa na znalezienie

------------------------
Wszystko co powyżej nie jest oczywiście argumentem o "lepszości" drewna nad metalem a tylko pokazaniem że są alternatywy .
Awatar użytkownika
Murazor
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: piątek 16 marca 2012, 13:05
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Pathtagi?

Post autor: Murazor »

miklobit pisze: W wersji komercyjno-budżetowej ( geocaching.com ) za $3.2 można zrobić ( od jednej sztuki ) w pełni śledzonego coin'a :
W wersji open-budżetowej ( geokrety.org ) koszt dzielimy jeszcze spokojnie przez 4 :
Się zgadza.
miklobit pisze: Mozliwości kolorystyczne i dokładność grafiki na drewnie niekoniecznie musi być gorsza:
W drewnie realistyczna jest dokładność 0.2 mm, w metalu dwa do czterech razy 'mniejsza' (czyli lepsza). Pełnego zestawu kolorów pantone, półprzeźroczystości czy efektu brokatu na drewnie też się nie uzyska... Cóż, jak zwykle - coś za coś.
miklobit pisze:
Murazor pisze: No i śledzenie mają wbudowane....
Raczej tylko logowanie, bo śledzenia wymaga indywidualnego numeru, którego wykonanie na metalowych jest z pewnością bardziej kosztowne niż na "drewniaczkach"

Z punktu widzenia geokeszera brakuje na pathtags.com:
- powiązania logowania z konkretnym keszem - są tylko współrzędne
- możliwości zalogowania wrzucenia taga - bo z informacji że ktoś gdzieś znalazł nic ciekawego nie wynika dla nikogo - zalogowanie wrzucenia natomiast dałoby innym info, że jest szansa na znalezienie
Bo w zasadzie wrzucanie ponowne to opcja dodatkowa, zasadniczo pathtagi to obiekty kolekcjonerskie, będące sygnaturką emitenta. *) Nie dublują funkcjonalności geocoinów, kretów czy travelbugów - i bardzo dobrze. Jak napisałeś - warto mieć różne możliwości w odwodzie.

*) Edit: Z tego co zrozumiałem z historii tego gadżetu, pathtagi powstały właśnie dlatego, że ludzie chcieli mieć jakiś odpowiednik geocoina, którego po znalezieniu nie będzie trzeba wrzucać gdzie indziej. Typowe zastosowania (głównie w USA i Australii) to trofea FTF/STF/TTF wrzucane do skrzynek przez założycieli, albo uniwersalne fanty na wymianę za te już znajdujące się w skrzynce. Czyli w sumie można powiedzieć, że z punktu widzenia keszerasą to fanty z wbudowaną możliwością ustalenia, gdzie trafiły.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Pathtagi?

Post autor: miklobit »

Murazor pisze: W drewnie realistyczna jest dokładność 0.2 mm, w metalu dwa do czterech razy mniejsza. Pełnego zestawu kolorów pantone, półprzeźroczystości czy efektu brokatu na drewnie też się nie uzyska...
Jak już dzielimy włos na czworo to co tu ma do rzeczy materiał podłoża do np. możliwości kolorystycznych nadruku ?
To zależy wyłącznie od technologii. Jak się zadrukuje drewno kryjącą farbą np sitodrukiem, to będzie wyglądać tak samo jak na metalu.
Tyle , że koszt nadruku ( małej serii ) będzie rząd wielkości większy niż na ploterze/drukarce.
Awatar użytkownika
Murazor
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: piątek 16 marca 2012, 13:05
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Pathtagi?

Post autor: Murazor »

No to dzielmy, nawet i na ośmioro, choć w offtopa wchodzimy coraz dalej: :wink: Jak sam zauważyłeś, jest to kwestia podkładu. Na metal kładziesz dowolną emalię i masz z głowy, odblask, mat, półprzejrzystość, co tam się chce. Drewno ma swoją strukturę, która na różne sposoby może być uwzględniona: przy położeniu farby niekryjacej - przebija, przy farbie kryjącej zaś wymaga zainwestowania w dobry podkład, co - jak sam zauważyłeś winduje cenę, bo bez tego będzie się łuszczyć.

Dzisiejsza technologia umożliwia naprawdę wiele, pytanie: po co i za ile... Wychodzą z tego rozważania na temat wyższości Wielkanocy nad Bożym Narodzeniem. Siłą drewna jest na przykład stosunkowo proste modelowanie chropowatości powierzchni, coś takiego jak masz w swoim awatarze. I znów, na metalu też by się dało, robią to profesjonalne mennice, ale koszt dla krótkiej serii byłby niewspółmierny. Moim zdaniem urok drewna polega właśnie na jego naturalności, dużo bardziej do mnie przemawia estetycznie tekst czy rysunek wypalony w drewnie laserowo (np. ta okładka logu, którą masz u siebie na stronie) niż malnięty na nim farbą.

Dlatego zamiast obawiać się konkurencji metalowej u nas, co na razie nie grozi (choć, rzecz jasna, licho nie śpi) sami zawojujmy świat za pomocą drewnianej ekspansji. :mrgreen:
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
m2m
Stały bywalec
Posty: 152
Rejestracja: środa 15 grudnia 2010, 00:32
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Pathtagi?

Post autor: m2m »

Dostałam jednego w Rzymie od pewnego keszera z Hiszpanii i dałam w Krakowie innemu keszerowi. Wyglądał ładnie, ale ciężko go było zalogować (kolejna strona z loginem, hasłem itd).
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: Pathtagi?

Post autor: lavinka »

Chyba wpadł nam jakiś ze skrzynki GC, ale podleciał zza granicy. Polskiego geocoina niełatwo trafić, a co dopiero coś bardziej niszowego. :)
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
cichy
Forumator
Posty: 528
Rejestracja: poniedziałek 13 lipca 2009, 12:29
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Pathtagi?

Post autor: cichy »

Ja chyba znalazłem coś takiego ostatnio we Wrocku.
Na razie położyłem na półce z myślą, że zaloguje później i nie przyglądałem się temu zbytnio. Wygląda jak złotówka i coś ma wygrawerowane. Jak wrócę do domu z pracy to się dokładnie temu przyjrzę.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Murazor
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: piątek 16 marca 2012, 13:05
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Pathtagi?

Post autor: Murazor »

No to mamy pierwszego w pełni polskiego pathtaga (bo ten polsko-szwedzki, którego pokazywałem wcześniej, to ze Stanów pochodzi).
Trzeba było czekać aż do numeru 21436:

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Murazor
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: piątek 16 marca 2012, 13:05
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Pathtagi?

Post autor: Murazor »

Oto trzy polskie tagi, które można było zobaczyć (i nie tylko) podczas wczorajszego eventu "Pod Widmowym Królem". Jeden z nich już znacie. Kliknięcie na obrazek otwiera odpowiednią stronę.
  • Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