Wirtuale

Wszystko co nie mieści w innych tematach...

Moderator: Moderatorzy

Biedron154
Nowy na forum
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek 14 września 2009, 11:57
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Post autor: Biedron154 »

No ale to nie jest łamanie zasad na OC, choć oczywiście może budzić czyjeś wątpliwości i można traktować jako omijanie przepisów, ale chyba niedokładnie zrozumiałeś mój wpis.
Chodzi o znalezienie wyjścia,, bo problem jak widać jest spory, a nie puste dywagacje, lub chowanie głowy w piasek.
Pozdrawiam

[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=11831][img]http://www.opencaching.pl/statpics/11831.jpg[/img][/url]
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Problem jest taki, ze zniknela mozliwosc zakladania skrzynek byle jakich w ciagu 5 minut bez wychodzenia z domu 8)

Wirtuale w OC byly na poczatku i nie bylo z nimi wiekszych problemow. Powstawaly zwykle tam, gdzie nie bardzo mozna wejsc i zalozyc skrzynke tradycyjna, a skrzynki mielismy kiedys w OC dosc pokazne. To, co obecnie uchodzi za cache "normalny" kiedys bylo skrzynka mala, a mikro nie mielismy wlasciwie wcale poza nielicznymi wyjatkami.
Wtedy wirtuale stanowily kompromis: nie bylo pojemnika, ale bylo wskazane (zwykle) ciekawe miejsce.

Pozniej zaszly dwie zmiany:
1. popularyzacja geocachingu spowodowala naplyw wielu nowych geocacherow (hurra), a wielu z nich chcialo teraz zaraz i natychmiast zalozyc jakis cache, a najlepiej zalozyc cache wirtualny. Nie trzeba nawet wychodzic z domu. I tak zaczely powstawac potworki, w ilosciach 30-70/miesiac. Ani miejsce ciekawe, ani gps nie jest potrzebny, za to fotka geocachera na miejscu konieczna lub haslo jest w pierwszym linku w google. Zaczely powstawac masowo smieci, a nie skrzynki geocache.

2. dojrzelismy do skrzynek mikro :) Osobiscie az tak mnie nie kreca, ale za to daja mozliwosc zalozenia skrzynki niemal wszedzie (technicznie), czego nie mozna powiedziec o pojemniku 0.75 litra jesli nie zamierzamy zakopac go w klombie.

Kazdy cache mozna obecnie zalozyc uzywajac skrzynki "realnej". Mamy tez skrzynki offsetowe, co znacznie powieksza wachlarz mozliwosci. Ograniczeniem jest tu jedynie wyobraznia autora skrzynki, ktory ma taki cache zalozyc. Moim zdaniem nowe wirtuale przy obecnych mozliwosciach w OC to czyste zlo, bo nie daja korzysci wiekszych niz mamy przy skrzynkach tradycyjnych, a sa zrodlem wielu smieci w OC... zgodnych z regulaminem ;)
Awatar użytkownika
Mider
Wyjadacz
Posty: 382
Rejestracja: piątek 26 czerwca 2009, 14:07
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Mider »

Jakość skrzynek zależy od ludzi, które je zakładają a nie od rodzaju skrzynki. Chcesz powiedzieć, że nie widziałeś dobrego wirtuala ani kiepskiej skrzynki?
Obrazek
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Nie o to chodzi :)

Geocaching to taka zabawa w ktorej:
1. ktos ukrywa pojemnik z logbookiem i fantami w srodku
2. geocacher idzie do skrzynki w oparciu o wspolrzedne gps, a czasami idzie dlugo ;)
3. pozniej trzeba jeszcze odszukac cache, co nie zawsze jest oczywiste
4. wpisujemy sie do logbooka (obowiazkowo); wymieniamy fanty (opcja)
5. wpisujemy odpowiednia informacje w logu na www.

W przypadku skrzynek wirtualnych, a zwlaszcza utworzonych w ciagu ostatnich 12 miesiecy, najczesciej spelniony jest JEDYNIE punkt 5. Czasami trzeba poswiecic troche czasu na pkt.3, a wymaganie przez autora skrzynki zdjecia przy wirtualu jest jedynie aktem rozpaczy jesli nie upierdliwoscia.
I gdzie tu jest geocaching?

