Solarigrafia

Wszystko co nie mieści w innych tematach...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: miklobit »

Asymetria niestety jest i będzie niezależnie od tego czyich pudełek jest więcej.
Bo to to wynika z samej istoty jednej i drugiej zabawy.
Jako właściciel kesza nie oczekuję od przypadkowych znalazców żadnych działań poza zostawieniem znaleziska tam gdzie było.
Żadnych maili, żadnego kontaktu, nic.
Ale zawsze jest podana w logbook'u informacja jak wyżej a także gdzie się udać jak ktoś się chce przyłączyć do zabawy .
Przypadkowe lub celowe zniszczenie skrzynki geocache rodzi tylko przejściowy problem, do czasu odtworzenia.
W przypadku fotografowania jest inaczej.
Jeśli ktoś zdejmie kamerę to nie wystarczy, że odłoży na miejsce . Powinien zakryć otwór i najlepiej jeszcze żeby wysłał maila, że kamera została zdjęta itd.
Ja w ogóle bym nie liczył na to, że komuś ( nawet świadomemu że to była kamera ) bez wyraźnie napisanej na kamerze prośby i adresu będzie się chciało dociekać co z tym dalej ma zrobić.
Tak samo jest z ew. informacją w opisie pobliskich skrzynek. Ci którzy przeczytają ten wątek na forum ( kilka procent ? ) będą jeszcze w miarę świadomi, ale część ludzi po otrzymaniu ew, informacji ( że jest w pobliżu kamera ) może całkiem słusznie dojść do wniosku, że to nie ich sprawa, nie ich zabawa i niby dlaczego takie info ma być w opisie. Opis należy do właściciela i tylko on decyduje co tam włoży.

Podsumowując - rozumiem postulaty snowman'a ale rzeczywistość jest taka żę z jednej strony mamy działania indywidualnych osób ( fotografów ) na razie beż koordynacji i wymiany informacji, a z drugiej strony spora organizacja ( choć nieformalna ) i dość złożony silnik informatyczny.

Jeśli chcecie ulepszać waszą zabawę i poprawiać koegzystencję z innymi, to indywidualne działania ( typu maile do właścicieli keszy, informacje w opisach ) tak naprawdę niewiele zmienią.
Mimo, że zdjęcia każdy robi tylko dla siebie, to macie wspólne interesy ( ochrona kamer ) i tylko wspólnie sami możecie wypracować jakiś system. Nie oczekując, że będziemy tu prowadzić edukację tysięcy ludzi w marginalnym ( z naszego punktu widzenia ) temacie , bo na naszym podwórku jest wystarczająco dużo własnych spraw do rozwiązania.
My oprócz ogólnych informacji ( na wiki ) możemy udostępnić dane ( m'in. lokalizacje skrzynek ) które mogą wam w tym pomóc.
Jeśli kiedyś stworzycie jakąś bazę/mapę kamer , to jestem pewien, że wzajemna wymiana danych będzie tylko kwestią czasu.
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

Sebastian pisze:Moim zadaniem można w Wiki OC umieścić informacje o waszej zabawie oraz poinformować, by szanować kamerki, w przypadku przypadkowego uszkodzenia, zabezpieczyć i skontaktować się z właścicielem, z kolei w Waszym gronie można by poinformować założyciela kamery, by skontaktował się na priv i poinformował właściciela skrzynki, by w opisie umieścił informację, że w pobliżu kesza znajduje się kamera, ba nawet myślę w przypadku miejskich mikromagnetyków, że byłbym gotowy tymczasowo uniedostępnić kesza, by przez przypadek nie została uszkodzona kamera.

Mamy swoje pasje, jesteśmy niebanalnymi ludźmi, więc szanujmy siebie, cieszmy się naszym hobby i pomagajmy sobie :)
Lepiej bym tego nie ujął :) Dziękuję!
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

