Etyka i lojalność, czy tylko regulamin ?

Wszystko co nie mieści w innych tematach...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
leo48
Nowy na forum
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 29 marca 2016, 09:11
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Etyka i lojalność, czy tylko regulamin ?

Post autor: leo48 »

Chciałbym zapytać, czy Waszym zdaniem w keszingu obowiązuje wyłącznie regulamin, czy może powinniśmy kierować się również zasadami etyki i wzajemnej lojalności. Zadaję pytanie uogólniające, ale wynika ono z konkretnego mojego przykrego doświadczenia. Czytam na forach i w komentarzach zachwyty na własny temat keszerów, którzy rozpływają się, jak to spotykają się w tak licznym gronie tak wspaniałych ludzi, a rzeczywistość czasem rozczarowuje. Jeśli pytanie tak uogólnione nie obrazuje moich intencji, mogą opisać fakty, ale to chyba nie jest konieczne bo każdy ma swoje doświadczenia i przemyślenia.

Drugie moje poważne zastrzeżenie dotyczy poszanowania przyrody a to już wchodzi w zakres zarówno etyki, jak i regulaminu. Ten temat nasunął mi się, kiedy eksplorowałem "ścieżkę" w pięknym lesie, gdzie założyciel na znacznej przestrzeni co kilkaset metrów przybił gwoździami do tak okaleczonych drzew ordynarne spore pudła zbite z desek pochodzących ze zdemontowanej starej boazerii.

Moje keszowanie miało miejsce na terenie kilku województw, ale te przykre zjawiska dziwnym trafem przypadły na moje ulubione kujawsko-pomorskie. Czy to przypadek, czy może jednak tam niezbyt fajnie się dzieje...?
Postanowiłem dać anons taki do dziennika,
odpowiednio duży, by uwagę skupiał:

"Chcę zostać porządnym człowiekiem, poszukuję wspólnika.
Nie będę się SAM wygłupiał" :wink:

[Marian Załucki]
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2069
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Etyka i lojalność, czy tylko regulamin ?

Post autor: krystiant »

leo48 pisze:Chciałbym zapytać, czy Waszym zdaniem w keszingu obowiązuje wyłącznie regulamin, czy może powinniśmy kierować się również zasadami etyki i wzajemnej lojalności.
Moim zdaniem to drugie jest ważniejsze - regulaminem nie da się ogarnąć wszystkich przypadków
leo48 pisze:Drugie moje poważne zastrzeżenie dotyczy poszanowania przyrody [...] eksplorowałem "ścieżkę" w pięknym lesie, gdzie założyciel [...] przybił gwoździami [...] ordynarne spore pudła zbite z desek
W tym przypadku bardziej mnie martwi to słowo "ordynarne"... Wolałbym, żeby były ładne, a jeszcze lepiej ukryte nieinwazyjnie. Co do przybicia, to były tu na forum wypowiedzi, że jakoś strasznie to drzewu nie szkodzi - tabliczki "pomnik przyrody" też przecież nie są przyklejone :wink:
leo48 pisze:przykre zjawiska dziwnym trafem przypadły na moje ulubione kujawsko-pomorskie. Czy to przypadek, czy może jednak tam niezbyt fajnie się dzieje...?
Podobne przypadki niestety można spotkać wszędzie...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Posty: 2510
Rejestracja: środa 26 marca 2008, 08:38
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Re: Etyka i lojalność, czy tylko regulamin ?

Post autor: Żywcu »

Odpowiedź jest bardzo prosta! Jeśli regulamin zaprzecza naszym wzorcom etycznym należy dążyć do jego zmiany (być może jest to odczucie większości), lub się wycofać. Nie wyobrażam sobie dobrowolnego uczestnictwa w sformalizowanej aktywności, przeczącej mojemu wzorcowi etycznemu. Jeśli regulamin jest "niezmienialny" i ja się z nim nie zgadzam, odpuszczam taką zabawę.
Mam jednak wrażenie, że i Ty tak myślisz, a chodzi jedynie o jakieś kolejne niesnaski międzyludzkie. Coś się gdzieś wydarzyło, a regulamin chyba nie jest zły i na nieuczestniczących w zabawie też ma wielkie baczenie...
Awatar użytkownika
leo48
Nowy na forum
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 29 marca 2016, 09:11
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Re: Etyka i lojalność, czy tylko regulamin ?

