Alternatywy dla skrzynek wirtualnych...

Wszystko co nie mieści w innych tematach...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Alternatywy dla skrzynek wirtualnych...

Post autor: miklobit »

A gdzie mozna znalezc wykaz wszystkich pomnikow przyrody w Polsce o ktorym pisze daap ?

[Galaxy tab]
Awatar użytkownika
daaap
Bywalec
Posty: 38
Rejestracja: wtorek 06 grudnia 2011, 10:35
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Alternatywy dla skrzynek wirtualnych...

Post autor: daaap »

miklobit pisze:A gdzie mozna znalezc wykaz wszystkich pomnikow przyrody w Polsce o ktorym pisze daap ?

[Galaxy tab]
Problem w tym, że nie ma takiego spisu. Jak na razie patrzę na interesującą okolicę na papierowej mapie, wrzucam skrzynki w GPS i próbuję to jakoś połaczyć. Posiadanie wszystkiego w jednym znacznie ułatwiło by logistykę, tym bardziej, że pomniki przyrody to tylko część interesujących mnie obietków. Teraz zwiedzam głównie Parki Narodowe i wszystko co jest w mojej najbliższej okolicy (max. 10km).
Ilość pkt. i obiekty

2
- za udział w prelekcji lub odczycie,
3
- za udział w wycieczce przyrodniczej (za każdy dzień),
- za pobyt w rejonie pomnika przyrody, grupy pomników lub alei,
- za zwiedzenie użytku ekologicznego,
- za zwiedzenie stanowiska dokumentacyjnego,
- za zwiedzenie urządzeń hydrotechnicznych (jazy, kanały, budowle wykorzystujące siłę wody lub wiatru),
4
- za zwiedzenie ścieżki przyrodniczej,
- za zwiedzenie zespołu przyrodniczo - krajobrazowego,
- za zwiedzenie obszaru krajobrazu chronionego,
5
- za zwiedzanie rezerwatu,
- za wykonanie prac na rzecz obiektu przyrodniczego (praca udokumentowana),
- za zwiedzanie innych obiektów przyrodniczych (np. ogrodu dendrologicznego, botanicznego, zoologicznego, muzeum przyrodniczego, parku podworskiego),
- za zwiedzanie muzeum parku narodowego i krajobrazowego.
8
- za zwiedzenie parku krajobrazowego lub leśnego kompleksu promocyjnego,
- za pełnienie funkcji opiekuna przyrody lub instruktora ochrony przyrody za każdy rok kalendarzowy.
10
- za zwiedzenie parku narodowego,
- za zwiedzenie obszaru Natura 2000,
- za roczne bezpośrednie prowadzenie udokumentowanych, systematycznych obserwacji przyrodniczych (dla każdego obiektu za każdy rok kalendarzowy),
- za uzyskanie uprawnień opiekuna przyrody lub instruktora ochrony przyrody,
- za działalność popularyzatorską w zakresie przyrodoznawstwa lub ochrony przyrody (prelekcja, odczyt, wystawa).
daaap
etnamars
Forumator
Posty: 1530
Rejestracja: niedziela 08 lutego 2009, 14:57
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Re: Alternatywy dla skrzynek wirtualnych...

Post autor: etnamars »

A możesz wyjaśnić po co wkleiłeś tutaj fragment regulaminu odznaki PTTK Turysta Przyrodnik?
W PTTK jest co najmniej 250 innych odznak. Geocaching nie wyklucza zbierania potwierdzeń, nawet ułatwia, bo wiele miejsc do odznak jest okeszowanych.

Nawet jest to coś wspólnego - miejsc do odznaki trzeba szukać samemu, tak jak samemu szuka się skrzynek.
Ale coś jest w tym wszystkim niezrozumiałe - poszukujesz alternatywy do skrzynek wirtualnych by zrobić odznakę?
Awatar użytkownika
daaap
Bywalec
Posty: 38
Rejestracja: wtorek 06 grudnia 2011, 10:35
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Alternatywy dla skrzynek wirtualnych...

Post autor: daaap »

etnamars pisze:A możesz wyjaśnić po co wkleiłeś tutaj fragment regulaminu odznaki PTTK Turysta Przyrodnik?
W PTTK jest co najmniej 250 innych odznak. Geocaching nie wyklucza zbierania potwierdzeń, nawet ułatwia, bo wiele miejsc do odznak jest okeszowanych.
Miklobit był zainteresowany pomnikami przyrody, więc chciałem mu pokazać, że interesujących obiektów/miejsc jest dużo więcej. Co ciekawe wcześniej dostawało się także punkty za odwiedzenie cmentarzy, teraz ten rodzaj obiektów zostały usunięty z regulaminu.