miklobit pisze: Jako właściciel kesza nie oczekuję od przypadkowych znalazców żadnych działań poza zostawieniem znaleziska tam gdzie było.
Żadnych maili, żadnego kontaktu, nic.
Ale zawsze jest podana w logbook'u informacja jak wyżej a także gdzie się udać jak ktoś się chce przyłączyć do zabawy .
Czyli info w skrzynce jest. My nie mamy możliwości umieszczenia czegoś takiego, poza specyficznymi przypadkami, gdzie możemy podać adres e-mail lub www.
miklobit pisze:Ja w ogóle bym nie liczył na to, że komuś ( nawet świadomemu że to była kamera ) bez wyraźnie napisanej na kamerze prośby i adresu będzie się chciało dociekać co z tym dalej ma zrobić.
Tak samo jest z ew. informacją w opisie pobliskich skrzynek. Ci którzy przeczytają ten wątek na forum ( kilka procent ? ) będą jeszcze w miarę świadomi, ale część ludzi po otrzymaniu ew, informacji ( że jest w pobliżu kamera ) może całkiem słusznie dojść do wniosku, że to nie ich sprawa, nie ich zabawa i niby dlaczego takie info ma być w opisie. Opis należy do właściciela i tylko on decyduje co tam włoży.
Przy takim podejściu to i automatycznie (przez system) dodawana do danych skrzynki informacja niczego nie zmieni...
A przecież wystarczy, żeby podejmujący skrzynkę wykazali się odrobiną zdrowego rozsądku - jeśli w opisie skrzynki napisano, że kesz jest umieszczony w otworze SKOTa, to jeśli coś jest przyklejone w pobliżu, to z pewnością nie jest to poszukiwany kesz. Jeśli w opisie skrzynki jest, że kesz umieszczono wewnątrz rzeźby, to nie odrywam wszystkiego, co wisi dookoła rzeźb...
miklobit pisze: Nie oczekując, że będziemy tu prowadzić edukację tysięcy ludzi w marginalnym ( z naszego punktu widzenia ) temacie , bo na naszym podwórku jest wystarczająco dużo własnych spraw do rozwiązania.
My oprócz ogólnych informacji ( na wiki ) możemy udostępnić dane ( m'in. lokalizacje skrzynek ) które mogą wam w tym pomóc.
I taka informacja umieszczona w miejscu widocznym zarówno dla starych wyjadaczy jak i początkującego narybku będzie w zupełności wystarczająca, a i założyciel skrzynki nie będzie zaskoczony prośbą o dodanie krótkiego tekstu do jej opisu.
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

A przy okazji jeszcze mam pytanie (chciałbym innym solarzystom udostępnić bezpośredni link, a nie potrafię odszukać) - wchodząc do opisu konkretnej skrzynki po lewej stronie jest mapa google - powiększenie jej pozwala nawigować do innych skrzynek i ich opisów. Czy ta mapa (dostępna bez logowania do serwisu) jest dostępna pod jakimś bezpośrednim linkiem? Jeśli tak, to jakim?
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: miklobit »

snowman pisze: My nie mamy możliwości umieszczenia czegoś takiego, poza specyficznymi przypadkami, gdzie możemy podać adres e-mail lub www.
Jeśli nie będzie na kamerze żadnego opisu, to czego się spodziewasz od przypadkowego znalazcy ? :o
snowman pisze: ... jeśli w opisie skrzynki napisano, że kesz jest umieszczony w ....
Przeczytaj opis kilku pierwszych z brzegu skrzynek.
Jak jest dokładnie napisane gdzie trzeba szukać, to zadanie przestaje być ciekawe.
snowman pisze: Czy ta mapa (dostępna bez logowania do serwisu) jest dostępna pod jakimś bezpośrednim linkiem? Jeśli tak, to jakim?
Mapa jest widoczna tylko po zalogowaniu.
Ale dane o najbliższych skrzynkach ( w podanym zakresie współrzędnych ) są dostępne przez publiczne API
( http://opencaching.pl/okapi/services/ca ... arest.html )
Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście sobie dodali do strony prosty formularz który po podaniu współrzędnych zwróci informację, czy w pobliżu są jakieś skrzynki geocache.
Trzeba jeszcze pamiętać, że opencaching.pl to tylko jeden z istniejących serwisów.
Drugi ( komercyjny ) geocaching.com nie udostępnia publicznie danych o położeniu swoich skrzynek.
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

