Jak założyć popularną skrzynkę - poradnik dla początkujących

Wszystko co nie mieści w innych tematach...

Moderator: Moderatorzy

elales
Bywalec
Posty: 49
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: elales »

Pewnie, że nie wszędzie można założyć prawdziwą skrzynkę, ale w trudnych miejscach można rozważyć quiz lub coś podobnego. Czyli trzeba przyjść w ciekawe miejsce, żeby rozszyfrować współrzędne realnej skrzynki, która jest gdzieś niedaleko.
Mylpka
Nowy na forum
Posty: 11
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Mylpka »

sp2ong pisze:Dla ciekawostki pierwsza i najstarsza skrzynka zarejstrowana na GC.com w Polsce 1 November 2001 !jest o zgrozo wlasnie skrzynka wirtualna

http://www.geocaching.com/seek/cache_de ... 05787cd6db

Teraz widac skad to fatum wirtuali w geocaching w Polsce :-) dobrze ze na OC PL zaczelismy bardziej tradycyjnie moze to troche rownowazy sytuacje;-)
O kurcze, i jaki temat tej skrzynki! OK, z wykształcenia jestem historykiem i jestem "skrzywiony zawodowo". Ta skrzynka utrwala najgorsze stereotypy o Polsce na Zachodzie![img]images/smiles/icon_eek.gif"%20alt="Shocked[/img] No normalnie jakieś fatum nad wirtualami od początku...
Dziku
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Dziku »

Ja powtórzę swoje zdanie z dawnej dyskusji - to, że są kiepskie wirtuale jest efektem totalnego braku pomysłu na skrzynkę popartego łatwością założenia wirtuala. Nic tu do tego nie ma typ skrzynki. Dużo więcej jest kiepskich skrzynek tradycyjnych. I są one duzo bardziej szkodliwe - gdyż są to po prostu poukrywane w terenie smieci. Wirtuale zaśmiecają tylko serwer. O kiepskich skrzynkach tradycyjnych jakoś jest cichutko, bo odnalezienie takowej jest uznane za "honorowe" i dla fanów statystyk waży tyle samo co multak za którym trzeba się nachodzić, albo quiz przy którym trzeba (o zgrozo) pomyśleć. Dużo lepiej zaliczyć "przysłupkowego drive in'a", a o tym ze stanowi on ostatnie dno - dyskretnie zamilczeć.
Nie chce juz mi się wspominać o skrzynkach w rozwalających się pudełkach po lodach i reakcjach właścicieli na grzecznie zwróconą uwagę. Chyba bardziej obraźliwa jest tylko sugestia poprawienia kordów gdy podane mają błąd np 50 metrowy.
Wirtuala - gdy kiepski - ocenią i zlinczuja wszyscy na raz. Podłej jakości "openmajonezy" siedzą w ukryciu i mają się świetnie...[img]images/smiles/icon_rolleyes.gif"%20alt="Rolling%20Eyes[/img] gdyż jak się wydaje nawet i teraz gdy skrzynek mamy juz sporo - zasadzenie kesza tradycyjnego jest przez niektórych uwazane za ideę nadwartościową. Ponad rezerwat, park narodowy, teren zamknięty. Ponad wszystko. I w czymkolwiek - byle był. [img]images/smiles/icon_rolleyes.gif"%20alt="Rolling%20Eyes[/img]

Kiedys pozwoliłem sobie nie zgodzić się ze stwierdzeniem
"Cóż, czasem schowajka, aby powstała, musi zostać sklecona z tego, co pod ręką.
A jeśli komuś "majonez" przesłania (...wyciąłem nazwę skrzynki), pozostaje tylko wzruszyć ramionami."
I zostałem niemal zlinczowany za ów brak zgody na geośmieci. A ja uważam, że właśnie nie musi
być zrobiona z byle czego. Szczególnie w sferze pomysłu, ale i oznaczona musi byc jako geokesz, a nie majonez, musztarda czy inny keczup. Może po prostu dla mnie idea geokeszowania nie jest nadwartościowa i wciąż ważniejsze jest dla mnie by nie zostawiać po sobie syfu i trzody.

