Powołać RR

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

kojoty
Rada Techniczna
Podziękował: 13 razy
Otrzymane podziękowania: 179 razy

Re: Powołać RR

Post autor: kojoty » środa 18 kwietnia 2018, 14:47

moje stanowisko:

mam wrażenie, że niektórzy z nas chcą powołać RR jako panaceum na niedomagania naszej "organizacji" - bo wtedy magiczny "ktoś" będzie odpowiadał za kontakty/sprawy/nadzór/reprezentację/... i na pewno będzie lepiej...

nasza organizacja opiera się na pracy wolontariuszy, działających w swoim wolnym czasie na rzecz społeczności
moim zdaniem model wybierania "na kadencję" wąskiej grupy zupełnie się w takich warunkach nie sprawdzi - jak ktoś ma cięższy okres w robocie, dziecko mu się rozchoruje albo wypłynął na miesiąc na rejs to i tak nie ma czasu się angażować, czytać niekończące się wątki na forum etc.

moim zdaniem nie chodzi o "powoływanie ciał" i "reorgi" - od tego świat się nie zmieni -
chodzi o organizację pracy ludzi, którzy już działają

na tyle na ile orientuję się w specyfice pracy COG (a wiem tyle ile widzę z maili jakie dostaję i rozmów z COGistami) to to co jest potrzebne COGowi to:

A/ wstępna umowa wewnątrz cog - aka regulamin - jasno porządkujący zasady działania - czyli kto i jak podejmuje decyzje, kiedy konieczne jest głosowanie, jakie zasady głosowania są optymalne i nie powodują przewlekania tematu, jak COGista raportuje swoje działania (bo moim zdaniem każda akcja COGisty powinna kończyć się jakąś prostą notatką w "systemie", tak by inni mogli widzieć postęp sprawy), jakie sobie ustalamy terminy itd.

następnie:
B/ moim zdaniem niezbędne jest porządne narzędzie do zarządzania "sprawami" - niech to będą jakieś tickety czy cokolwiek - każda sprawa powinna być tam wprowadzona, mieć swój priorytet, deadline, odpowiedzialnego (albo jasno wskazywać, że nikt się sprawą nie zajmuje) i historię działań podjętych w sprawie. Nie miałbym nawet nic przeciw temu, żeby to co robi COG było w pełni widoczne dla każdego użytkownika serwisu - utajnianie niech stanie się tylko "opcją" tam gdzie to faktycznie konieczne - a nawet i część z takich "delikatnych" spraw może być po załatwieniu "odtajniona" - nie wiem - ale chyba wiele spraw, jakimi zajmuje się COG może być załatwiana zupełnie jawnie.

Jeżeli zostaną załatwione punkty A i B moim zdaniem sporo problemów zniknie (z czasem).

Poniżej kilka moich uwag na temat podnoszonych argumentów "za RR":

- problem reprezentacji: nie pojmuję czemu COG nie może wyznaczyć spośród siebie delegata do reprezentacji w danej sprawie - w większej grupie to nawet łatwiej znaleźć kogoś komu będzie łatwiej w danym miejscu i czasie zadziałać. Nie bardzo wiem po co nam jeden, "stały reprezentant".

- problem"odwołania od decyzji": w każdym systemie gdzieś kończy się możliwość dalszego odwoływania się. W ramach OC nikogo nie skazujemy na poważne kary, więc moim zdaniem "system" może być dość prosty: decyzja COG-isty, powtórne podniesienie sprawy na życzenie poszkodowanego i powtórna decyzja całego już COG i tyle - COG orzekł, koniec tematu.

- nadzór nad COG: no tak, ktoś powinien pilnować COG-u, żeby robił co ma robić - a kto będzie pilnował nadzorcy? A nadzorcy-nadzorcy kto? Nie tędy droga (moim zdaniem): niech COG jasno zdefiniuje zasady gry i narzędzia do ich analizy - wtedy jeśli ktoś coś zawala w COG sam COG może podnieść i załatwić temat tego, że jakiś COGowicz nie działa zgodnie z regulaminem. Nie uwierzę, że komuś spoza COG ma być łatwiej to zrobić niż komuś z wewnątrz COG - to przecież nic nie zmienia. Mało tego, przy większej jawności "spraw" jakimi zajmuje się COG nic nie stoi na przeszkodzie by każdy z użytkowników mógł podnieść temat: "ten-a-ten nie działa tak jak powinien".

- animator społeczności: no nie wiem, ale mam wrażenie, że jest to ewidentne myślenie na zasadzie: "znajdzie się ktoś i on to zrobi" - no nie - mam wrażenie, że każdy z nas powinien na tyle na ile ma czas chęci animować "społeczność". Jak ktoś czuje, że może, nie musi wygrywać wyborów by organizować zlot, postulować zmiany czy porządkować dyskusje w społeczności - wystarczy chęć i przejście do działania.

