Opóźnione logowanie znalezień [wydzielone z Błędy i regresje - KrystianT]

Wszystko co nie mieści w innych tematach...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 2047
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Opóźnione logowanie znalezień [wydzielone z Błędy i regresje - KrystianT]

Post autor: ronja »

Sykkel pisze:...2. Natomiast ja cały czas jestem zdania, że trzeba zablokować możliwość logowania się z poślizgiem, w sytuacji, gdy skrzynka jest nieaktywna, czy nawet zarchiwizowana. A często bywa, że już dawno fizycznie nie istnieje, a cwaniaki lub zapominalscy sobie logują - i co im zrozbisz? ...
Regulamin nie wymusza obowiązku logowania "na bieżąco". Na cwaniaków nic nie poradzisz, zapominalscy nie powinni ponosić jakichkolwiek konsekwencji, bo w końcu ich wpis jest fizycznie w papierowym logbooku. Problem opóźnień był już dawno temu podnoszony i wtedy zgodnie uznano, że są sytuacje (np. życiowe), gdy nie do końca user może być na bieżąco z systemem. Nie ma co tworzyć nowych zwyczajów w tej materii.

Przy okazji, dla zwolenników totalnego porządkowania: co zrobić z keszem, który zostaje zarchiwizowany, wisi w systemie jak nocna zmora, pod fałszywymi kordami z oryginalnym OP, z wyczyszczonym opisem, a dodatkowo po archiwizacji dorobił się hasła ? Ktoś powie, że "historia", ktoś inny "logi, licencja, własność", a zrobiony śmietnik zostaje. To chyba większy problem, niż opóźnienia w rejestracji "found" na OC ?
Obrazek Obrazek
Sykkel
Bywalec
Posty: 75
Rejestracja: wtorek 10 grudnia 2013, 16:11
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Błędy i regresje

Post autor: Sykkel »

ronja pisze:Regulamin nie wymusza obowiązku logowania "na bieżąco". Na cwaniaków nic nie poradzisz, zapominalscy nie powinni ponosić jakichkolwiek konsekwencji, bo w końcu ich wpis jest fizycznie w papierowym logbooku. Problem opóźnień był już dawno temu podnoszony i wtedy zgodnie uznano, że są sytuacje (np. życiowe), gdy nie do końca user może być na bieżąco z systemem. Nie ma co tworzyć nowych zwyczajów w tej materii.

Przy okazji, dla zwolenników totalnego porządkowania: co zrobić z keszem, który zostaje zarchiwizowany, wisi w systemie jak nocna zmora, pod fałszywymi kordami z oryginalnym OP, z wyczyszczonym opisem, a dodatkowo po archiwizacji dorobił się hasła ? Ktoś powie, że "historia", ktoś inny "logi, licencja, własność", a zrobiony śmietnik zostaje. To chyba większy problem, niż opóźnienia w rejestracji "found" na OC ?
Szczerze? Nie rozumiem takiego podejścia. Obserwowanie oszustwa i udawanie, że to nie problem to już chyba patologia. Tudzież udawanie, że się problemu nie rozumie.

No i faktycznie, grzebanie w zarchiwizowanych keszach jest możliwe. I wcale się nie dziwię temu komuś, że hasło dorobił. Może tak samo jak ja, nie chciał, by ktoś mu po jego śmierci wpisy robił i podnosił sobie ego statystykami? ;-) Sam to samo chyba będę stosował. Tyle, że te patologiczne wpisy nie są robione w moich skrzynkach, tylko w skrzynkach ludzi, którzy dawno się nie bawią, ich skrzynki poznikały fizycznie etc, itp.
kojoty
Rada Techniczna
Posty: 370
Rejestracja: środa 26 listopada 2014, 14:14
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Błędy i regresje

Post autor: kojoty »

Sykkel pisze:
ronja pisze:Regulamin nie wymusza obowiązku logowania "na bieżąco". Na cwaniaków nic nie poradzisz, zapominalscy nie powinni ponosić jakichkolwiek konsekwencji, bo w końcu ich wpis jest fizycznie w papierowym logbooku. Problem opóźnień był już dawno temu podnoszony i wtedy zgodnie uznano, że są sytuacje (np. życiowe), gdy nie do końca user może być na bieżąco z systemem. Nie ma co tworzyć nowych zwyczajów w tej materii.

