Wyimki

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

parlando
Forumator

Re: Wyimki

Post autor: parlando » poniedziałek 04 września 2017, 14:46

Driver pisze:czemu to niby nie quiz?
Odpowiem pytaniem:) Czy szukanie igły w stogu siana to quiz?
Jak ktoś, kto np. nie zna Radomia ma w sposób logiczny zlokalizować np. taki detal (moja fotka, więc szukanie w google odpada), który będzie odniesieniem do odnalezienia fizycznej skrzynki? Jaka jest inna metoda niż przypadek?
Obrazek
Jak ktoś spoza Radomia poda współrzędne tego miejsca, to zmienię zdanie o tych keszach:) Póki co to są one dla mnie jednak fanaberią, gdzie założyciel nie musi się wysilać z zagadką, natomiast szukający otrzymują niewspółmiernie bardziej kłopotliwe "zadanie" (raczej to jest zgadywanka) na zasadzie albo wiesz, albo pozostaje pomoc lub "brute force".
Stąd na szybko ten pomysł z obligatoryjnym podawaniem waypointa do takich keszy - żeby wyrównać szansę, albo fotka z góry (niekoniecznie z detalem w centrum fotki, ale żeby był chociaż w obszarze).

Z jednym jednak się zgodzę, że np. pozostałe typy pokazujące tego "krasnala" raczej szału by nie zrobiły - ot kolejne miejsce, o którym szybko się zapomni.

sajmon
Wyjadacz
Podziękował: 75 razy
Otrzymane podziękowania: 166 razy

Post autor: sajmon » poniedziałek 04 września 2017, 15:10

Radom, ul. Żeromskiego najprawdopodobniej nr 4 (choć w artykule są też inne adresy). GSV nie zweryfikuję bo nie ma.
Czas - jakieś 10 sek od przeczytania postu (słowa klucze: radom krasnal w bramie), jako pierwszy wynik - artykuł z GW, gdzie jest takie zdjęcie:
http://bi.gazeta.pl/im/10/4e/14/z21291280V.jpg
Dziękuję, kiedy mogę zaliczyć FTFa? :)

PS nigdy w Radomiu nie byłem.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi sajmon za post (razem 3):
parlandorapotekDriver

parlando
Forumator

Post autor: parlando » poniedziałek 04 września 2017, 15:16

O kurde sajmon! No cóż, zatkało:) Już się nie wypowiadam w tym temacie:)
Ja szukałem rok temu pod hasłem krasnal radom i nie znalazłem...
Edycja: znalazłem chyba ten artykuł z 2017 roku. Może dlatego:D

Awatar użytkownika
Driver
Bywalec
Podziękował: 17 razy
Otrzymane podziękowania: 24 razy

Post autor: Driver » poniedziałek 04 września 2017, 15:21

Jestem w pracy, nie mam czasu, ale znalazłem chwilkę, jakieś 10 minut.

Nie znam Radomia, nigdy tam nie byłem, na prawdę, nawet nie przejeżdżałem.
Nie dzwoniłem do nikogo, nie wiedziałem co to za zdjęcie.
Odpaliłem street view i dawaj...

podkreślam 10 minut

51 24 122
21 08 833

Przypadek?
Zgadłem?
Czy jednak znalazłem od strzała?

Dziękuję :)
I liczę na lika za to :):):):)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Driver za post (razem 3):
parlandorapoteksajmon
Think. Feel. Drive.

Awatar użytkownika
Driver
Bywalec

Post autor: Driver » poniedziałek 04 września 2017, 15:22

Widzę że sajmon był pierwszy, ale nie zgapiłem od niego, sam znalazłem :)
Gratulacje dla sajmona również :)
Ja zweryfikowałem, jest sv, i widać krasnala, ja tak go namierzyłem :)
Think. Feel. Drive.

parlando
Forumator

Post autor: parlando » poniedziałek 04 września 2017, 15:32

Driver pisze: Przypadek?
Zgadłem?
Czy jednak znalazłem od strzała?

Dziękuję :)
I liczę na lika za to :):):):)
Znalazłeś, nie zgadłeś:) No totalnie nie spodziewałem się, że międzyczasie ktoś podjął taki temat. Moja fotka jest z lipca 2016. Miałem w zanadrzu kilka innych "wyimków", ale w obliczu "samozaorania" jakie to ma znaczenie:D

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » poniedziałek 04 września 2017, 15:44

parlando pisze:Odpowiem pytaniem:) Czy szukanie igły w stogu siana to quiz?
Tak :D

A o tym, że szukanie wyimków nie musi oznaczać igły w stogu siana, napisali już koledzy powyżej. :wink:
Mógłbym podać jeszcze pewien przykład z GC z pobliskich terenów, absolutnie niewyimkowy, który dużo bardziej niż wyimki przypomina błądzenie we mgle i szukanie igły w stogu siana, lecz chyba już nie potrzeba...

sajmon
Wyjadacz
Podziękował: 75 razy
Otrzymane podziękowania: 166 razy

Post autor: sajmon » poniedziałek 04 września 2017, 15:45

Ja tylko dodam, że po opublikowaniu wyimków katowickich losowo spróbowałem się z kilkoma. Używając TYLKO googli grafiki udało się znaczną część z nich namierzyć. Kilka "nie weszło", ale imho to kwestia dogłębniejszego szukania, a po czasie np analizy logów :) Część pewnie zza kompa jest nie do "znalezienia", ale nie każdego kesza trzeba "mieć".
Także w moim odczuciu wyimki są bardziej dla "miejscowych", choć z drugiej strony wątpię, bym "od strzała" rozpoznał takowe w Częstochowie, gdzie mieszkam. Kto z nas chodzi po mieście z głową do góry podziwiając detale mijanych co dzień budynków?