- określanie wizji etc.: no tak, ale co to w zasadzie znaczy - pewne wizje kreujemy właśnie tu i teraz, większość wizji i tak wykuwa się w szerszej debacie, może można by to jeszcze jakoś uregulować, ale moim zdaniem wąska grupa decyzyjna wiele tu nie zmieni, bo ma bardzo mało narzędzi do realnego działania - ostatecznie i tak będzie to samo - szersza debata...
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi kojoty za post (razem 7):
brasiaart_noisekrcrsajmonkeram58Błękitna TeamJAsiek.

sajmon
Wyjadacz

Post autor: sajmon » środa 18 kwietnia 2018, 15:51

Zgadzam się w pełni.
Nie wiem jak na początku, ale pod koniec swego istnienia RR nie miała nic wspólnego z reprezentacja na zewnątrz, wizją rozwoju, animacją zabawy itp. Była instancją odwoławczą, na której skupiały się wszystkie g.burze.

Azymut
Bywalec
Podziękował: 22 razy
Otrzymane podziękowania: 64 razy

Post autor: Azymut » środa 18 kwietnia 2018, 17:02

kojoty pisze:
środa 18 kwietnia 2018, 14:47
- problem reprezentacji: nie pojmuję czemu COG nie może wyznaczyć spośród siebie delegata do reprezentacji w danej sprawie - w większej grupie to nawet łatwiej znaleźć kogoś komu będzie łatwiej w danym miejscu i czasie zadziałać. Nie bardzo wiem po co nam jeden, "stały reprezentant".
Ja akurat nie podnosiłem tej kwestii, ale widzę w tym pewien sens. Z tego powodu, że osoby kandydujące do COG, zgłaszają się do COG przede wszystkim po to, by pracować ze skrzynkami, a nie po to żeby latać po urzędach, nadleśnictwach i nie po to, by pisać oficjalne pisma, czy pracować z RODO. Ktoś kto dobrze się sprawdza i dobrze czuje w typowej roli COG-owicza skrzynkowego, może z dużą niechęcią podchodzić do takich spraw/może nie znać się na nich/może nie mieć na to dodatkowego czasu. I ostatnia sytuacja z wdrażaniem RODO na OC jest tego najlepszym przykładem. To są po prostu dwie zupełnie różne płaszczyzny działania.
Ponadto zwracam uwagę też na to, że nawet same osoby z obecnego COG pisały, że większa 16 osobowa grupa rozmywa odpowiedzialność. Więc coś by się tu przydało, choćby nawet tylko w zakresie modyfikacji sposobu działań aktualnego COG-u.
kojoty pisze:
- problem"odwołania od decyzji"
Dla mnie decyzja całego COG to decyzja ostateczna.
kojoty pisze:

- animator społeczności: no nie wiem, ale mam wrażenie, że jest to ewidentne myślenie na zasadzie: "znajdzie się ktoś i on to zrobi" - no nie - mam wrażenie, że każdy z nas powinien na tyle na ile ma czas chęci animować "społeczność". Jak ktoś czuje, że może, nie musi wygrywać wyborów by organizować zlot, postulować zmiany czy porządkować dyskusje w społeczności - wystarczy chęć i przejście do działania.
kojoty pisze:
- określanie wizji etc.: no tak, ale co to w zasadzie znaczy
W wątku "Podsumowania 2017" (którego część przeniesiono do "Integracja serwisów") dyskutowaliśmy o stanie OC. W momencie, gdy na podstawie wcześniejszych sprawozdań wykazałem, że obecnie bawi się nas aż 40% mniej niż zaledwie 3 lata temu, dyskusja się po prostu skończyła. Z punktu widzenia danych statystycznych to katastrofa. A w serwisie i na forum cisza, nic... Mam oczywiście swoje własne przemyślenia w tym zakresie i w swoim bardzo skromnym wymiarze, mogę podjąć jakieś własne działania, ale sam tego co się dzieje, nie zmienię. Tu potrzebna jest szersza "akcja".
Inny przykład: w wątku "Podsumowania 2017" przedstawiłem propozycję założenia na forum działów regionalnych (Mazowsze, Podlasie, itd). Może by to coś trochę rozkręcało towarzystwo. Cisza, nic.
Następny przykład: przedstawiłem postulat usunięcia z forum tego co szkodzi wizerunkowi OC. I co? Cisza, nic...
Bo dziś nawet nie ma nikogo, kto mógłby (i powinien) się na tym pochylić, przedyskutować sprawę w swoim lub szerszym gronie i podjąć decyzję.
Takie właśnie rzeczy powinny być wyłapywane i ktoś powinien o tym myśleć w szerszym zakresie i się nad tym pochylać. COG w obecnej jego postaci i przy obecnych jego zadaniach tego nie zrobi, bo choćby nawet mało kto z COG-u poza wyborami w ciągu roku udziela się tu na forum. W mojej ocenie czymś takim właśnie, powinna się zajmować RR lub jakaś inna "komórka OC". A sama "animacja" może być już różnie rozumiana. Wystarczy choćby nawet tylko prowadzenie rzeczowych dyskusji, czy ogłaszanie sond. (Niech to nawet będzie sonda pt. "Czy w ramach upraszczania strony OC dla ruchu mobilnego jesteś za wywaleniem mapy Floppa? Czy uważasz, że powinniśmy wywalić obecny blog, ze strony OC?) Czasem nawet tylko jedno-dwa zdania potrafią pobudzić umysły i coś ruszyć. I ten temat "Powołać RR" także coś rusza i bardzo dobrze. O to właśnie chodzi. To przecież nie musi być taka jak dawniej RR. Bo może wystarczy dołączyć do COG-u, dwie-trzy dodatkowe osoby, które będą się zajmować właśnie tylko takimi rzeczami?
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Azymut za post:
keram58