Dokładnie. Problem w tym jak połączyć te dwa zbiory obiektów w plik .gpx
etnamars pisze: Nawet jest to coś wspólnego - miejsc do odznaki trzeba szukać samemu, tak jak samemu szuka się skrzynek.
Ale coś jest w tym wszystkim niezrozumiałe - poszukujesz alternatywy do skrzynek wirtualnych by zrobić odznakę?
Odznakę zrobię i tak i tak, ale jeśli jakieś miejsce będzie fajnie czemu nie zostawić śladu w postaci skrzynki taniej w założeniu i utrzymaniu oraz rewalecyjnej (przynajmniej dobrej) w położeniu?
Tyle, że na oc.pl już takich skrzynek nie znalazłem, stąd moje pytanie o alternatywy...

Nie wiem jak dla innych, ale dla mnie samo wpisanie się w log (który i tak zamoknie/zginie/zostanie zniszczony) nie jest kulminacyjnym punktem poszukiwań. Dużo bardziej lubię planowanie, samą drogę (szczególnie w górach) czy nawet rozmowy z ludźmi gdy zbieram 'letterboxy' czyli pieczątki z okolicy. Późniejsze ich wrzucenie do logów cache może stanowić także potwierdzenie pobytu (ale nie musi, tak tylko głośno myślę), dzielenie się na forum wrażeniami z poszukiwań, no i na końcu oczywiście statystki. Problem jest też w tym, że jeśli założę fizyczną skrzynkę to będę za nią odpowiedzialny, a powiem szczerze zamiast wracać 10 razy na to samo miejsce wolę być w 10 różnych miejscach.
Po prostu próbuję ożenić jedno (krajoznawstwo) z drugim (szukanie skarbów) z raczej miernym skutkiem 8)

Przykład skrzynki, której równie dobrze mogło by nie być. Jest ok i pewnie ją znajdę jak będę jechał na grzyby, ale bez większych emocji. Wolałbym x100 wirtuala z drzewkiem;)
http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=9779
Natomiast ta skrzynka http://coord.info/GC2HVB7 jest generalnie tak sama jak poprzednia, ale ma już 68 rekomendacji. (Najlepszy jest nocny spojler http://img.geocaching.com/cache/large/5 ... 4efe4b.jpg)

Jeszcze raz wielkie dzięki za odpowiedzi na tym forum, pozwoliły mi sprecyzować i zmienić moje zamiary.
daaap
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Alternatywy dla skrzynek wirtualnych...

Post autor: Lza »

daaap pisze:
Dokładnie. Problem w tym jak połączyć te dwa zbiory obiektów w plik .gpx
do zabawy punktami reprezentującymi miejsca na mapie (czy to kesze, czy to pomniki przyrody) możesz użyć Base Camp. (zdaje się, że jest darmowy i obsługuje j. Polski.)

http://www8.garmin.com/support/download ... sp?id=4435

Po zainstalowaniu trzeba zainstalować jakąś "mapę" np: http://ump.waw.pl/
i zabawę z punktami można zaczynać - wgrać tam gpx z keszami z opencaching to już drobnostka. Można dodawać dowolną ilość waypointów, które będą wskazywały interesujące Cię obiekty. (w razie problemów klawisz F1 i przeczytać rozdział "modyfikowanie waypointów") Program może wytyczyć trasę, wyliczyć ilość km, przewyższenie, o ile ma wgraną wystarczająco dobrą imitację mapy topograficznej.

Na koniec wystarczy wybrać menu Plik -> Eksportuj -> mój zbiór i zapisać plik gpx na dysk/do nawigacji
Ostatnio zmieniony środa 22 lutego 2012, 19:34 przez Lza, łącznie zmieniany 1 raz.
etnamars
Forumator
Posty: 1530
Rejestracja: niedziela 08 lutego 2009, 14:57
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Re: Alternatywy dla skrzynek wirtualnych...

