Kesze na cmentarzach

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

Mati_KMK
Nowy na forum

Kesze na cmentarzach

Post autor: Mati_KMK » poniedziałek 18 marca 2019, 17:32

No właśnie. Tu proszę o wasze zdanie.
Co sądzicie o keszach zakładanych na cmentarzach ? Czy nie jest to przesada ?
Rozumiem że większość keszerów może się więcej dowiedzieć się o tych osobach i odda szacunek miejscu , ale opencaching to różne osoby w różnym wieku. Wolałbym aby takie miejsca zostały miejscami w których gry terenowe się nie odbywają.
A jakie jest wasze zdanie ?

kojoty
Rada Techniczna

Re: Kesze na cmentarzach

Post autor: kojoty » poniedziałek 18 marca 2019, 18:12

Moje zdanie jest takie, że skrzynki można zakładać wszędzie ale z głową. Są miejsca szczególne: cmentarze (w tym te "byłe"), miejsca pamięci, świątynie i ich otoczenie gdzie niezależnie od wszystkiego warto zachować zdrowy rozsądek i szacunek dla miejsca i ludzi ...i tyle.

Jeżeli skrzynka wychodzi w naszej ocenie poza w/w zasady to mamy COG i niech on się takim indywidualnym przypadkiem zajmie.

Awatar użytkownika
lime
Bywalec
Podziękował: 7 razy
Otrzymane podziękowania: 18 razy

Post autor: lime » poniedziałek 18 marca 2019, 18:33

Zawsze gdy przyjdzie mi szukać skrzynki na cmentarzu czuję pewien niesmak... Quiz z "koniecznością" odnalezienia danych na cmentarzu, doprowadzenie do ciekawych grobowców - jak najbardziej tak, ale sama skrzynka (fizyczna) według mnie powinna być poza cmentarzem, to jest jednak miejsce szczególne.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi lime za post (razem 2):
dallasAzymut
Obrazek

Sykkel
Bywalec

Post autor: Sykkel » czwartek 21 marca 2019, 23:23

Na kilku cmentarzach znalazłem skrzynki, sam jedną mam na cmentarzu. Uważam, że były przyzwoicie założone, tylko raz miałem wątpliwości. . Np. skoro ktoś na cmentarzu postawił armatę, która nie jest miejscem kultu, to nie widzę nic zdrożnego, by w tej armacie kwestionować kesza.
Z drugiej strony, kesz keszowi nie równy. Jak jest taki, ze 100-procentowym spojlerem, to podjęcie go nie będzie naruszało niczyich uczuć, bo postronni zwyczajnie nie zauważą poszukiwania. No ale jak spojler mówi, że trzeba zaglądać pod wszystkie 7 płyt nagrobkowych, to już zaczyna być problem.
Inną sprawą są cmentarze, na których nie spotkamy rodzin zmarłych, albo ich spotkanie graniczy z cudem. A są takie, gdzie jeszcze łzy nie wyschły po pogrzebie. Trzeba za każdym razem sprawę mocno przemyśleć, zrobić rozeznanie w terenie.

lec
Nowy na forum

Post autor: lec » piątek 22 marca 2019, 08:37

osobiście czuję dyskomfort szukając skrzynek na cmentarzu a ponieważ najczęściej wędruję razem z moją psiną to dodatkowo stanowi to pewien problem.

