Takie tam "przepychanki" [wydzielił KrystianT]

Wszystko co nie mieści w innych tematach...

Moderator: Moderatorzy

Sebastian
Forumator
Posty: 866
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2008, 19:31
Podziękował;: 56 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Takie tam "przepychanki" [wydzielił KrystianT]

Post autor: Sebastian »

Nie da się ukryć, że z zabawy odeszło wielu wspaniałych ludzi, część z nich: Snuffery, Artix, Dziku, Zyr, Mela, Bazyl69, Bogobig, Nefryt, Etna@Mars, Pyra, kawior&jardo, ostatnio Wołki.LCA. Jeszcze jedna osoba chce odejść, była by to kolosalna strata dla serwisu OC, dlatego stanę na rzęsach, by do tego nie doszło. Piszecie, że nie ma ludzi niezastąpionych, lecz Ci ludzie włożyli ogrom pracy dla serwisu Opencaching Polska. Bez nich moglibyśmy teraz szukać nędznych keszy na GC. Niestety pośród uczestników naszej zabawy mamy "kreta" firmy Groundspeak, który robi bardzo wiele, by użytkownicy naszego serwisu przenieśli się na GC.

Szczęśliwie w naszej zabawie uczestniczą, rozwijają ją takie osoby jak Grzegorz (deg), Maciek (Pan Samochodzik, kociewie), Jacek (triPPer) i każdy z Was, który zakłada skrzynki, serwisuje, szuka.

W najbliższym czasie chciałbym zrobić coś, co zamieni trend spadkowy OC, na wzrostowy. Chciałbym zrealizować cztery projekty, w tym jeden, uważam - kluczowy dla rozwoju serwisu.

Aha, sądzę że można by rozpocząć przygotowania do tegorocznego Ogólnopolskiego Zlotu Opencaching. Szkoda, by skończyło się tak jak w ubiegłym roku, kiedy się nie odbył. Fajnie gdyby zebrała się grupa osób, która wspólnie przygotuje to spotkanie, myślę że można o tym porozmawiać w osobnym wątku.

Pozdrawiam serdecznie, Wasz Sebastian
Obrazek
rapotek
Wyjadacz
Posty: 282
Rejestracja: piątek 26 lutego 2016, 11:54
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: Podsumowania 2017

Post autor: rapotek »

Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 15:08 Bez nich moglibyśmy teraz szukać nędznych keszy na GC.
Co dokładnie oznacza "nędzne"? Nie mam na koncie dużo znalezień, ale porównując typowe kesze "geo" (czyli takie, gdzie rzeczywiście kluczową sprawą jest użycie GPS) na GC i OC jakoś nie widzę drastycznej różnicy poziomów. I tu i tu są "masówki", o których szybko się zapomina i "perełki", o których pamięta się długo. W związku z tym jestem ciekaw definicji słowa "nędzne".
Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 15:08 Niestety pośród uczestników naszej zabawy mamy "kreta" firmy Groundspeak, który robi bardzo wiele, by użytkownicy naszego serwisu przenieśli się na GC.
Jakieś szczegóły, dowody co dokładnie taki kret robi? Bez tego to tylko rzucanie słów na wiatr, żeby nie powiedzieć celowe antagonizowanie.
Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 15:08 W najbliższym czasie chciałbym zrobić coś, co zamieni trend spadkowy OC, na wzrostowy. Chciałbym zrealizować cztery projekty, w tym jeden, uważam - kluczowy dla rozwoju serwisu.
Życzę powodzenia. Wg mnie liczy się każda inicjatywa, która ma prowadzić co tego, żeby ta zabawa nie zginęła, niezależnie czy to jest OC, GC czy inne C.
witas86
Bywalec
Posty: 27
Rejestracja: wtorek 07 listopada 2017, 13:11
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Podsumowania 2017

Post autor: witas86 »

Z perspektywy osoby o dość niskim stażu, wypowiedzi które sugerują nieczyste zagrania "konkurencyjnego" serwisu brzmią dziwnie. Sądzę, że to może odstraszać nowicjuszy.
nefryt
Nowy na forum
Posty: 22
Rejestracja: środa 02 maja 2012, 22:20
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Podsumowania 2017

Post autor: nefryt »

Panie Sebastianie trochę Pan popłyną. Nefryt wcale nie odszedł. Skoro odnajduje kilka set keszy rocznie, serwisuje swoje kesze to o jakim odejściu można mówić?
Sebastian
Forumator
Posty: 866
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2008, 19:31
Podziękował;: 56 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Podsumowania 2017

