Solarigrafia

Wszystko co nie mieści w innych tematach...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: miklobit »

snowman pisze:otworek c.a. 0.15mm w folii stalowej 0.02mm
Skąd ta folia stalowa ? Z tego co widzę to sprzedają taśmę wzorcową tej grubości i szer 13mm - czyli idealny rozmiar - tylko ciąć na kawałki.

Wreszcie udało mi się powiesić pierwsze kamery - półwalce z korka PCV fi50mm z solidnym mocowaniem - wyszedł format prawie kinowy 16:9 :D .

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

miklobit pisze: Skąd ta folia stalowa ? Z tego co widzę to sprzedają taśmę wzorcową tej grubości i szer 13mm - czyli idealny rozmiar - tylko ciąć na kawałki.
Ja brałem z tąd. Z Twojego linku widzę, że jest sporo tańsza (tak o połowę ;) ) niż z mojego. Pytanie tylko, czy też nierdzewna (ja mam nierdzewną, ślicznie się nakłuwa i zeszlifowuje, no i otworek nie zachodzi rdzą). Kiedyś próbowałem właśnie blaszkę ze szczelinomierza użyć, ale raz że się kiepsko przebijała (twarda, hartowana czy coś jeszcze, otworek się strzępił, nie robił się ładnie okrągły), a dwa szybko rdzewiała - co przy półrocznych albo i nawet rocznych naświetlaniach może mieć znaczenie.
miklobit pisze:Wreszcie udało mi się powiesić pierwsze kamery - półwalce z korka PCV fi50mm z solidnym mocowaniem - wyszedł format prawie kinowy 16:9 :D .
:) Piękna konstrukcja. Sztywna i stabilna. Ale chyba tylko na zimowe miesiące lub mocowanie obrócone o 90 stopni - inaczej letniego Słońca nie złapiesz - nie zmieści się. Żeby się na lato nadawało w kierunku południowym, to powinna mieć przynajmniej 6cm wysokości, a te korki chyba są znacznie niższe. Zdradź jeszcze, z czego robisz przednią ściankę - bo to chyba najistotniejszy (zaraz po otworku) element konstrukcji - musi być jednocześnie sztywny i cienki. Ja wycinam z czarnych pudełek po DVD, niestety, są dość miękkie, nawet po wycięciu prostokąta 3x4.5cm.
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: miklobit »

snowman pisze: Ja brałem z tąd. Z Twojego linku widzę, że jest sporo tańsza (tak o połowę ;) ) niż z mojego.
Nic nie piszą że nierdzewna. Ale ta firma którą podałeś ma dwa plusy. Mam ją blisko i tną laserem więc pewnie nie będzie problemu wyciecia iluśtam set kwadratów z odpowiednimi otworami
snowman pisze::) Piękna konstrukcja. Sztywna i stabilna. Ale chyba tylko na zimowe miesiące lub mocowanie obrócone o 90 stopni - inaczej letniego Słońca nie złapiesz - nie zmieści się. Zdradź jeszcze, z czego robisz przednią ściankę - bo to chyba najistotniejszy (zaraz po otworku) element konstrukcji -
Ścianka przednio-boczna jest z jednego kawałka czarnego pcv z teczki na dokuementy - przy tych wymiarach jest co najmniej równie sztywna co np cienka blacha w puszce po napoju.
Ale to tylko taki proof-of-concept. Mufki pcv wydaja się niezłe, bo można sobie różne długości kupić, mają gotowe szczelne korki ( nie trzeba się babrać w oklejanie w celu uszczelniania ) a również uchwyty do mocowania/przykręcania . Coś w tym rodzaju zrobię jako następne :

Obrazek
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

miklobit pisze: Nic nie piszą że nierdzewna. Ale ta firma którą podałeś ma dwa plusy. Mam ją blisko i tną laserem więc pewnie nie będzie problemu wyciecia iluśtam set kwadratów z odpowiednimi otworami
He he ;) Problemu z pocięciem i wypaleniem otworków nie będzie, ale policzą Ci za to tyle, że szczękę będziesz zbierał z podłogi ;) Mi za laserowe pocięcie taśmy 5mx5cm na kwadraciki 1cm z wypaleniem w każdej otworka policzyli jakąś astronomiczną chorą kwotę (wyszło mi że kilka moich pensji, nic to że dwa i pół tysiąca blaszek, ale za blaszkę po kilka złociszy wychodziło, cena mało konkurencyjna by się nadmiar dał z choćby minimalnym zyskiem pchnąć na alledrogo) - bo to i przygotowanie projektu, i wrzucanie krótszymi odcinkami na maszynę. Może będziesz miał do nich lepsze, bezpośrednie podejście i uda Ci się ich przekonać, że można taniej ;) . 50gr za blaszkę byłoby do zniesienia.
miklobit pisze: Ścianka przednio-boczna jest z jednego kawałka czarnego pcv z teczki na dokuementy - przy tych wymiarach jest co najmniej równie sztywna co np cienka blacha w puszce po napoju.
Za cienka. Powinno być przynajmniej tak sztywne jak tworzywo w pudełkach na CD, ta część, na której się płytę zatyka. Tyle, że to tworzywo się dość ciężko obrabia - za twarde by wycinać otwór nożykiem do tapet, przy próbie wiercenia otworu średnicy 10mm lubi pękać, no i skąd teraz brać takie pudełka, skoro jeśli są, to takie szpanerskie, przezroczyste....
miklobit pisze:Ale to tylko taki proof-of-concept. Mufki pcv wydaja się niezłe, bo można sobie różne długości kupić, mają gotowe szczelne korki ( nie trzeba się babrać w oklejanie w celu uszczelniania ) a również uchwyty do mocowania/przykręcania.
Hmmm, nie kryję, coraz bardziej mi się to podoba :) Ciężko to wprawdzie w terenie ukryć, ale w zaufanych miejscach, na oknach, balkonach, czy dachach spisywałoby się idealnie. Z drugiej strony... 50mm to jeszcze takie duże nie jest, można by próbować kleić do murów :)
Awatar użytkownika
kajetann
Nowy na forum
Posty: 12
Rejestracja: środa 26 października 2011, 12:55
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Solarigrafia