Przy okazji, dla zwolenników totalnego porządkowania: co zrobić z keszem, który zostaje zarchiwizowany, wisi w systemie jak nocna zmora, pod fałszywymi kordami z oryginalnym OP, z wyczyszczonym opisem, a dodatkowo po archiwizacji dorobił się hasła ? Ktoś powie, że "historia", ktoś inny "logi, licencja, własność", a zrobiony śmietnik zostaje. To chyba większy problem, niż opóźnienia w rejestracji "found" na OC ?
Szczerze? Nie rozumiem takiego podejścia. Obserwowanie oszustwa i udawanie, że to nie problem to już chyba patologia. Tudzież udawanie, że się problemu nie rozumie.

No i faktycznie, grzebanie w zarchiwizowanych keszach jest możliwe. I wcale się nie dziwię temu komuś, że hasło dorobił. Może tak samo jak ja, nie chciał, by ktoś mu po jego śmierci wpisy robił i podnosił sobie ego statystykami? ;-) Sam to samo chyba będę stosował. Tyle, że te patologiczne wpisy nie są robione w moich skrzynkach, tylko w skrzynkach ludzi, którzy dawno się nie bawią, ich skrzynki poznikały fizycznie etc, itp.
Ja rozumiem w/w argumentację ale nie do końca się z nią zgadzam.

Uważam, że geocaching jest "zabawą" a nie "grą o złote kalesony". "Oszukiwać" można na różne sposoby np. jedni lubią się nieco pomęczyć rozwiązując quiz albo szukając czegoś niebanalnie zamaskowanego i wracanie na miejsce po parę razy, a inni lubią "telefon do przyjaciela po 5 min. szukania" - to też oszustwo?

Jeśli ktoś chce nabijać staty to niech sobie nawet coś tam nabije - kogo to? Jak ktoś zacznie robić to masowo to po pierwsze na bank zwróci to w końcu czyjąś uwagę, a po wtóre sam wystawia sobie świadectwo. Ja czasem widzę osoby, które mają jakoś tak kilkadziesiąt wirtuali zalogowanych ciurkiem, a niektóre wiem, że są nie do znalezienia w sieci - więc pewnie dostał ktoś listę haseł i sobie staty podbił - czuję lekki niesmak i tyle - jak ktoś chce w ten sposób - jego wybór.

Ja osobiście raczej staty w postacie numerka znalezień traktuję luźno, ale w swojej historii zalogowałem kilka zarchiwizowanych keszy - bo one po prostu były w terenie mimo, że autor z jakiegoś powodu je zarchiwizował - czasem np. tylko na OC - bo na GC nadal działały, czasem bo nie odszedł z zabawy albo coś... Parę z tych skrzynek to były całkiem faje miejsca i nie bardzo wiem czemu miałbym nie zrobić znalezienia, tym bardziej że może dzięki temu wpisowi ktoś inny też postanowi odwiedzić ciekawe miejsce.

Podsumowując: temat uważam, za otwarty do szerokiej dyskusji (może nie w wątku o błędach) ale ja akurat na chwilę obecną jestem przeciw zmianie w tym zakresie.
Sykkel
Bywalec
Posty: 75
Rejestracja: wtorek 10 grudnia 2013, 16:11
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Błędy i regresje

Post autor: Sykkel »

Uważam, że geocaching jest "zabawą" a nie "grą o złote kalesony".
Czy były jakieś uczciwe badania na ten temat?
Ja obstawiam, że dla 9/10 to jednak współzawodnictwo.
Pozytywne. Z innymi, albo ze sobą. Te wszystkie medale, ikonki, punkciki , gwiazdki, oceny, współzawodnictwo z GC. To ciągnie naszą grę, pozwala na kreatywność i rozwój.