Ja bym jako pierwszy punkt w poradniku zakładania skrzynki umieścił pytanie "czy na pewno masz pomysł na ową skrzynkę" każdą skrzynkę.
A dobrym wirtualom przeciwny nie jestem i wcale nie chcę tego typu keszy przeganiać na jakieś OWP, które wcale do mnie jako idea nie trafia.
Maacek
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Maacek »

A gdyby nie zabraniać, a może zniechęcać lub ograniczać, ale z opcją wyboru. Jeżeli odnalezienie 10 skrzynek pozwala 1 rekomendować, to może zastosować taką zasadę do tworzenia wirtuali. Założenie 10 nie wirtualnych, to możliwość założenia 1 wirtualnej?
Dziku
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Dziku »

Maacek pisze:A gdyby nie zabraniać, a może zniechęcać lub ograniczać, ale z opcją wyboru. Jeżeli odnalezienie 10 skrzynek pozwala 1 rekomendować, to może zastosować taką zasadę do tworzenia wirtuali. Założenie 10 nie wirtualnych, to możliwość założenia 1 wirtualnej?
To nie jest zły pomysł...
Chociaż nie jestem co do niego w 100% przekonany - to jest to jakieś wyjście. Co prawda dla mnie wirual jest związany przede wszystkim z niemożliwością założenia skrzynki tradycyjnej w fajnym miejscu. Z drugiej strony - z ostatnich wydarzeń wynika, że problemy z jakością wirtuali dotyczą idacych na łatwiznę "młodych" geokeszerów.
Maacek
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Maacek »

Początkujący zdobędą szlify ukrywając tradycyjne, chociaż jest pewne niebezpieczeństwo, że za jakiś czas kolejna fala dyskusji dotyczyć będzie jakości tych ostatnich.
Awatar użytkownika
darkmoor
Wyjadacz
Posty: 284
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: darkmoor »

Pojawia się tu w wątku kilka problemów.
Po pierwsze jest mi z Anią bardzo miło że nasz wirtual służy za ten pozytywny przykład. I dla tego właśnie myślę że nie powinniśmy wyrzucać wirtuali poza OC.Nie sądzę też by ustalać jakiekolwiek proporcje -to wg mnie absurd- może ktoś nie lubi grzebać w ziemi a ma pomysły na super zagadki i tylko tym chce się zajmować- ja jestem za.
Zgadzam się jednak z wszystkimi którzy chcą oddzielić wirtuale od skrzynek tradycyjnych - myślę że na początek wystarczy oddzielenie statystyk- to będzie trochę tak jak oddzielny serwis ale na tej samej stronie- (zawsze można nie ściągać wirtuali na GPS'a). Mam nadzieję że to spowoduje że Ted69; Irudzin74; SNUFFER; Bas i wszyscy inni którzy zalogowali znalezienie Rotundy przestaną popierać miernotę i badziewie.

Druga sprawa to jakoś skrzynek w ogóle, tu powtórzę krótko- zróbmy ocenę skrzynek i rywalizujmy w jakości!!!!
LUB- znieśmy statystyki ilościowe.

Obawiam się instytucji inkwizytora, który odgórnie uznawał by skrzynkę za złą, nawet gdyby w tym zacnym gronie zasiedli najlepsi z nas!

Wszystkie powyższe problemy proponuje rozwiązać drogą ankiety:
1. Czy jesteś za zniesieniem statystyk.
2. Jeśli jesteś za pozostawieniem statystyk to czy chcesz rozdzielić statystyki wirtuali od skrzynek tradycyjnych.
3. Czy jesteś za wprowadzeniem oceny jakości skrzynek.

