Stowarzyszenie Opencaching Polska założone przez Sebastiana

Wszystko co nie mieści w innych tematach...

Moderator: Moderatorzy

ptys50
Nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 16 listopada 2015, 17:26
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Stowarzyszenie Opencaching Polska założone przez Sebastiana

Post autor: ptys50 »

Przepraszam, że się wtrącam do dyskusji osób zasłużonych dla OC PL, ale pozwolę sobie wyrazić swoje zdanie.
"Podpięcie się" Szan. Założyciela Stowarzyszenia pod nazwę ogólnopolskiego "OC PL" było przejawem lekkiej megalomanii.
Chyba lepiej było stworzyć stowarzyszenie lokalne, np. "OC - Górny Śląsk" jako twór integrujący keszerów z tego środowiska i działać wspierająco dla całego OC PL. Może wtedy cała powyższa burza na forum nie miałaby miejsca ? Czy się mylę ?
Awatar użytkownika
Whatever
Wyjadacz
Posty: 418
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 09:22
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Re: Stowarzyszenie Opencaching Polska założone przez Sebastiana

Post autor: Whatever »

Mylisz się, górny Śląsk, oprócz osoby Sebka też nie ma z tym nic wspólnego.
Za ten post autor Whatever otrzymał podziękowanie:
Agatha
[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=3306][img]http://www.opencaching.pl/statpics/3306.jpg[/img][/url][url=http://geokrety.org/mypage.php?userid=976][img]http://geokrety.org/statpics/976.png[/img][/url]
sajmon
Wyjadacz
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 17 października 2013, 10:39
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 26 razy

Re: Stowarzyszenie Opencaching Polska założone przez Sebastiana

Post autor: sajmon »

Generalnie chyba nikt aktywnie działający na OC.pl nie ma nic wspólnego z tym stowarzyszeniem. Dlatego niezrozumiałe dla mnie jest oburzenie, gdy wątek nazwano "stowarzyszenie Sebastiana".
Za ten post autor sajmon otrzymał podziękowanie:
Whatever
Awatar użytkownika
krcr
Wyjadacz
Posty: 345
Rejestracja: sobota 22 września 2012, 18:03
Podziękował;: 53 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Re: Stowarzyszenie Opencaching Polska założone przez Sebastiana

Post autor: krcr »

Może zamiast przepychanek pozwólmy Sebastianowi napisać coś więcej o tym stowarzyszeniu?
Jakie ma plany? Zamysły? etc etc...
Bo w wątku są już 4 strony postów, ale konkretów ZERO

@Sebastian - jesteś w stanie nam napisać co chcesz osiągnąć?
Niepraktykujący abstynent
Obrazek Obrazek
Sebastian
Forumator
Posty: 866
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2008, 19:31
Podziękował;: 56 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Stowarzyszenie Opencaching Polska założone przez Sebastiana

Post autor: Sebastian »

Hejka, to będzie odpowiedź zbiorcza:
1. ptys50 , gdybym założył stowarzyszenie "OC - Górny Śląsk" , to mógłbym w najlepszym przypadku podzielić los janka, a w najgorszym, wąchać kwiatki z zupełnie innej strony ;)
2. @Whatever, @sajmon , Górny Śląsk, ma ze stowarzyszeniem sporo wspólnego:
-siedziba stowarzyszenia znajduje się na Górnym Śląsku,
-osoby bawiące się aktywnie w Opencaching, członkowie Stowarzyszenia, mieszkają na terenie Górnego Śląska i tu keszują.
3. krcr, cele działania Stowarzyszenia, są określone w Regulaminie Stowarzyszenia. Dlaczego zdecydowałem się podjąć się tego wyzwania - przeczytałem, że w ubiegłym roku w serwisie OC, spadła aktywność o 40%, pozwoliłem sobie jako drugi najdłuższy stażem, aktywnie keszujący członek społeczności OC, przywrócić do życia projekt, który w 2015 ówczesny zespół OC rozpoczął.
Najważniejsze cele na czas najbliższy:
-rejestracja zbioru danych osobowych u GIODO i powołanie ABI,
-w związku z wejściem w dniu 25 maja przepisów o ochronie danych osobowych, opracować niezbędne procedury i powołać inspektora danych osobowych, by wszystko było zgodne z RODO,
-rozpoczęcie prowadzenia ksiąg handlowych,
-monitorowanie wniosku o dotację wysokości 40 tysięcy złotych,
-zakup sprzętu niezbędnego do realizacji celów określonych w Regulaminie Stowarzyszenia (laptopy, projektor, ekran, na początek kilka nawigacji gps)
-rozpocząć cykl prezentacji popularyzujących Opencaching oraz wiedzę o regionie,
-nawiązać współpracę z Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz Tarnogórskim Klubem Taternictwa Jaskiniowego by zrealizować wspólnie zbieżne z działalnością Stowarzyszenia plany, np to: zorganizowanie dla keszerów odwiedzenie tego miejsca: http://tktj.pl/public_content/documents/opracowanie.pdf .