Post autor: Sebastian »

rapotek pisze: niedziela 04 lutego 2018, 15:39
Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 15:08 Bez nich moglibyśmy teraz szukać nędznych keszy na GC.
Co dokładnie oznacza "nędzne"? Nie mam na koncie dużo znalezień, ale porównując typowe kesze "geo" (czyli takie, gdzie rzeczywiście kluczową sprawą jest użycie GPS) na GC i OC jakoś nie widzę drastycznej różnicy poziomów. I tu i tu są "masówki", o których szybko się zapomina i "perełki", o których pamięta się długo. W związku z tym jestem ciekaw definicji słowa "nędzne".
"Nędzne" to moja subiektywna opinia. Jeżeli zobaczycie traila z GC np. https://www.geocaching.com/geocache/GC5 ... d-zabrze-1 , oraz geościeżkę z OC - https://opencaching.pl/powerTrail.php?p ... ptrail=588 , ocenicie różnice poziomu keszy.
Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 15:08 Niestety pośród uczestników naszej zabawy mamy "kreta" firmy Groundspeak, który robi bardzo wiele, by użytkownicy naszego serwisu przenieśli się na GC.
rapotek pisze: niedziela 04 lutego 2018, 15:39 Jakieś szczegóły, dowody co dokładnie taki kret robi? Bez tego to tylko rzucanie słów na wiatr, żeby nie powiedzieć celowe antagonizowanie.
Tutaj masz logi:
"Udało się dotrzeć, nawet o czasie. Jak zwykle przemiłe towarzystwo i atmosfera.
Do czasu, aż przyszedł XXX z GC. Wtedy zrobiło się do dupy:(Ciągle truł tyłek, żeby przenieść nasze kesze na GC, że tam lepiej i w ogóle. Wszyscy zaczęli się zastanawiać, co mu jest."

"Przybyłem, zobaczyłem i uciekłem...
Coś (ktoś) ewidentnie mi tam nie pasowało..."

"Świetne miejsce jak i kesz! Podobało nam się bardzo. No może poza tym że kesz tylko na OC.
Ale chciałbym zaapelować!!!
Natalka - jako młoda osoba, wychowująca się innych realiach (UE, brak granic i ogólny dobrobyt) niż twoi zwapniali rodzice (PRL, kartki i ogólny brak keszy) - nie patrz na ich ortodoksyjne podejście (często mylone z patriotyzmem) - że tylko jedno radio, jedna telewizja i jeden serwis! Zarejestruj proszę kesza również na GC tak by cała Europa, ba - cały świat się o nim dowiedział!!!! "

"SYNCHRO Z GC. Uwaga - na OC kompletnie nieaktualne hinty, widać autor przerzucił się już w całości na GC.
Wpis na GC:
17:48 2614
Weekendowy wypad keszowy, dzień pierwszy - sobota. Pogoda w miarę dopisuje, humor też [:)]"

No i perełka:
"Byłem ale tylko na lodowisku. Fajnie było spotkać się z przyjacielską ekipą. Do knajpy nie poszedłem bo musiałem już zmykać. Może i dobrze bo mi nikt nic nie zaye**ł;)Szkoda tylko że jeden z uczestników spotkania w knajpie narobił problemów i smrodu. I szkoda że potem musiałem brutalnie robić porządek na grupie FB Opencaching."

W tej sprawie, to ode mnie wszystko, bo byłem zastraszany, prawnikami, sądem. Bardzo nie lubię sądów, z międzynarodową korporacją jaką jest Groaundspeak, zwykły szary człowiek nie wygra.
Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 15:08 W najbliższym czasie chciałbym zrobić coś, co zamieni trend spadkowy OC, na wzrostowy. Chciałbym zrealizować cztery projekty, w tym jeden, uważam - kluczowy dla rozwoju serwisu.
rapotek pisze: niedziela 04 lutego 2018, 15:39 Życzę powodzenia. Wg mnie liczy się każda inicjatywa, która ma prowadzić co tego, żeby ta zabawa nie zginęła, niezależnie czy to jest OC, GC czy inne C.
Bardzo dziękuję, za pozytywne słowa :D Myślę, żeuda się w najbliższym czasie choć połowę projektów zrealizować. Dowiecie się tego z oficjalnego forum OC, fejsbukowej strony: https://www.facebook.com/ZespolOC/ , oraz informacje znajdziecie na grupie https://www.facebook.com/groups/2873671 ... g4sSbn0Miw

Pozdrawiam serdecznie, Sebastian
Obrazek
Awatar użytkownika
art_noise
Forumator
Posty: 875
Rejestracja: sobota 27 września 2008, 00:30
Podziękował;: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Re: Podsumowania 2017

Post autor: art_noise »

areckis pisze: niedziela 04 lutego 2018, 11:11 Czyli skrzynki z OC: 34,5 tys, a na GC: 39,8 tys. Prawie tyle samo. :) Użytkowników na OC: 38,2 tys, a na GC: 136,7 tys.
Sporo więcej, ale to oznacza, że nasi keszerzy zakładają dużo więcej skrzynek/osobę niż ci z GC. :)
Areckis twoje powyższe 3 zdania zachęciły mnie do głębszego przyjrzenia się tematowi i spojrzenia w statystyki. Skrzynek jest prawie tyle samo lecz niestety dynamika przyrostu skrzynek porównując OC i GC... To już nie wygląda tak różowo. Ostatnie lata wyglądają tak:
Styczeń 2015
Skrzynek na OC - 19.766 na GC - 12.898 OC było sporo do przodu
Styczeń 2016
Skrzynek na OC - 25.102 na GC - 22.401 czyli nadal jest dobrze
Styczeń 2017
Skrzynek na OC - ok. 30.000 na GC - 31.496
Styczeń 2018
Skrzynek na OC - 33.745 na GC - 38.950

Jeszcze dodam mały (ale dla mnie niezwykle ważny) drobiazg. GC jest międzynarodowe. Powyżej rozmawiamy o skrzynkach założonych w Polsce. Ale trzeba sobie zdawać sprawę że dla początkującego keszera np. ze Zgorzelca czy też Cieszyna nie ma większego znaczenia czy pojedzie po skrzynki 10 kilometrów w głąb naszego pięknego kraju, czy też wybierze opcję pojechania 10 km po skrzynki do sąsiedniego kraju. Dla już bardziej zapalonego keszera i 100km (i dalej) nie gra roli. I tutaj jest niestety kolejna poważna przewaga GC.
Tak na szybko - w samych Czechach skrzynek aktywnych jest na ten moment ok 57.000...