Dopoki nie bylo pojemnikow mikro, a skrzynki byly duze byl to jakis kompromis, ale teraz??
Jakie korzysci sa z wirtuala, ktorych nie mozna uzyskac przy skrzynce realnej?
GeoNornik
Stały bywalec
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek 29 czerwca 2009, 13:15
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: GeoNornik »

tyle było wątków o wirtualach
mnóstwo rozwiązań

ale ten jest w kategorii Targowisko
to zapytam

ile jest warty wirtual ?


teraz jak nie można tworzyć to nawet kilkadziesiąt złotych - jak widać

a wcześniej był niczym, zarówno dla zakładającego i szukającego -tworzone masowo dla statystyk - jasne, że tak było źle

a jakby to jakoś ustabilizować
by na wirtuala trzeba było czymś zasłużyć - zapłacić(nie kasę)
-założyć jednego na 10 zweryfikowanych tradycyjnych ?
-móc założyć tyle ile inne skrzynki użytkownika dostały rekomendacji ?
-za zgodą RR ?
-czy po prostu poddawać pod głosowanie na forum czy ma taki powstać?

bo zablokowanie tworzenia do niczego nie prowadzi
nie nauczy zakładania dobrych wirtuali
Za ten post autor GeoNornik otrzymał podziękowanie:
Żywcu
[img]http://www.opencaching.pl/tpl/stdstyle/images/cache/virtual.png[/img] Jestem ZA powrotem skrzynek wirtualnych.
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

GeoNornik pisze:ile jest warty wirtual ?
Mniej niz zero.... mniej niz zero... 8)
Warunki do zakladania wirtuali: bylyby kolejne wojny i przepychanki... w imie czego?
GeoNornik pisze:bo zablokowanie tworzenia do niczego nie prowadzi
nie nauczy zakładania dobrych wirtuali
Dlaczego mielibysmy zakladac dobre wirtuale, skoro to jest serwis geocache? Jesli juz, to uczmy sie zakladac dobre skrzynki geocache :)
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Glosno krzyczalem i dlugo walczylem o utrzymanie wirtuali. Walke przegralem ale nie zaluje.
Po przemysleniu doszedlem do wniosku ze bez wirtuali da sie zyc :) Co wiecej - zamiast dowolnego wirtuala mozna zalozyc skrzynke tradycyjna. Nigdzie nie jest powiedziane ze skrzynka musi byc w bardzo bliskiej odleglosci miejsca ktore chcemy wskazac (to bylo glowna motywacja zakladania wirtuali - ciekawe miejsce a tradycyjnej skrzynki nie ma jak zostawic).
Sa offsetowe, mozna pokombinowac i zrobic multi.
Najlepiej - tak jak kilkakrotnie proponowal Ojciec Zalozyciel (Waldek czyli sp2ong) uruchomic osobny serwis na wlasnie takie "skrzynki" a raczej ciekawe punkty.
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Posty: 2510
Rejestracja: środa 26 marca 2008, 08:38
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Post autor: Żywcu »

GeoNornik pisze: ....a jakby to jakoś ustabilizować...
Pięknie wracamy na właściwe tory!!! (tematu) I jakiś konstruktywny głos!!!
Tu masz piwo (przepraszam - soczek) i to nie, to od Saracena oddane :wink:
etnamars
Forumator
Posty: 1530
Rejestracja: niedziela 08 lutego 2009, 14:57
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Post autor: etnamars »

A ja mam jeszcze prośbę do moderatora o przeniesienie wątku w inne miejsce, bo "Targowisko" to chyba nie jest miejsce na dyskusję o tym czy wirtuale mają wrócić czy nie. Zresztą starczy już wątek "aukcja"....
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Post autor: Pawel brasia »

Bas pisze: Kazdy cache mozna obecnie zalozyc uzywajac skrzynki "realnej".
Nie zgodzę się, gdyż jednocześnie w regulaminie są zapisy:
- Skrzynka może także zostać umieszczona wewnątrz publicznie dostępnego budynku lub innego obiektu, jednak konieczne wtedy jest uprzednie uzyskanie pisemnej zgody zarządcy tej części budynku lub obiektu, w której będzie ukryta.
- absolutnie zakazane jest ich zakopywanie oraz ukrywanie w bezpośrednim sąsiedztwie mogił
I w takich miejscach przydawały się wirtuale, ale można jak pisze Ted, tradycyjną skrzynkę założyć gdzie indziej.

Aby było w temacie, kiedy będzie aukcja: "Pakiet 10 haseł do wirtuali" ? Sądząc po pewnej stopce już niedługo...
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

brasia pisze:... ale można jak pisze Ted, tradycyjną skrzynkę założyć gdzie indziej.
Tak na szybko - w Bialowiezy sa organizowane spacery po (niewielkim niestety) fragmencie scislego rezerwatu. Wejscie tylko w grupie z licencjonowanym przewodnikiem. Oczywistem chyba jest ze na tym terenie nikt nie bedzie chowal skrzynki a tym bardziej jej zakopywal.
Ale sa tam rozne charakterystycne obiekty, jakies tablice z informacjami - wiec jaki problem - pospisywac to co nam sie podoba, przerobic to wg jakiegos wzoru na wspolrzedne i skzrynke schowac poza terenem chronionym. Wg tego klucza mozna kazda skrzynke wirtualna zamienic na tradycyjna.
Wg mojej opinii skrzynke zaklada sie w takim miejscu ktore chce sie pokazac innym. Jesli znalezienie takiej skrzynki jak opisalem wyzej wymaga przejscia tej trasy ktora chce komus wskazac - to efekt zostaje osiagniety.
Mam jedna taka skrzynke na swoim koncie - OP0CBA
Za ten post autor ted69 otrzymał podziękowanie:
Leedka
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
Mider
Wyjadacz
Posty: 382
Rejestracja: piątek 26 czerwca 2009, 14:07
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Mider »