Post autor: etnamars »

daaap pisze: Dokładnie. Problem w tym jak połączyć te dwa zbiory obiektów w plik .gpx
Jak już w pierwszej wypowiedzi:
1. Zlokalizować, określić współrzędne
2. Wklepać do MapSource i wygenerować sobie gpxa.
daaap pisze: Odznakę zrobię i tak i tak, ale jeśli jakieś miejsce będzie fajnie czemu nie zostawić śladu w postaci skrzynki taniej w założeniu i utrzymaniu oraz rewalecyjnej (przynajmniej dobrej) w położeniu?
Tyle, że na oc.pl już takich skrzynek nie znalazłem, stąd moje pytanie o alternatywy...
Żeby była skrzynka, to musi być "plastikowe pudełko". Oczywiście wcale nie musi to być pudełko, wcale nie musi być plastikowe, wcale logbook nie musi być na białej kartce. Ale logbook musi być, no co najmniej pojemnik z hasłem.
Po co? Po to żeby potwierdzić obecność. Po to, żebyś Ty jako założyciel, mógł sobie wziąć ten logbook do ręki podczas wizyty serwisowej, za rok, dwa, pięć.
To podobne uczucie, jak zerka się do książeczki wycieczkowej/kroniki PTTK, i ogląda się gdzie ja to wtedy byłem i skąd mam potwierdzenia.
Tu jest trochę inaczej, ogląda się kto z Twoich znajomych/nieznajomych tu był, co ciekawego od siebie napisał.
daaap pisze: Nie wiem jak dla innych, ale dla mnie samo wpisanie się w log (który i tak zamoknie/zginie/zostanie zniszczony) nie jest kulminacyjnym punktem poszukiwań. Dużo bardziej lubię planowanie, samą drogę (szczególnie w górach) czy nawet rozmowy z ludźmi gdy zbieram 'letterboxy' czyli pieczątki z okolicy. Późniejsze ich wrzucenie do logów cache może stanowić także potwierdzenie pobytu (ale nie musi, tak tylko głośno myślę), dzielenie się na forum wrażeniami z poszukiwań, no i na końcu oczywiście statystki. Problem jest też w tym, że jeśli założę fizyczną skrzynkę to będę za nią odpowiedzialny, a powiem szczerze zamiast wracać 10 razy na to samo miejsce wolę być w 10 różnych miejscach.
Po prostu próbuję ożenić jedno (krajoznawstwo) z drugim (szukanie skarbów) z raczej miernym skutkiem 8)
No właśnie, dla wielu (jeśli nie dla wszystkich) to wpisanie się do logbooka jest właśnie kulminacyjnym elementem poszukiwań. Szczególnie jeśli zarwałeś kilka nocy rozwiązując trudny quiz, pokonujesz własne słabości (np. wpisujesz się do skrzynki na kominie mając lęk wysokości), drałowałeś 5km przez las do tej_jednej_skrzynki, albo brnąłeś w bagnie kilkaset metrów - pożerany przez komary.

Co do wspomnianego "małżeństwa", to geocaching doskonale uzupełnia nam krajoznawstwo. Zakładamy gdzie możemy, często do miejsca wracamy kilkakrotnie, często z sentymentem.
Podczas jednego wypadu do Chełmnie zrobiliśmy uprawnienia przodownickie, 5 odznak, w pigułę punktów do OKP i 60 keszy.
Podczas wyjazdu do Poznania, zdobyliśmy 3 odznaki, punkty do OKP. 60 keszy i jeszcze Rajd Centralny wygraliśmy...
Da się? Da. Skrzynek po sobie nie zostawiliśmy, ale wcale nie trzeba było.
Tylko jest jedna sprawa. Jeśli podchodzisz stricte krajoznawczo - ok, szukaj keszy. Stracisz wiele radości, bo dla zakładającego napędem jest frajda znajdujących.
daaap pisze: Przykład skrzynki, której równie dobrze mogło by nie być. Jest ok i pewnie ją znajdę jak będę jechał na grzyby, ale bez większych emocji. Wolałbym x100 wirtuala z drzewkiem;)
http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=9779
Natomiast ta skrzynka http://coord.info/GC2HVB7 jest generalnie tak sama jak poprzednia, ale ma już 68 rekomendacji. (Najlepszy jest nocny spojler http://img.geocaching.com/cache/large/5 ... 4efe4b.jpg)
Ale tu nie ma co porównywać. Obie skrzynki nic nie pokazują, ale ta niemiecka na 700 znalezień ma 68 rekomendacji - pewnie nie za kesza, ale za to że jest założona "z jajem".
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Alternatywy dla skrzynek wirtualnych...