Co do statystyk ilości skrzynek/osobę to warto czasami patrzeć w satystyki OC w sekcję "założone skrzynki" i "założone aktywne skrzynki".

https://opencaching.pl/articles.php?page=s1b
https://opencaching.pl/articles.php?page=s1

To też daje pewien obraz sytuacji. Skupię się na drugiej statystyce (aktywnych keszy)
Łącznie aktywnych keszy (chociaż jeden) założyło 2182 keszerów.
Co do założonych aktywnych skrzynek 40 pierwszych keszerów założyło w sumie 7.069 aktywnych keszy - czyli tylko 40 (na 2182) ludzi ma założonych aktywnych skrzynek na OC jakieś 20%...
Warto sobie ich listę przejrzeć bo to chyba taka "aleja sław :D"

Z tych 40 keszerów tak z pamięci:
- pozycja 5 - Alex22 - już się nie bawi albo sporadycznie
- pozycja 11 - Wolki.LCA - już się nie bawią - przenieśli się definitywnie na GC
- pozycja 14 - SNUFFER - od dawna się nie bawi (jeden z ojców założycieli OC)
- pozycja 15 - MałyWołek - z rodziny Wołki.LCA - już się nie bawi - przeniósł się na GC
- pozycja 17 - hmm ja. Przeniosłem się głównie na GC. Nowe kesze będę rejestrował dwusystemowo
- pozycja 25 - Bedekkk - brak aktywności, ostatni założony kesz w kwietniu 2014 roku
- pozycja 30 - filips - ojciec założyciel Kopca geokretów. Ostatni założony kesz - 2011 rok
- pozycja 34 - Łza+Ela+Lenka (drużyna MTB) zakładają coś sporadycznie. Ostatnio w 2016
- pozycja 35 - kawior&jardo - już się nie bawią
- pozycja 36 - t_e_d - pionier OC. Dawno już się nie bawi
- pozycja 39 - GOL_TEAM - zwycięzcy w paru kategoriach w podsumowaniu roku 2017 na OC. Pisałem o tym na fejsbuku, napiszę i tu. To ekipa GC (paru ludzi) którzy stworzyli pojekt (trail) na GC. Po namolnych namowach Wołka (jak się jeszcze bawił na OC) z łaski na uciechę opublikowali kesze również na OC. Ekip z GC którzy "przy okazji" publikują kesze na OC jest więcej. Potem kończy się to tym że kesze na GC są aktualizowane a na OC podpowiedzi, kordy itp jak były wpisane w czasie zakładania kesza - tak zostały. Takich przypadków jest sporo - ale nie chce mi się na ten moment tematu rozwijać
- pozycja 40 - Arishia - zakładanie skrzynek zarzuciła w 2012 roku

Ot tak poświęciłem chwilę czasu by sobie rzucić okiem na tą listę 40 "naj".
Pewnie można analizować dalej, ale przyznam że mi się nie chce.

Jeszcze tylko dodam co do jakości skrzynek - bo pojawia się to jako argument OC vs GC. Na OC szukam już 10 lat, na GC dopiero od paru miesięcy. Nie widzę większej różnicy. I na OC i na GC to ludzie zakładają kesze a nie system. I od pomysłowości ludzi zależy jak kesz będzie wyglądał. Jedno co mi się rzuca w oczy - na GC kesze są częściej serwisowane i mniej jest keszy porzuconych bez opieki. Są - ale mniej.
Na OC znalazłem mnóstwo znakomitych keszy (przyznałem 998 rekomendacji znalezionym przeze mnie skrzynkom). Na GC keszuję od niedawna i przyznałem około 70 FP (na GC rekomendacje) za skrzynki. Przyznam się że na GC znalazłem już w tym czasie perę perełek które rozmachem są równie znakomite jak np kesze na projekcie Gryf.

Kończąc - od dłuższego czasu powtarzam - niewątpliwą szansą na złapanie wiatru w żagle przez OC jest połączenie lokalnych serwisów w całość. Teraz OC w każdym kraju jest osobnym bytem. Czemu tego w końcu nie połączyć w jeden serwis?

Pozdrawiam
Art_noise
Za ten post autor art_noise otrzymał podziękowania (total 2):
parlandorapotek
http://www.youtube.com/watch?v=UymAoyAT_bI

Serce zostało na OC. Rozum przeszedł na GC.