Post autor: leo48 »

Dwie powyższe odpowiedzi odbudowują moją wiarę w "moralny kręgosłup" keszerskiego środowiska. Rzeczywiście musiałem mieć pecha, że takiego stanowiska nie podzielał w mojej sprawie przedstawiciel COG, a zarazem "przewodnik", który normalnie mnie spławił. Pewnie na zasadzie partykularnej solidarności (lektura logów wskazuje na grupowe sympatie w gronie wspólnym dla osoby nielojalnej oraz osoby mediującej).

Jeśli chodzi o kaleczenie drzew, to nadal jestem temu przeciwny. Można zastosować opaski. A same skrzynki z boazerii, sporych rozmiarów, przytwierdzone do drzew to naprawdę profanacja przyrody.
Postanowiłem dać anons taki do dziennika,
odpowiednio duży, by uwagę skupiał:

"Chcę zostać porządnym człowiekiem, poszukuję wspólnika.
Nie będę się SAM wygłupiał" :wink:

[Marian Załucki]
Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Posty: 1153
Rejestracja: sobota 07 grudnia 2013, 04:31
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: Etyka i lojalność, czy tylko regulamin ?

Post autor: deg »

krystiant pisze:Co do przybicia, to były tu na forum wypowiedzi, że jakoś strasznie to drzewu nie szkodzi
Co do przybicia to były tu wypowiedzi, że nie należy.
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.p ... 52#p132852

PS: Świetne są wypowiedzi Leśnego Oka w cytowanym wątku - zdecydowanie polecam ich lekturę każdemu zakładającemu skrzynki w lesie.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek
Awatar użytkownika
leo48
Nowy na forum
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 29 marca 2016, 09:11
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Re: Etyka i lojalność, czy tylko regulamin ?

Post autor: leo48 »

OK, powiedzmy, że pojedynczy niewielki wkręt w drzewo potraktujemy jako "grzech" lekki. Sam też mam taki na sumieniu gdy wstępnie lokowałem kesz podwieszony w wielkiej dziupli-rozpadlinie dużego drzewa, później go jednak przeniosłem. Jednak realizacja tej "ścieżki", której wykonawca szedł kilometrami przez las i kaleczył przyrodę co kawałek to obraz, który przepełnia mnie zgrozą. Właściwie należałoby to zgłosić do leśnictwa oraz COG z apelem o skasowanie skrzynek, których estetyka (pudła o boku ok 20 cm w ilości ok 20 sztuk) urodzie lasu nie służyła. Mnie w każdym razie ręka z młotkiem jeśli by nie uschła, to by przynajmniej zadrżała.

Jeśli już o ścieżkach mowa, to jaki sens ma ścieżka, gdzie skrzynki i drzewa niczym poza współrzędnymi się nie różnią? To tylko sztuczne nabijanie sobie statystyki przez autora. Znam ścieżki leśne, sensowne bo urozmaicone i z pewną "fabułą" oraz tematem przewodnim i to jest ok. Jednak pewna ścieżka, nazwijmy to "aleja modrzewiowa" oznakowuje kolejne drzewa i nic więcej w ich indywidualnych opisach nie wnosi, nie ma więc żadnych walorów poznawczych. W innym natomiast miejscu znam przepiękną zabytkową 150-letnią aleję lipową, gdzie rozsądny autor nie wysilał się na tworzenie ścieżki tylko dał interesujący opis do alei jako całości i uznał, że jeden kesz w zupełności wystarcza. Statystyka to nie fetysz i nie powinna skłaniać do zachowań nieroztropnych.