keram58
Bywalec
Podziękował: 57 razy
Otrzymane podziękowania: 11 razy

Post autor: keram58 » środa 18 kwietnia 2018, 19:33

Udało mi się wywołać dyskusję i bardzo mnie to cieszy. Mam nadzieję, że wyniknie z niej coś pozytywnego. Nie ważne czy to będzie RR czy "Rada Starszych" czy też " Rada Mędrców", ważne aby ktoś nadzorował działania COG i RT. Podkreślam nadzorował. Te działania muszą iść w jednym kierunku. Jeśli nie uda się tego osiągnąć staniemy się za rok dwa "towarzystwem wzajemnej adoracji", już teraz jak wcześniej zauważono odeszło około 40 % użytkowników. W wielu wątkach na forum można przeczytać " COG to COG tamto a czy umiemy sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego COG ma takie a nie inne problemy? Może to narzędzia? Może praca ta absorbuje zbyt wiele czasu, którego obecnie nam wszystkim brakuje? A może brak właściwej koordynacji? Jedno jest pewne OC to my wszyscy i wszyscy starajmy się ten serwis rozwijać. Działajmy wspólnie. Schowajmy strzały do kołczanów.
Przy okazji chciałbym podziękować kojotom za szybką reakcję na moje zgłoszenie i załatwienie sprawy.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi keram58 za post:
deg
Obrazek

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz
Podziękował: 38 razy
Otrzymane podziękowania: 80 razy

Post autor: karwdo » czwartek 19 kwietnia 2018, 00:14

Nie jestem zwolennikiem tworzenia dodatkowych "organów". Jestem zwolennikiem POKAZYWANIA PALCEM osób, które (mówiąc wprost) "lecą w c**la".

Może zwyczajnie trzeba w końcu upublicznić np. kto w danej kwestii spośród COG olał temat, nie biorąc udziału w głosowaniu?

Może zwyczajnie wystarczy pokazywać liczbowo per osoba, kto jak długo zwleka z rozpoczęciem rozpatrywania zgłoszeń? Żeby nie było takich jaj jak są teraz, gdzie wszyscy piszą o "pewnym COGiscie, a nikt nie odważy się napisać wprost, że chodzi o fisha!

Może zwyczajnie niech będą pokazane: Aktualnie prowadzone zgłoszenia, woj. X, data zgłoszenia, podjęcia, rozpatrzenia, aktywność (ilość ruchów ze strony COGisty). Co do treści... byłbym ostrożny, chodzi o samo pokazanie aktywności danego członka COG.

Może zwyczajnie czas na podjęcie zgłoszenia niech wynosi 72godziny (potem idzie od razu karny punkcik do statystyk danej osoby). PUBLICZNIE.

Może więc zacznijmy od tego, zanim potworzymy nowe byty?

Swoją drogą bardzo niepodoba mi się ogólna tendencja do obwiniania za wszelkie spadki statystyk COGu!

SUPER POMYSŁY ma każdy z nas. To ja się zapytam, ile z tych pomysłów trafiło do COG w postaci ZRYWU SPOŁECZNOŚCI, typu.. dla przykładu

"COGIści... Ja wraz z grupą zaangażowanych osób podyskutowalismy nad sprawą X, wyszło nam, że.................... . Może RAZEM zmienimy tą kwestię?" Jak wygląda to teraz?
Sporo krzyku na forum, a niestety potem brak konkretów.
W każdej społeczności zorganizowanej jest ten, który słucha i ten który mówi, nie mogą mówić wszyscy. Niech więc ze zdyscyplinowaniem COGu pójdzie również kultura, zaangażowanie (nie mylić z hejtem i maruderstwem) i INICJATYWA poszczególnych ludzi. COG to bie panaceum na smutki, za to co się dzieje odpowiada KAŻDY Z NAS.