Post autor: kajetann »

Obrazek
20 dni, zachód.
Puszka była umieszczona pośród pól, daleko od cywilizacji.
Skaner trochę rozjechał :/
"Choć nienawiść jest bogiem
I miłość jest bezdzietna
A zdrada włada wszędzie
Walczmy o świat"
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

Fakt, do ideału jeszcze trochę brakuje. Ale mam nadzieję, że powiesiłeś na pół roku teraz, od przesilenia? Jeśli nie, to koniecznie wieszaj, póki mróz skutecznie nie utrudni klejenia ;)
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

A tak przy okazji, chciałbym zaprosić na kolejną wystawę i kolejny wernisaż :) 16 stycznia 2012 o 19:00 - http://www.dzialdowska.pl/index.php?cms ... l-jasinski
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

imgn_526.jpg
imgn_526.jpg (209.43 KiB) Przejrzano 6572 razy
Półroczne. To chyba najlepiej pokazuje, jak często mocujemy kamerki. Przetrwała koncerty pod krzyżami i obchody Sierpnia. Gdyby w pobliżu był kesz, pewnie by nie dowisiała...
gowebex
Nowy na forum
Posty: 13
Rejestracja: sobota 11 czerwca 2011, 07:19
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Solarigrafia

Post autor: gowebex »

A moze ktos by napisal o cikawy artykul na http://blog.opencaching.pl/ sygnalizujac o calej sprawie i dzieki temu szersza grupa ludzi z OC PL bedzie wiedziala o calej sprawie. Malo ludzi zaglada na forum a moze poprzez BLOG OC PL informacj dotrze do wiekszej grupy i uzykownicy OC PL beda bardziej ostrozni w poszukiwaniach i nie uszkodza kamerek
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

Ha, dobry pomysł, jakoś nie wpadłem na to, że taki blog istnieje. Spróbuję w wolniejszej chwili napisać krótko a treściwie, warto taki tekst zapodać :)
Awatar użytkownika
schron
Wyjadacz
Posty: 366
Rejestracja: wtorek 03 listopada 2009, 00:10
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Solarigrafia

Post autor: schron »

Trzy pierwsze kamerki zawieszone :mrgreen: Na ten sam widok .. bo będę ciekawy i po miesiącu jedną zerwę 8)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
schron
Wyjadacz
Posty: 366
Rejestracja: wtorek 03 listopada 2009, 00:10
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Solarigrafia

Post autor: schron »

Moja pierwsza solarka =)
Naświetlała się tylko kilka dni ..
Topniejący śnieg zabrał ze sobą kamerkę z parapetu na chodnik ;p

Obrazek
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
mushin
Forumator
Posty: 557
Rejestracja: poniedziałek 02 czerwca 2008, 10:07
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Re: Solarigrafia

Post autor: mushin »

Super Schron!
Gdzie to jest? Kształt kojarzę, ale nie pamiętam skąd :)

Ja w grudniu zawiesiłem kilka kamerek na pół roku i już się nie mogę doczekać czerwca!
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
schron
Wyjadacz
Posty: 366
Rejestracja: wtorek 03 listopada 2009, 00:10
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Solarigrafia

Post autor: schron »

Wzgórze Św. Maksymiliana, pojemnik 35mm, papier Foma w połysku.

Pół roku się chyba nie doczekam :roll:
Powiesiłem kilka kamerek w bardzo przypałowych miejscach z ładnym widokiem i mam wielką nadzieję,
że powiszą choć kilka dni 8)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
schron
Wyjadacz
Posty: 366
Rejestracja: wtorek 03 listopada 2009, 00:10
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Solarigrafia

Post autor: schron »

Numer 2 ..
3 dni i poszła w czerwone :twisted:

Obrazek
ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