EDIT: a może to po prostu doświadczenie quizowe wyrabiane np na AKQ?

I jeszcze: teraz w Częstochowie art_noise raczy nas quizami dotyczącymi tablic. Pytanie: gdyby założył tam tradycyjne kesze ile osób zwróciłoby uwagę na tablicę, poczytało co upamiętniają itp? A tak - "bawiąc - uczy" :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi sajmon za post:
rapotek

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował: 64 razy
Otrzymane podziękowania: 125 razy

Post autor: dallas » wtorek 05 września 2017, 07:10

sajmon pisze: teraz w Częstochowie art_noise raczy nas quizami dotyczącymi tablic. Pytanie: gdyby założył tam tradycyjne kesze ile osób zwróciłoby uwagę na tablicę, poczytało co upamiętniają itp? A tak - "bawiąc - uczy" :)
To nie jest kwestia quizu, tylko "inności" samych keszerów, którzy nic nie czytają poza podpowiedziami, gdzie wciśnięty jest pojemnik.
Dla mnie sytuacja wręcz odwrotna. Gdyby była tradycyjna zobaczyłbym ciekawe miejsce, jest quiz - nie zobaczę, bo dodatkowym utrudnieniem jest żmudne siedzenie przed kompem zamiast działanie w terenie.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi dallas za post (razem 2):
pawelkoabigeo

Awatar użytkownika
karom
Nowy na forum
Podziękował: 5 razy
Otrzymane podziękowania: 4 razy

Post autor: karom » wtorek 05 września 2017, 11:06

W każdej dziedzinie zawsze znajdą się jacyś krytycy oraz zwolennicy. Tak samo jest z Wyimkami. Nie wiem czy jest sens dyskutować na ten temat, ponieważ zawsze ktoś będzie "za" a ktoś "przeciw". Skoro Wyimki są znajdowane, oceniane zazwyczaj jako "dobre" lub "znakomite" tzn, że są tacy (nie wiem czy większość czy nie), którym się to podoba. Sami mamy na swoim koncie kilka wyimków z Gdańska ( w którym nie mieszkamy) oraz z Wejherowa ( w którym również nie mieszkamy). Z Gdynią jest tylko nieco trudniej. I szczerze się przyznamy, że każdy jeden wyimek jaki udało nam się znaleźć był wypatrzony w terenie, a nie wcześniej na google maps czy street view. Nie uważamy w żadnym wypadku, że wcześniejsze "przygotowanie się" w domu jest czymś złym, jednak nam więcej frajdy sprawia pójście "na żywioł" a nie na gotowca :) Jednak każdy ma prawo podchodzić do tego jak chce :) Wiele razy padło tu stwierdzenie, że nie powinno się oznaczać Wyimków jako quiz. Otóż wydaje mi się, że to chyba jednak jest w swoim rodzaju quiz. No bo jednak nie weźmiesz pojemnika dopóki nie rozwiążesz "zagadki" gdzie jest wyimek. I to właśnie on (ten wyimek) wskaże Ci drogę do skrzynki. W Wejherowie jest nieco łatwiej, tam wyimki są oznaczone jako "skrzynka nietypowa", ikonki są umieszczone na danej ulicy i w obrębie 100m od danej ikony należy szukać wyimka (wzdłuż ulicy, na której się znajduje). Więc to chyba to, o czym tu niektórzy pisali. Ponadto nie ma nigdzie przymusu, by Wyimków szukać. Jeśli kogoś drażnią to zawsze można skrzynkę wrzucić do "ignorowanych" i znika ona z mapy nie zatruwając życia keszerowi. A stwierdzenie, że jest to tylko dla tych, którzy chcą sobie nabić statystyki, też nie jest do końca fair. Jakby nie patrzeć każda skrzynka wlicza się w statystyki, więc o kimś kto szuka wyłącznie "tradycyjnych" też powiecie, że nabija sobie staty na łatwiznę?? Z resztą proponuję by każdy patrzył się w swój talerz i nie mieszał łyżką innemu w jego zupie ;) Pozdrawiam, K :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi karom za post:
krystiant
Obrazek Obrazek

subo
Wyjadacz
Podziękował: 91 razy
Otrzymane podziękowania: 15 razy

Post autor: subo » poniedziałek 18 września 2017, 19:35

Driver pisze:Jak dla mnie Wyimki są ciekawą propozycją, zwracają uwagę na detale architektoniczne, które na co dzień mijamy.
Nie uważam że są dla miejscowych, ja zrobiłem dwie geościeżki z Wyimkami, jedną lokalną (Katowice) a drugą w Szczecinie.
Nie latałem ze zdjęciami w ręku, a po prostu wolnymi wieczorami prześledziłem sobie street view, czasami było ciężko, a czasami nie...
Chcesz powiedzieć, że szczecińskie wyimki zrobiłeś z Google Street View? Brawo :) Mieszkańcy Szczecina mają z nimi problemy :)