Inna i najbardziej według mnie zabijająca nas kwestia, to OGÓLNE CHORE PRZEKONANIE, że jak kesz nie robi delikwentowi przysłowiowej *****, daje mu w logu ocenę maks normalną i ładuje po czlowieku w treści komentarza.
Mogę spokojnie wymienić 10-15 osób, które na terenie południowej Polski olały zabawę właśnie przez brak zdrowego rozsądku "wyjadaczy", brak chęci pomocy i cholernie czczone
PATENCIARSTWO!
Chcemy znosić limity na wszystko, by być bardziej open, chcemy tworzyć nadciała, szukać winnych dookoła... a może tak każdy przez najbliższe pół roku w swoich logach pozbędzie się złośliwości w szczególności wobec nowych? Może niech każdy z nas da czasem gwiazdkę za kesza w dziupli, bo ładna trawa i kwiaty wokół rosną? Może doceńmy formę logbooka, a nie skomplikowany mechanizm w którym logbook jest ukryty?
Może zwyczajnie... uśmiechnijmy się do siebie nawzajem zamiast hejtować, wytykać i mówić "moje jest mojsze niż twoje".

Ktoś mądry kiedyś napisał, że chcąc zmieniać świat, zacznijmy od zmienienia samego siebie...

Kto wytrwał do końca tego posta już może czuć się reformatorem;)))
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi karwdo za post (razem 5):
tat11keram58Błękitna Teamerykradekareckis
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

tat11
Bywalec
Podziękował: 48 razy
Otrzymane podziękowania: 13 razy

Post autor: tat11 » czwartek 19 kwietnia 2018, 00:49

keram58 pisze:
środa 18 kwietnia 2018, 19:33
Udało mi się wywołać dyskusję i bardzo mnie to cieszy.
O , a myślałem że to ja

Kilka luźnych przemyśleń :

- Wszyscy uwielbiamy dokopać "władzy "
nie istotne czy to COG czy RT ,"bo ONI powinni" "dlaczego ONI",
każda krytyka bardzo odbiera chęć działania - wiem doświadczyłem.

- "aktywni" forumowicze stanowią tylko ułamek użytkowników OC.
znakomita większość świadomie Nie zagląda na forum

- "nadzór nad RT" - no przecież nic takiego nie istnieje ,, jeśli mnie pamięć nie myli to dlatego przestała istnieć RR.
wspomniana wcześniej "sytuacja " Dega pokazuje jak zawiłe mogą to być relacje.

- "decyzja całego COGu" - nie istnieje , nie wykonalne

- COG powinien
weryfikować nowe kesze
rozpatrywać zgłoszenia wszelakie
tępić nadużycia / łamanie regulaminu
* wyznaczyć z własnego grona (Rade Starszych lub inne RR) ??

-jak największa część społeczeństwa OC powinna brać udział w kształtowaniu serwisu.

- nie wykorzystujemy ogromnego potencjału Przewodników.

Nie mam zdolności jasnego przekazywania myśli ,
myślę jednak : kto chcę - zrozumie
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi tat11 za post (razem 2):
keram58deg

Azymut
Bywalec
Podziękował: 22 razy
Otrzymane podziękowania: 64 razy

Post autor: Azymut » czwartek 19 kwietnia 2018, 03:56

karwdo pisze:
czwartek 19 kwietnia 2018, 00:14
Swoją drogą bardzo niepodoba mi się ogólna tendencja do obwiniania za wszelkie spadki statystyk COGu!
Jejku, to nie tak! I do głowy mi to nawet nie przyszło. :)
Azymut pisze:
sobota 31 marca 2018, 14:58
Proszę mojego zdania nie traktować jako zarzutu w stronę COG, bo jestem bardzo daleki od krytowania COG-u. Po prostu uważam, że czym innym jest codzienna praca w regionie, a czym innym wytyczanie kursu dla całego OC i trzymanie steru.
Zaś kwintesencję tego, o co mi osobiście chodzi, widzę tutaj:
karwdo pisze:
Sporo krzyku na forum, a niestety potem brak konkretów.
Trafiłeś w punkt i to jest właśnie o to! :) Jeśli rozmawiamy o czymś na forum, dyskutujemy, to robimy to w jakimś celu i po to, żeby coś z tego wynikło. A co wynika z ostatnich iluś tam dyskusji? Często dokładnie nic. Bo nie ma kto tego popchnąć do przodu, przekuć na dobrą monetę. (Raz jeszcze podkreślę, że to nie jest żaden zarzut w stronę COG, bo COG jest Centrum Obsługi Geokeszera i tym się COG w zdecydowanej większości przypadków, bardzo dobrze zajmuje.)
karwdo pisze:
chcemy tworzyć nadciała, szukać winnych dookoła...
Nie, nie w tym rzecz i nie tak powinniśmy to postrzegać. Patrzmy na to w ten sposób, że działamy w określonym na dany dzień systemie organizacji OC. Jeśli widzimy, że dotychczasowy system szwankuje lub mógłby funkcjonować lepiej, to rozmawiamy o tym, co zrobić, żeby go usprawnić i jak go do tych usprawnień zmodyfikować. (Żeby daleko nie szukać - modelowy błąd obecnego systemu, to sytuacja, w której po dyskusji na forum nic się nie dzieje.)