miklobit pisze:
snowman pisze: My nie mamy możliwości umieszczenia czegoś takiego, poza specyficznymi przypadkami, gdzie możemy podać adres e-mail lub www.
Jeśli nie będzie na kamerze żadnego opisu, to czego się spodziewasz od przypadkowego znalazcy ? :o
Tam gdzie to będzie możliwe, opis się pojawi. Z drugiej strony, jeśli szperacz będzie świadom istnienia innych obiektów (bo wcześniej przeczytał w serwisie, a póżniej jeszcze w opisie konkretnej skrzynki), i taki mu w ręce w padnie, to raczej będzie w stanie skojarzyć te dwa fakty ze sobą (tak mi się wydaje...).
miklobit pisze:
snowman pisze: ... jeśli w opisie skrzynki napisano, że kesz jest umieszczony w ....
Przeczytaj opis kilku pierwszych z brzegu skrzynek.
Jak jest dokładnie napisane gdzie trzeba szukać, to zadanie przestaje być ciekawe.
W tych które sprawdziłem nie miałem problemu ze znalezieniem informacji. Ja wiem, że znacznie fajniejsza jest zabawa na zasadzie 'zniszczmy wszystko dookoła, a "jak wszystko inne zawiedzie, przeczytajmy instrukcję"' (no, ba, nawet kodeks geokeszera http://wiki.opencaching.pl/index.php/Kodeks_geocachera w pierwszym punkcie mówi "Czy chowasz czy szukasz - nie niszcz, nie demoluj. Szanuj cudzą własność.") Jeśli w opisie skrzynki wymieniona będzie obecność kamer w pobliżu skrzynki, to ufam, że szperacz zachowa nieco większą czujność przy poszukiwaniach... i nawet jak już zerwie, to nie zniszczy.
miklobit pisze:
snowman pisze: Czy ta mapa (dostępna bez logowania do serwisu) jest dostępna pod jakimś bezpośrednim linkiem? Jeśli tak, to jakim?
Mapa jest widoczna tylko po zalogowaniu.
Ale dane o najbliższych skrzynkach ( w podanym zakresie współrzędnych ) są dostępne przez publiczne API
( http://opencaching.pl/okapi/services/ca ... arest.html )
Dziekuje! Będę rozczajał temat.
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Solarigrafia

Post autor: Krysiul »

Nie zmiany. Wystawienie krócitkiego info na stronie głównej serwisu ("Jeśli znalazłeś coś, co nie jest keszem, a ma otworek, to zabezpiecz i poinformuj solarigrafia@o2.pl) i w wątku dla początkujących (może w jakimś FAQ, jeśli macie), skutecznie by naświetliła zjawisko.
Możemy umieścić taką informację, jeśli chodzi o mnie to nie mam nic przeciwko (choć nie ja podejmuję tu takie decyzje ;)), i na pewno w ten sposób dotrze to do większej ilości osób, ale cudów się nie spodziewaj, bo dużo osób w ogóle nie czyta helpów, faqów, informacji na stronie, i to daje się we znaki także nam, bo ludzie nie przestrzegają potem elementarnych dla nas zasad, dzięki którym ta zabawa wciąż się trzyma i prezentuje pewien poziom.
Przy takim podejściu to i automatycznie (przez system) dodawana do danych skrzynki informacja niczego nie zmieni...
A przecież wystarczy, żeby podejmujący skrzynkę wykazali się odrobiną zdrowego rozsądku - jeśli w opisie skrzynki napisano, że kesz jest umieszczony w otworze SKOTa, to jeśli coś jest przyklejone w pobliżu, to z pewnością nie jest to poszukiwany kesz. Jeśli w opisie skrzynki jest, że kesz umieszczono wewnątrz rzeźby, to nie odrywam wszystkiego, co wisi dookoła rzeźb...
To nie jest takie proste. Niestety znalazcy często nie odkładają kesza tam, gdzie leżał, i potem sam założyciel nie może go znaleźć. Sam raz znalazłem kesza, którego właściciel uważał za zaginionego od paru miesięcy i z tego powodu umieścił nowego w okolicy. Stąd, nie mogąc znaleźć kesza na miejscu (bo np. jest dobrze ukryty), zaczynamy podejrzewać, że może został źle odłożony, albo podpowiedź jest niedokładna, co też się zdarza, i zaczynamy buszować w okolicy. Czasem także przypadkowi ludzie znajdą i rzucą kesza byle gdzie, albo odłożą inaczej z dobrą intencją.
W tych które sprawdziłem nie miałem problemu ze znalezieniem informacji. Ja wiem, że znacznie fajniejsza jest zabawa na zasadzie 'zniszczmy wszystko dookoła, a "jak wszystko inne zawiedzie, przeczytajmy instrukcję"
Skrzynek, których miejsce ukrycia jest podane na tacy, jest dużo, ale przez dużą część społeczności takie kesze nie są uważane za dobre. Oryginalną ideą tej zabawy jest szukanie tylko według współrzędnych i podawanie dokładnego miejsca ukrycia nie jest obowiązkowe, z założenia ma być pomocą tylko w przypadku, kiedy już naprawdę nie można odnaleźć skrzynki bez tego. Dlatego właśnie kodujemy podpowiedzi, żeby nie psuć sobie zabawy, i wiele osób spróbuje znaleźć kesza bez nich. Takie szukanie wcale nie wiąże się z niszczeniem, sam nigdy niczego nie zniszczyłem przy okazji szukania mimo, że niektórych skrzynek szuka się godzinami. Niszczą najczęściej jakieś mało rozgarnięte dzieciaki, których działalność jest bolesna także dla nas, a one raczej nie czytają poradników i nie przejmują się kodeksami. Ze względu na specyfikę Waszego hobby podejrzewam, że bawią się w to głównie ludzie dorośli i rozgarnięci - u nas za to jest coraz większy rozstrzał wieku i dojrzałości.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