Darkmoor- Mateusz

PS. Ania jest za zniesieniem statystyk.
[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=61][img]http://www.opencaching.pl/statpics/61.jpg[/img][/url]
[url=http://www.kel.com.pl]Wydawnictwo muzyczne[/url]
Awatar użytkownika
hipul
Forumator
Posty: 780
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Post autor: hipul »

moim zdaniem likwidacja wirtuali nie rozwiaze problemu. po prostu kilka tygodni po takiej likwidacji ktos zalozy watek analogiczny nt. kiepskich tradycyjnych, bezsensownych drive-inow, itp.

a moze teraz wlasnie, dzieki tym kiepskim wirtualom, mamy wiecej wartosciowych skrzynek tradycyjnych bo ci co zakladaja kiepskie wirtuale nie zabieraja sie za skrzynki tradycyjne.

i jeszcze na koniec dodam to co napisalem kiedys na starym forum i co ktos juz tu w tym watku wspomnial - nie liwkidujmy, rozdzielmy statystyki na tradycyjne i wirtualne.
Dziku
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Dziku »

hipul pisze:moim zdaniem likwidacja wirtuali nie rozwiaze problemu. po prostu kilka tygodni po takiej likwidacji ktos zalozy watek analogiczny nt. kiepskich tradycyjnych, bezsensownych drive-inow, itp.
O tym dyskutowaliśmy już kilka razy.
Zresztą i w tym wątku zaznaczyłem, że moim zdaniem to właśnie kiepskie skrzynki tradycyjne są naszym problemem. I na pewno jest ich więcej niz kiepskich wirtuali, a zaśmiecają nie serwery a realny świat. Tylko trudniej im trafić pod powszechny osąd i zyskac powszechne potępienie.

PS
Też jestem za wywaleniem statystyk z OC.
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

... odgrzewane kotlety

Po ostatnich wpisach na forum taki wlasnie powinien byc temat tego watku.

O czym znowu rozmawiamy?
- o kiepskich skrzynkach? Byla o tym mowa wiele razy
- o wirtualach? O tym tez mowilismy
- o dodatkowej punktacji? Ten temat byl walkowany na kilku stronach
- o punktacji/statystykach? Taaak, o tym tez nagadalismy sie sporo...
- o nowych uzytownikach, prawach i ograniczeniach? Tez bylo.
- ankiety/glosowania? I o tym byla mowa.

JAKIE sa efekty tych wszystkich burzliwych dyskusji?
Dokladnie ZADNE.

Co jest wkurzajace (oprocz czczej gadaniny oczywiscie)?
- jak jest poruszony problem, to glos zabiera kilka osob - reszta siedzi cicho.
- o zdjeciu wirtuali lub ich wykluczeniu ze statystyk slychac co najmniej od lipca 2007r. Jest prawo zakladania? Jest. To czemu ten tumult?
- jak powiedzial kiedys nowy uzytkownik - gdy nowy zaklada kiepska skrzynke, to jest raban, a gdy stary stazem, to nikt nie zgani. JEST w tym duzo racji. Mam tu zamiescic kiepskie wirtuale starych wyjadaczy? Jakos akcji protestacyjnej nie bylo - za to kolejne wpisy dochodza... i jest OK.
- jak juz kiedys mowilem: "nowi" patrza na to, co jest i zakladaja podobne skrzynki. Jesli wolno innym, to im tez WOLNO.
- najbardziej porazajace sa dyskusje wynikajace z pojedynczych skrzynek i przy nich sie toczace - trzeba wyjsc poza JEDNA skrzynke i wprowadzic rozwiazania globalne (dla calosci OC).

Wedlug mnie:
- statystyki moga zniknac w calosci
- mozna zdjac punkty z wirtuali (bez zalu rozstane sie z nimi - mowilem tak w sierpniu'07 bodajze...)
- punktowac skrzynke (temat poruszany wczesniej) - moze autor bedzie wstydzic sie oceny?