Na zakończenie, choć trochę poza wątkiem głównym RR, to dla podkreślenia jak to naprawdę jest bardzo ważne:
karwdo pisze:
a może tak każdy przez najbliższe pół roku w swoich logach pozbędzie się złośliwości w szczególności wobec nowych? Może niech każdy z nas da czasem gwiazdkę za kesza w dziupli, bo ładna trawa i kwiaty wokół rosną? Może doceńmy formę logbooka, a nie skomplikowany mechanizm w którym logbook jest ukryty?
Może zwyczajnie... uśmiechnijmy się do siebie nawzajem zamiast hejtować, wytykać i mówić "moje jest mojsze niż twoje".
W podobny sposób pisałem o tym nie raz. To jest absolutna podstawa i najważniejsza rzecz w serwisie. Nie wyklucza to jednak innych modyfikacji "systemowych".
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Azymut za post:
keram58

keram58
Bywalec
Podziękował: 57 razy
Otrzymane podziękowania: 11 razy

Post autor: keram58 » czwartek 19 kwietnia 2018, 07:01

Przepraszam tat11, jeśli zawłaszczyłem sobie "prawa do wywołania dyskusji" :)
Ja podobnie jak jeden z przedmówców uważam, że obwinianie COG za wszystkie grzechy OC to absurd. Oni sami bez naszej aktywności niczego nie zrobią. Dlatego właśnie postanowiłem włączyć się do tej dyskusji. Oni się zgłaszają my głosujemy i tu już widać problem. Brak chętnych do pracy w COG. Dlaczego odpowiedzmy sobie sami, choćby czytając posty w tym wątku. Wybory.... Zobaczcie jak niewielka grupa ludzi bierze w nich udział. Ogólny brak zainteresowania a przynajmniej tak było przez kilka ostatnich lat.
Co do skrzynek to gadżety i nowinki techniki są fajne ale osobiście uważam, że przyzwoite pudełko, ukryte w przysłowiowej dziupli i ciekawy opis jest dla mnie atrakcyjniejsze niż wiele patentów. Czasami odnoszę wrażenie, że znaczna grupa poszukiwaczy nie czyta zupełnie opisów a skrzynka to tylko +1 do statów.
Aby dalej wapniak nie nudził napisze tylko tyle. Wybierzmy COG i dajmy im chwilę aby popracowali.
Schowajmy strzały do kołczanów i nie strzelajmy do siebie wzajemnie.
Doceńmy pracę innych, wkład w założenie najprostszej nawet skrzynki (i wcale nie muszą to być zaraz gwiazdki) kilkoma słowami w logu. Bawmy się i szanujmy.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi keram58 za post:
Błękitna Team
Obrazek

tat11
Bywalec
Podziękował: 48 razy
Otrzymane podziękowania: 13 razy

Post autor: tat11 » czwartek 19 kwietnia 2018, 09:00

jeśli Ty Ja i jeszcze kilku tu pisze
znaczy temat warty dyskusji
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi tat11 za post:
keram58

Elvis7
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: Elvis7 » czwartek 19 kwietnia 2018, 09:12

tat11 pisze:
czwartek 19 kwietnia 2018, 00:49

- "decyzja całego COGu" - nie istnieje , nie wykonalne
taki mechanizm istnieje i był stosowany w tej kadencji COG. Problemem jest to, że nie zawsze decyzja ostateczna COG jest akceptowana i każdy mimo to szuka kolejnej ścieżki odwołania. Jak w polskim sądownictwie - zanim wyrok się uprawomocni masz możliwość odwołania się do sądu wyższej instancji (to mniej więcej to co odwołanie do całego COG) a potem jeszcze Sąd Najwyższy, skarga kasacyjna itp.

Jeśli chodzi o poprawę pracy COG to chyba jednak potrzebna jest osoba dzieląca zadania COG, które wpadają poza systemem zgłoszeń skrzynek.
Opcja przechodnia.

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Post autor: karwdo » czwartek 19 kwietnia 2018, 10:30

Zrodziła nam się dyskusja o REWOLUCJI w przededniu nowej kadencji COG... nie wiem czy to dobra pora?

Teraz (moim zdaniem) wygląda to tak:
1 - ktoś ma pomysł, z kimś rozmawia (nie napiszę, że się kłóci czy napina, choć jak jest sami wiecie), gdzieś sobie to wisi, a potem jest lament, że COG znów nie działa w temacie... Pytanie kto ten temat zgłosił? Typowa spychologia.
2 - COG (z własnego doświadczenia) to 16 osób, z czego 5 debatuje nad problemem, reszta ma to w d., jakieś 70% maksymalnie zagłosuje w temacie spornym (i to często po mailu przypominającym), temat kończą 1 lub 2 osoby lub w natłoku nikt, bo często tematów jest kilka.
3 - nie ma jasności co do tego, kto dany temat (dyskusję) prowadzi w COG, nie ma odpowiedzialnego, nie ma efektu - identyczny schemat, jak w przypadku pkt.1

