Tajne/poufne ? (Nowy COG...)

Wszystko co nie mieści w innych tematach...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Tajne/poufne ? (Nowy COG...)

Post autor: miklobit »

Przede wszystkim zacznę od tego, że nie podoba mi się zamykanie wątków tylko z tego powodu, że zadane pytania są niewygodne dla zamykającego.
Mam nadzieję, że nie jestem sam w tej opinii...
Skoro padła sugestia o możliwym utajnieniu składu COG to chyba oczywiste jest,że taka opcja wywoła kontrowersje.
Mam nadzieję, że RR (mimo, że raczej nietechniczna :roll: ) jest świadoma faktu, że ustalenie faktycznego składu COG to tylko kwestia czasu i nie jest do tego wcale potrzebny dostęp do kodu ani bazy danych.
Z drugiej strony powoływanie się na "starszego brata" akurat w tym zakresie to kiepski pomysł.
Od dawna mnie śmieszy to całe udawanie że "ja to nie ja" , pisanie maili samemu do siebie ( w celu "zgłoszenia problemu") i inne dziwne zachowania ichniejszego "COG'u".
Ani to nie buduje niczyjego autorytetu ani nie pomaga rozdzielić "funkcji publicznej" od "prywatnego" nicka.
I Żywcu - jako sprawozdawca tego pomysłu - wiesz o tym najlepiej.
Za ten post autor miklobit otrzymał podziękowania (total 2):
JohnDoeRanwers
Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Posty: 1052
Rejestracja: piątek 23 lipca 2010, 15:32
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Re: Tajne/poufne ? (Nowy COG...)

Post autor: Stryker »

Ok, jeśli COG ma być anonimowy to w drugą stronę (zgłoszenia) również powinno być anonimowo.
Niektórzy takie zgłoszenie traktują personalnie, więc jeśli członek COG (jako nick) ma być chroniony to z pewnością chroniony winien być zgłaszający problem.
Obrazek
Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Posty: 2510
Rejestracja: środa 26 marca 2008, 08:38
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Re: Tajne/poufne ? (Nowy COG...)

Post autor: Żywcu »

Moją intencją było dnie czasu na dogadanie spraw - na dziś 12 osób (COG), 5 (RR) , pomijam RT,gdzie masz większe rozeznanie...

Ale dobra jak chcecie sobie dywagować, to niech Twój wątek będzie przyjazny dla "nowych myśli"...
Niech Wasza wymiana poglądów nie przeszkadza w podejmowaniu decyzji przez RR i niech nie zakłóca komunikacji, między RR, COG i TR 8)

Model, gdzie to forum wymusza działania, chyba został demokratycznie odrzucony :mrgreen:

P.S. Zamknięcie wątku, o który bój się toczy było moim pierwszy działaniem moderacyjnym do ogłoszenia ciszy wyborczej - pewnie dlatego, że jeszcze nowych moderatorów nie mamy. Za sprawą ostatniej kampanii, myśl o niezależnych moderatorach dojrzewa i niebawem się tacy pojawią (myślałem, że nieco szybciej... i dlatego dziś interwencja - swoją drogą na zaprzyjaźnionym forum geocachingowym, moderatorzy są sprawniejsi - już dwa razy ban miałem... i żebyście wiedzieli za co... - mam nadzieję, że nowi moderatorzy bardziej "literalni" będą...
- to oczywiście moje, prywatne, Żywcowe zdanie...
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Tajne/poufne ? (Nowy COG...)

Post autor: miklobit »

Żywcu pisze:Moją intencją było dnie czasu na dogadanie spraw...
Jeśli taka była intencja to nie trzeba było puszczać "przecieków" a potem dziwić się że pojawiają się pytania i wątpliwości.
Oczywiście czas najwyższy (wg kalendarza), żeby coś podać do wiadomości.
Ale jak to "coś" jeszcze nie gotowe to wystarczyło napisać, że jesteście w niedoczasie i wszyscy by przebierali nogami ale na spokojnie.
Awatar użytkownika
JohnDoe
Wyjadacz
Posty: 279
Rejestracja: środa 11 marca 2009, 13:28
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Tajne/poufne ? (Nowy COG...)