Najwazniejsze:
wprowadzic omawiany niedawno system kwalifikacji skrzynek. Skrzynki nie spelniajace regulaminu, beznadziejne, czy wrecz tragiczne powinny byc archiwizowane/kasowane (jesli autor tego nie zmieni). Nadzor (wlasnie tak) powinien dotyczyc WSZYSTKICH skrzynek,a nie tylko mlodych stazem gocacherow, bo i "starzy" zakladaja knoty, a poza tym bedzie sprawiedliwie. Ze przy tej okazji zniknie troche/duzo/masa skrzynek? Jaki to jest problem? Jest?

A przede wszystkim - trzeba zaczac COS robic, bo znowu skonczy sie na gadaniu... Juz kilka razy myslalem, ze w koncu sobie odpuszcze te wpisy na forum, bo i tak nikt nic z tym nie robi, ale przeciez szkoda.
Wam nie?

P.S.
Najbardziej punktowane wirtuale wchodza na pierwsze strone Google po zapytaniu i jakos nikomu to nie przeszkadza... Moze czas to zmienic? Byle nie Google ;-)
Awatar użytkownika
sp2ong
Forumator
Posty: 2199
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: sp2ong »

BAS w tym co napisal ma duzo racji. Wiekszosc konczy sie na gadaniu a kiedy przychodzi cos zrobic chetnych nie ma. W nowej sytuacji jakiej jest OC PL tzn w nowej lokalizacji pisalem w watku osobnym jest mozliwosc stworzenia szerszej grupy osob mozna ja nazwac "Rada OC PL" ktora bedzie wspolnie dzialac na rzecz OC PL. Mimo mojego apelu nikt nie zglosil sie poza 2 osobami ktore deklarowaly moderowanie przyszlego forum.
Przy takim podejsciu do sprawy zawsze skonczymy na gadaniu bez efektow.

Bas mam propozycje. Zostan pierwszym tym ktory bedzie tworzyl grupe "Rade OC" ktora przyjmie chetnych i doswiadczonych geocacherow i niech zaczna dzialac, spiszmy nowy regulamin itd. Ich decyzje beda ostateczne. Taka "RADA OC moze konsultowac swoje dzialania z spolecznosci geocacherow czy to w formie dyskusji czy w formie ankiet. W grupie tej dodatkowo przydaliby sie koledzy ktorzy zanliby sie na PHP mogliby realizowac pewne pomysly udoskonalenia OC kodu do naszych potrzeb bo bez nich nie bedzie mozna wprowadzic pewnych elementow np jesli uznamy ze punktacja skrzynek jest nam potrzebna.
W nowym kodzie OC jest raportowanie o skrzynce, mozna zglosic to do RADY. Uzytkownik ktory jest w RADZIE moze miec uprawnienia w nowym kodzie OC administracyjne tzn moze zmieniac status skrzynki, blokowac ja kiedy skrzynka naruszyla przyjety regulamin. itd Ale zeby powoli migrowac do nowego kodu OC potrzebni sa ludzie ktorzy to zrobia, przetestuja , beda wspolpracowac z tworcami OC itd

Wiec zrobmy cos w koncu bo znow skonczy sie na gadaniu.
Waldek
OpenGeoInfo -Serwis informacyjny o Geocaching OC PL http://info.opencaching.pl
Awatar użytkownika
filips
Forumator
Posty: 2199
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy
Kontakt:

Post autor: filips »

Basie, piszesz, że jest prawo zakładania wirtuali, więc skąd ten tumult. No więc analogicznie jest też prawo kupna i picia alkoholu, więc widząc pijanego i rzygającego obwiesia nie powinienem się irytować... ale jednak.

Piszesz o atakach na początkujących - racja, im się najwięcej oberwało. Choć wczoraj miałem umieścić komentarz do takich sobie skrzynek założonych przez grupę czołowych geokeszerów z Południa, ale już mi się nie chciało, mówiąc szczerze. Bo faktem jest że i starzy userzy mają w swoim dorobku gnioty.

Obawiam się, że wywalenie wirtuali ze statystyk (czy statystyk w ogóle) mogą nie rozwiązać problemu. Tak czy owak proponuję podjąć jakieś decyzje, co zrobić z tym fantem.