Może najpierw:
- wyciągnijmy na światło dzienne rozliczenie nowych członków COG (statystycznie, tak jak pisałem) z ich działań
- stwórzmy oddolny SZABLON zgłaszania pomysłów będących wynikiem dyskucji (np. powołać RR)
- poszerzmy świadomość użytkownika X czy Y, że jak porusza problematykę, to powinien dyskusję poprowadzić, wnioski zebrać i przedstawić COG.
- wreszcie pozwólmy temat poprawy samoorganizacji COG podjąć samemu COGowi., by opracował SWÓJ SZABLON ORGANIZACYJNY prowadzenia zgłoszeń nietypowych

Może wtedy:
- okaże się że COG mówi "pełną gębą", a nie dwuosobowo? - BO LUDZIE PATRZĄ CZY BĄKÓW NIE ZBIJAM!
- ludzie z pomysłem przestaną się bać i wezmą na swe barki cześć odpowiedzialności za los serwisu? - KURDE, MAM WPŁYW NA TO JAK SERWIS FUNKCJONUJE!:)
- COG będzie działał prężnie, bo każdy będzie wiedział, co do niego należy
- każdy będzie czuł się odpowiedzialny za swój obszar, a jednocześnie wszyscy będą grać do jednej bramki?

Może spróbujmy...przez pół roku, a potem jak nie wyjdzie... znów siądziemy i będziemy powoływać "nadkomisarzy".

Po raz kolejny powtórzę, nie struktura poprawi działanie serwisu, a mądre współdziałanie (na zasadzie kompromisu i CHĘCI) pojedynczych osób.
A co jeśli NADKOMISARZ, MĘDRZEC, RADA REJSU i jak tylko chcemy ją nazwać, okaże się BANDĄ BARANÓW?
Jaki jest sens mieszać struktury, skoro my nie potrafimy na każdym poziomie z możliwych ze sobą porozmawiać rzeczowo.... prześledźcie nasze posty...ciągła zabawa w: "Jestem mądrzejszy od Ciebie". A jak już człowiek nieopatrznie powoła się na czyjeś słowa czy przykład, to od razu larum, że to atak personalny.

Dwa kroki w tył...każdy z Nas...bo choć u nas tworzenie bytów nic nie kosztuje, to jednak zupełnie w niczym nie pomoże.

----
1. Organizacja działań ludzi z inicjatywą.
2. Organizacja działań wewnętrznych nowego COG
3. Organizacja współpracy COG - społecznoś

Każdy niech zrobi swoje i będzie to hulać jak się patrzy!
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » czwartek 19 kwietnia 2018, 11:29

karwdo pisze:
czwartek 19 kwietnia 2018, 10:30
Każdy niech zrobi swoje i będzie to hulać jak się patrzy!
Ja jeszcze cały czas nie jestem przekonany do nowego tworu. Gdyby ktoś zaproponował to miesiąc wcześniej - moje zdanie byłoby zdecydowanie na nie. Ale...

Wrzuciłem sporo pytań do przyszłych COGowiczów w wątku o kiju w mrowisko. Były pytania o animację społeczności, pobudzanie rozwoju, współpracę z podmiotami zewnętrznymi, prowadzenie profili na portalach społecznościowych, prowadzenie webminarów czy bloga. Dla mnie oczywistym było, że COGowicze powinni zajmować się tymi obszarami. Ale - jak widać po odpowiedziach - to były błędne założenia. Część osób wyraźnie sugerowała, że to "nie kompetencje COG".

Dodatkowo - jak piszesz - zdecydowana mniejszość COGowiczów jest aktywnych. Gdy proszę o przetestowanie nowej funkcjonalności którą właśnie tworzę i opinię - mogę ZAWSZE liczyć na Brasię. Czasami 2-3 COGowiczów się dołączy (dzięki Elvis7, krcr!) i... to byłoby na tyle. Czy to dobrze czy źle? Z mojej perspektywy źle, ale może to faktycznie nie kompetencja COG?

I tu wewnętrzne regulacje nic nie zmienią. Możesz zmusić zwierzaka, by przyszedł do wodopoju, ale nie zmusisz go, by napił się wody. Jeśli ktoś nie ma ochoty prowadzić webminaru czy profilu OC na Facebooku - zmuszenie go regulacjami i kontrolą - nic nie da dobrego.

Sam, @karwdo, zadajesz pytanie w innym wątku - "ok, dyskutujemy, ale jak się to przełoży na realne działania?". I tu znów brakuje kogoś odpowiedzialnego za lobbowanie. Kto dopilnowałby, czy to co jest w otmętach tego forum przekładane jest na realne działania.

Może faktycznie powołanie kilku osób, które będą CHCIAŁY i MIAŁY ZA CEL wsłuchać się w głos Społeczności, prowadzić działania promocyjne, ocieplające wizerunek - ma sens? Coraz bardziej przekonuję się do tej wizji.

Postaram się w ciągu kilku najbliższych dni przeanalizować dokładnie ten wątek i wątki wyborcze. By wyłuskać co COGowicze widzą jako swój zakres prac, a do czego podchodzą jak pies do jeża. Spiszę to w punktach i wrzucę tu. Z pewnością nowy "organ" nie powinien ani wchodzić w kompetencje COG, ani nie mieć funkcji decyzyjnej. Nie powinien być organiem zarządczym (jak była RR), tylko właśnie taką Radą Starszych - Wizjonerów :D.