Bas pisze:Nie o to chodzi :)

Geocaching to taka zabawa w ktorej:
1. ktos ukrywa pojemnik z logbookiem i fantami w srodku
2. geocacher idzie do skrzynki w oparciu o wspolrzedne gps, a czasami idzie dlugo ;)
3. pozniej trzeba jeszcze odszukac cache, co nie zawsze jest oczywiste
4. wpisujemy sie do logbooka (obowiazkowo); wymieniamy fanty (opcja)
5. wpisujemy odpowiednia informacje w logu na www.
Ale zauważyłeś, że to nie geocaching.com?
Wolę OC, bo jest zdecydowanie bardziej liberalny. Skrzynki wcale nie muszą być znajdywalne przy pomocy GPS'a. Zobacz ileż skrzynek leży na Wiśle w Warszawie. Niektóre quizy są kompletnie be GPSowe a jednak się podobają.

W sumie to Twoje 5 punktów to tylko pozycja wyjściowa do zabawy.

Kesze w innym układzie, które sprawiły mi frajdę.
1. Ktoś pisze wirtuala
2. Czytam treść
3. Myślę
4. Znowu myślę
5. Jeszcze myślę
6. Czytam logi i.... znowu myślę
7. Idę zobaczyć obiekt, chociaż nie muszę, bo może coś wymyślę na miejscu
8. Wracam do domu i myślę
9. EUREKA! Wymyśliłem
10. Wpisałem hasło i patrzę uradowany, że zadziałało

Albo inny pomysł
1. Chowam skrzynkę
2. Piszę wierszyk
3. Współrzędne na Wisłę
4. Ktoś znajduje, drugi znajduje, trzeci znajduje ....
5. Ocena 3.0 i zielone gwiazdki, znaczy się podobało. Idę robić następny w tym stylu :)

Virtual za gwiazdkę? Podoba mi się :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Mider pisze:8. Wracam do domu i myślę
9. EUREKA! Wymyśliłem
10. Wpisałem hasło i patrzę uradowany, że zadziałało

2. Piszę wierszyk
Miedzy 9 a 10 powinno byc jeszcze "ide i odszukuje cache" - wtedy radosc jest jeszcze wieksza ;)
Cache z wierszykiem podoba sie :)
Mam cala liste rzeczy, ktore mi sie podobaja... 8)
Mider pisze:Ale zauważyłeś, że to nie geocaching.com?
Nie bardzo rozumiem...
Geocaching to geocaching. Podstawa w tej zabawie sa punkty opisane wczesniej. Cala reszta, chocby i najpiekniejsza jest dodatkiem, smaczkiem. Tak powinno byc i wszystko jest OK. Jesli bedzie odwrotnie, to zabawa moze byc jeszcze lepsza, ale ten serwis jest dla fanow geocachingu. Lubie ciekawe skrzynki, rozne warianty i ciekawostki, a quizy i multi najbardziej. Wirtuale nie daja nam NIC czego nie mozna uzyskac skrzynka realna...

Ponawiam pytanie: co moga nam dac wirtuale czego nie dadza skrzynki realne?

Odszukanie skrzynki w terenie jest esencja geocachingu. To jest podstawa.
Ostatnio zmieniony czwartek 17 września 2009, 22:05 przez Bas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jakub_27
Stały bywalec
Posty: 166
Rejestracja: środa 03 czerwca 2009, 22:07
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: jakub_27 »

Bas pisze:
Ponawiam pytanie: co moga nam dac wirtuale czego nie dadza skrzynki realne?
Statystyki ? :D
[color=#4040FF]Colorado 300 + GPMapa Topo, UMP-pcPL, Topo_PL_100[/color]
[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=10680][img]http://www.opencaching.pl/statpics/10680.jpg[/img][/url][url=http://geokrety.org/mypage.php?userid=3051][img]http://geokrety.org/statpics/3051.png[/img][/url]
[color=#FF0000][b]Wódka, fason, kultura ...[/b][/color]
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2071
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Post autor: krystiant »

Bas pisze:[...]lub haslo jest w pierwszym linku w google.[...]
Cóż, właśnie taką popełniłem jako pierwszą moją skrzynkę... Jako usprawiedliwienie powiem tylko, że założyłem, ponieważ byłem pod wielkim wrażeniem miejscowości. Jest to na tyle daleko, że miałbym problem z ewentualnym serwisem i do głowy mi nie przyszło, że ktoś może postąpić tak nieuczciwie, że zaloguje znalezienie nie odwiedzieszy miejsca...
Nie żałuję założenia tego kesza - czegoś się nauczyłem dzięki wpisom w logach, a wstydzić niech się wstydzą ci, co go znaleźli, a nigdy (nawet wcześniej i bez związku z keszem) nie odwiedzili tego miejsca.
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
ODPOWIEDZ