Znam też skrzynkę ulokowaną w ziemi i wymagającą odkopania z systemu korzeniowego drzewa "pomnikowego". Logi wskazują, że odnaleziono ją już ok 100 razy. Wyobraźcie sobie, jak wygląda podnóże wokół tego okazu. Mnie to przypomina tzw "buchtowanie" dzików i jestem przekonany o wyjątkowej szkodliwości dla samego drzewa.
Postanowiłem dać anons taki do dziennika,
odpowiednio duży, by uwagę skupiał:

"Chcę zostać porządnym człowiekiem, poszukuję wspólnika.
Nie będę się SAM wygłupiał" :wink:

[Marian Załucki]
Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Posty: 889
Rejestracja: wtorek 15 czerwca 2010, 11:26
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: Rob »

Z takim keszem to do COGu bez zastanawiania się.
Awatar użytkownika
leo48
Nowy na forum
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 29 marca 2016, 09:11
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Re: Etyka i lojalność, czy tylko regulamin ?

Post autor: leo48 »

Rob, zapewne masz rację i wtedy też byłem tego bliski. Dziś jednak powstrzymałbym się z powodu braku wiary w lojalność i pryncypialność... samego reprezentanta COGu. O ile bowiem tu u siebie na Mazowszu w przypadku pewnego zgłoszenia tutejszy przedstawiciel w ciągu dwóch dni sprawę zbadał i sumiennie załatwił, o tyle tamten kujawsko-pomorski okazał się jego przeciwieństwem i z wyjaśnieniem banalnie prostej sprawy zwlekał ponad trzy tygodnie, a kiedy ponownie się przypomniałem, zajął stronnicze stanowisko i właściwie nie odniósł się do mojej argumentacji a jedynie uznał, że rzecz cała regulaminowo jest dopuszczalna.

Ten wątek poruszyłem jako dotyczący etyki. Warto dodać, że jeśli zwracam się do przedstawiciela COG, tym bardziej posiadającego status "przewodnika", to z jego strony mam prawo oczekiwać nawet podwyższonych standardów etycznych. Na szczęście wspomniany przewodnik zakomunikował mi, że w kolejnej kadencji nie startuje. To chyba dobrze...
Postanowiłem dać anons taki do dziennika,
odpowiednio duży, by uwagę skupiał:

"Chcę zostać porządnym człowiekiem, poszukuję wspólnika.
Nie będę się SAM wygłupiał" :wink:

[Marian Załucki]
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: Etyka i lojalność, czy tylko regulamin ?

Post autor: Pawel brasia »

Nasz regulamin jak każde przepisy (wystarczy popatrzeć na jakiekolwiek przepisy prawne) można interpretować na różne sposoby. Osobiście w pracy COG staram się interpretować przepisy zdroworozsądkowo, z poszanowaniem etyki i wzajemnej społecznej egzystencji.
leo48 pisze:Dziś jednak powstrzymałbym się z powodu braku wiary w lojalność i pryncypialność... samego reprezentanta COGu.
Jeśli masz zastrzeżenia do pracy któregokolwiek z przedstawicieli COG, wystarczy w zgłoszeniu poprosić o rozpatrzenie zgłoszenia przez innego COG-istę. Zapewne prośba zostanie wysłuchana, mamy swoich zastępców, którzy zajmą się problemem. Z zasady np. nie zajmujemy się własnymi zgłoszeniami lub zgłoszeniami, które dotyczą np. własnych skrzynek.
To tyle w kwestii ogólnej.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
leo48
Nowy na forum
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 29 marca 2016, 09:11
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Re: Etyka i lojalność, czy tylko regulamin ?

Post autor: leo48 »

Moim zamiarem nie jest powrót do tej konkretnej przykładowej sprawy, a jedynie zapuszczenie sondy na temat tego, jaką rangę w tej zabawie odgrywają kwestie etyczne oraz poszanowania kultury narodowej, pozostałości historycznych czy zasobów przyrody. Keszuję dopiero dwa sezony i mam na swoim koncie łącznie w open i geo "zaledwie" 600 skrzynek znalezionych oraz ok 50 założonych i w trakcie zakładania.