Dzięki temu wątkowi przekonałem się, że warto byłoby wdrożyć prosty moduł ankiet dla Społeczności i częściej Społeczność pytać o zdanie. Mam już na to pierwszy pomysł i w perspektywie ok 2 miesięcy postaram się coś takiego przygotować do testów. Dzięki temu moglibyśmy mieć więcej z demokracji bezpośredniej niż pośredniej.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » czwartek 19 kwietnia 2018, 13:08

tat11 pisze:
czwartek 19 kwietnia 2018, 09:00
jeśli Ty Ja i jeszcze kilku tu pisze
znaczy temat warty dyskusji
Życie i praktyka pokazują, że niekoniecznie :)
Na dzisiaj nie widzę możliwości powrotu do RR (z bardzo różnych powodów, mogących skutkować wałkowaniem tematu na wyższych temperaturach). COG może powoływać/zapraszać ludzi do współpracy. Tu upatruję szansy na realizowanie innych zadań (wizje, interwencje, negocjacje, mediacje, ocena własnych działań, itp.). Dzięki temu może rozszerzyć grono zaangażowanych w sprawy OC np. o ekspertów, którzy z jakiegoś powodu nie załapią się do RR.
EDIT: jedna litera.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » czwartek 19 kwietnia 2018, 13:34

deg pisze:
czwartek 19 kwietnia 2018, 11:29
Może faktycznie powołanie kilku osób, które będą CHCIAŁY i MIAŁY ZA CEL wsłuchać się w głos Społeczności, prowadzić działania promocyjne, ocieplające wizerunek - ma sens?
Moim zdaniem nie.
Zgłosi się kilka osób, powstanie kolejny twór, który będzie dodawał parę punktów do lansu. Myślisz, że te osoby zaczną od razu biegać i promować OC? Sądzisz, że jeśli będą to osoby z Rzeszowa i zaistnieje konieczność zorganizowania spotkania w Szczecinie to tam pojadą?
Myślę, że członkowie COG powinni być na tyle znani w środowisku i na tyle znać środowisko, że w przypadku konieczności lub jakiejś sytuacji będą wiedzieli do kogo zwrócić się po pomoc. Tak to do tej pory funkcjonowało wśród osób, które w COGu chciały coś zrobić. Kiedy ktoś zwrócił się o pogadankę dla dzieci Elvis znalazł osobę, która to poprowadziła. Wczoraj, dzięki wsparciu Rredana i RoDaJa odbyła się pogadanka dla studentów w UAM (mam nadzieję, że zostali przekonani do OC), sam bym tego nie potrafił, ale cieszę się, że mam tak wspaniałych kolegów i bardzo im dziękuję.
Każdy ma jakiś talent, tylko trzeba tę osobę zmobilizować i zmotywować jeśli jest taka konieczność.
deg pisze:
czwartek 19 kwietnia 2018, 11:29
Z pewnością nowy "organ" nie powinien ani wchodzić w kompetencje COG, ani nie mieć funkcji decyzyjnej. Nie powinien być organiem zarządczym (jak była RR), tylko właśnie taką Radą Starszych - Wizjonerów :D.
Jeszcze raz nie.
Wizjonerem przecież może być każdy. Potrzebny jest tylko odpowiedni kanał informacyjny. Jeśli będzie to Rada Starszych to byle szaraczek nawet jeśli zauważ, że coś można poprawić, ulepszyć, stwierdzi "co ja mogą taki mały człowieczek, przecież od wizji i rozwoju jest Rada Starszych". W innym wątku piszesz o zniesieniu limitów a tu chcesz wprowadzić limit na rozwój serwisu. Przecież każdy ma do tego prawo, tylko należy mu dać możliwość. Może oprócz zgłoszenia skrzynek dodać przycisk "Zgłoś pomysł" gdzie każdy mógłby opisać pomysł (bez konieczności lub obawy ośmieszenia się na forum) a OCteam sprawę by przedyskutował w swoim gronie lub poddał dyskusji na forum (anonimowo).
Nie jestem typem gawędziarza, raczej jestem słuchaczem. Często właśnie wsłuchując się w rozmowy, problemy rodzą się ciekawe pomysły. Jednym z takich pomysłów, o którym już była mowa to powołanie w gronie Koordynatora i myślę, że to będzie dobry temat do przedyskutowania w gronie nowego COG. Pewna wizja już mi się rodzi.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Post autor: karwdo » czwartek 19 kwietnia 2018, 14:59

Dla mnie oczywistym było, że COGowicze powinni zajmować się tymi obszarami. Ale - jak widać po odpowiedziach - to były błędne założenia. Część osób wyraźnie sugerowała, że to "nie kompetencje COG".
Kluczowe są trzy słowa: "Dla mnie oczywistym"... każdy ma swoją oczywistość!
Moje pytanie w związku z tym?
Jaką widzisz rolę np. dega keszera z pomysłem? Czy COG ma być od wszystkiego... ?