Post autor: Lza »

MapSource (choć popularny wśród keszerów-garminowców) przestał być rozwijany 2 lata temu na rzecz Base Camp, więc lepiej od razu użyć nowszego oprogramowania. Zresztą mapsource chyba nie miał darmowej licencji. (trzeba było zakupić "mapę" do której był dołączany)
Awatar użytkownika
daaap
Bywalec
Posty: 38
Rejestracja: wtorek 06 grudnia 2011, 10:35
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Alternatywy dla skrzynek wirtualnych...

Post autor: daaap »

Dzięki za dyskusję widzę, że czujesz temat.
PS. Wątek chyba do przeniesienia do Hyde Parku, jeśli się nie obrazisz, to tam wyląduje.
Nie ma żadnego problemu.

Pozdrawiam
daaap
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2071
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Alternatywy dla skrzynek wirtualnych...

Post autor: krystiant »

daaap pisze:Po prostu próbuję ożenić jedno (krajoznawstwo) z drugim (szukanie skarbów)
Hmmm... z twoich postów wynika raczej, że próbujesz to drugie pominąć...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Alternatywy dla skrzynek wirtualnych...

Post autor: miklobit »

miklobit pisze:A gdzie mozna znalezc wykaz wszystkich pomnikow przyrody w Polsce o ktorym pisze daap ?
[Galaxy tab]
Z tego co widzę, to są rejestry ale prowadzone na poziomie gmin.
Czyli wybierając się w konkretną okolicę można sciągnąć wykaz i lokalizacje - najczęściej dokumenty siedzą na BiP'ach.
Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 2053
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Re: Alternatywy dla skrzynek wirtualnych...

Post autor: ronja »

miklobit pisze:A gdzie mozna znalezc wykaz wszystkich pomnikow przyrody w Polsce o ktorym pisze daap ?
Kolega nadal nie napisał gdzie szukać, więc polecam ten link: GDOS . Jest tam pełno informacji. Przyda się też innym ;)
daaap pisze: ... Problem w tym, że nie ma takiego spisu ...
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
daaap
Bywalec
Posty: 38
Rejestracja: wtorek 06 grudnia 2011, 10:35
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Alternatywy dla skrzynek wirtualnych...

Post autor: daaap »

ronja pisze:
miklobit pisze:A gdzie mozna znalezc wykaz wszystkich pomnikow przyrody w Polsce o ktorym pisze daap ?
Kolega nadal nie napisał gdzie szukać, więc polecam ten link: GDOS . Jest tam pełno informacji. Przyda się też innym ;)
daaap pisze: ... Problem w tym, że nie ma takiego spisu ...
O ile jest aktualny...
UWAGA: Rejestr jest obecnie w trakcie uzupełniania i aktualizowania przez organy ochrony przyrody. Do czasu zakończenia tego procesu przez wszystkie gminy, wojewodów i Ministerstwo Środowiska zarówno liczba obszarów i obiektów chronionych jak i ich opisy mogą odbiegać od stanu rzeczywistego.
Znalazłem też taką mapę http://natura2000.eea.europa.eu/#. Pokazuje obszary Natura 2000, ale nie inne obiekty przyrodnicze. O ile dobrze widziałem Natura 2000 jest już jakoś wbudowana w oc.pl (czasami pokazuje sie notyfikacja).

dap
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Alternatywy dla skrzynek wirtualnych...

Post autor: miklobit »

ronja pisze:więc polecam ten link: GDOS . Jest tam pełno informacji. Przyda się też innym ;)
I wlasnie o takie coś chodziło w pytaniu ... :D .
Nawet mają w bazie miejsce na współrzędne - szkoda, że puste.
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2071
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Alternatywy dla skrzynek wirtualnych...

Post autor: krystiant »

miklobit pisze:Nawet mają w bazie miejsce na współrzędne - szkoda, że puste.
Może ktoś, w ramach zdobywania odznaki PTTK, postara się żeby zostały uzupełnione :wink:
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 2053
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Re: Alternatywy dla skrzynek wirtualnych...

Post autor: ronja »

daaap pisze: ... O ile jest aktualny...
Jeżeli pytasz, to adresatem jest GDOS.
Jeżeli wątpisz - masz prawo, ale potem zapytaj GDOS. Możesz też poszukać w necie innych odniesień. Jest ich sporo.
Jeżeli jesteś niezadowolony z podanego na tacy linku - stwórz własną bazę. Sądząc po determinacji będziesz lepszy.
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