To jednak pozwoliło mi na dokonanie wielu porównań i spostrzeżeń, którymi chętnie dzielę się tutaj, ale chodzi mi po głowie projekt cyklu artykułów na ten temat ponieważ jako członek SDP param się trochę publicystyką. Zdaję sobie sprawę, że jak wszędzie, tak i tu mamy dwie strony medalu, ale ja ciągle poszukuję tej słonecznej strony ulicy i bardzo się cieszę, gdy ją znajduję.
Postanowiłem dać anons taki do dziennika,
odpowiednio duży, by uwagę skupiał:

"Chcę zostać porządnym człowiekiem, poszukuję wspólnika.
Nie będę się SAM wygłupiał" :wink:

[Marian Załucki]
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2069
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Etyka i lojalność, czy tylko regulamin ?

Post autor: krystiant »

leo48 pisze:To jednak pozwoliło mi na dokonanie wielu porównań i spostrzeżeń, którymi chętnie dzielę się tutaj, ale chodzi mi po głowie projekt cyklu artykułów na ten temat ponieważ jako członek SDP param się trochę publicystyką.
Nie wiem co to SDP, ale myślę, że spokojnie możesz "poparać się trochę publicystyką" np. tu: http://blog.opencaching.pl/ :D
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
miha
Nowy na forum
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 09 lipca 2015, 09:19
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Etyka i lojalność, czy tylko regulamin ?

Post autor: miha »

Przypadek sprawił,że byliśmy obydwoje zainteresowani jednym miejscem. Na Twoje argumenty,że już zaplanowałeś skrzynki w sierpniu odpowiadam,że ja moje już w kwietniu. Na Twój pomysł wędrówki wg ze starostwa odpowiadam moim,że przejście tej trasy upoważnia do odbioru odznaki PTTK. Ani mój pomysł lepszy,ani gorszy. Ty mi o swoich planach powiedziałeś w styczniu,mówiłam,że po feriach chowam i tak,w tym miejscu , którym Ty też byłeś zainteresowany. Tak się złożyło,że moje skrzynki już są ,a Twoje jeszcze nie. Nie ma znaczenia czy znam kogoś w COG-u czy nie, tu regulamin był po mojej stronie. Nie miałam złych intencji,nie robiłam Tobie na złość. Powiedz mi w którym miejscu byłam nieetyczna? pozdr k
Za ten post autor miha otrzymał podziękowania (total 4):
art_noiseAla ŁWołki.Lcak.mil
Awatar użytkownika
leo48
Nowy na forum
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 29 marca 2016, 09:11
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Re: Etyka i lojalność, czy tylko regulamin ?

Post autor: leo48 »

miha pisze:Przypadek sprawił,że byliśmy obydwoje zainteresowani jednym miejscem. Na Twoje argumenty,że już zaplanowałeś skrzynki w sierpniu odpowiadam,że ja moje już w kwietniu. Na Twój pomysł wędrówki wg ze starostwa odpowiadam moim,że przejście tej trasy upoważnia do odbioru odznaki PTTK. Ani mój pomysł lepszy,ani gorszy. Ty mi o swoich planach powiedziałeś w styczniu,mówiłam,że po feriach chowam i tak,w tym miejscu , którym Ty też byłeś zainteresowany. Tak się złożyło,że moje skrzynki już są ,a Twoje jeszcze nie. Nie ma znaczenia czy znam kogoś w COG-u czy nie, tu regulamin był po mojej stronie. Nie miałam złych intencji,nie robiłam Tobie na złość. Powiedz mi w którym miejscu byłam nieetyczna? pozdr k
Szkoda, że dopiero tu uznałaś za stosowne się odezwać. Otóż nieetyczna byłaś w tym, ze moja propozycja w rozmowie telefonicznej to była wyraźna oferta dobrej woli i współpracy z ewentualnym podziałem, kto z nas które skrzynki przygotuje. Deklarowałem też ustąpienie z mojej strony tam właśnie gdzie Ty będziesz sobie życzyła. Brak odpowiedzi jednoznacznej wskazywał, że przyjmujesz moją sugestię, byśmy to później omówili na żywo. Wiedziałaś, że mam uzgodnione ze Starostwem i że nadal nad tym pracuję. Ja wiedziałem o Twoim zainteresowaniu i właśnie po to nawiązałem kontakt, żebyśmy coś uzgodnili. Przecież równie dobrze w dzień po naszej rozmowie mogłem te moje gotowe opisy (chodziło o trzy kościoły) wrzucić jako gotowe do szukania i natychmiast zakwalifikować jako czasowo niedostępne. Uznałem to za właśnie nieetyczne i czekałem na sygnał od Ciebie. Nadużyłaś mojego zaufania i podważyłaś moją wiarę, że w opencachingu kierujemy się lojalnością. Mogłaś przynajmniej mnie poinformować, żebym dalej tego materiału nie opracowywał bo ja mam na Pałuki jeszcze mnóstwo innych pomysłów.

