Czego w PL nie mozna fotografowac?

Wszystko co nie mieści w innych tematach...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
3po3
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Czego w PL nie mozna fotografowac?

Post autor: 3po3 »

Jak w temacie aby nie popasc w konflikt z prawem. Przeciez prawie kazdy z nas ma przy sobie jakis aparat. Wiem, ze terytorium inneg panstwa z terytorium swego - jest zakaz. Czy sa inne zakazy? Czy np Straz Graniczna moze zabrac nosnik, aparat do wyjasnienia sprawy? Tu nie ma znaczenia czy bylo fotografowane czy nie, jestem w strefie przy pasie granicznym. Czy np SG ma prawo zadac pytanie co bylo fotografowane przy pasie granicznym lub czy ich sprzet byl fotografowany?
Takie refleksjie "naszly" mnie chowajac skrzynke przy granicy.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: Czego w PL nie mozna fotografowac?

Post autor: lavinka »

W strefie Schengen nie ma tego problemu, wyłączając ambasady i inne tego typu obiekty. Co innego "zagranico unijno" czyli np. na Ukrainie. Tam bywa różnie, ale chyba też nie ma jakiś wielkich obostrzeń.Prędzej zakaz fotografowania lotnisk, obiektów wojskowych, dworców(u nas teraz już wolno, ale kiedyś był zakaz, na wschodzie pewnie dalej jest).
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
3po3
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Czego w PL nie mozna fotografowac?

Post autor: 3po3 »

lavinka pisze:W strefie Schengen nie ma tego problemu, wyłączając ambasady i inne tego typu obiekty.
Obszar strefy Schengen,widomo, ze mozna fotografowac. Ale pytanie brzmialo "Czego w PL nie mozna fotografowac?" Nie bylo mowy o Ukrainie czy Bialorusi. Chodzi tylko o Polske. Jako ciekawoste podam, ze chcac sfotografowac gmach rzadowy na Bialorusi pytalem milicjantow czy jest tu zakaz fotografowania. Bylo ich kilku z kazdej strony. Polowa z nich dopowiedziala, ze mozna fotografowac, polowa, ze nie. Co ciekawego nie wisza u nich zadne znaki zakazu fotografowania a przy obiektach wojskowych nie ma tablic miedzynarodowych, ze jest to strefa wojskowa. Sa tylko tablice o zakazie wstepu w jezyku rosyjskim. To tak, na marginesie, jako ciekawostka. Przypomne, ze pytanie dotyczylo, tylko i wylacznie terytrium Polski.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Posty: 1052
Rejestracja: piątek 23 lipca 2010, 15:32
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Re: Czego w PL nie mozna fotografowac?

Post autor: Stryker »

Wydaje mi się, że w tej chwili można pstrykać wszystko i wszędzie gdzie tylko można wejść nie posiadając specjalnych uprawnień. Można też focić w muzeach, na wystawach itd. (dodatkowe opłaty są nielegalne, podobnie jak zakazy fotografowania).

Miałem kiedyś "przygodę" z ochroną elektrowni, gdzie robiłem fotki z ogólnodostępnego wiaduktu, znajdującego się w pobliżu parkingu dla gości tejże. Ochrona zażądała nie tylko skasowania zdjęć, ale oddania sprzętu (!), bo "skąd oni mogą wiedzieć czy wszystko skasowałem i czy nie jestem jakimś szpiegiem". Przyjechała policja, coś poszeptali między sobą i skończyło się na "miłego wieczoru" od policjantów, bo ochroniarze bez słowa odjechali.
Obrazek
Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Posty: 2110
Rejestracja: niedziela 19 lipca 2009, 22:26
Podziękował;: 74 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: Czego w PL nie mozna fotografowac?

Post autor: r00t7 »

Mysle ze na lotnisku moze byc problem jaki wlasnie przy instytucjach sttategicznych


Sent using taptalk
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pan_ryba
Wyjadacz
Posty: 275
Rejestracja: środa 04 maja 2011, 19:40
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Czego w PL nie mozna fotografowac?