Obrazek Obrazek
Sebastian
Forumator
Posty: 866
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2008, 19:31
Podziękował;: 56 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Podsumowania 2017

Post autor: Sebastian »

nefryt pisze: niedziela 04 lutego 2018, 20:05 Panie Sebastianie trochę Pan popłyną. Nefryt wcale nie odszedł. Skoro odnajduje kilka set keszy rocznie, serwisuje swoje kesze to o jakim odejściu można mówić?
Nefryt, tylko nie "Panie Sebastianie", myślę że znamy się tyle lat byśmy używali, nicków imion. Oczywiście pomyliłem się i chodziło mi o Boksyta. Przepraszam za popełniony błąd.
Obrazek
rapotek
Wyjadacz
Posty: 282
Rejestracja: piątek 26 lutego 2016, 11:54
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: Podsumowania 2017

Post autor: rapotek »

Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 20:50 "Nędzne" to moja subiektywna opinia. Jeżeli zobaczycie traila z GC np. https://www.geocaching.com/geocache/GC5 ... d-zabrze-1 , oraz geościeżkę z OC - https://opencaching.pl/powerTrail.php?p ... ptrail=588 , ocenicie różnice poziomu keszy.
To dobrze, że dodałeś "subiektywna", gdyż czytałem podobne opinie, w stylu "u nas (na OC) jest wypas, na GC tylko masówka" i zastanawiałem się skąd się to wzięło. Jak już pisałem, nie spotkałem się do tej pory z rażącymi różnicami w poziomie "zwykłych" keszy. Aha, nie miałem do czynienia ze słynnymi "trailami" na GC, po 200 i więcej keszy, które "pokazują" np. kolejne takie same drzewo w lesie i zawierają klipsiaki rzucone byle gdzie. Słyszałem o nich i nie jestem ich zwolennikiem. Przy czym nie ma przeciwwskazań, żeby podobne rzeczy założyć na OC, prawda? Zależy to tylko od woli i chęci zakładającego.

Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 20:50 Tutaj masz logi:
"Udało się dotrzeć, nawet o czasie. Jak zwykle przemiłe towarzystwo i atmosfera.
Do czasu, aż przyszedł XXX z GC. Wtedy zrobiło się do dupy:(Ciągle truł tyłek, żeby przenieść nasze kesze na GC, że tam lepiej i w ogóle. Wszyscy zaczęli się zastanawiać, co mu jest."
Niesmaczne, ale nie świadczy o tym, że komuś Groundspeak zapłacił, żeby agitował wśród keszerów z OC. Dotychczas podobne opinie czytałem tylko na forum GC i tylko w wypowiedziach osób, które z założenia na OC nie keszują.

Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 20:50 "Przybyłem, zobaczyłem i uciekłem...
Coś (ktoś) ewidentnie mi tam nie pasowało..."
A to o czym ma świadczyć?

Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 20:50 "Świetne miejsce jak i kesz! Podobało nam się bardzo. No może poza tym że kesz tylko na OC.
Ale chciałbym zaapelować!!!
Natalka - jako młoda osoba, wychowująca się innych realiach (UE, brak granic i ogólny dobrobyt) niż twoi zwapniali rodzice (PRL, kartki i ogólny brak keszy) - nie patrz na ich ortodoksyjne podejście (często mylone z patriotyzmem) - że tylko jedno radio, jedna telewizja i jeden serwis! Zarejestruj proszę kesza również na GC tak by cała Europa, ba - cały świat się o nim dowiedział!!!! "
Mam wrażenie, że kilku szanowanych na OC keszerów również apelowało o zakładanie keszy dwusystemowych. I nikt ich za to od agentów nie wyzywał...

Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 20:50 "SYNCHRO Z GC. Uwaga - na OC kompletnie nieaktualne hinty, widać autor przerzucił się już w całości na GC.
Wpis na GC:
17:48 2614
Weekendowy wypad keszowy, dzień pierwszy - sobota. Pogoda w miarę dopisuje, humor też [:)]"
To tutaj masz przykład mojego wpisu:
Ponieważ właściciel jakoś nie raczy się pojawić na OC i zrobić porządek, informuję, że ta sama skrzynka od 12.01.2017 jest tymczasowo niedostępna na GC z powodu braku logbooka i szczątkowej zawartości innych elementów w pojemniku. Sam pojemnik, jak i tytułowy "zbój" są na miejscu, ten drugi nawet działa. Byłem w terenie i mogę potwierdzić.
Też jestem agentem GC?

Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 20:50 No i perełka:
"Byłem ale tylko na lodowisku. Fajnie było spotkać się z przyjacielską ekipą. Do knajpy nie poszedłem bo musiałem już zmykać. Może i dobrze bo mi nikt nic nie zaye**ł;)Szkoda tylko że jeden z uczestników spotkania w knajpie narobił problemów i smrodu. I szkoda że potem musiałem brutalnie robić porządek na grupie FB Opencaching."
O niczym kompletnie to nie mówi, oprócz tego, że było jakieś spotkanie i, jak się domyślam, ktoś się pokłócił z resztą grupy. Gdzie tu jest mowa o nakłanianiu do przejścia do GC przez opłaconego człowieka firmy Groundspeak (bo tak rozumiem "kreta")?

Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 20:50 W tej sprawie, to ode mnie wszystko, bo byłem zastraszany, prawnikami, sądem. Bardzo nie lubię sądów, z międzynarodową korporacją jaką jest Groaundspeak, zwykły szary człowiek nie wygra.
Byłeś zastraszany prawnikami przez firmę Groundspeak? Dostałeś jakieś pismo? Ktoś się powoływał na kontakty z właścicielami firmy?