Ale wracając do tematu - wyimki nie są złe, pod warunkiem, że ilość skrzynek typu quiz nie przerasta ilości skrzynek tradycyjnych - tak jak ktoś zauważył - geocaching to przede wszystkim zabawa polegająca na szukaniu keszy po współrzędnych GPS, a nie zdjęć odrapanych płaskorzeźb 15m nad głową.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi subo za post (razem 2):
abigeozaborz
...

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Błękitna Team
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: Błękitna Team » niedziela 08 kwietnia 2018, 09:33

A ja miałabym taką propozycję co do wyimków, alterów i wszelkich takich quizów dotyczących detali, żeby dodać do atrybutów ikonkę z literką "G" albo jakąś gębusię wujaszka Google, co oznaczałoby "da się wygooglować". I wtedy byłoby wiadomo, czy mam kolejną godzinę :wink: , dobę, tydzień, miesiąc spędzić na szukaniu czy poprostu zadzwonić do przyjaciela = nawiązać kolejną keszerską znajomość. :D

Awatar użytkownika
erykradek
Bywalec
Podziękował: 45 razy
Otrzymane podziękowania: 27 razy

Post autor: erykradek » niedziela 08 kwietnia 2018, 16:58

Uwaga - wpis ociekający ironią!
Błękitna Team pisze:
niedziela 08 kwietnia 2018, 09:33
(...) żeby dodać do atrybutów ikonkę (...) "da się wygooglować".
Tak! Dodajmy taką ikonkę do quizow virtuali nietypowych - po co ruszać pupę z domu jak można googlować? I odrazu druga propozycja: dodajmy ikonkę "telefon" po naciśnięciu której będzie pokazywał się telefon do założyciela/ostatniego znalazcy - po co wogole szukac, jak można odrazu zadzwonić?
Ostatnio zmieniony niedziela 08 kwietnia 2018, 17:26 przez erykradek, łącznie zmieniany 1 raz.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi erykradek za post:
Błękitna Team
Pzdr

Erykradek

Awatar użytkownika
Błękitna Team

Post autor: Błękitna Team » niedziela 08 kwietnia 2018, 17:18

No ja bym na taki pomysł nie wpadła. (wpis ociekający ironią). Przecież i tak polecimy w teren zobaczyć detal w realu :-D. Zamiast właśnie siedzieć bez sensu przed kompem możemy ruszyć z garminem, kompasem lub innym utrojstwem wskazującym kordy ;p
Po-zdrówka

karwdo
Podziękował: 32 razy
Otrzymane podziękowania: 80 razy

Post autor: karwdo » poniedziałek 09 kwietnia 2018, 23:23

subo pisze:
poniedziałek 18 września 2017, 19:35
geocaching to przede wszystkim zabawa polegająca na szukaniu keszy po współrzędnych GPS, a nie zdjęć odrapanych płaskorzeźb 15m nad głową.
To jest dość ciekawa teoria... dlaczego?
Ano mówiąc wprost dlatego, że geocaching to szukanie tak jak piszesz, keszy po współrzędnych. Co więc stoi na przeszkodzie by określić na podstawie GOo street miejsce, spisać współrzędne, po czym pojechać w teren i na owych współrzędnych kesza znaleźć?

Marudzenie w przypadku wyimków jest równie absurdalne jak np. (w moim przypadku) marudzenie że ktoś kesza wsadził na szczycie stalowej konstrukcji! Jeden się spoci z radości i emocji, drugi (jak ja) zleje takiego kesza, bo zwyczajnie nie jest w stanie tego zrobić.

Reasumując... marudzenie na wyimki wynika (sorry że generalizuje) z braku umiejętności ich znalezienia w necie. Dokładnie tak samo jak w moim przypadku przy keszach ekstremalnych.

Może więc skończymy dyskusje na temat wyższości świąt BN nad Wielkanocą i każdy będzie zdobywał te kesze które potrafi:)

Mnke nie przeszkadzają wiszące na mapie kesze w okolicy... zawsze mogę skorzystać z kapitalnej opcji, którą daje nasz system... guzik IGNORUJ:)

I już całkiem na koniec... Wyimek, alterwyimek, quiz... to ciągle kesze, które ZDOBYWAMY W TERENIE. Różni je tylko metoda pozyskania kordów.
Są quizy z miliardem obliczeń, kodów etc, które robimy gdzie??? W necie!!!
Wyimek to nie WIRTUAL:)

Także tego... nie marudzić Braci Keszerska, tylko na kesze w teren ruszać... każdy po takie, które lubi😂
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi karwdo za post (razem 4):
Błękitna Teamareckisrredanelmodemonico
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