Jeśli zaś chodzi o fakt, że Twoje skrzynki tworzą ścieżkę na odznakę PTTK to nie ma dla sprawy żadnego znaczenia. A może warto, bym również PTTK uczulił na fakt, że niektórzy "twórcy" niewiele wspólnego mają z etyką. Przemyślę to, skoro Twoje samopoczucie jest tak znakomite i nie masz sobie nic do zarzucenia.
Postanowiłem dać anons taki do dziennika,
odpowiednio duży, by uwagę skupiał:

"Chcę zostać porządnym człowiekiem, poszukuję wspólnika.
Nie będę się SAM wygłupiał" :wink:

[Marian Załucki]
Awatar użytkownika
leo48
Nowy na forum
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 29 marca 2016, 09:11
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Re: Etyka i lojalność, czy tylko regulamin ?

Post autor: leo48 »

krystiant pisze:
leo48 pisze:To jednak pozwoliło mi na dokonanie wielu porównań i spostrzeżeń, którymi chętnie dzielę się tutaj, ale chodzi mi po głowie projekt cyklu artykułów na ten temat ponieważ jako członek SDP param się trochę publicystyką.
Nie wiem co to SDP, ale myślę, że spokojnie możesz "poparać się trochę publicystyką" np. tu: http://blog.opencaching.pl/ :D
SDP to Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Oddział Warszawski (na Foksal)
Postanowiłem dać anons taki do dziennika,
odpowiednio duży, by uwagę skupiał:

"Chcę zostać porządnym człowiekiem, poszukuję wspólnika.
Nie będę się SAM wygłupiał" :wink:

[Marian Załucki]
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: Etyka i lojalność, czy tylko regulamin ?

Post autor: Pawel brasia »

leo48 pisze:...Przecież równie dobrze w dzień po naszej rozmowie mogłem te moje gotowe opisy (chodziło o trzy kościoły) wrzucić jako gotowe do szukania i natychmiast zakwalifikować jako czasowo niedostępne. Uznałem to za właśnie nieetyczne i czekałem na sygnał od Ciebie. Nadużyłaś mojego zaufania i podważyłaś moją wiarę, że w opencachingu kierujemy się lojalnością...
Swego czasu rozpatrywałem zgłoszenie (zanim powstały kościoły Pałuckie i dotyczyło innego tematu) z Tobą po drugiej stronie. Było akurat odwrotnie, to Ty posadziłeś skrzynki w miejscach, w których ktoś inny chciał ukryć i Ciebie o tym informował. Regulamin był po Twojej stronie - byłeś pierwszy, ale kto się wtedy zachował nieetycznie? Nie chciałem tego pisać wcześniej, bo nie lubię wywlekać brudów, ale uważam, że było by nie etyczne nie informować czytających ten temat o takich posunięciach.

Proszę nie drzeć tutaj szmat, bo dobrze wiesz, że nie jesteś bez winy, lepiej pójść w teren i założyć te skrzynki.
Zrób je lepiej, ukryj je w pobliżu w ciekawszy sposób, pokaż, że potrafisz, wszak opisy masz gotowe - takie działanie będzie w duchu pozytywnej rywalizacji. Nawet jeśli będą dotyczyły tego samego obiektu wolę znaleźć dwie dobre lub znakomite skrzynki niż czytać bicie piany na forum.
Za ten post autor Pawel brasia otrzymał podziękowania (total 6):
zabojarredanart_noiseAgathaWołki.Lcak.mil
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