Sorry, ale nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych. A fanatyków, bo tak to dla mnie może co najwyżej wyglądać, można znaleźć po obu stronach...

Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 20:50 Bardzo dziękuję, za pozytywne słowa :D Myślę, żeuda się w najbliższym czasie choć połowę projektów zrealizować. Dowiecie się tego z oficjalnego forum OC, fejsbukowej strony: https://www.facebook.com/ZespolOC/ , oraz informacje znajdziecie na grupie https://www.facebook.com/groups/2873671 ... g4sSbn0Miw
Mam nadzieję, że przede wszystkim na forum, gdyż to jest wg mnie oficjalne miejsce komunikacji w ramach OC. Ja np. konta na FB nie mam i oprócz 1-2 stron w ogóle tam nie wchodzę.
Za ten post autor rapotek otrzymał podziękowania (total 2):
art_noiseAris
rapotek
Wyjadacz
Posty: 282
Rejestracja: piątek 26 lutego 2016, 11:54
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: Podsumowania 2017

Post autor: rapotek »

art_noise pisze: niedziela 04 lutego 2018, 21:27 Areckis twoje powyższe 3 zdania zachęciły mnie do głębszego przyjrzenia się tematowi i spojrzenia w statystyki.
Brawo! Sam zamierzałem się za to zabrać, dzięki za analizę i to lepszą niż ja bym pewnie zdołał zrobić :D
Awatar użytkownika
PrincePolo
Stały bywalec
Posty: 93
Rejestracja: środa 18 lutego 2015, 21:11
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Podsumowania 2017

Post autor: PrincePolo »

Tak sobie śledzę tę dyskusję i trochę mi przykro. Przykro mi, bo czuję się związany z OC, choć zarejestrowany jestem w obu systemach. To zresztą dość powszechna praktyka, prawda?
Właśnie dlatego uważam wszelkie próby antagonizowania środowisk OC i GC za zupełnie chybione. Pewnie takiej statystyki nie ma, ale jakoś czuję, że duża część aktywnych użytkowników OC działa też w równoległej rzeczywistości. Niektórzy być może traktują oba systemy równoważnie, inni być może są bardziej związani z jednym z nich. Cóż z tego? Jakie to ma znaczenie?
Tak sobie myślę, że jesteśmy skazani na współistnienie obu serwisów. Jesteśmy też skazani na to, że keszerzy będą sobie wybierać ten serwis/te kesze, które będą im odpowiadać. Zostawmy więc GC w spokoju, a skupmy się na sobie.
OC dla mnie ma oczywiste przewagi:
1. Jest serwisem bezpłatnym;
2. Jest serwisem tworzonym przez Użytkowników, a nie przez kogoś, kto wie lepiej;
Podczas mojej obecności na OC wydarzyło się wiele fajnych i ciekawych rzeczy, które uatrakcyjniły zabawę: powstały geościeżki (w mojej ocenie super pomysł), sprawności, osiągnięcia. Strona OC się zmienia, a ja z przyjemnością obserwuję te zmiany. To wszystko jest naprawdę fajne, i nawet jeśli kogoś nie interesują geościeżki czy badżiki, to przecież są inni, którzy właśnie dzięki temu lepiej i chętniej się bawią.
To właśnie w mojej opinii jest droga, którą powinniśmy podążać. Skupmy się na tym, jak zmieniać nasz serwis, by stawał się coraz bardziej atrakcyjny, a wtedy pojawią się tu również nowi Użytkownicy.
No i ostatnia rzecz to atmosfera. Jeśli ktoś ma żywy kontakt z innymi keszerami w okolicy, to pewnie to jest dla niego ważniejsze, niż to, co się dzieje na forum. Jeśli jednak myślicie o wypełnianiu białych plam, to wyobraźcie sobie reakcję nowego osamotnionego użytkownika, który znajomość środowiska keszerskiego czerpie z naszego forum. To naprawdę często mało budująca lektura.
Przepraszam za mój przydługi post, już kończę. Nie znam prostej recepty co zrobić, by było lepiej. Wiem natomiast, że dużo dobrego się dzieje i jest tu wielu ludzi, którzy sprawiają, że fajnie jest się tu bawić. Ja wierzę, że jeśli coś jest dobre, to przetrwa, ważne tylko, by tę wiarę podzielali przede wszystkim Ci, którzy mają największy wpływ na rozwój serwisu OC. Czego Wam i sobie życzę. Dziękuję za wypowiedź ;)
Za ten post autor PrincePolo otrzymał podziękowania (total 3):
AzymutrapotekSebastian
Obrazek ObrazekObrazek
Sebastian
Forumator
Posty: 866
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2008, 19:31
Podziękował;: 56 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Podsumowania 2017

Post autor: Sebastian »

Art, to pokaż porównywalnego kesza na GC - https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP380F
Ostatnio zmieniony wtorek 06 lutego 2018, 19:53 przez Sebastian, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Azymut
Stały bywalec
Posty: 125
Rejestracja: środa 16 września 2015, 23:10
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Podsumowania 2017

Post autor: Azymut »

