Nóż to Narzędzie

Wszystko co nie mieści w innych tematach...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Posty: 807
Rejestracja: wtorek 30 marca 2010, 15:52
Podziękował;: 28 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Nóż to Narzędzie

Post autor: Ranwers »

Jak pewnie część z Was wie, pojawiają się chore pomysły ustawowego zakazu noszenia noży. Osobiście zawsze noszę przy sobie jakiś nóż i wielokrotnie ułatwił mi on życie podczas keszowania (naprawiłem nim samochód, wykopałem kilka keszy, przygotowałem grilla i ognisko). Chciałbym całkowicie oddolnie i indywidualnie zaproponować Radzie Programowej przyłączenie się OpenCaching.pl do tego protestu:
Nóż to Narzędzie
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Nóż to Narzędzie

Post autor: miklobit »

Ranwers pisze:Jak pewnie część z Was wie, pojawiają się chore pomysły ustawowego zakazu noszenia noży. Osobiście zawsze noszę przy sobie jakiś nóż i wielokrotnie ułatwił mi on życie podczas keszowania (naprawiłem nim samochód, wykopałem kilka keszy, przygotowałem grilla i ognisko). Chciałbym całkowicie oddolnie i indywidualnie zaproponować Radzie Programowej przyłączenie się OpenCaching.pl do tego protestu:
Nóż to Narzędzie
Uważam, że to zły pomysł żeby w sprawach nie dotyczących bezpośrednio OC ktokolwiek wypowiadał się publicznie w imieniu wszystkich.
Jak ktoś będzie chciał, to skorzysta z podanego przez Ciebie linku.
Natomiast co do meritum sprawy, to po przeczytaniu dotychczasowej ustawy mam wątpliwości. Bo jeden absurd ma zostać uzupełniony o inny,
Do tej pory przepis głosił że za broń uważa się (m.in.) "narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu".
Czyli pełna dowolność interpretacji ( dla każdej ze stron :? ).
W tej chwili wyjęty spod prawa byłby każdy kto nosi przy sobie cokolwiek większego od scyzoryka.
Większość noży kuchennnych ( ostrze > 8cm ) będzie podpadać pod ustawę.
Skoro samo nabywanie i posiadanie noży ( dowolnych ) nie jest niczym ograniczone, to faktycznie nic się nie zmienia dla tych którzy świadomie noszą noże w celach zaczepno-obronnych. Ale już dla tych którzy okazyjnie, na wycieczkę wrzucą do plecaka kuchenny nóż, zmiana może oznaczać poważne kłopoty w przypadku spotkania np. nadgorliwego policjanta. Zresztą , żeby daleko nie szukać - choć przy sobie mam zwykle tylko dozwolonej wielkości scyzoryk, to już w moim samochodzie do kilku długich i o strych narzędzi można by się przyczepić...
W sumie to najmądrzej wg mnie wypowiedział się o projekcie zmian sąd najwyższy
Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Posty: 807
Rejestracja: wtorek 30 marca 2010, 15:52
Podziękował;: 28 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Re: Nóż to Narzędzie

Post autor: Ranwers »

Rzuciłem tylko propozycję dla RP, ponieważ w geocachingu (jak zresztą w każdym sporcie terenowym) nóż (większy lub mniejszy) jest narzędziem bardzo przydatnym (a w mojej opinii wręcz niezbędnym). Proponowane zmiany nie tylko wprowadzają dużą uznaniowość, ale przerzucają obowiązek dowodowy na obywatela.
miklobit pisze:[...]Do tej pory przepis głosił że za broń uważa się (m.in.) "narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu".[...]W tej chwili wyjęty spod prawa byłby każdy kto nosi przy sobie cokolwiek większego od scyzoryka.[...]
Niestety zacytowałeś za mały fragment ustawy, powinno być:
4) narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:
a) broń białą w postaci:
– ostrzy ukrytych w przedmiotach nie mających wyglądu broni,
– kastetów i nunczaków,
– pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału,
– pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy,
Co jasno pokazuje, że w tej chwili uznaniowość w zakresie broni białej NIE występuje, a osoby noszące noże (na przykład ja, ale potencjalnie także Ty w drodze na ognisko / grilla) NIE są wyjęte spod prawa, ale niedługo mogą się takim stać.

