GeOpencaching

Wszystko co nie mieści w innych tematach...

Moderator: Moderatorzy

kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

Sęk w tym, że ja nie przedstawiam tego jako własnego, autorskiego produktu. Od samego początku mówię o kompilacji dwóch istniejących logo (nawet wspominam, że dysponuję ich wektorowymi wersjami - które zresztą ściągnąłem z ogólnie dostępnych źródeł)

Nie ma więc mowy o plagiacie, bo nie ma mowy o podpisywaniu się pod cudzymi pracami. Ja nie mówię "patrzcie jakie świetne logo wymyśliłem".
Moim celem było zachowanie jak największej rozpoznawalności obu logo, co akurat przy plagiatowaniu nie jest wskazane (plagiatujący stara się zamaskować rozpoznawalność źródeł).
Nawet tytuł wątku wskazuje na połączenie istniejących logo a nie jakąś Bóg wie jaką "autorską" pracę

A jeśli już mówimy o plagiatach, to dla mnie plagiatem jest logo OC.
Widać to zwłaszcza gdy oba logo postawi się obok siebie - odniesienia są aż nazbyt widoczne.
Tu masz wszystkie cechy plagiatowania - "zacieranie" śladów podobieństwa, przypisywanie sobie autorstwa pomysłu i tak dalej.

---------
Zgodnie z sugestiami zmieniłem jednak formę umieszczania logo na skrzynkach - w logbooku pojawiły się obok siebie oba logo (stąd wzięły się moje uwagi, że bardzo widać jak logo OC bazuje na logo GC), niestety na nalepkach na skrzynkę zostanie tylko jedno - dwa się nie zmieszczą.
Ostatnio zmieniony czwartek 17 lipca 2008, 10:04 przez kwieto, łącznie zmieniany 1 raz.
[url=http://www.geocaching.org.pl][img]http://www.geocaching.org.pl/images/200x50.jpg[/img][/url]
[color=gray]Geokärcher[/color]
Awatar użytkownika
Saracen
Forumator
Posty: 1443
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Post autor: Saracen »

"Forumator" pod nickiem nie nie powinno zezwalać na słowną masturbacje...
Awatar użytkownika
bio5
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Post autor: bio5 »

kwieto pisze: Nie ma więc mowy o plagiacie, bo nie ma mowy o podpisywaniu się pod cudzymi pracami. Ja nie mówię "patrzcie jakie świetne logo wymyśliłem".
Moim celem było zachowanie jak największej rozpoznawalności obu logo, co akurat przy plagiatowaniu nie jest wskazane (plagiatujący stara się zamaskować rozpoznawalność źródeł).
Nawet tytuł wątku wskazuje na połączenie istniejących logo a nie jakąś Bóg wie jaką "autorską" pracę

A jeśli już mówimy o plagiatach, to dla mnie plagiatem jest logo OC.
Widać to zwłaszcza gdy oba logo postawi się obok siebie - odniesienia są aż nazbyt widoczne.
Tu masz wszystkie cechy plagiatowania - "zacieranie" śladów podobieństwa, przypisywanie sobie autorstwa pomysłu i tak dalej.
Po pierwsze osobiste odczucia i cele nie mają tu znaczenia. Jest podstawa prawna, która jasno określa warunki używania(bodajże Art2 pkt 1 i 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Po drugie jest na GC napisane jasno co i jak.
Po trzecie LOGO to "święta krowa" dla każdej firmy i zasady jego używania są jasno określone w tzw. manualach firmowych.
Adrian i Doti
2022 Garnek GPSmaps 64s
2007 Holux i Mio on board
Obrazek
Awatar użytkownika
Nannette
Forumator
Posty: 1044
Rejestracja: czwartek 26 czerwca 2008, 12:00
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: Nannette »

ochrona znaku graficznego, lub słowno-graficznego sporo kosztuje, jak i ustalenie prawa do tej ochrony (wiem bo kiedyś pilotowałam cały taki proces) i nie po to się to robi, żeby ktoś nawet w imieniu pojednania ideologii bawił się w przeróbki...
Za ten post autor Nannette otrzymał podziękowanie:
bio5
Lądy i morza przemierzam, kulę ziemską z otwartym czołem. Polski mam paszport na sercu. Skąd, pytam, skąd go wziąłem? A wziąłem go z dumy i trudu, ze znoju codziennej pracy, ze stali, z żelaza, z węgla. A węgiel to koks, to antracyt.
Dziku
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Dziku »