Początkowo bawiłem się dwu systemowo i gdy zaczynałem zabawę w 2012 roku, w mojej dzielnicy na OC było dużo keszy, podczas gdy na GC ledwie parę. To była pierwsza przyczyna wyboru OC jako "ważniejszego" dla mnie serwisu. Druga to interfejs OC, który podobał mi się dużo bardziej niż ten z GC. Po jakimś czasie nie dawałem rady bawić się i logować w obu serwisach, więc skoncentrowałem się na OC. Z czasem zżyłem się z tym serwisem i poznałem tu wielu fajnych ludzi. Nie wątpię jednak, że tacy są też na GC. Co do jakości skrzynek OC v GC, to ostatnio nie mam porównania, ale zdrowo rozsądkowo sądzę, że wszędzie są skrzynki zarówno świetne jak i słabe (to zależy od konkretnego założyciela, a serwis OC nie ma monopolu na jakość).

To co moim zdaniem najbardziej osłabia OC, to pojawiające się co jakiś czas awantury. Średnio co rok, może półtorej, coś gdzieś wybucha i zazwyczaj kończy się odejściem jakiś ludzi, likwidacją skrzynek, spadkiem aktywności zniechęconych uczestników zabawy, nieciekawą atmosferą, która negatywnie promieniuje - czasem z bardzo dużą mocą. To są najważniejsze przyczyny "słabnięcia" OC, a nie taki czy inny klawisz w menu. Różne technikalia i pozycjonowanie w Google są ważne i to trzeba zawsze poprawiać, ale... najważniejszy jest duch.
Za ten post autor Azymut otrzymał podziękowania (total 6):
brajan74PrincePolokojotyrapotekart_noiser00t7
rapotek
Wyjadacz
Posty: 282
Rejestracja: piątek 26 lutego 2016, 11:54
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: Podsumowania 2017

Post autor: rapotek »

Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 23:42 Art, to pokaż porównywalnego kesza na GC - https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP83BH
Post nie do mnie, a jednak się wtrącę.

Ten kesz to jest quiz, mam więc następujące pytania:
  • Czy rozwiązanie quizu daje w wyniku współrzędne GPS finału?
  • Czy można dojść do finału używając GPS?
  • Czy finał znajduje się nie więcej niż 3.2 km od współrzędnych "oficjalnych"?
Nie oczekuję odpowiedzi na te pytania tutaj, zwłaszcza że dawałyby one niepotrzebny spoiler. Natomiast jeżeli odpowiedź na którekolwiek z pytań jest przecząca, to nie ma co szukać porównywalnego kesza na GC (mam na myśli kesze założone w ciągu ostatnich 2-3 lat), gdyż w świetle obecnych zasad byłby on nieregulaminowy. Być może starszego kesza dałoby się "przemycić" bez ww. warunków, ale pewnie i tak byłby obecnie zgłaszany do reviewera.

Jeżeli większość keszy na OC uznawanych za wyjątkowe (w przeciwieństwie do "badziewia" na GC) jest tego rodzaju, że GPS wręcz przeszkadza przy ich podejmowaniu, to nie ma się co martwić, że ich wielbiciele przejdą do GC, gdyż takich keszy, jeżeli jeszcze są, będzie tam coraz mniej. Chyba, ze nie o to jednak chodzi...
sajmon
Wyjadacz
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 17 października 2013, 10:39
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 26 razy

Re: Podsumowania 2017

Post autor: sajmon »

Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 15:08 Niestety pośród uczestników naszej zabawy mamy "kreta" firmy Groundspeak, który robi bardzo wiele, by użytkownicy naszego serwisu przenieśli się na GC.
Tutaj masz logi:
"Udało się dotrzeć, nawet o czasie. Jak zwykle przemiłe towarzystwo i atmosfera.
Do czasu, aż przyszedł XXX z GC. Wtedy zrobiło się do dupy:(Ciągle truł tyłek, żeby przenieść nasze kesze na GC, że tam lepiej i w ogóle. Wszyscy zaczęli się zastanawiać, co mu jest."

"Przybyłem, zobaczyłem i uciekłem...
Coś (ktoś) ewidentnie mi tam nie pasowało..."


Oj, Sebku. Ja tu widzę klasyczne "w d.. byłem g.. widziałem". Nie byłeś, nie znasz kontekstu i wyciągasz zbyt posunięte wnioski. Dla pełnego obrazu poczytaj logi z finału i bonusu AKQ, nie tylko"kreta" ale i np moje :)