Dlatego właśnie uważam, że poparcie protestu przez RP ma uzasadnienie - w terenie nóż to narzędzie i przyjaciel.
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 07 kwietnia 2011, 13:13
Podziękował;: 26 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: Nóż to Narzędzie

Post autor: maryush »

O widzę że kolega też z knives.pl ;)

Absolutna racja Ranwersa - projekt nowej ustawy jest zły i bardzo dobrze że zapodał temat na forum plus linka.
Racja Miklobita - wypowiadajmy się jako "ja, osobiście", nie w imieniu OC, bo wcale nie jest powiedziane że kazdy członek społeczności OC się zgadza z naszym, jak sądzę, wspólnym poglądem w tej kwestii.

A jesli jednak ustawa by przeszła... moja chora wyobraźnia już podpowiada... grupki policjantów czatujących przy kasach w IKEI na klientów którzy dokonali zakupów na dziale kuchnia... :?
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Nóż to Narzędzie

Post autor: Krysiul »

Sąd najwyższy wypowiedział się najmądrzej, ale też niezbyt mi się podoba konkluzja, z której wynika, że zakazowi nie mówi jednoznacznie "Nie", tylko zaleca doprecyzowanie paru terminów. Takie zakazy najczęściej nic nie rozwiązują w kwestii przestępczości, a uderzają w ludzi, którzy używają noży do innych celów, także na wypadek obrony. Jak doprecyzują rozróżnienie między nożami ofensywnymi i innymi, to zainteresowani nieprzepisowym wykorzystaniem będą nosić noże kuchenne, a z punktu widzenia atakowanego człowieka nie ma wielkiej różnicy, czy ktoś atakuje Cię nożem myśliwskim, czy dobrze zaostrzonym nożem kuchennym.

Trochę szkoda, że nie zrobili tego wprost w formie petycji, pod którą zbierano by imienne podpisy. W tej chwili jest tylko księga gości, w której trzeba przeczytać każdy wpis, aby wiedzieć, czy ktoś jest za, czy przeciw.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Posty: 952
Rejestracja: niedziela 26 września 2010, 09:28
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Kontakt:

Re: Nóż to Narzędzie

Post autor: Doc_with_the_dog »

Przepis ogólnie będzie należał do martwych.... kolejny. Idąc tym tropem niedługo młotki też będą zakazane, bo mozna nimi komuś niezłe kuku zrobić
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.
u810
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: wtorek 28 września 2010, 18:11
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Nóż to Narzędzie

Post autor: u810 »

1. Ustawa pewnie przejdzie bo chyba wszystkie odłamy Partii mają swoje projekty nowelizacji, jeden głupszy od drugiego więc na fali histerii związaną z bezpieczeństwem Euro'12 przejdzie pewnie najgłupszy i najgorszy zakładający domniemanie winy:
Komunikat ministerstwa głupich kroków do projektu poselskiego brzmi:
"Rząd stoi na stanowisku, iż rozwiązaniem alternatywnym do wskazanego w projektowanej regulacji mogłoby być wprowadzenie do kodeksu wykroczeń, wykroczenia polegającego na posiadaniu noży czy też innych niebezpiecznych narzędzi w miejscu publicznym, w okolicznościach, które w dostateczny sposób nie uzasadniają potrzeby ich posiadania."

Oczywiście saperka geocacherska może być jak najbardziej uznana za niebezpieczne narzędzie, więc jeśli zbrojne ramie władzy ludowej dopadnie kogoś z saperką i to jeszcze ubranego w moro, buszującego po krzakach to ma przechlapane.



2. Nie ten dział -> Hydepark
Awatar użytkownika
Voit
Forumator
Posty: 1161
Rejestracja: poniedziałek 03 marca 2008, 09:26
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Nóż to Narzędzie

Post autor: Voit »

...Wątek przeniosłem do Hyde Parku.
Kwestia noszenia noża nie jest bezpośrednio związana z geocachingiem.
Co innego, gdyby chodziło o odbiornik GPS...
..."Im bardziej jej szukam, tym bardziej jej tam nie ma"... trójmiasto, Kępa Redłowska (OP18B6), 29/05/2009 godz 22.30
ODPOWIEDZ