ps. to samo dotyczy terenu kościoła i wokół kościoła

slawekragnar
Nowy na forum

Post autor: slawekragnar » sobota 23 marca 2019, 08:28

Sprecyzuj o jaki cmentarz chodzi? Bo chyba nikt nie zakopał skrzynki na Powąskach, 3 metry pod ziemią? :D Skrzynki ukrywamy wedle tzw własnego sumienia, byle przestrzegać zasad regulaminu, który mówi także, że użytkownik musi mieć ukończone 16 lat (czyli już nie taki młody i głupi). Osobiście nie uważam, by piętnować miejsca takie jak cmentarze, jutro znowu przestanie się komuś podobać, ze skrzynka jest na terenie kościelnym lub zbyt blisko jego ukochanego schronu, w którym przecież zginęli Niemcy, to też grób. Pojutrze usuniemy urbexy, a za trzy dni zapalimy stosy, na których spłoną czarownice, czyli te które szukały keszy na cmentarzu. Zajmij się poszukiwaniami, znajdź swoje pierwsze 300-500 skrzynek, zgodnie z sugestią na stronie OC i zacznij zakładać swoje skrzynki tam, gdzie uważasz za słuszne. Polskie społeczeństwo ma chyba jakiś wpis w kodzie genetycznym, by najpierw skrytykować pracę sąsiada, jeszcze zanim dobrze zrobi swoją.

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » sobota 23 marca 2019, 20:30

lec pisze:
piątek 22 marca 2019, 08:37
osobiście czuję dyskomfort szukając skrzynek na cmentarzu a ponieważ najczęściej wędruję razem z moją psiną to dodatkowo stanowi to pewien problem.
ps. to samo dotyczy terenu kościoła i wokół kościoła
Cóż, jeśli pies dobrze ułożony, to zawsze można go zostawić w aucie lub przed bramą, albo przyjść bez niego.
Kontrowersyjną skrzynkę zawsze możesz zgłosić do COG. Jeśli skrzynka jest np. zakopana na cmentarzu to najprawdopodobniej zostanie zarchiwizowana.
slawekragnar pisze:
sobota 23 marca 2019, 08:28
Zajmij się poszukiwaniami, znajdź swoje pierwsze 300-500 skrzynek,
Pragnę zauważyć, że kolega ma >600 znalezień, a z resztą postu się zgadzam.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Post autor: dallas » sobota 23 marca 2019, 22:52

Uważam, że są pewne "nietykalne" miejsca, gdzie należy zwyczajnie odpuścić. Skrzynki ukryte w murach, ogrodzeniach czy zabytkowych kaplicach umiejscowionych najczęściej w pewnej odległości od tradycyjnych grobów są jak najbardziej poprawne. Można też robić nietypowe czy quizy z finałami poza obszarem cmentarza, ale umieszczanie pojemników w bezpośrednim sąsiedztwie grobów jest już dla mnie przekroczeniem pewnej granicy. Cmentarz jest miejscem wyjątkowym i deptanie buciorami komuś grobu aby dostać pojemnik na drzewie, czy murze, albo czajenie się za plecami odwiedzających jest nie na miejscu. Urządzamy sobie zabawę w miejscu gdzie ludzie przeżywają swoje dramaty. Czy to jest naprawdę konieczne? Wystarczy trochę pomyśleć + minimum chęci, aby keszerzy byli zadowoleni a miejsce odpowiednio uszanowane.
Natomiast idąc tokiem myślenia slawekragnar można snuć wizję na przyszłość, że jak się komuś przydarzy małe włamanko do opuszczonego domu, bądź przepiłuje kłódkę aby wejść do urbeksu, to nie będzie to niczym nagannym, bo ktoś uzna, że jego decyzja była słuszna i sumienie ma czyste.

Kiedyś był wpis w regulaminie o zakazie, ale komuś chyba coś przeszkadzało i został usunięty.:

"Skrzynki chowane na cmentarzach, w miejscach martyrologii czy kultu nie mogą naruszać powagi miejsca - absolutnie zakazane jest ich zakopywanie oraz ukrywanie w bezpośrednim sąsiedztwie mogił"

Pozdrawiam

slawekragnar
Nowy na forum

Post autor: slawekragnar » poniedziałek 25 marca 2019, 09:36

Absolutnie nie uważam się za cmentarną hienę, a już tym bardziej za włamywacza, jakim był mianowany sławny Bilbo Baggins :D Nie ukrywam także,że skarby spod Samotnej Góry kuszą, zwłaszcza tych keszeròw z wyobraźnią i bez ideologicznych ograniczeń. Jednak każda uwaga jest cenną i należy ją wziąć pod rozwagę, znaleźć złoty środek i keszować z uśmiechem :)