Prawo jest prawem - i należy go przestrzegać.
Co zabawne - fanatycy wspaniałych zasad GC są jak widać gotowi olać owe zasady w przypadkach postrzeganych przez siebie jako uzasadnione.
Ponieważ regulamin GC nie obowiązuje wszystkich zakładających skrzynki w tym serwisie to taka postawa może i nawet jest logiczna.

Natomiast pomawianie OC o plagiat logotypu GC jak rozumiem ma za zadanie sprawić przykrość osobom związanym z OC.
Szczęściem każdy kto popatrzy na oba znaki widzi nonsensowność zarzutu.
Chyba żeby rozwinąć myśl przewodnią dalej. Każdy znak który wykorzystuje motyw koła, czterech kwadratów bądź któryś z kolorów użytych przez GC jest plagiatem znaku GC. To przecież jasne.
zyr
Forumator
Posty: 3247
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: zyr »

Jak dobrze zmrużyć oczy to logo GC jest podobne do szachownicy naszego lotnictwa :) No ew odwrotnie.
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

Nannette pisze:ochrona znaku graficznego, lub słowno-graficznego sporo kosztuje, jak i ustalenie prawa do tej ochrony (wiem bo kiedyś pilotowałam cały taki proces) i nie po to się to robi, żeby ktoś nawet w imieniu pojednania ideologii bawił się w przeróbki...
Toteż dlatego po przeczytaniu informacji z GC (nawiasem mówiąc nie tyle jest tam napisane, że nie można, co że trzeba zapytać GC i uzyskać zgodę na wszelkie modyfikacje) odpuściłem sobie ten pomysł - przynajmniej dopóki nie dostanę na taką modyfikację zgody z GC.

Nie zgadzam się jednak z zarzutem "plagiatowania", który uważam za wydumany - nie przypisywałem sobie autorstwa ani jednego, ani drugiego logo.
Plagiat a naruszenie praw autorskich to zupełnie dwie różne sprawy - można naruszyć prawa autorskie nie plagiatując i vice versa (jeśli źródło jest udostępnione do dowolnego wykorzystania)

Generalnie wycofuję się z dyskusji w tym temacie, bo nie jest to już na tym etapie nic innego niż "bicie piany"
[url=http://www.geocaching.org.pl][img]http://www.geocaching.org.pl/images/200x50.jpg[/img][/url]
[color=gray]Geokärcher[/color]
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

Dziku pisze:Natomiast pomawianie OC o plagiat logotypu GC jak rozumiem ma za zadanie sprawić przykrość osobom związanym z OC.
Szczęściem każdy kto popatrzy na oba znaki widzi nonsensowność zarzutu.
Nie tyle pomawianie, co uwaga, że jeśli już mówimy o plagiatach, to jest to sytuacja bliższa plagiatowi, niż przekomponowanie dwu logo, zaznaczając wyraźnie o jakie logo chodzi i nie przypisując sobie autorstwa żadnego z nich.

Problem naruszenia praw autorski to zupełnie inna sprawa, jak zresztą napisałem powyżej.

Jak dla mnie EOT.
[url=http://www.geocaching.org.pl][img]http://www.geocaching.org.pl/images/200x50.jpg[/img][/url]
[color=gray]Geokärcher[/color]
zyr
Forumator
Posty: 3247
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: zyr »

skoro autor EOTuje - temat zamykam
Zablokowany