Krysiul pisze:
Nie zmiany. Wystawienie krócitkiego info na stronie głównej serwisu ("Jeśli znalazłeś coś, co nie jest keszem, a ma otworek, to zabezpiecz i poinformuj solarigrafia@o2.pl) i w wątku dla początkujących (może w jakimś FAQ, jeśli macie), skutecznie by naświetliła zjawisko.
Możemy umieścić taką informację, jeśli chodzi o mnie to nie mam nic przeciwko (choć nie ja podejmuję tu takie decyzje ;)), i na pewno w ten sposób dotrze to do większej ilości osób, ale cudów się nie spodziewaj, bo dużo osób w ogóle nie czyta helpów, faqów, informacji na stronie, i to daje się we znaki także nam, bo ludzie nie przestrzegają potem elementarnych dla nas zasad, dzięki którym ta zabawa wciąż się trzyma i prezentuje pewien poziom.
To ja króciutko ;) Nie podejmujesz decyzji, ale łatwiej Ci zapewne dotrzeć do tych, co decyzje podejmują ;) To ja poproszę o wstawiennictwo.

Co do keszy, odszukiwania, znakowania itp. - odszukałem dzisiaj http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=2500 - nie sprawiło mi najmniejszego problemu trafienie w miejsce ukrycia (bez posługiwania się współrzędnymi, bez złażenia i przeszperania całego peronu), podjęcie kesza nie wymagało wysiłku (niewspółmiernie lżej przymocowany niż klejone do podłoża kamery). Wpisałem się do dzienniczka i dołożyłem informację o kamerach w pobliżu i adresie solarigrafia.pl i odłożyłem na miejsce. Zaczynam prowadzenie "akcji uświadamiającej" ;) czyli dokładanie informacji do pobliskich keszy. Ale niezależnie od tego proszę o wstawiennictwo by takie informacje umieścić w FAQ, wątku dla początkujących, głównej stronie serwisu i kodeksie w wiki - zawsze coś do kilku osób więcej dotrze :)

Pozdrawiam serdecznie!
Marek.
Awatar użytkownika
schron
Wyjadacz
Posty: 366
Rejestracja: wtorek 03 listopada 2009, 00:10
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Solarigrafia

Post autor: schron »

snowman pisze: Zaczynam prowadzenie "akcji uświadamiającej" ;)
akcja mega :-) Pracuję w salonie foto to pudełek po filmach Ci u mnie dostatek ;p

Tak jak już koledzy wspomnieli .. Umieszczenie kamerki w pobliżu skrzynki nieuchronnie doprowadzi do jej zniszczenia :/ .. Z jednej strony fajnie byłoby abyście stworzyli mapkę kamerek na podobie tej z keszami.
Z drugiej strony takie rozwiązanie pomoże wandalom...

No ale my tu gadu gadu a papier foto trzeba zamawiać ;p
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: miklobit »

snowman pisze: Zaczynam prowadzenie "akcji uświadamiającej" ;)
Wpisywanie informacji do logu - (tylko przy okazji znalezienia) - wydaje się dobrym pomysłem: nie angażuje właściciela, jak ktoś nie szukając skrzynki zerwie kamerkę to może zajrzy do logu i zobaczy. Ale nie jest to prewencyjna metoda więc skuteczność niepewna.
schron pisze: No ale my tu gadu gadu a papier foto trzeba zamawiać ;p
Jaki konkretnie papier zamawiasz ?
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

miklobit pisze: Wpisywanie informacji do logu - (tylko przy okazji znalezienia) - wydaje się dobrym pomysłem: nie angażuje właściciela, jak ktoś nie szukając skrzynki zerwie kamerkę to może zajrzy do logu i zobaczy. Ale nie jest to prewencyjna metoda więc skuteczność niepewna.
Angażowanie właściciela też niewielkie :) Niniejszym chciałbym podziękować założycielom http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=2500 - dwie linijki (do przeklejenia podesłany gotowiec) w opisie, a myślę, że dadzą sporo, mimo iż to tylko prewencja (a keszer przygotowujący się do podjęcia skrzyneczki z pewnością taką informację zauważy).
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

schron pisze: akcja mega :-) Pracuję w salonie foto to pudełek po filmach Ci u mnie dostatek ;p
Tyś z Trójmiasta? Napisz z jakiego salonu, to może trójmiejscy solarigrafiści by się u Ciebie w czarne pojemniczki zaopatrywali :)
schron pisze: Umieszczenie kamerki w pobliżu skrzynki nieuchronnie doprowadzi do jej zniszczenia :/