Post autor: JohnDoe »

Cieszę się, że ktoś podjął ten temat. Mnie korciło ale nie chciałem zostać potraktowany jak np. Sebastian. Nie było moim celem, podejmując temat nowego COG-u, wywoływanie kolejnego bezsensownego flejma. Żywcu zakomunikował, że został sformowany nowy COG, w poszerzonym składzie, i że jest opracowywana nowa strategia jego działania. OK nie mam na razie zastrzeżeń. Sami chcieliśmy (a przynajmniej część z nas chciała) większej przejrzystości pracy władz serwisu więc traktuję to jako coś w tym stylu. Ale skoro już został ustalony nowy skład to chciałem się dowiedzieć czy można poznać kto został powołany do tej funkcji.
Myślę, że w przypadku mojego, zamkniętego, wystarczyło kilka słów wyjaśnień i tyle.
Żywcu, bez urazy, ale trochę Twoje działanie na tym forum w pewnych kwestiach przypomina to czego sam, tak mi się przynajmniej wydaje, nie lubisz na "sąsiednim forum".
Za ten post autor JohnDoe otrzymał podziękowania (total 2):
art_noisemiklobit
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Posty: 2510
Rejestracja: środa 26 marca 2008, 08:38
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Re: Tajne/poufne ? (Nowy COG...)

Post autor: Żywcu »

miklobit pisze:
Żywcu pisze:Moją intencją było dnie czasu na dogadanie spraw...
Jeśli taka była intencja to nie trzeba było puszczać "przecieków" a potem dziwić się że pojawiają się pytania i wątpliwości.
Oczywiście czas najwyższy (wg kalendarza), żeby coś podać do wiadomości.
Ale jak to "coś" jeszcze nie gotowe to wystarczyło napisać, że jesteście w niedoczasie i wszyscy by przebierali nogami ale na spokojnie.
Pozwolę sobie, się pokłonić tej uwadze i nie komentować 8)
Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Posty: 2110
Rejestracja: niedziela 19 lipca 2009, 22:26
Podziękował;: 74 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: Tajne/poufne ? (Nowy COG...)

Post autor: r00t7 »

ja nie wiem... dajcie ludziom (RR) popracować. nie ma się po co gorączkować.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 2053
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Re: Tajne/poufne ? (Nowy COG...)

Post autor: ronja »

Ciekawy temat, ciekawy ... Zastanawiam się - jeżeli rzeczywiście jest taki zamysł - czemu ma służyć ewentualne utajnianie nicków członków COG ? Argument o późniejszych personalnych ansach jest dęty. Skoro ktoś ma podejmować ważne decyzje w stosunku do innych, to nie może być anonimowy. Jawność postępowania (a więc i danych osób uczestniczących w sporze) gwarantuje jego transparentność i w dużym stopniu uniemożliwi wyroki rodem z sądu kapturowego. Chyba, że nowy COG to w dużej mierze wynik łapanki, albo realizacji obietnic przedwyborczych (czyli zobowiązań w stylu "ty mnie, ja ciebie") :wink: Ale wtedy znajomość nicków jest jeszcze bardziej istotna dla pozostałych członków serwisu, więc kółko się zamyka.
To kiedy COG zacznie pracować ? Ciekaw jestem rozwiązania problemu, który zgłosiłem kilka dni temu.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2071
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Tajne/poufne ? (Nowy COG...)