Post autor: pan_ryba »

r00t7 pisze:Mysle ze na lotnisku moze byc problem jaki wlasnie przy instytucjach sttategicznych
Może w samym terminalu tak. Ale fotografowanie lądujących samolotów i pasów startowych wręcz przeciwnie. Wtedy jesteś pożądanym przez lotniska spotterem :)
Obrazek Obrazek
Mówię stanowcze nie: zakopywaniu, workom oraz rdzewiejącym pojemnikom!
Awatar użytkownika
MasterGraba
Wyjadacz
Posty: 322
Rejestracja: niedziela 17 lipca 2011, 14:52
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Kontakt:

Re: Czego w PL nie mozna fotografowac?

Post autor: MasterGraba »

Koledzy mieli problem z pracownikami więzienia na północy Polski gdy robili mu zdjęcia. Pracownicy nie byli za mili w stosunku do nich i zarządali skasowania zdjęć i grozili zabraniem sprzętu gdyby sytuacja się powtórzyła.
Ustawa o muzeach wprowadza też przysługujące muzeom prawo do wynagrodzenia za sporządzanie fotografii zbiorów muzealnych.
W tym artykule jest trochę informacji, część sprzecznych z tym co pisał Styker. Nie znam się dokładnie na tej części prawa polskiego, więc nie mogę wziąć w tej sprawie racji którejś ze stron.
Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Posty: 2110
Rejestracja: niedziela 19 lipca 2009, 22:26
Podziękował;: 74 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: Re: Czego w PL nie mozna fotografowac?

Post autor: r00t7 »

pan_ryba pisze:
r00t7 pisze:Mysle ze na lotnisku moze byc problem jaki wlasnie przy instytucjach sttategicznych
Może w samym terminalu tak. Ale fotografowanie lądujących samolotów i pasów startowych wręcz przeciwnie. Wtedy jesteś pożądanym przez lotniska spotterem :)
Chodzili mi wlasnie o terminal ;)

Sent using taptalk
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
3po3
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Czego w PL nie mozna fotografowac?

Post autor: 3po3 »

MasterGraba pisze:Koledzy mieli problem z pracownikami więzienia na północy Polski gdy robili mu zdjęcia. Pracownicy nie byli za mili w stosunku do nich i zarządali skasowania zdjęć i grozili zabraniem sprzętu gdyby sytuacja się powtórzyła.
Ustawa o muzeach wprowadza też przysługujące muzeom prawo do wynagrodzenia za sporządzanie fotografii zbiorów muzealnych.
Na jakiej podstawie zazadano uniecie zdjec? Ja mam zdjecie z wiezien, nikt nie kazal mi ich usuwac. Widzieli zreszta, ze fotografuje. A tu przyklad, zapraszaja serdecznie: http://www.sw.gov.pl/pl/okregowy-inspek ... index.html
W muzeach, jaskiniach mozna, pod warunkiem, ze nie uzywa sie lampy blyskowej i to za darmola, chyba, ze wewnetrzne przepisy stanowia inaczej. Muzeum to wlasnosc prywatna.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: Czego w PL nie mozna fotografowac?

Post autor: lavinka »

Tak naprawdę to zalezy od "ochrony". Ostatnio bodajże Zbyszaci byli na terenie przygranicznym i ich zdybano w drodze powrotnej, ale za zdjęcie pomnika ich nie ukarano. Technicznie trzeba uważać właśnie na wschodnią granicę, bo to jest jednocześnie granica Unii Europejskiej (nie bez powodu wspomniałam o Ukrainie, to samo z granicą Obwodu Kaliningradzkiego czy z Białorusią). Zakaz dotyczy głównie obiektów strategicznych, czyli przejść granicznych na przykład. Za zdjęcie drzewka czy mgły raczej kłopotów nie narobią. Ale trzeba być miłym, grzecznym i odpowiadać na pytania.