Jeśli te 9/10 ludzi zorientuje się, że ponad połowa oszukuje, to jest ryzyko, że gra umrze, bo braknie motywacji, albo będą flustracje tych uczciwych.
"Oszukiwać" można na różne sposoby np. jedni lubią się nieco pomęczyć rozwiązując quiz albo szukając czegoś niebanalnie zamaskowanego i wracanie na miejsce po parę razy, a inni lubią "telefon do przyjaciela po 5 min. szukania" - to też oszustwo?
Tak, też oszustwo. Ale cel gry osiągnięty. Ruszył 4 litery z domu, i wpisał się do dziennika. Założyciel będzie się starał zrobić kolejną skrzynkę, bo wie, że ktoś do niej przyjedzie.

Oczywiście, możliwe jest też pójście w drugim kierunku. Coś jak na niemieckim OC, gdzie połowa punktów nie ma fizycznych skrzynek. Łatwiej widocznie i konserwować nie trzeba. :-))))
Ja osobiście raczej staty w postacie numerka znalezień traktuję luźno, ale w swojej historii zalogowałem kilka zarchiwizowanych keszy -
Kilka na kilkaset (?), które zdobyłeś, to nie jest chyba dla Ciebie problem? Promil? Procent? Natomiast zjawisko zaliczania sobie wszystkiego jak leci, to nie jest już kwestia promili to idzie w stronę patologii.
Podsumowując: temat uważam, za otwarty do szerokiej dyskusji (może nie w wątku o błędach) ale ja akurat na chwilę obecną jestem przeciw zmianie w tym zakresie.
Wskaż gdzie.
Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Posty: 1153
Rejestracja: sobota 07 grudnia 2013, 04:31
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Błędy i regresje

Post autor: deg »

Sykkel pisze:Coś jak na niemieckim OC, gdzie połowa punktów nie ma fizycznych skrzynek. Łatwiej widocznie i konserwować nie trzeba. :-))))
Oj tam oj tam. W krajach BeNeLuxu 96,5% skrzynek jest wirtualnych. Serio serio...
http://www.opencaching.nl/articles.php? ... at&lang=pl
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek
Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 2047
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Błędy i regresje

Post autor: ronja »

Sykkel pisze:Szczerze? Nie rozumiem takiego podejścia. Obserwowanie oszustwa i udawanie, że to nie problem to już chyba patologia. Tudzież udawanie, że się problemu nie rozumie.

No i faktycznie, grzebanie w zarchiwizowanych keszach jest możliwe. I wcale się nie dziwię temu komuś, że hasło dorobił. Może tak samo jak ja, nie chciał, by ktoś mu po jego śmierci wpisy robił i podnosił sobie ego statystykami? ;-) Sam to samo chyba będę stosował. Tyle, że te patologiczne wpisy nie są robione w moich skrzynkach, tylko w skrzynkach ludzi, którzy dawno się nie bawią, ich skrzynki poznikały fizycznie etc, itp.
Przeczytaj raz jeszcze. Nie popieram oszustw. Bronię tych, którzy wpisują w Serwisie z opóźnieniem faktyczne znalezienia. Mają do tego prawo, bo - kolejny raz przypominam - zrobili wpis w logbooku, a Regulamin nie nakłada na nikogo obowiązku niezwłocznego potwierdzania tego faktu na stronie.
Zakładanie hasła w zarchiwizowanym keszu bardziej świadczy o złośliwości właściciela, niż o niecnych zamiarach keszerów. Margines zawsze będzie, ale to nie powód, by akceptować patologię, także tę hasłową.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 2047
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Błędy i regresje