BJBJ
Nowy na forum

Post autor: BJBJ » środa 27 marca 2019, 20:04

Ja osobiście jestem za, zwłaszcza na starych, zapomnianych cmentarzach. Dzięki takim skrzynkom pamieć o nich nie przemija (tak sobie myślę, że w stałym zestawie keszerskim powinnam mieć jakiegoś znicza, teraz znicze zabieram jeżeli planuję taką wizytę). Oczywiście powinny być zakładane z głową i wg mnie w miarę dokładnie spojlerowane....
Bardzo podobają mi się też w opisach takich keszy jak w danym miejscu się zachować - zwłaszcza na cmentarzach innych niż moje wyznań...

lec
Nowy na forum

Post autor: lec » czwartek 28 marca 2019, 16:21

slawekragnar pisze:
sobota 23 marca 2019, 08:28
Polskie społeczeństwo ma chyba jakiś wpis w kodzie genetycznym, by najpierw skrytykować pracę sąsiada, jeszcze zanim dobrze zrobi swoją.
nawet nie wiedziałem, że skrytykowałem kogokolwiek... ponieważ jednak śmiem mieć jakiś zdanie w temacie poruszonym na forum
Mati_KMK pisze:
poniedziałek 18 marca 2019, 17:32
No właśnie. Tu proszę o wasze zdanie.
Co sądzicie o keszach zakładanych na cmentarzach ? ... A jakie jest wasze zdanie ?

i ktoś chciał poznać co myślę na powyższy temat więc napisałem co napisałem i dobrze się z tym czuję.

KEISOR
Stały bywalec
Podziękował: 32 razy
Otrzymane podziękowania: 24 razy

Post autor: KEISOR » piątek 29 marca 2019, 21:36

lec pisze:
Ja też czuję dyskomfort kiedy widzę, jak ktoś chodzi z psem po cmentarzu... :roll:
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi KEISOR za post:
vasco01

vasco01
Nowy na forum

Post autor: vasco01 » piątek 29 marca 2019, 23:51

KEISOR pisze:
piątek 29 marca 2019, 21:36
lec pisze:
Ja też czuję dyskomfort kiedy widzę, jak ktoś chodzi z psem po cmentarzu... :roll:
Może nie do końca związane to z keszowaniem, ale ja np. czuję oburzenie, gdy ktoś po cmentarzu jedzie rowerem.
Wtedy zatrzymuję delikwenta informując : Proszę zsiąść z pojazdu, bo tu nie welodrom.

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Podziękował: 122 razy
Otrzymane podziękowania: 71 razy
Kontakt:

Post autor: lavinka » niedziela 31 marca 2019, 20:37

Jako że mam kilka skrzynek cmentarnych czuję się wywołana do odpowiedzi. Dla mnie taki kesz powinien szanować miejsce, to znaczy raczej nie być umieszczony w bezpośrednim sąsiedztwie grobów. Chyba że grobów już nie ma, mamy do czynienia z zupełnie zakrzaczonym miejscem. Kesz raczej obok cmentarza, a nie na terenie, a jeśli nie ma innej możliwości to w dziupli lub jakoś nieinwazyjne "na zielono".
Wielu ludzi nie dotarło by do tych miejsc, gdyby nie skrzynka. A chodzi o zachowanie pamięci. Zwłaszcza takich cmentarzy jak mogiły z I wojny, kirkuty czy cmentarze ewangelickie/mennonickie, którymi pies z kulawą nogą z gminy się nie interesuje.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi lavinka za post (razem 2):
ptys50stasiekm
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

MatZG91
Nowy na forum

Post autor: MatZG91 » wtorek 23 kwietnia 2019, 10:55

Ci ludzie już nie żyją i raczej nic im nie będzie przeszkadzać.

Co innego kesze, których zakładanie/szukanie może doprowadzić do uszkodzenia mogił, zabytków itp. - ale tu tak samo jak z keszami gdziekolwiek indziej.

ODPOWIEDZ