Do zobaczenia,
sebek

EDIT
Dlaczego działania Stowarzyszenia Opencaching Polska są rozciągnięte w czasie - bowiem nie mógłbym zasnąć spokojnie, gdyby wszystko związane z obowiązującym prawem nie było dopięte na ostatni guzik. Napiszę, że spokojnie bym nie spał na miejscu trzech osób wkładających wkładające mnóstwo pracy, ogromne zaangażowanie służące funkcjonowaniu funkcjonowaniu serwisu OC. Niestety przez wieloletnie zaniedbania, jeżeli ktoś złośliwy zechce uwalić serwis i będzie wiedział jak to zrobić, może dojść do sytuacji, że chcąc wejść na stronę OC, zobaczycie słynny - Błąd 404 . Oczywiście nie będę na forum publicznym tych informacji przekazywał z wiadomych względów. Przekażę je Zespołowi OC (COG, RT), bowiem te luki, moim zdaniem należy jak najszybciej załatać.
Ostatnio zmieniony niedziela 04 marca 2018, 00:21 przez Sebastian, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
ptys50
Nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 16 listopada 2015, 17:26
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Stowarzyszenie Opencaching Polska założone przez Sebastiana

Post autor: ptys50 »

Hejka, to będzie odpowiedź zbiorcza:
1. ptys50 , gdybym założył stowarzyszenie "OC - Górny Śląsk" , to mógłbym w najlepszym przypadku podzielić los janka, a w najgorszym, wąchać kwiatki z zupełnie innej strony ;)

@Sebastian
Przyznam się, że nie rozumiem tej odpowiedzi i nic nie wiem o losie "janka". Czy mógłbyś jaśniej się wyrażać, proszę !

Ja od kilku lat uczestniczę w keszowaniu w ramach OC PL, jak też GC, głównie w Małopolsce.
Jakiś czas temu zaistniało tu stowarzyszenie "GC Małopolska" - fajnie działa, integruje środowisko keszerskie, inicjuje różne konkursy i spotkania, było organizatorem Megaeventu 2017 i zaplanowało kolejny w 2018. Jest sympatycznie !
I o czymś takim podobnym myślałam pisząc o Stow. "OC - Górny Śląsk", o inicjatywie regionalnej, a nie o swego rodzaju "zawłaszczaniu" marki "OC PL", o co (jak widzę na tym forum) mają pretensje liczni forumowicze.
Tak czy owak - życzę jak najdłuższego wąchania kwiatków od góry i pomyślnego keszowania.
Maria
P.S. Zawsze uważałam, że emocje są złym doradcą, a zgoda buduje !
Za ten post autor ptys50 otrzymał podziękowanie:
Elvis7
Aris
Wyjadacz
Posty: 299
Rejestracja: poniedziałek 30 marca 2015, 20:24
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Stowarzyszenie Opencaching Polska założone przez Sebastiana

Post autor: Aris »

D***l tylko tyle mogę powiedzieć. Taki dopisek powinna mieć ta wydmuszka. Megaloman z towarzystwa wzajemnej adoracji LM będzie jednym z gwoździ do trumny tego serwisu. Dlatego sobie odpuściłem, układy, kolesiostwo i fochy bo nie trzymasz ze mną. Wam potrzeba bata jakim są reviewerzy na GC którzy kierują się regulaminem. Wolność jest dla inteligentnych a nie hołoty która leczy kompleksy niszową pasją.
Ps. Radzę nie usuwać tego posta.
Awatar użytkownika
chinczyk
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: środa 12 października 2011, 00:20
Podziękował;: 40 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy
Kontakt:

Re: Stowarzyszenie Opencaching Polska założone przez Sebastiana

Post autor: chinczyk »