Jeśli chodzi o stolicę Polski, to np. trzeba uważać w metrze. O zdjęciu lustrzanką czy ze statywem można pomarzyć. czepiają się właściwie nie wiadomo po co, ale się czepiają (ciekawe czy ochrona wie, że samo Metro publikuje w sieci zdjęcia stacji). Ze zwykłą maupą nie ma problemu. Do niedawna gonili z hali Dworca Centralnego, ale udało mi się tam zrobić wiele fotek, po prostu czekałam aż ochrona sobie pójdzie ;)

Plus tzw. "teren nie do końca prywatny" czyli można dać się ochroniarzowi pogonić, albo można mu przynieść flaszkę i mieć spokój. ;)
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Posty: 889
Rejestracja: wtorek 15 czerwca 2010, 11:26
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Re: Czego w PL nie mozna fotografowac?

Post autor: Rob »

pan_ryba pisze:Może w samym terminalu tak. Ale fotografowanie lądujących samolotów i pasów startowych wręcz przeciwnie. Wtedy jesteś pożądanym przez lotniska spotterem :)
A po co takiemu lotnisku spotter?
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
pan_ryba
Wyjadacz
Posty: 275
Rejestracja: środa 04 maja 2011, 19:40
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Re: Czego w PL nie mozna fotografowac?

Post autor: pan_ryba »

Rob pisze:A po co takiemu lotnisku spotter?
Bo spotterzy jako pierwsi są w stanie zauważyć wszelkie odchyły od normy, zniszczenia w ogrodzeniach pasów itp.
To takie darmowe zabezpieczenie lotniska w formie hobbystów.

Nie jestem spotterem - to kolejna wiedza, którą posiadłem dzięki keszowaniu ;)
Obrazek Obrazek
Mówię stanowcze nie: zakopywaniu, workom oraz rdzewiejącym pojemnikom!
Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Posty: 807
Rejestracja: wtorek 30 marca 2010, 15:52
Podziękował;: 28 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Re: Re: Czego w PL nie mozna fotografowac?

Post autor: Ranwers »

Rob pisze:
pan_ryba pisze:Może w samym terminalu tak. Ale fotografowanie lądujących samolotów i pasów startowych wręcz przeciwnie. Wtedy jesteś pożądanym przez lotniska spotterem :)
A po co takiemu lotnisku spotter?
Zdarzały się przypadki, że spotterzy informowali lotnisko (a to dalej samolot), że coś było nie tak - np. niezamknięty luk techniczny w samolocie. Spotterzy robią też zdjęcia lądujących / startujących samolotów - zdarzały się przypadki wykorzystywania ich zdjęć w dochodzeniach po katastrofach... No i taki spotter wychwyci wszystkie sytuacje niekorzystne dla lotniska, jak i statków powietrznych, co słusznie napisał Pan_ryba.
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
intel
Nowy na forum
Posty: 9
Rejestracja: sobota 07 maja 2011, 13:16
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Czego w PL nie mozna fotografowac?

Post autor: intel »

Słyszałem też że nie można publikować zdjęć pojedynczych osób bez ich zgody. Za to gdy robisz zdjęcie dużej grupie ludzi np. na dworcu zakaz ten nie obowiązuje.
Awatar użytkownika
Cebulka
Wyjadacz
Posty: 446
Rejestracja: wtorek 13 października 2009, 23:33
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Czego w PL nie mozna fotografowac?

Post autor: Cebulka »

Zgadza się. Nie można nawet publikować zdjęć osób znanych bez ich zgody, chyba że na zdjęciu wykonują czynność stanowiącą część ich pracy, z której są znane. Czyli prezydent wygłaszający przemówienie > można; prezydent obdzierający zająca ze skóry > nie można.

A tak ku przestrodze dla męskiej części: znajomy fotograf robił kiedyś zdjęcia na Polu Mokotowskim i traf chciał, że w fontannie, którą fotografował, bawiły się półnagie dzieci. Przyuważyła go jakaś walnięta mamuśka (kto wpuszcza dzieci do tego bajora na Polach?!) i wezwała policję. Skończyło się rekwizycją i przetrzepaniem zawartości komputera domowego, tegoż aparatu oraz tym podobnych.
ODPOWIEDZ