Post autor: ronja »

kojoty pisze:Ja osobiście raczej staty w postacie numerka znalezień traktuję luźno, ale w swojej historii zalogowałem kilka zarchiwizowanych keszy - bo one po prostu były w terenie mimo, że autor z jakiegoś powodu je zarchiwizował - czasem np. tylko na OC - bo na GC nadal działały, czasem bo nie odszedł z zabawy albo coś... Parę z tych skrzynek to były całkiem faje miejsca i nie bardzo wiem czemu miałbym nie zrobić znalezienia, tym bardziej że może dzięki temu wpisowi ktoś inny też postanowi odwiedzić ciekawe miejsce
To jest bardzo fajny wycinek poszukiwań. Niby kesz zarchwizowany i powinien być usunięty z terenu, a tu po latach pyk, siedzi, może nawet w dobrej kondycji :D Uważam, że keszer ma pełne prawo do wpisania znalezienia. Sam też parę takich mam na koncie.
Tu możemy wrócić do dyskusji, czy po archiwizacji pojemnik staje się śmieciem i powinno się go wyciąć w pień (z terenu i z Serwisu). Jak ktoś chce, może sprawdzić na tych wszystkich "klockach", "H", "PP", których się ostatnio namnożyło, a potem opisać na Forum. Jeśli kesze będą w terenie, będzie miał pełne prawo żądać od COG-u likwidacji hasła i umożliwienia wpisu. Ciekawy temat, jedno z poletek do uporządkowania.
Obrazek Obrazek
Sykkel
Bywalec
Posty: 75
Rejestracja: wtorek 10 grudnia 2013, 16:11
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Błędy i regresje

Post autor: Sykkel »

W części przypadków jest to oczywiście efekt "złośliwości" i przeniesienia kesza do "konkurencji". Wiem. W innej części archiwizacja, bo coś tam założycielowi nie pasuje. (W jednym moim przypadku archiwizacja bo stwierdziłem, że miejsce jest niestosowne.) Czasem właściciel fizycznie nie będzie gotów na kolejną wyprawę na bezludną wyspę, bo zostanie sprywatyzowana, ogrodzona, i zostawi faktycznie śmiecia. Czasem naprawdę zarchiwizuje fizycznie. I jakoś nie widzę problemu, by ktoś napisał na priv, że był, ja sprawdzam w zarchwizowanym w domu logbooku, był, podaję mu hasło i git.

Natomiast, widzę tu zupełnie inny problem. Powoływania się na regulamin, który ma wadę i na podstawie tej wady, twierdzenie, że oszustwo (a w 90 % to uczciwe nie jest ) jest zgodnie z literą prawa. Tyle, że to - sorry, że to mówię - ale to dziecinada. Nawet w sądy powszechne uznają, że istotniejszy jest duch prawa, a nie litera prawa.
Tłumaczenie, że ktoś coś zapomniał się zalogować, nie miał ołówka, czasu, zasięgu... po roku od archiwizacji? No sorry. Regulamin trzeba poprawić zwyczajnie, tak by utrudniał oszustwa a nie ułatwiał. Jak ktoś uprawdopodobni, że tam był przed archiwizacją, to nie widzę problemu. To nie powinno być trudne dla kogoś, kto faktycznie był.

Jest kilka ważkich argumentów, by zachęcać do szybkiego logowania, ... tyle, że nie widzę sensu dyskusji w sytuacji, gdy jest taka hipokryzja w obronie oszustów. Eh...
Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 2047
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Błędy i regresje

Post autor: ronja »

Sykkel pisze:Jest kilka ważkich argumentów, by zachęcać do szybkiego logowania, ... tyle, że nie widzę sensu dyskusji w sytuacji, gdy jest taka hipokryzja w obronie oszustów. Eh...
Nakręciłeś się na coś i bzdury piszesz. Dobrze, że Mod przeniósł temat do HP.
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