Dodatkowo - jak piszesz - zdecydowana mniejszość COGowiczów jest aktywnych. Gdy proszę o przetestowanie nowej funkcjonalności którą właśnie tworzę i opinię - mogę ZAWSZE liczyć na Brasię. Czasami 2-3 COGowiczów się dołączy (dzięki Elvis7, krcr!) i... to byłoby na tyle. Czy to dobrze czy źle? Z mojej perspektywy źle, ale może to faktycznie nie kompetencja COG?
I tu wewnętrzne regulacje nic nie zmienią. Możesz zmusić zwierzaka, by przyszedł do wodopoju, ale nie zmusisz go, by napił się wody. Jeśli ktoś nie ma ochoty prowadzić webminaru czy profilu OC na Facebooku - zmuszenie go regulacjami i kontrolą - nic nie da dobrego. Kapitalna kooperacja o której napisał Brasia...
Organizacje pracy COG MUSI zmienić, by była płynna. Ja nie mówię o jakiś "webinariach" (właśnie wygooglałem sens tego słowa), bo TO WŁAŚNIE POWINNO w równej mierze wychodzić zarówno od COG, jak i od samej społeczności. Nie może ślepy kierować samochodu... to chyba oczywiste! Pisałem wyraźnie o organizacji pracy wewnętrznej. Kwestie webinariów, to temat na linii współpracy wszystkich, a nie COGu.
Sam, @karwdo, zadajesz pytanie w innym wątku - "ok, dyskutujemy, ale jak się to przełoży na realne działania?". I tu znów brakuje kogoś odpowiedzialnego za lobbowanie. Kto dopilnowałby, czy to co jest w otmętach tego forum przekładane jest na realne działania.
Cytujesz moje słowa, a przekręcasz ich sens...lub wnioski.
Napisałem wyraźnie jak ja to widzę, ODDOLNIE osoba rozpoczynająca dyskusje, odpowiadać powinna przed ludźmi którzy w tej dyskusji biorą udział za finalne przedstawienie pomysłów do COG.
Po co masz lobbować, skoro jako osoba odpowiedzialna za przedstawienie wyników debaty, skontaktujesz się ze ZORGANIZOWANYM COG, który wyznaczy spośród osób kogoś kto Ci pomoże.
Pytanie z innej beczki... co jeśli 16 COGisów nie będzie tak jak ja rozumieć słów typu "webinaria"? Temat ma być zostawiony, czy może Ty jako inicjator powinieneś go poprowadzić? Pytanie jest retoryczne, sytuacja przerysowana.
Może faktycznie powołanie kilku osób, które będą CHCIAŁY i MIAŁY ZA CEL wsłuchać się w głos Społeczności, prowadzić działania promocyjne, ocieplające wizerunek - ma sens? Coraz bardziej przekonuję się do tej wizji.
Myślę, że społeczność może powołać zasadniczo kogo chce jako swoje ciało doradcze lub ciało, przez które chce się komunikować z COG, tylko po co, skoro można zrobić to osobiście. Kolejne ciało, czyli odsunięcie od siebie odpowiedzialności i zepchnięcie na kogoś innego.
Postaram się w ciągu kilku najbliższych dni przeanalizować dokładnie ten wątek i wątki wyborcze. By wyłuskać co COGowicze widzą jako swój zakres prac, a do czego podchodzą jak pies do jeża.
W celu dyskredytacji, bo to już tak brzmi, czy w celu pokazania, że musi być po degowemu...bo tak?
Sorry stary - nie rozumiem?:(
Propozycja: może lepiej przedstaw swoją wizję COG i zapytaj kandydatów, kto się pod nimi podpisze?
Teraz się cieszę strasznie, że moja obsuwa z odpowiedziami miała miejsce... chyba jednak nie chcę być za poglądy oceniany "jak pies do jeża":(
Dzięki temu wątkowi przekonałem się, że warto byłoby wdrożyć prosty moduł ankiet dla Społeczności i częściej Społeczność pytać o zdanie. Mam już na to pierwszy pomysł i w perspektywie ok 2 miesięcy postaram się coś takiego przygotować do testów. Dzięki temu moglibyśmy mieć więcej z demokracji bezpośredniej niż pośredniej.
I to jest sól całości wypowiedzi... moduł to obywatelskich głosowań SUPER RZECZ. Boję się jednak jednego... jeśli przygotujesz go sam, wrzucisz do testów i okaże się że nie pasuje społeczności... będziesz mógł powiedzieć stop i zrobisz to zgodnie z sugestiami ludzi (nawet wbrew sobie)?

Deg...wiesz że mam ogromny szacunek do Twojej osoby oraz Twojego MEGA zaangażowania (że o już włożonym wkładzie nie wspomnę), niemniej jednak widzę taką nutę narzucenia swego zdania bez dopuszczenia innego toru myślenia...może dlatego tak mi ten post "sucho" wobec Ciebie wyszedł?
;)
Obrazek

ODPOWIEDZ