Aris pisze: niedziela 04 marca 2018, 16:26 D***l tylko tyle mogę powiedzieć. Taki dopisek powinna mieć ta wydmuszka. Megaloman z towarzystwa wzajemnej adoracji LM będzie jednym z gwoździ do trumny tego serwisu. Dlatego sobie odpuściłem, układy, kolesiostwo i fochy bo nie trzymasz ze mną. Wam potrzeba bata jakim są reviewerzy na GC którzy kierują się regulaminem. Wolność jest dla inteligentnych a nie hołoty która leczy kompleksy niszową pasją.
Ps. Radzę nie usuwać tego posta.
Wszystko spoko w tej wypowiedzi , nawet powiem że się z nią zgadzam - ale ostatnie zdanie jest takie że mam ochotę w..... tego posta w powietrze i zobaczyć co się stanie. Samo grożenie nie pasuje do całości inteligentnej wypowiedzi ...
Obrazek
Awatar użytkownika
art_noise
Forumator
Posty: 875
Rejestracja: sobota 27 września 2008, 00:30
Podziękował;: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Re: Stowarzyszenie Opencaching Polska założone przez Sebastiana

Post autor: art_noise »

Aris pisze: niedziela 04 marca 2018, 16:26 D***l
Co się kryje pod tym skrótem? Bo wygwiazdkowało i kombinuję cały dzień... Jedynie co to mi pasuje D.Z.I.W.I albo D.U.P.K.I
http://www.youtube.com/watch?v=UymAoyAT_bI

Serce zostało na OC. Rozum przeszedł na GC.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Posty: 1153
Rejestracja: sobota 07 grudnia 2013, 04:31
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: Stowarzyszenie Opencaching Polska założone przez Sebastiana

Post autor: deg »

art_noise pisze: niedziela 04 marca 2018, 20:27 Co się kryje pod tym skrótem? Bo wygwiazdkowało i kombinuję cały dzień... Jedynie co to mi pasuje D.Z.I.W.I albo D.U.P.K.I
Przecież to proste. Klikaj tu i wszytko jasne: http://slownik.adiasz.pl/?keyword=D%3F%3F%3FI
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek
Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Posty: 457
Rejestracja: czwartek 21 czerwca 2012, 22:17
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Stowarzyszenie Opencaching Polska założone przez Sebastiana

Post autor: dallas »

Uwzgledniając temat postu, to chyba o DŻINI i Nirwane musiało chodzić, bo dulki kompletnie nie mają sensu :(
Awatar użytkownika
elmodemonico
Stały bywalec
Posty: 102
Rejestracja: czwartek 09 lutego 2017, 15:12
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Stowarzyszenie Opencaching Polska założone przez Sebastiana

Post autor: elmodemonico »

Sebastianie, rozumiejąc motywy i Twoją argumentację, którymi się kierujesz tworząc owe stowarzyszenie chciałbym jednak, aby nie było ono kojarzone z szeroko pojętą społecznością tworzącą serwis opencaching. Sugerowałbym zmianę nazwy stowarzyszenia np. na Stowarzyszenie Miłośników OC... etc. W chwili obecnej nazwa stowarzyszenia jasno sugeruje, że jest to twór ściśle powiązany z serwisem i jego funkcjonowaniem, dlatego podmioty z zewnątrz - nie mające wiedzy na temat funkcjonowania serwisu - mogą się kontaktować w różnych ważnych sprawach ze stowarzyszeniem, które stricte nie posiada żadnego mandatu do oficjalnego reprezentowania serwisu. W jakimś stopniu może to doprowadzić do chaosu informacyjnego i organizacyjnego. Jeżeli zajdzie powiedzmy taka sytuacja: Twoje stowarzyszenie otrzyma od GDDKiA, czy Lasów Państwowych oficjalne pismo, maila, a nawet mandat w związku z jakąś skrzynką, która ewidentnie łamie ogólne przepisy, na straży których stoi jedna z w/w instytucji. Skąd mamy mieć pewność, że Ty jako prezes poinformujesz właściwego adresata o zaistniałej sytuacji? Nie wiemy tak do końca, czy kolega Sebastian będzie jako prezes stowarzyszenia transparentny, może będzie chciał działać na własną rękę?! Moim skromnym zdaniem w tym wypadku musi zachodzić jasny i oficjalny przekaz, że stowarzyszenie Sebastiana i serwis opencaching.pl to DWIE ODRĘBNE I NIEZALEŻNE INSTYTUCJE - prawnie, instytucjonalnie i organizacyjnie.
Wobec powyższego, to co wcześniej zasugerowałem wydaje się być zasadne.