"Świetne miejsce jak i kesz! Podobało nam się bardzo. No może poza tym że kesz tylko na OC.
Ale chciałbym zaapelować!!!
Natalka - jako młoda osoba, wychowująca się innych realiach (UE, brak granic i ogólny dobrobyt) niż twoi zwapniali rodzice (PRL, kartki i ogólny brak keszy) - nie patrz na ich ortodoksyjne podejście (często mylone z patriotyzmem) - że tylko jedno radio, jedna telewizja i jeden serwis! Zarejestruj proszę kesza również na GC tak by cała Europa, ba - cały świat się o nim dowiedział!!!! "
Słowo klucz: zaapelować! Bez pistoletu przy głowie, ale z humorem.
"SYNCHRO Z GC. Uwaga - na OC kompletnie nieaktualne hinty, widać autor przerzucił się już w całości na GC.
Wpis na GC:
17:48 2614
Weekendowy wypad keszowy, dzień pierwszy - sobota. Pogoda w miarę dopisuje, humor też [:)]"[/i]
O tym dalej pisał Artnoise -kesze "przy okazji" wrzucone na OC.pl, gdy autor preferuje GC.
No i perełka:
"Byłem ale tylko na lodowisku. Fajnie było spotkać się z przyjacielską ekipą. Do knajpy nie poszedłem bo musiałem już zmykać. Może i dobrze bo mi nikt nic nie zaye**ł;)Szkoda tylko że jeden z uczestników spotkania w knajpie narobił problemów i smrodu. I szkoda że potem musiałem brutalnie robić porządek na grupie FB Opencaching."
Tym na Twoim miejscu bym się nie chwalił. Syf, jakiego narobiłeś na FB jest imo w czołówce g.burz, pomówień itp
W tej sprawie, to ode mnie wszystko, bo byłem zastraszany, prawnikami, sądem. Bardzo nie lubię sądów, z międzynarodową korporacją jaką jest Groaundspeak, zwykły szary człowiek nie wygra.
Kulson, widziałem się z tym (gc)kretem wielokrotnie. Nigdy nie straszył mnie prawnikami, sądem. Nie zastraszał mnie,że mam zarejestrować kesze na GC, pistoletu przy głowie nie miałem.

PS. Może zrobimy z niego GEO (od GC) KRETA? Zliczać będziemy tylko kilometry zrobione pieszo ;)
Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 15:08 W najbliższym czasie chciałbym zrobić coś, co zamieni trend spadkowy OC, na wzrostowy. Chciałbym zrealizować cztery projekty, w tym jeden, uważam - kluczowy dla rozwoju serwisu.
rapotek pisze: niedziela 04 lutego 2018, 15:39 Życzę powodzenia. Wg mnie liczy się każda inicjatywa, która ma prowadzić co tego, żeby ta zabawa nie zginęła, niezależnie czy to jest OC, GC czy inne C.
Również czekam z niecierpliwością.
Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 15:08 Aha, sądzę że można by rozpocząć przygotowania do tegorocznego Ogólnopolskiego Zlotu Opencaching. Szkoda, by skończyło się tak jak w ubiegłym roku, kiedy się nie odbył. Fajnie gdyby zebrała się grupa osób, która wspólnie przygotuje to spotkanie, myślę że można o tym porozmawiać w osobnym wątku.
O, to to. W sumie to miałem poruszyć temat zlotów po AKQ, tylko jakoś mi umknęło. Czekam na wątek. Mam tylko nadzieję, że wspólne przygotowanie nie polega na "weźmy i zróbcie". Na pewno jest się nad czym pochylić, bo zlot 2017 to lekka padaka była... w ogóle temat spotkań i ich formuł był poruszany przez Karwdo na FB - myślę, że warto o tym porozmawiać.


EDIT
Jeszcze w temacie OP83BH. Chcesz porównywać nieporównywalne. Widziałem fotki z keszy GC (niestety tylko dla premium member, więc raczej niewiele osób podejrzy, może Art da tu fotkę), które w moim odczuciu zajebistości kesza na głowę biją wszystkie kesze ekstremalnego bytomia razem wzięte. tylko ja nie jestem fanatykiem sznurków i łażenia po kanałach/sztolniach/szybach. Więc również na OC zapewne znajdę wiele (w moim mniemaniu) lepszych keszy. Czy porównywalne? Pewnych rzeczy nie da się porównać :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 05 lutego 2018, 21:06 przez sajmon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
art_noise
Forumator
Posty: 875
Rejestracja: sobota 27 września 2008, 00:30
Podziękował;: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Re: Podsumowania 2017

Post autor: art_noise »

rapotek pisze: niedziela 04 lutego 2018, 22:05
Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 20:50 "Nędzne" to moja subiektywna opinia. Jeżeli zobaczycie traila z GC np. https://www.geocaching.com/geocache/GC5 ... d-zabrze-1 , oraz geościeżkę z OC - https://opencaching.pl/powerTrail.php?p ... ptrail=588 , ocenicie różnice poziomu keszy.
To dobrze, że dodałeś "subiektywna", gdyż czytałem podobne opinie, w stylu "u nas (na OC) jest wypas, na GC tylko masówka" i zastanawiałem się skąd się to wzięło. Jak już pisałem, nie spotkałem się do tej pory z rażącymi różnicami w poziomie "zwykłych" keszy. Aha, nie miałem do czynienia ze słynnymi "trailami" na GC, po 200 i więcej keszy, które "pokazują" np. kolejne takie same drzewo w lesie i zawierają klipsiaki rzucone byle gdzie. Słyszałem o nich i nie jestem ich zwolennikiem. Przy czym nie ma przeciwwskazań, żeby podobne rzeczy założyć na OC, prawda? Zależy to tylko od woli i chęci zakładającego.

Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 20:50 Tutaj masz logi:
"Udało się dotrzeć, nawet o czasie. Jak zwykle przemiłe towarzystwo i atmosfera.
Do czasu, aż przyszedł XXX z GC. Wtedy zrobiło się do dupy:(Ciągle truł tyłek, żeby przenieść nasze kesze na GC, że tam lepiej i w ogóle. Wszyscy zaczęli się zastanawiać, co mu jest."
Niesmaczne, ale nie świadczy o tym, że komuś Groundspeak zapłacił, żeby agitował wśród keszerów z OC. Dotychczas podobne opinie czytałem tylko na forum GC i tylko w wypowiedziach osób, które z założenia na OC nie keszują.

Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 20:50 "Przybyłem, zobaczyłem i uciekłem...
Coś (ktoś) ewidentnie mi tam nie pasowało..."
A to o czym ma świadczyć?

Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 20:50 "Świetne miejsce jak i kesz! Podobało nam się bardzo. No może poza tym że kesz tylko na OC.
Ale chciałbym zaapelować!!!
Natalka - jako młoda osoba, wychowująca się innych realiach (UE, brak granic i ogólny dobrobyt) niż twoi zwapniali rodzice (PRL, kartki i ogólny brak keszy) - nie patrz na ich ortodoksyjne podejście (często mylone z patriotyzmem) - że tylko jedno radio, jedna telewizja i jeden serwis! Zarejestruj proszę kesza również na GC tak by cała Europa, ba - cały świat się o nim dowiedział!!!! "
Mam wrażenie, że kilku szanowanych na OC keszerów również apelowało o zakładanie keszy dwusystemowych. I nikt ich za to od agentów nie wyzywał...

Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 20:50 "SYNCHRO Z GC. Uwaga - na OC kompletnie nieaktualne hinty, widać autor przerzucił się już w całości na GC.
Wpis na GC:
17:48 2614
Weekendowy wypad keszowy, dzień pierwszy - sobota. Pogoda w miarę dopisuje, humor też [:)]"
To tutaj masz przykład mojego wpisu:
Ponieważ właściciel jakoś nie raczy się pojawić na OC i zrobić porządek, informuję, że ta sama skrzynka od 12.01.2017 jest tymczasowo niedostępna na GC z powodu braku logbooka i szczątkowej zawartości innych elementów w pojemniku. Sam pojemnik, jak i tytułowy "zbój" są na miejscu, ten drugi nawet działa. Byłem w terenie i mogę potwierdzić.
Też jestem agentem GC?

Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 20:50 No i perełka:
"Byłem ale tylko na lodowisku. Fajnie było spotkać się z przyjacielską ekipą. Do knajpy nie poszedłem bo musiałem już zmykać. Może i dobrze bo mi nikt nic nie zaye**ł;)Szkoda tylko że jeden z uczestników spotkania w knajpie narobił problemów i smrodu. I szkoda że potem musiałem brutalnie robić porządek na grupie FB Opencaching."
O niczym kompletnie to nie mówi, oprócz tego, że było jakieś spotkanie i, jak się domyślam, ktoś się pokłócił z resztą grupy. Gdzie tu jest mowa o nakłanianiu do przejścia do GC przez opłaconego człowieka firmy Groundspeak (bo tak rozumiem "kreta")?

Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 20:50 W tej sprawie, to ode mnie wszystko, bo byłem zastraszany, prawnikami, sądem. Bardzo nie lubię sądów, z międzynarodową korporacją jaką jest Groaundspeak, zwykły szary człowiek nie wygra.
Byłeś zastraszany prawnikami przez firmę Groundspeak? Dostałeś jakieś pismo? Ktoś się powoływał na kontakty z właścicielami firmy?

Sorry, ale nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych. A fanatyków, bo tak to dla mnie może co najwyżej wyglądać, można znaleźć po obu stronach...

Sebastian pisze: niedziela 04 lutego 2018, 20:50 Bardzo dziękuję, za pozytywne słowa :D Myślę, żeuda się w najbliższym czasie choć połowę projektów zrealizować. Dowiecie się tego z oficjalnego forum OC, fejsbukowej strony: https://www.facebook.com/ZespolOC/ , oraz informacje znajdziecie na grupie https://www.facebook.com/groups/2873671 ... g4sSbn0Miw
Mam nadzieję, że przede wszystkim na forum, gdyż to jest wg mnie oficjalne miejsce komunikacji w ramach OC. Ja np. konta na FB nie mam i oprócz 1-2 stron w ogóle tam nie wchodzę.
Wyciągnąłeś mi tym postem Sebastiana z ignorowanych. Tyle lat mineło odkąd ktoś wymyślił KF, ale nadal nie działa to idealnie. Może kiedyś ktoś poprawi tą funkcjonalność.
(usunięte - niepotrzebne wycieczki personalne)
Ja z tym indywiduum nie zamierzam wchodzić w polemiki. Aczkolwiek jestem przekonany że niebawem się spotkamy osobiście i polemika nabierze odpowiedniej dramaturgii :D

P.S. Widzę że pojawiły się logi ze jakże udanego spotkania https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=58820
Jak ktoś ma poczucie humoru i wie co to sarkazm to zapraszam do lektury :)
Ostatnio zmieniony czwartek 08 lutego 2018, 11:23 przez r00t7, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: wycieczka personalna niepotrzebnie wnosząca dodatkową nerwowość w dyskusję.
http://www.youtube.com/watch?v=UymAoyAT_bI

Serce zostało na OC. Rozum przeszedł na GC.

Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