Post autor: krystiant »

ronja pisze:Ciekawy temat, ciekawy ... Zastanawiam się - jeżeli rzeczywiście jest taki zamysł - czemu ma służyć ewentualne utajnianie nicków członków COG ? Argument o późniejszych personalnych ansach jest dęty. Skoro ktoś ma podejmować ważne decyzje w stosunku do innych, to nie może być anonimowy. Jawność postępowania (a więc i danych osób uczestniczących w sporze) gwarantuje jego transparentność i w dużym stopniu uniemożliwi wyroki rodem z sądu kapturowego.
Jeżeli o mnie chodzi, to nie mam zamiaru ukrywać, że zgodziłem się nadal być w COG-u i myslę, że nie chodzi o to, żeby nie było wiadomo kto w tym COG-u jest...
Nie ma żadnej teorii spiskowej - po prostu czasem mam wątpliwości i nad problemem dyskutujemy wszyscy. Wynik dyskusji może nie do końca odzwierciedlać moje zdanie, wiec dlaczego mój nick ma widnieć pod wpisem... Albo weryfikowany kesz jest zgodny z regulaminem tylko widać, że jest niskich lotów, a mimo wszelkich uwag zakładający nie chce zrobić lepszego... Już miałem na forum wytknięte, że puszczam takie kesze... Z drugiej strony przy jednym weryfikowanym keszu (w opisie było, że miejsce to nic szczególnego, a znalazca proszony o poprawienie ukrycia, bo był chowany w pośpiechu i bez narzędzi). Jak zwróciłem uwagę, że można wybrać lepsze miejsce i lepiej ukryć, bo chowanie keszy to nie obowiązek po znalezieniu 10 to się dowiedziałem, że obrażam czyjąś inteligencję, bo przecież kesz jest zgodny z regulaminem... Nie chciałbym się imiennie pod takimi keszami podpisywać.
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 2053
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Re: Tajne/poufne ? (Nowy COG...)

Post autor: ronja »

krystiant pisze:... Wynik dyskusji może nie do końca odzwierciedlać moje zdanie, wiec dlaczego mój nick ma widnieć pod wpisem...
Sprawy w COG-u prowadzone są przez jedną osobę, dyskusja nad nimi odbywa się w całym gronie. Zdaje się, że nic się nie zmieniło w zasadach działania. Decyzja ogłaszana jest przez konkretną osobę i nikt nie wymaga, by w przypadku zdania odrębnego forum musiało koniecznie wiedzieć, kto je miał. Zdarzają się jednak sytuacje skrajne, gdy jawność procesu decyzyjnego jest wręcz konieczna. Z historii ogólnej wiemy, że brak kontroli nad "władzą" prowadzi do jej wynaturzeń. COG nigdy nie był i nie będzie monolitem. Możliwe są różne frakcje i koterie (plus czasem nadmierne zaangażowanie kogoś z RR), a co za tym idzie - niezgodność poglądów "w sprawie", połączona z brakiem możliwości wpływu (mimo posiadania racji), bo np. nie należy się do "grupy mającej rację" :wink: Warto wtedy mieć możliwość zaakcentowania swojego zdania. Chyba, że COG ma być tylko protezą, którą i tak zarządza RR. W takim razie nie ma znaczenia, jakimi zasadami będzie się on kierował :twisted:
krystiant pisze:...Albo weryfikowany kesz jest zgodny z regulaminem tylko widać, że jest niskich lotów, a mimo wszelkich uwag zakładający nie chce zrobić lepszego... Już miałem na forum wytknięte, że puszczam takie kesze... . Jak zwróciłem uwagę, .... to się dowiedziałem, że obrażam czyjąś inteligencję, bo przecież kesz jest zgodny z regulaminem... Nie chciałbym się imiennie pod takimi keszami podpisywać.
Przerabiałem podobne tematy i nie przekonujesz mnie. Przy weryfikacji możliwości jest wiele i zawsze warto z nich skorzystać - szczególnie tam, gdzie jest szansa na dogadanie sprawy. A jeżeli jej nie ma, trzeba jasno napisać "nie" i wyjaśnić, dlaczego.
Anonimowy członek COG będzie wzbudzał jeszcze większą nieufność niż ten, który pisze pod własnym nickiem. To raz. A dwa: własny nick jest dowodem brania odpowiedzialności za swoje decyzje i gotowości do ponoszenia ich konsekwencji. A z takim kimś znacznie lepiej się rozmawia, niż z "panem z COG-u", siedzącym na nieosiągalnym, niebotycznym Olimpie :wink:

W przypadku weryfikacji keszy zawsze istnieje możliwość zablokowania przez COG czegoś, co jest mierne lub niezgodne z zasadami. Ważne, by COG miał wtedy wspólny pogląd i osąd po to, by później na forum nie pojawiały się wzajemnie wykluczające koncepcje, powodujące lekki dysonans :)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Talbot
Stały bywalec
Posty: 110
Rejestracja: czwartek 22 lipca 2010, 19:45
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Kontakt:

Re: Tajne/poufne ? (Nowy COG...)

Post autor: Talbot »

ronja pisze:Przy weryfikacji możliwości jest wiele i zawsze warto z nich skorzystać - szczególnie tam, gdzie jest szansa na dogadanie sprawy. A jeżeli jej nie ma, trzeba jasno napisać "nie" i wyjaśnić, dlaczego.
Czy mamy przez to rozumieć że Twoim zdaniem Kesz mimo że zgodny z regulaminem, powinien zostać niedopuszczony do publikacji bo pan z COG powiedział ”NIE, mnie on się nie podoba. Proszę go zmienić!”.
W takim razie po co nam regulamin??
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 2053
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Re: Tajne/poufne ? (Nowy COG...)

Post autor: ronja »

Talbot pisze:Czy mamy przez to rozumieć że Twoim zdaniem Kesz mimo że zgodny z regulaminem, powinien zostać niedopuszczony do publikacji bo pan z COG powiedział ”NIE, mnie on się nie podoba. Proszę go zmienić!”. W takim razie po co nam regulamin??
W przypadku keszy zgodnym z regulaminem, ale bardzo kiepskich lotów trzeba rozmawiać i szukać rozwiązań. Taki schemat działał (i powinien nadal działać). Zdarzają się niestety totalne gnioty (mimo nieskończenie przyjaznego podejścia Panów/Pań z COG), które trzymają linię regulaminu, ale puszczenie ich mija się z rozsądkiem, bo potencjalne szkody będą znacznie większe. Wtedy trzeba zablokować. Żeby uprzedzić pytanie "jakie to kesze": nie będzie literalnego ich wymieniania, a o skutkach (realnych i tych przewidywanych) było już sporo na forum.
W tym miejscu trzeba spojrzeć na kwestię, której do tej pory właściwie się nie dyskutowało. Czy członek COG dopuszczający kesza (jakiegokolwiek) może ponosić odpowiedzialność prawną za szkody, jakie zakładający/inni szukający może/mogą wyrządzić (lub mogliby) ? Wbrew pozorom problem nie jest tylko hipotetyczny. Teoretycznie Regulamin przenosi odpowiedzialność na zakładającego. Ale skoro jednocześnie wprowadzono wymóg autoryzacji pierwszych skrzynek i ktoś za to odpowiada, to ponoszą ją wspólnie. A gdzieś tam jest jeszcze kwestia zgłoszeń, gdzie mogą pojawiać się spory które ktoś zechce rozwiązać za pomocą określonych paragrafów Kodeksu Cywilnego (oby tylko, bo jest jeszcze Karny). W życiu nie ma tak, że istnieją obszary zupełnie wyjęte spod jurysdykcji :wink: COG nie ma komfortu bycia całkowicie bezpiecznym i lepiej, by w przypadku wątpliwości wykazał się daleko posuniętą ostrożnością, nawet kosztem niezależności autorskiej koncepcji stworzenia keszo-dzieła.
Obrazek Obrazek
subo
Wyjadacz
Posty: 381
Rejestracja: piątek 23 września 2011, 16:05
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Tajne/poufne ? (Nowy COG...)

Post autor: subo »

Helloł, kochani... bla, bla bla...

w pewnym fajnym ogloszeniowym wątku wspomniano skromnie, że nowa RR i COG zaczną działać od 1 lipca, tymczasem RR mogłaby oznajmić poddanym skład COGu :)
...

Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