Nieuchronnie może nie, ale na pewno zwiększa szanse. Im więcej osób będzie miało świadomość, że mogą znaleźć coś innego, tym na pewno będzie lepiej :)
schron pisze:No ale my tu gadu gadu a papier foto trzeba zamawiać ;p
Czyżby przymiarka do solarek? ;)
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

Kontynuując akcję - http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=2410 (tak, tak, to ta sama żyrafa z awatara) - skrzynka podjęta od pierwszego sięgnięcia, mimo iż opis nie precyzuje dokładnej lokalizacji ;) I znowu łatwość podjęcia nieporównywalnie lżejsza niż odrywanie kamery :) Dołożyłem karteczkę z informacją o kamerach w pobilżu.
Awatar użytkownika
pilowbox
Nowy na forum
Posty: 17
Rejestracja: niedziela 17 sierpnia 2008, 09:55
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Solarigrafia

Post autor: pilowbox »

Witam.
Od pewnego czasu bawię się w szukanie skrzynek. Z zamiłowania jednak jestem "znudzonym" fotografem.
Mam zamiar założyć kilka "otworków - potworków" lecz zanim to zrobię sprawdzę wcześniej na mapie czy nie ma tam waszej "paczuszki".
Na chwilę obecną nikt tam nic nie ukrył, lecz jak tylko zobaczę że jest tam jakaś skrzyneczka to od razu poinformuję właściciela aby umieścił taką informację w opisie swojej skrzynki.
Myślę że dobrym pomysłem było by umieszczanie po za adresem wewnątrz, np. na papierze solarigrafia@o2.pl do zarządzających tamtym forum i ewentualnie swojego adresu, umieszczanie w łatwo dostępny sposób na pierwszy "rzut" oka np. litery "F" od fotografia, fotografowanie, aby osoba szukająca kesza, jeszcze zanim zerwie puszkę widziała że tam jest coś innego.
Pewnie jak umieszczę pierwsze swoje "otworki-potworki" to roześlę taką informację do osób które mają swoje skrzynki w tamtej okolicy aby dopisały taką informacje przy swoim keszu i umieszczę taką literkę widoczną od "pierwszego rzutu oka".
Awatar użytkownika
mushin
Forumator
Posty: 557
Rejestracja: poniedziałek 02 czerwca 2008, 10:07
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Re: Solarigrafia

Post autor: mushin »

Też jestem z Trójmiasta i też zainspirowany tym wątkiem robię pierwsze próby solarigraficzne!
Pierwszy efekt już jest, naświetlanie przez 4 dni w kamerce zrobionej z pudełka po plussssszu. Efekt bomba, chociaż jest wiele do dopracowania.
W chwili obecnej od ponad tygodnia naświetla mi się 'poziomka'. Dzięki za naprowadzenie mnie na ten nietypowy sposób zabawy z malowaniem światłem!
Schron - muszę się do Ciebie zgłosić kiedyś po pudełka po kliszach.

A bardziej w temacie - życzę właścicielom kamerek solarigraficznych jak najlepiej. Ale, tak jak reszta, cudów bym się nie spodziewał. To nie jest tak, że do każdej skrzynki da się trafić bezbłędnie. Przy wielu trudniejszych szukasz dosłownie wszędzie, nawet w najbardziej absurdalnych miejscach. I co się okazuje - właśnie tam znajdujesz. Dlatego wcale nie dziwię się poszukiwaczom, którzy w desperacji (a np. przy wspomnianym SKOCIE można być zdesperowanym) zrywają coś, co idealnie wygląda jak cache.
To nie jest tak, że da się każdą skrzynkę z zewnątrz oznaczyć, że to jest cache.

Myślę, że droga edukacji poprzez forum, wiki, ewentualne opisy w skrzynkach jest najlepsza.
Może zakładając kamerki solari sprawdzajcie czy w pobliżu nie ma żadnego cache - to bardzo proste, jest mapka i wszystko jasne. Wtedy napiszcie do autora najbliższej/ych skrzynek, że macie tam kamerkę i czy byłby uprzejmy umieścić taką informację w opisie skrzynki.

Pozdrawiam (i mam nadzieję, że jutro będzie słoneczny dzień, który poszerzy smugę ścieżki słońca na mojej aktualnej ekspozycji :) )
Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