Problem jest taki, że opinie nt witruali są skrajnie różne i może właśnie to jest przyczyną braku jakiegoś działania. Darkmoor zaproponował ankietę. Dobra myśl, zróbmy ankietę a wynik uznajmy za wiążący. Tylko niech trwa ona ze 2 tygodnie, albo i więcej, żeby każdy chętny zdołał oddać głos...
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

sp2ong pisze:Bas mam propozycje. Zostan pierwszym tym ktory bedzie tworzyl grupe "Rade OC"...
Tego sie balem...

Obawiam sie, ze ja tu najwiecej krzycze, a juz na pewno mam radykalne poglady. Dalbym glowe, ze moja zgoda wywola u niektorych osob mysli: tak gardlowal, bo rwie sie do rzadzenia.
Wolalbym takich mysli uniknac...

Na dodatek nie sadze, zeby tak radykalne zdanie spodobalo Wam sie przy ocenie niektorych skrzynek[img]images/smiles/icon_twisted.gif"%20alt="Twisted%20Evil[/img]
Shchenka zaprosil mnie do pisania artykulu:
http://www.opencaching.pl/wiki/index.ph ... 7_skrzynki
- kilka zdan tam napisalem, ale CALY artykul opisuje jak POWINIEN wygladac KAZDY cache...
Za to obiecuje czynny udzial w pracach nad regulaminem i innymi pisanymi sprawami (mozna wrzucic na GeoWiki, zeby kazdy mogl zajrzec/wniesc cos od siebie, jesli tylko bedzie chcial)

Proponuje na poczatek, zeby zglaszali sie chetni (i w miare doswiadczeni w geocachingu) do Rady OC. Moze sa takie osoby? Za pol roku/za rok moze byc zmiana (kadencja).

Druga sprawa to spece od informatyki pod katem OC. Dotychczas myslalem, ze ten apel jest wlasnie do nich.
Awatar użytkownika
hipul
Forumator
Posty: 780
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Post autor: hipul »

mnie sam pomysl moderacji nie przekonuje.
trzeba w jakis sposob uczyc zakladania dobrych skrzynek a nie zniechecania do zakladania w ogole. a w taki sposob, imo, zadziala wymoderowanie skrzynki komus kto zalozyl swoja pierwsza czy druga. po prostu sie zniecheci i przestanie sie tym interesowac a chyba nie o to nam tutaj chodzi.

druga sprawa - jakos nie widze tego, ze ktos wymoderuje kiepska skrzynke komus z czolowki polskich geocacherow. chcialbym w to wierzyc ale nie wierze. przypuszczam, ze dostanie sie tylko poczatkujacym.

i ostatnia sprawa - czy nie podazamy w kierunku gc? o ile pamietam to jeden z przewodnich zarzutow przeciw gc to byla wlasnie tamtejsza moderacja. nie wiem wiec czy slusznym jest powielac tamtejsze, "sprawdzone" standardy.
Awatar użytkownika
sp2ong
Forumator
Posty: 2199
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: sp2ong »

Rada OC czy OpenCachin Pl Team moze miec to rozne nazwy musi skladac sie z doswiadczonych osob ktore nie musza znac sie na kodzie OC ale bede czuwac nad zawartoscia OC a w ramach tej grupy potrzebni sa ludzie ktorzy znaja sie na PHP itp to oni beda realizowac pomysly, poprawiac drobne bledy kodu, beda robic migracje do nowego OC. Tak wiec sklad takiej grupy - nie musi ona byc duza - moze skladac sie z podzialu na sektor kodu OC i sektor "moderowanie skrzynek" i cipoki nie przejdziemy do nowego kodu OC w porozumieniu z osobami zajmujacymi sie kodem OC moga realiowac pewne zadania np, zmiane statusu skrzynki, usuwanie skrzynek, pomoc w rejestracji uzytkownikow bo sa takie problemy itd
Waldek
OpenGeoInfo -Serwis informacyjny o Geocaching OC PL http://info.opencaching.pl
ODPOWIEDZ