PS Co do samego stowarzyszenia (nie licząc jego nazwy), idei jaka mu przyświeca, zgodnie z Twoimi zamierzeniami, to żeby było oczywiste życzę powodzenia i samych sukcesów.
Pozdrawiam
elmodemonico
Obrazek
stasiekm
Nowy na forum
Posty: 19
Rejestracja: środa 29 lipca 2015, 17:59
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Stowarzyszenie Opencaching Polska założone przez Sebastiana

Post autor: stasiekm »

elmodemonico pisze: poniedziałek 05 marca 2018, 10:11 Moim skromnym zdaniem w tym wypadku musi zachodzić jasny i oficjalny przekaz, że stowarzyszenie Sebastiana i serwis opencaching.pl to DWIE ODRĘBNE I NIEZALEŻNE INSTYTUCJE - prawnie, instytucjonalnie i organizacyjnie.
Jeśli się nie mylę to, serwis opencaching.pl nie ma sformalizowanych struktur i osobowości prawnej (straszne sformułowanie), do których jakaś jednostka administracyjna mogła by się zwrócić, " w kwestii formalnej".
Tu stowarzyszenie ma jakąś przewagę, mimo tego, że na razie wydaje się nie reprezentować nikogo poza grupą założycielską. W połączeniu ze zbieżną nazwą może to wprowadzać postronne osoby w błąd.

Czy ktoś dobrze poinformowany mógł by potwierdzić lub sprostować moje domysły na temat statusu oc.pl?
Za ten post autor stasiekm otrzymał podziękowanie:
krcr
Awatar użytkownika
chinczyk
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: środa 12 października 2011, 00:20
Podziękował;: 40 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy
Kontakt:

Re: Stowarzyszenie Opencaching Polska założone przez Sebastiana

Post autor: chinczyk »

stasiekm pisze: wtorek 06 marca 2018, 19:47
Jeśli się nie mylę to, serwis opencaching.pl nie ma sformalizowanych struktur i osobowości prawnej (straszne sformułowanie), do których jakaś jednostka administracyjna mogła by się zwrócić, " w kwestii formalnej".
Tu stowarzyszenie ma jakąś przewagę, mimo tego, że na razie wydaje się nie reprezentować nikogo poza grupą założycielską. W połączeniu ze zbieżną nazwą może to wprowadzać postronne osoby w błąd.

Czy ktoś dobrze poinformowany mógł by potwierdzić lub sprostować moje domysły na temat statusu oc.pl?
Nie ma to prawda , ale wierz mi że jak ktoś chce czegoś w kwestii formalnej to znajduje się jakiś oficjal :P
Za ten post autor chinczyk otrzymał podziękowanie:
art_noise
Obrazek
Sebastian
Forumator
Posty: 866
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2008, 19:31
Podziękował;: 56 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Stowarzyszenie Opencaching Polska założone przez Sebastiana

Post autor: Sebastian »

Przede wszystkim pomysł stowarzyszenia Opencaching Polska, to nie mój wymysł. Prace trwały od 3 lat przy udziale ówczesnego Zespołu OC, proszę:

"Dokument powstał po to aby przed spotkaniem przygotować jak najwięcej rzeczy dotyczących statutu. Staramy się nie kasować tylko komentować (jest taka opcja). Jest tez czat powiązany z tym dokiem, można dyskutować
Trzeba ustalić: cele, sposób realizacji, kwestia zarządu i reprezentacji, komisji rewizyjnej (ilość członków w organach, ile może reprezentować łącznie itp), kwestia przyjmowania nowych członków.

Linki do różnych statutów:
https://docs.google.com/document/d/1tRD ... sp=sharing
http://www.geocaching.org.pl/index.php/ ... nie/statut

dodane przez Sebastian - przykładowe statuty Stowarzyszeń, które są organizacjami pożytku publicznego:
https://www.dropbox.com/s/6wmv5uqm20z72 ... 4.doc?dl=0
https://www.dropbox.com/s/mkkm11yajt8hu ... 0.doc?dl=0

Celem działania Stowarzyszenia jest: ( to w miare zredagowaliśmy z miklobitem)
Propagowanie turystyki kwalifikowanej, historii kraju i regionu oraz ochrony środowiska,
Wychowanie i szeroko pojęty rozwój dzieci i młodzieży,
Budowanie społeczności ludzi aktywnych i kreatywnych
Działalność wydawnicza,
Popularyzowanie nowoczesnych technologii wspierających aktywny wypoczynek.
Działalność wspomagająca realizację wymienionych celów..

Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez:
wspieranie osób fizycznych lub prawnych których działania są zbieżne z celami stowarzyszenia,
tworzenie i rozwijanie narzędzi wspomagających aktywny wypoczynek, w szczególności serwisów internetowych, aplikacji mobilnych
tworzenie i organizacja gier terenowych oraz innych form aktywnego wypoczynku,,
współpracę z jednostkami administracji publicznej, samorządem lokalnym, innymi stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi w zakresie realizacji celów statutowych Stowarzyszenia
Organizację edukacji w zakresie form aktywnej turystyki z wykorzystaniem technik geopozycjonowania, terenoznawstwa,
działalność wydawniczą, w szczególności w zakresie turystyki, kartografi, historii, ochrony zabytków, ochrony środowiska,
organizowanie spotkań, eventów (proponuję słowo: imprez), warsztatów, szkoleń, wycieczek związanych z celami Stowarzyszenia,
ogłaszanie lub inicjowanie wszelkiego rodzaju odczytów, zjazdów, spotkań autorskich, imprez i wystaw, konkursów wynikających z zadań i działalności Stowarzyszenia,
dodane przez Sebastian - w związku z ustawą o działalności instytucji pożytku publicznego i o wolontariacie, myślę że warto zapisać takie cele:
9. podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
10. wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej;
11. rozwój turystyki i krajoznawstwa;

Zarząd i komisja rewizyjna
(MR) Proponuje po 5 osób w organach, przy czym do podpisywania umów prezes + jeden członek . Może warto się zastanowić na sądem koleżeńskim (jest takie coś :)
Moim zdaniem wystarczy reprezentacja 3-osobowa w Zarządzie i w Komisji Rewizyjnej. Do reprezentowania na zewnątrz (umowy, bank, rachunki, itp.) najrozsądniejszym rozwiązaniem są 2 osoby z zarządu (bez wskazywania funkcji).

dodane i edytowane przez Sebastian - sąd koleżeński może w składzie 3 osób, myślę że trzeba by uwzględnić formę walnego zgromadzenia członków (w statucie mojego stowarzyszenia był zapis, że WZC może odbywać się w postaci elektronicznej, przez neta i organ rejestrowy nie miał nic przeciw temu). Podesłałem wzór mojego statutu, który po 5 poprawkach przeszedł przez organ rejestrowy.

Siedziba
(MR) Proponuję Warszawę.

dodane przez Sebastian - Warszawa (bo to dobrze brzmi)

Jutro postaram się na spokojnie zrobić draft Stautu. Nie bardzo wiem, gdzie umieścić sąd. Można zrobić tak, że Zarząd ma w swych uprawnieniach m.in. decydowanie o wykreślaniu członków (osobnym punktem są ich prawa i obowiązki), a w sytuacjach szczególnych powinien uzyskać akceptację Walnego Zgromadzenia.
Gdzie jest Statut, podesłany przez Sebastiana ? Mam dostęp do jakiejś korespondencji RR. Statutu nie widzę.

dodane przez Sebastian - mój statut jest w pierwszym linku na stronie, jeżeli nie działa daję jeszcze raz - https://www.dropbox.com/s/pkuql2udp5d7w ... y.doc?dl=0

statut przekazuję dla stowarzyszenia i można bazować na nim przy opracowaniu statutu OC.

i jeszcze jeden przydatny link:

http://ngo.chorzow.eu/index.php?option= ... icle&id=12

Jeżeli będzie draft statutu, z miłą chęcią go zobaczę. Jeszcze małe pytanie, czy to będzie stowarzyszenie nie prowadzące działalności gospodarczej ?

dodane przez Sebastian - po połączeniu obu statutów + celów działania stowarzyszenia opracowanych przez Marcina i Miłosza, myślę że wyjdzie z tego coś wspaniałego :-)

dodane przez Sebastian - stworzyłem na fejsie stronę społecznościową,
Stowarzyszenie Opencaching Polska oraz grupę Stowarzyszenie Opencaching Polska - https://www.facebook.com/groups/1633079 ... 8/?fref=ts, przekazałem ją w ręce Mariusza i Miłosza, pomysłodawców utworzenia stowarzyszenia. Myślę, że to dobra platforma do współpracy i dzielenia się pomysłami.

dodane przez Sebastian - jeżeli chcielibyśmy uzyskać status organizacji pożytku publicznego, dodałem 2 linki do przykładowych statutów, w których jest zaznaczone co jest niezbędne oraz daję linki do ważnych informacji:

http://poradnik.ngo.pl/statut_OPP

http://www.premd.org.pl/aktualnosci_2/a ... 0/?cid=579

http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU ... 873&type=3

dodane przez Sebastian - link do dokumentu o procedurze rejestracji stowarzyszenia

http://zielona-gora.pl/system/obj/5283_ ... towKRS.pdf

jeżeli chodzi o zebranie założycielskie, jego przebieg, uchwały, druki KRS i procedurę rejestracji to bardzo chętnie pomogę."
Obrazek
ODPOWIEDZ